Aneta BurzyAneta Burzyniedziela, 24 lipca 20228 minut czytanialiczba wyświetleń: 18406
Artykuł oceniony na 4.50 / 5Ilość komentarzy: 2

Hałasy utrudniają życie? 3 metody wyciszenia mieszkania

„Jak to dobrze mieć sąsiada, jak to dobrze mieć sąsiada, On wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada…” napisała Agnieszka Osiecka a zaśpiewały Alibabki. Chcielibyśmy aby w życiu zawsze z naszymi sąsiadami relacje układały się tak sielankowo jak w słowach tej piosenki. Często musimy słyszeć hałas z mieszkania sąsiada przez ścianę, sufit lub podłogę bo nagle postanowił posłuchać sobie koncertu chopinowskiego pod prysznicem. „Wszak to koncert, jakże go nie słuchać” usłyszał bohater filmu „Dzień Świra”. „Człowiek sąsiad” na krążącym w internecie memie to humanoidalna postać z głośnikiem zamiast głowy, wiertarkami zamiast dłoni i kopytami zamiast stóp. W innym prześmiewczym memie można znaleźć ofertę sprzedaży ciężkich kul do przetaczania po podłodze, gdyż sprzedawca przeprowadza się na parter i już mu nie będą potrzebne. Płyta CD z odgłosami remontu przyda się natomiast niezależnie od kondygnacji.

Wszystko to żarty, ale prawdą jest, że hałas słyszany od sąsiadów może obniżyć jakość życia w naszym mieszkaniu, utrudnić koncentrację w trakcie pracy i zaburzyć sen. Nie ma znaczenia, czy hałasy od sąsiadów są wynikiem ich głośnego stylu bycia, czy są przez nich niezamierzone. Dochodzenie do nas dźwięków z mieszkań sąsiednich często wynika po prostu z niedostatecznej izolacji akustycznej przegród budowlanych. Bez względu na przyczynę, problem należy rozwiązać. Podpowiadamy dlaczego i jak należy wyciszyć mieszkanie.

słyszysz sąsiadów przez ścianę, wskazówki dlaczego warto i jak wyciszyć mieszkanie, wyciszenie, wyciszania, wygłuszanie, ścian, okien, drzwi, sufitów, podłóg, szkodliwość hałasu, zdrowie psychiczne

Szkodliwość hałasu


Obok zanieczyszczenia powietrza, hałas jest drugim środowiskowym zagrożeniem zdrowia publicznego. Jeśli towarzyszy nam stale, zaczyna mieć negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Już dźwięki o niskim natężeniu mogą być uciążliwe. Natężenie to mierzy się w decybelach (dB). Oto jakie natężenie mają różne przykładowe dźwięki:
 • szelest liści, brzęcząca mucha - 10 dB
 • szept - 20 dB
 • spokojna ulica bez ruchu - 30 dB
 • szmery w domu - 40 dB
 • odkurzacz, normalna rozmowa - 60 dB
 • głośna muzyka albo krzyk dziecka - 80 dB
 • ruch uliczny - 90 dB
 • motocykl bez tłumika - 100 dB
 • młot pneumatyczny lub piła tarczowa - 110 dB


Przyjmuje się, że zwiększenie natężenia dźwięku o 10 dB oznacza subiektywnie odczuwany dwukrotny wzrost głośności. Negatywny wpływ hałasu na układ nerwowy zaczyna sią już od 35 dB, powodując zmęczenie, obniżenie efektywności i koncentracji, problemy z zasypianiem. Trwałe przebywanie w hałasie o natężeniu 70-85 dB powoduje pogorszenie słychu, ból głowy i rozstrój nerwowy. Powyżej 85 dB może dość do uszkodzenia słuchu, zaburzeń układu krążenia i nerwowego, zaburzeń równowagi. Nie zawsze chodzi o samo natężenie, ale subiektywne odczuwanie dyskomfortu związanego z dochodzącymi zza ściany odgłosami. Wystarczy pomyśleć jak irytująca potrafi być brzęcząca mucha aby zrozumieć, że nawet niewielki irytujący hałas zza ściany może negatywnie wpływać na stan psychiczny.


Brak snu


Jedną z najczęstszych konsekwencji hałasów zza ściany, są problemy z zasypianiem. Brak snu szkodzi - powoduje rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją i normalnym funkcjonowaniem. Może to przełożyć się na problemy w życiu zawodowym i bezpieczeństwo. 

Jednonocne niewyspanie łatwo nadrobić wysypiając się kolejnej nocy. Natomiast długotrwała deprawacja snu prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych, obniża jakość życia, wywołuje stany depresyjne i problemy emocjonalne, tycie, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenie gospodarki hormonalnej. Zapewnienie dobrej jakości snu jest więc kolejną przesłanką aby wyciszyć mieszkanie.

wygłuszanie mieszkania, wygłuszanie ścian, wyciszanie domu, jak wyciszyć mieszkanie, izolacja akustyczna, pianka akustyczna, pianka wygłuszającą,

Relacje społeczne


Kiepska izolacja akustyczna w mieszkaniach może mieć negatywny wpływ na nasze codzienne relacje z sąsiadami. Nikt nie powinien utrudniać nam w naszym mieszkaniu wypoczynku i pracy. Pomimo istnienia możliwości prawnych, nikt nie ma jednak ochoty dochodzić wobec sąsiadów swoich praw przed sądem, co może być nie tylko kosztowne, ale również długotrwale zrujnować relacje. Jeśli hałasy od sąsiada wynikają po prosu ze złej izolacji akustycznej a nie złej woli, najlepiej jest po prostu wyciszyć mieszkanie.

Wyciszenie ścian w mieszkaniu


Istnieje kilka sposobów na wyciszenie ścian:
 • ścienne wygłuszające maty dekoracyjne, które nie potrzebują już dodatkowego wykończenia, gdyż imitują skórę lub tkaninę,
 • korek techniczny naklejany na ścianę, pod warunkiem że pokryje ją w całości i szczelnie,
 • wytłumienie ściany warstwą izolacyjną z wełny mineralnej przykrytej płytami zamontowanymi na stelażu.

Ostatnie wymienione rozwiązanie jest bardzo skuteczne, jednak wiąże się z utratą powierzchni pomieszczenia. Taki ekran akustyczny przeważnie ma około 10 centymetrów grubości. Można oczywiście wykonać ekran cieńszy, jednak zaleca się aby miał przynajmniej 7 cm. Na izolację najlepiej wybrać wełnę mineralną przeznaczoną specjalnie do tego celu, o gęstości powyżej 30 kg/m3. Szkielet wykonać można z profili stalowych lub drewnianych, zaś poszycie z płyty gipsowo-kartonowej, gipsowej lub OSB. Wykonując izolację w łazience należy pamietać o zastosowaniu płyty wodoodpornej. Pod profilami warto zastosować taśmę tłumiącą, która zmniejszy przenoszenie drgań. Łączenia płyt należy zaszpachlować a przy spoinowaniu warto skorzystać z taśm tynkarskich.

Do wyciszenia ścian można również wykorzystać piankę poliuretanową. Poliuretan jest wykorzystywany w budownictwie jako materiał do izolacji termicznej oraz akustycznej. Jego zastosowanie do wyciszenia pomieszczeń może zaowocować osiągnięciem bardzo korzystnego stosunku stopnia wyciszenia do ceny. Wygłuszenie można wykonać poprzez przyklejenie na powierzchni oczyszczonej wcześniej ściany panelu z pianki wygłuszającej. Pianki poliuretanowe do wyciszenia mieszkania można wybierać spośród kilku wariantów:
 • Klasyczna pianka poliuretanowa o gładkiej powierzchni. Pianki gładkie dostępne są najczęściej w kolorze białym, szarym lub czarnym. Ciemne wybierane są często na izolację akustyczną sal kinowych, koncertowych lub studiów nagraniowych. Wybór koloru do mieszkania to kwestia gustu, jednak największą zaletą pianek białych jest to, że rozjaśnią pomieszczenia i powiększą je optycznie. Panele dostępne są w różnych grubościach i gęstościach. Zaletą większej grubości i gęstości jest lepsza izolacyjność. Jednak gęstsze pianki bardziej obciążą ścianę i należy wziąć ten parametr pod uwagę jeśli obciążenie jest istotne. Grubsze pianki zabiorą natomiast więcej przestrzeni.
 • Pianka moletowanato pianka na której powierzchni wykonano wzór z lini prostych, ukośnych lub przecinających się, nadając jej falisty kształt. Dzięki pofalowaniu panel ma większą powierzchnię pochłaniającą hałas przy tej samej powierzchni izolowanej przegrody. Dzięki temu obciążenie ścian może być niższe niż w przypadku gładkich paneli. Zaletą pianek moletowanych jest pochłanianie nawet do 97% docierającego do nich hałasu oraz kontrolowanie pogłosu i echa wewnątrz pomieszczeń. Jednym z zastosowań może być wyciszenie domowego kina, pokoju audiofila lub gracza.
 • Pianka piramida jest bardzo podobna do pianki moletowanej i ma podobne właściwości wyciszające. Pomijając różne rozmiary paneli, wybór między pianką piramidką a moletowaną to w dużej mierze kwestia gustu - szczególnie w przypadku wyciszania mieszkania.
Pianka wygłuszająca

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Pianka wygłuszająca

Wyciszenie sufitów w mieszkaniu


Czasami odgłosy z mieszkań sąsiadów dochodzą z góry. Rozwiązaniem jest wówczas wyciszenie sufitu. Sufit wyciszyć można w podobny sposób jak ściany. Bardzo skutecznym sposobem, jednak wiążącym się ze sporymi nakładami, będzie wyciszenie za pomocą wełny mineralnej oraz jej zakrycie podwieszanym sufitem. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wyciszenie sufitu za pomocą pianki poliuretanowej. W przypadku sufitu istotnym czynnikiem może być obciążenie, dlatego prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie wybór pianki o mniejszej gęstości. Na suficie pozwolić można sobie za to na grubsze panele (zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach) - nie ma ryzyka zmniejszenia powierzchni użytkowej. Pianki akustyczne w kolorze białym sprawdzą się lepiej ze względu na zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej ilości światła.

Wyciszenie podłóg w mieszkaniu


Hałas dochodzący z dołu od sąsiadów przez podłogę to hałas na który najrzadziej się zwraca uwagę. Jeśli już dochodzi to znaczy że jest naprawdę źle. Wyciszenie podłogi dużo częściej ma na celu to aby to sąsiedzi nie słyszeli naszych kroków. 

Pomijając kuchnie i łazienki, najpopularniejszym wykończeniem podłóg w mieszkaniach są panele. Sposobem wyciszenia takich podłóg jest zastosowanie odpowiednich mat podkładowych, które nabyć można w marketach budowlanych lub specjalistycznych sklepach z podłogami. Istnieje jednak alternatywa w postaci pianki polietylenowej. Są one dostępne w grubościach od 0,8 do 20 mm, elastyczne, łatwo je uciąć w celu uzyskania porządnego wymiaru. Pod panele podłogowe dobrze nadaje się na podkład pianka o grubości 3 mm.

Sposobem na wygłuszenie podłogi jest również położenie dywanu lub wykładziny. Pozwolą one zredukować pogłos i echo w pomieszczeniu. Nie jest to rozwiązanie lubiane przez wszystkich, jeśli jednak już zdecydujemy się na podobne pokrycie podłogi, przydać mogą się dwustronne taśmy do dywanów, które pomogą w przymocowaniu i utrzymaniu dywanu lub wykładziny na miejscu.
wygłuszanie mieszkania, wygłuszanie ścian, wyciszanie domu, jak wyciszyć mieszkanie, izolacja akustyczna, pianka akustyczna, pianka wygłuszającą,

Dźwięki z ulicy


Hałasu z ulicy doświadczamy ze względu na położenie w pobliżu hałaśliwych ciągów komunikacyjnych. Na ich przebieg wpływu nie mamy. Można co prawda się przeprowadzić, ale dużo prostszym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednie dźwiękoszczelne okna.

Okna dźwiękoszczelne to okna o odpowiedniej izolacyjności dźwiękowej. Izolacyjność akustyczna to zdolność przegrody do niwelowania fal akustycznych. Im wyższa izolacyjność dźwiękowa, tym lepiej. Ponieważ różnica 10 dB to mniej więcej dwukrotna różnica w głośności, taka wartość będzie oznaczała mniej więcej 2 razy gorszą lub lepszą izolacyjność dźwiękową. Okno z odpornością na hałas Rw=40 dB będzie więc dużo lepsze niż te ze wskaźnikiem Rw=20 dB. Standardowe obecnie okna charakteryzują się wartością pośrednią Rw=30 dB. Aby zapewnić komfort akustyczny przy ruchliwej ulicy należy szukać okien z izolacyjnością co najmniej Rw = 40 dB. Kupując okna dźwiękoszczelne warto również zwrócić uwagę na:
 • kilkuwarstwowe oszklenie o dużej ale zróżnicowanej grubości warstw (przeciwdziała to wibracjom)
 • klejenie szyby po całym obwodzie wzdłuż każdej krawędzi
 • silne okucia gwarantujące solidny docisk i szczelność
 • ograniczoną liczbę nawiewników, które zmniejszają izolacyjność

Hałasy z klatki schodowej


Do mieszkania mogą dobiegać hałasy z klatki schodowej. Jeśli mamy przedpokój to nie stanowi to większego problemu, gdyż salon w ciągu dnia, a sypialnię na noc możemy po prostu zamknąć. Inaczej sprawa wygląda jeśli z klatki wchodzi się od razu do pokoju, który na dodatek w kawalerce może być jedynym i pełnić również funkcję sypialni.

Jednym rozwiązaniem jest budowa wiatrołapu czyli małego pomieszczenia pomiędzy drzwiami na klatkę a wnętrzem mieszkania. Wiąże się to z nakładami i zmniejszeniem przestronności mieszkania. Drugim możliwym rozwiązaniem jest wymiana drzwi na dźwiękoszczelne. Drzwi o bardzo wysokiej odporności na przenikanie dźwięku mają wskaźnik Rw sięgający 50 dB. Jednak już wskaźnik na poziomie 40 dB da wyższy komfort niż wynoszący dla standardowych drzwi 30 dB. Można też spróbować trzeciego rozwiązania - obić drzwi od wewnątrz czyli wyciszyć tapicerką.

Do obicia drzwi można zatrudnić profesjonalnego tapicera, albo podjąć się zadania samodzielnie. Będzie nam do tego potrzebny materiał obiciowy oraz pianka do wygłuszenia - może być to pianka tapicerska. Z narzędzi przyda się zszywacz tapicerski oraz zszywki a także nóż bezpieczny lub nożyczki. Przed obiciem drzwi należy zdemontować zamki i okucia oraz wyciąć otwory w piance w odpowiednich miejscach. Najpierw przybić należy piankę a następnie obicie. Po przybiciu obicia można wyciąć otwory na zamki i okucia a następnie je zamontować. Krawędzie można wykończyć taśmą maskującą.


wygłuszanie mieszkania, wygłuszanie ścian, wyciszanie domu, jak wyciszyć mieszkanie, izolacja akustyczna, pianka akustyczna, pianka wygłuszającą,

Co jeszcze przyda się w trakcie prac wygłuszających?


Wiele prac związanych z wyciszaniem mieszkania, zwłaszcza tych, które związane są z uzupełnianiem tynków na dopiero co wybudowanych izolacjach akustycznych, wiąże się z brudem. Aby zabezpieczyć wnętrza przed zabrudzeniem można skorzystać z foli ochronnej lub folii stretch. 

Jeśli nie wybierzemy paneli wyciszających z warstwą przylepną (bo również takie są dostępne na rynku) przymocowanie do ścian może odbyć się z zastosowaniem odpowiedniego kleju. Można również rozważyć wybór odpowiedniej taśmy dwustronnej lub taśmy montażowej.

W razie wątpliwości lub pytań dotyczących materiałów do wyciszania i wygłuszania wnętrz i mieszkań, zachęcamy do kontaktu z jednym z konsultantów sklepu Neopak.
ny: słyszysz sąsiadów przez ścianę, wskazówki dlaczego warto i jak wyciszyć mieszkanie, wyciszenie, wyciszania, wygłuszanie
Wyślij emailem

  Komentarze o artykule

  2 komentarzy
  Szanowni państwo czy jest materiał do wyciszenia mieszkaniami 20 m2 który wynajmuje. Szukam firmy która to wykona najlepiej z materiału płyt z biała powierzchnia żeby stanowiła i wyciszenie i wykończenie Proszę o kontakt mailowy [email protected] Lub telefon 666813411 Alicja19 sierpnia 2023
  W blokach największy problem stanowi centralne ogrzewanie. Najwięcej dźwięku przenika przez otwory, którymi "puszczane" są rury. W takiej sytuacji wygłuszenie mieszkania jest cholernie trudne, bo hałas "idzie po rurach".corse26 grudnia 2023

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie