Małgorzata BuchkovskaMałgorzata Buchkovskawtorek, 22 lutego 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3358
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Gumki recepturki - kiedy stosować?

Niemało jest na rynku takich wynalazków, które właściwie zrewolucjonizowały świat. Jednym z nich są gumki recepturki, które zna każdy z nas, ponieważ nieraz ratowały nam życie. Mają one tak wiele zastosowań, że aż ciężko je wszystkie zliczyć. Wykorzystuje się je w domach, biurach, przemyśle i wielu innych miejscach. Bardzo często jest szybką alternatywą dla taśmy klejącej, sznurków czy innych akcesoriów pakowych. Posiadanie i wykorzystywanie gumek recepturek niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Z poniższego artykułu dowiesz się więc co nieco o zastosowaniu gumek recepturek, ich historii i o wielu korzyściach z nimi związanych. 

Krótka historia gumek recepturek


Gumki-recepturki--kiedy-stosowa

Tak jak w przypadku każdego innego wynalazku, tak i tu za stworzeniem gumek recepturek stoi jakiś wynalazca. W tym przypadku był to Stephen Perry, londyński wizjoner, który w roku 1845 opatentował swoje gumki recepturki. W pierwszym momencie gumki miały być pocięte na krótkie wężyki i miały być stosowane w przesyłkach pocztowych i porządkowaniu małych akcesoriów. Wkrótce jednak zostały przygarnięte przez branże farmacji do tego stopnia, że praktycznie każda apteka chciała być w ich posiadaniu. Wszystko przez to, że gumki recepturki bardzo dobrze sprawowały się do przytwierdzania recept do szklanych fiolek i butelek. Dziś akcesoria te wykorzystywane są w naprawdę wielu branżach na całym świecie, a ich zastosowania są wszechstronne. 

Jakie cenne właściwości posiadają gumki recepturki?

Do najważniejszych właściwości gumek recepturek można zaliczyć:
 • bardzo dużą trwałość,
 • odporność na rozerwanie, chemikalia i uderzenia,
 • nie działa na nie olej i ozon,
 • ma bardzo dobre właściwości izolacyjne,
 • szybko wraca do swojego kształtu po odkształceniu, 
 • jest bardzo rozciągliwa,
 • charakteryzuje się niską ceną,
 • posiadają różne rozmiary i kolory,
 • może być wykorzystywana wielokrotnie.
Prawda jest taka, że nie ma na rynku innego, tego typu akcesorium, jakim jest gumka recepturka. Właściwie jest ona niezastąpiona w takich sytuacjach, kiedy trzeba coś szybko przymocować czy zabezpieczyć. Akcesoria te znajdziesz:
 • na poczcie, ponieważ w ten sposób kataloguje się tam niektóre listy, 
 • w banku, ponieważ służą do wiązania poszczególnych grup banknotów w bankach,
 • na szkoleniach do wiązania razem ulotek lub materiałów szkoleniowych,
 • a także w wielu innych miejscach.
Łatwość w użytkowaniu gumek recepturek wynika również z faktu, że mają różne rozmiary i kolory, a to z kolei sprawia, że można dostosować je do danego działania. Warto zapewnić sobie odpowiedni rozmiar gumki, aby nie doprowadzić do jej przerwania. 

Gumki recepturki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Gumki recepturki

Z czego stworzono gumkę recepturkę?

Gumki-recepturki--kiedy-stosowa-1
Gumki recepturki powstają z lateksowych materiałów na bazie kauczuku lub pozyskiwanych z procesu wulkanizacji elastomerów. Najlepszym materiałem z tych dwóch wymienionych jest jednak kauczuk, a jego zawartość w gumce recepturce wynosi ok. 60%. Można znaleźć gumki recepturki również z 70-cio, 80-cio, 90-cio o 100% zawartością kauczuku. Im więcej jest w nich tego surowca, tym są one bardziej wytrzymałe i elastyczne. 

Do czego można zastosować gumki recepturki?

Tak samo jak w przypadku każdego innego wynalazku z branży opakowaniowej, tak i gumki recepturki można zastosować w wielu standardowych, jak i niestandardowych sytuacjach. Do standardowych należą:
 • wykorzystanie w biurze – chyba w żadnej firmie nie istnieje biurko, na którym nie znalazłaby się choć jednak gumka recepturka. Wszystko właśnie przez to, że są tak często wykorzystywane w branży biurowej. W szczególności dotyczy to kompletowania dokumentów, segregacji artykułów piśmienniczych.
 • Wykorzystanie w banku – w placówkach bankowych muszą mieć gumek recepturek naprawdę dużo. To w końcu dzięki nim pracownicy banków są w stanie posegregować banknoty według nominałów.
 • Aptekagumki recepturki są bardzo często wykorzystywane w aptekach, ponieważ pozwalają na stabilne zapieczętowanie fiolki z płynem, ale nie tylko.
 • Spinanie włosów – każda dziewczynka lub dziewczyna a nawet dojrzała kobieta, nieraz wykorzystywała gumkę recepturkę do wiązania włosów. Jednak należy pamiętać, że pomysł ten nie należy do najbardziej udanych. Dlaczego? Ponieważ gumka recepturka potrafi bardzo pociągnąć za włosy a to jest bardzo nieprzyjemne uczucie.
Do nietypowych zastosowań gumek recepturek można zaliczyć:
Gumki-recepturki--kiedy-stosowa-2
 • wiązanie kieliszka od wina do suszarki – zdarza Ci się często stłuc kieliszek po jego umyciu, ponieważ został źle włożony do zmywarki? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gumki recepturki, za pomocą której możesz przymocować umyty kieliszek do stojaka na naczynia, aby się nie przewrócił. To samo tyczy się wkładania kieliszka do zmywarki. 
 • Oznaczysz nią szklankę – zbliża się impreza a Ty masz do dyspozycji tylko takie same szklanki? W takim razie kup wielokolorowe gumki recepturki i oznacz nimi każdą szklankę, aby każdy z gości wiedział, które naczynie jest jego. Zrób to zwłaszcza, jeśli jest to impreza zakrapiana alkoholem, aby nie doszło do zatrucia. 
 • Ustabilizują lekkie deski do krojenia – niektóre małe lub bardzo płaskie deski do krojenia lubią się przesuwać po blacie. Jeśli jednak schować dwie lub trzy gumki pod spód deski lub nawleczesz je na deskę, pozostanie ona na swoim miejscu.
 • Zamiast papierowej zakładki – lubisz czytać, ale standardowe, papierowe zakładki do książek przyprawiają Cię o ból głowy? Gumka recepturka z pewnością załatwi ten problem. Wystarczy, że nałożysz ją na zakładkę, lub po prostu włożysz pomiędzy kartki książki. Wówczas z pewnością powrócisz do właściwej strony swojej lektury.
 • Sprytnie przewracaj kartki – każdy, kto lubi czytać wie, jak denerwujące może być przewracanie kartek w książce, które uparcie chcą pozostać na swoim miejscu. Istnieje jednak dobre rozwiązanie tego problemu. Wystarczy, że nałożysz na palen gumkę recepturkę a przewracanie kartek nie będzie już takim żmudnym zajęciem. 
 • Podczas malowania domugumki recepturki przydają się również podczas malowania ścian. Niekiedy nakładamy na pędzel zbyt dużo farby, ale zastosowanie gumki recepturki szybko zniweluje ten problem. Wystarczy, że naciągniesz gumkę na puszkę i będziesz o nią wycierać nadmiar farby.
 • Przekąska na wycieczkę – gumka recepturka bardzo dobrze radzi sobie z porządkowaniem i łączeniem pewnych rzeczy. Poradzi sobie również z przekąskami, które niekoniecznie chcemy zabierać w plastikowym worku lub opakowaniu. Wystarczy więc pokroić owoc lub warzywo i związać je gumką recepturką. To bardzo wygodne rozwiązanie i pozwala zaoszczędzić dużo miejsca.
 • Niefrasobliwe kable – kto z nas nie miał do czynienia z kablami, które nijak nie chciały się złożyć? Jednak dzięki zastosowaniu gumek recepturek można je szybko ujarzmić i schować do szuflady.
 • Do pakowania ubrań – nie masz w swoim domu żadnych innych akcesoriów oprócz gumek recepturek, a chcesz spakować się na wyjazd? W takim razie możesz je wykorzystać do zwijania rzeczy np. w rulon. Bardzo często wykorzystuje się takie rozwiązanie dla bielizny. Zwinięte rzeczy w rulon, zabezpieczone gumką recepturką, nie stracą swojego kształtu i dodatkowo nie będą porozrzucane po walize, więc będzie można szybko je znaleźć.
 • Do zaparzania herbatygumki recepturki są bardzo przydatne nawet do zaparzania herbaty. Jeśli najczęściej zaparzasz herbatę ze sznureczkiem, który lubi wpadać do naparu, możesz zapobiec temu wykorzystując właśnie gumkę recepturkę. Wystarczy nałożyć ją na szklankę i przytrzymać sznurek w odpowiednim miejscu.
 • Odkręcisz wyrobioną śrubkę – śrubki lubią się wyrabiać w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli i Ciebie spotkała taka sytuacja, sięgnij po gumkę recepturkę, przyłóż ją do śruby i wypełnij nią wyrobione miejsca. W ten sposób odkręcenie jej nie powinno stanowić problemu.
 • Podczas otwierania słoika – najczęstszym problemem podczas otwierania słoików jest to, że mogą ślizgać się nam ręce. Warto więc chwycić za gumkę recepturkę, nałożyć na zakrętkę i wtedy spróbować, ponieważ dłonie nie będą się aż tak ślizgać.
 • Kiedy potrzebujesz nawigacji – nie masz uchwytu do nawigacji w swoim samochodzie? To nic! Wystarczą Ci dwie gumki recepturki. Wystarczy nałożyć je na lusterko i na telefon i w ten sposób nie będziesz musieć inaczej kombinować z odpowiednim ustawieniem telefonu w innej części samochodu. Oczywiście należy pamiętać, że jest to tylko międzyczasowe rozwiązanie a nie na cały czas, ponieważ nie jest do końca bezpieczne.
 • Do ubrań na wieszaku – nie zawsze wszystkie rzeczy chcą się trzymać idealnie na wieszaku, ponieważ czasem są za duże a czasem po prostu wieszak jest za ślizgi. Wówczas z pomocą przychodzą gumki recepturki, które wystarczy nałożyć na koniec wieszaka i wtedy z pewnością ubrania przestaną spadać.
 • Zamiast pasków do francuskiego manikiuru – francuski manikur wykonuje się za pomocą specjalnych pasków, których zadaniem jest oddzielenie końcówki paznokcia od jego reszty. Jeśli właśnie zabrakło Ci profesjonalnych pasków, możesz wykorzystać gumkę recepturkę.
 • Już nie zatrzasną Ci się drzwi – nałóż gumkę recepturkę na klamki po obu stronach drzwi, aby nie mogły się one zatrzasnąć. Rozwiązanie to jest świetne, kiedy w domu mamy zwierzęta, aby mogły się one swobodnie przemieszczać z pomieszczenia do pomieszczenia.
 • Zabezpiecz worek na śmieci – worki na śmieci uwielbiają się przemieszczać, wpadać do kosza itp. Aby temu zapobiec włóż do kosza na śmieci worek i naciągnij na niego gumkę recepturkę. Wówczas z pewnością zniwelujesz ten problem. 
 • Na dozownik kosmetyku – Twój dozownik pompuje za dużo kosmetyku? Aby więc poradzić sobie z marnotrawieniem, koniecznie nałóż na szyjkę dozownika jedną lub dwie gumki recepturki. Dzięki temu częściowo zablokujesz pompkę i otrzymasz tyle kosmetyku ile faktycznie potrzebujesz.
Gumki-recepturki--kiedy-stosowa-3
Widząc ile korzyści przynosi korzystanie z gumek recepturek, nie możesz zrezygnować z ich posiadania. Produkty te są tanie, ekonomiczne, lekkie i praktyczne. Warto mieć ich paczuszkę w razie czego. Jeśli chcesz zamówić gumki recepturki w sprawdzonym miejscu, koniecznie przejrzyj całą ofertę na stronie sklepu neopak.pl, gdzie znajdziesz różnokolorowe modele.
Gumki recepturki - kiedy stosować?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie