Jakub BieleckiJakub Bieleckisobota, 18 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 88
Ilość komentarzy: 0

Jak chronić towar wysyłany drogą morską?

Jak zabezpieczyć produkty przed wilgocią i uszkodzeniami w transporcie morskim? To dość skomplikowane zagadnienie. Transport morski zwykle trwa dość długo, a przewożone tak towary mogą być narażone na różne, dość nietypowe czynniki. Jednym z nich jest możliwość dostępu wilgoci. Dla wielu rodzajów produktów może mieć to zgubny skutek - wilgoć może doprowadzić do zniszczenia towaru. W dzisiejszym poradniku na temat zabezpieczania towarów przed wysłaniem ich w długą wodę, przedstawimy więc dostępne możliwości.

Poza narażeniem na kontakt z wilgocią, transport morski niesie też inne zagrożenia. Towar zwykle przewożony jest w kontenerach. Pakowanie jednocześnie wielu towarów może narazić je na zniszczenie mechaniczne. Dotyczy to w szczególności produktów, które są wyjątkowo delikatne. Kolejnym ryzykiem przy transporcie drogą morską jest na dostęp soli pochodzącej z wody morskiej. Może mieć niszczycielski wpływ nie tylko dla elektroniki, ale też m.in. dla żywności, odzieży i czy produktów wykonanych z metalu.
 

Jakie czynniki stanowią zagrożenie dla towaru w czasie transportu drogą morską?


Przeglądając czynniki mogące stanowić zagrożenie dla transportowanych tak produktów, znajdziemy ich kilka. Do największych czynników tworzących ryzyko uszkodzenia towaru należą:
 • wilgoć - zarówno wilgoć otoczenia, jak i podniesiona wilgotność powietrza
 • ekspozycja na morską sól
 • ryzyko uszkodzenia mechanicznego
 • transport w skrajnie niskich lub podwyższonych temperaturach
 • wstrząsy, wibracje
 • zmiana ciśnienia
Oczywiście, nie zawsze wszystkie powyższe czynniki wystąpią podczas transportu drogą morską. Wiele zależy od konkretnej trasy, którą produkty będa wysyłane. Od tego w dużym stopniu zależy narażenie na zmiany temperatury. M.in. w tropikalnych warunkach towar jest także szczególnie narażony na kontakt z wilgocią pochodzącą z otoczenia. Zmiany ciśnienia i temperatury w ciągu doby powodują, że powietrze o dużej wilgotności może się skraplać i dostać do wnętrza kontenera.
 

Odpowiednie opakowanie pozwoli uniknąć niebezpiecznych dla towaru czynników


Sposoby pakowania towaru na czas transportu morskiego możemy podzielić na dwie grupy:
 • opakowanie produktu, które zapewnia sprzedawca wysyłający towar
 • dodatkowe zabezpieczenie, które zapewnia przewoźnik


Do tej drugiej grupy możemy zaliczyć stosowanie worków osuszających, czy szczelnie zamykanych kontenerów. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się jednak raczej sposobami pakowania towarów, które może zastosować nadawca paczki.
 
Materiały do pakowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Materiały do pakowania

Jak pakować produkty do wysyłki drogą morską?


Transport drogą morską to najtańszy sposób przewozu towarów na daleką odległość. To w ten sposób trafiają do nas towary wysyłane m.in. z Chin, czy Stanów Zjednoczonych, chyba, że decydujemy się na ekspresowy transport lotniczy. Ten jest jednak o wiele droższy. Wysyłając towar w tak długą drogę można skorzystać z materiałów do pakowania i opakowań, które  chronią produkty przed niebezpiecznymi czynnikami. Aby chronić produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi, np wstrząsami, czy ryzykiem upadków, warto stosować: pianka PE
Takie opakowania mogą nie być jednak wystarczającym zabezpieczeniem przed dostępem wilgoci i soli morskiej. Dlatego też warto też dodatkowo zastosować jakiś rodzaj foliowego materiału do pakowania, który zapewni szczelność. Może to być na przykład:


Często najlepsze rezultaty da po prostu połączenie kilku rodzajów opakowań i materiałów do pakowania. Wtedy można uzyskać w efekcie kompleksową ochronę przed wszystkimi czynnikami.
 

Jakie są zalety dobrego opakowania?


Najlepsze opakowanie dla towaru wysłanego drogą morską to takie, które zapewni kompleksową ochronę przed wieloma czynnikami. Cechy dobrego opakowania to:
 • jest szczelne
 • amortyzuje wstrząsy
 • jest proste w użyciu
 • nie jest zbyt drogie
 • wykonane w dużej części z ekologicznych materiałów
 • nadaje się do wielokrotnego użytku
jak pakować przed wysyłką drogą morską
W celu usprawnienia pakowanie z wykorzystaniem folii i kartonów można też wyposażyć się w dodatkowe narzędzia. Akcesoria i narzędzia magazynowe pozwalają przyspieszyć w zauważalny sposób cały proces pakowania.
 

Jak usprawnić pakowanie towarów?


Pakowanie wielu paczek każdego dnia często jest dość czasochłonne. Z tego względu warto rozważyć wyposażenie się w dodatkowe narzędzia, które pomagają pw pakowaniu.  Należą do nich m.in.:
 • zaklejarki do kartonów
 • ucinarki do folii stretch
 • akcesoria do bandowania
 • podajniki do etykiet samoprzylepnych
 • bezpieczne noże
 • i inne
pakowanie produktów wysyłanych drogą morską
Zdecydowanie najczęściej spotykanym w magazynach i sklepach wysyłkowych narzędziem jest dyspenser do taśmy pakowej. Może mieć różne formy, z których najwygodniejszą jest podajnik pistoletowy. Takie narzędzie ułatwia aplikację taśmy do zaklejania kartonów. Dzięki oklejarce zrobią to Państwo jedną ręką, bez używania dodatkowego narzędzia (nożyczek lub noża). Koszt zakupu, który wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych (w zależności od wybranego modelu) szybko się więc zwróci.
 
Jak chronić towar wysyłany drogą morską?

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie