Bartosz TyrkaBartosz Tyrkawtorek, 18 kwietnia 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 1249
Ilość komentarzy: 0

Jak pakować do wysyłki części samochodowe?

Produkcja części motoryzacyjnych jest prowadzona na masową skalę. Przeglądając statystyki aż trudno pojąć, że w największych krajach świata produkuje się blisko milion samochodów rocznie. Oznacza to, biorąc pod uwagę całość przemysłu motoryzacyjnego, nawet kilkaset tysięcy nowych pojazdów rocznie. W samej Unii Europejskiej z fabryk wyjeżdża mniej więcej 30 tysięcy aut dziennie. Zakres produkcji jest zatem niezwykle szeroki. Warto zauważyć, że mowa o samych pojazdach – nie licząc różnego rodzaju części, które są przecież niezbędne do prawidłowej eksploatacji pojazdu.

Szacunki speców motoryzacyjnych wskazują, że każdy pojazd zbudowany jest z kilkudziesięciu tysięcy różnych części. Wyzwanie dotyczące pakowania poszczególnych elementów składowych aut jest zatem dużym wyzwaniem. Producenci muszą upewnić się, że poszczególne części są dobrze zabezpieczone i gotowe na długą podróż, często z kontynentu na kontynent. Jakich technik pakowania używają przedsiębiorstwa zajmujące się wysyłką części samochodowych? W jaki sposób elementy pojazdów są przygotowywane do wysyłki? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej!

Na jakie aspekty zwraca się uwagę podczas pakowania części do samochodów?


Części samochodowe to ogólny termin odnoszący się do ogółu elementów wchodzących w skład pojazdu. Z jednej strony mogą być to niewielkie elementy plastikowe, np. pokrętła czy przyciski montowane w kabinie. Częściami samochodowymi są również klocki hamulcowe, lusterka a nawet siedzenia. Niektóre elementy wymagają podejmowania szczególnych zasad dotyczących ostrożności przewozu. Mowa choćby o szybach, alufelgach czy akumulatorach. Spoglądając na pełen wachlarz rodzajów produktów mogących zostać przypisanych do grupy elementów samochodowych, można wyróżnić kilka podstawowych kwestii związanych z ich pakowaniem. Osoby, które prowadzą sprzedaż takich produktów muszą zwracać uwagę m.in. na:
 • wagę wysyłanych części,
 • kruchość i delikatność produktu,
 • skrupulatny proces pakowania oraz rozpakowywania,
 • potencjalne oddziaływanie na środowisko,
 • sposób zarządzania stanami magazynowymi, w tym wpływ na procesy w łańcuchu dostaw.

czesci-samochodowe

Postaramy się w zwięzłych słowach przedstawić poszczególne kwestie związane z przygotowywaniem części samochodowych do przesyłania dalej, np. do warsztatu, sklepu motoryzacyjnego czy odbiorcy końcowego. Niektóre elementy są transportowane pomiędzy fabrykami, a inne z kolei trafiają do utylizacji. Jak widać, rozpiętość możliwości wysyłkowych jest bardzo szeroka. Można nawet stwierdzić, że przesyłanie elementów do samochodów stanowi jedną dużą grupę przedsięwzięć, która jest niezwykle skomplikowanym procesem.

Jaki wpływ na przygotowywanie wysyłki ma waga części?


Całkowity cięzar poszczególnych części motoryzacyjnych jest istotny w kontekście określania wielkości i jakości opakowania. Cięższe elementy wymagają bardziej wytrzymałego opakowania, które ochroni przewożone towary przed ryzykiem zniszczenia się podczas podróży. Uszkodzony błotnik, wygięta wycieraczka, pęknięte lusterko – to ewentualne skutki związane z nieprawidłowym przygotowaniem pakunku do podróży kurierskiej. Co istotne, nie zawsze trzeba wykorzystywać opakowania wzmacniane, szczególnie jeśli prowadzimy wysyłkę nieco mniejszych części. Lżejsze produkty powinny mieć zoptymalizowane opakowanie, aby obniżyć koszty oraz emisję CO2 w całym łańcuchu dostaw.

Najbardziej delikatne elementy samochodów – o czym warto pamiętać?


Bez wątpienia jedną z gorszych sytuacji byłoby zdarzenie, w którym cała część została by uszkodzona podczas przewożenia. Nie mamy do końca wpływu na to, jak wygląda sam proces przewożenia. Możemy jednak dostatecznie dobrze przygotować karton i jego wnętrze, aby zminimalizować szansę na niespodziewaną awarię. Możesz potrzebować amortyzacji i wkładek, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane przenoszeniem kartonów w z jednego miejsca na drugie, co jest zresztą niezbędne w procesie logistycznym. Warto też zastanowić się, czy wysyłane towary potrzebują jakiejś szczególnej opieki. Mamy na myśli ochronę wykończeń na powierzchniach malowanych czy dekoracyjnych.

felga-samochodowa-pakowanie
Magazyn

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Magazyn

Szybkość tworzenia przesyłek – jaką spełnia rolę?


Nie tylko jakość opakowań i wkład samych pracowników ma duże znaczenie. Liczy się również tempo, z którym opakowania są przygotowywane do przekazania przewoźnikom. Tym samym warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można wdrożyć procesy automatyzacyjne w firmie. Nie musi to oznaczać zakupu linii pakowczych czy skomplikowanych mechanizmów. Warto się chociażby zastanowić, które procesy mają największy wpływ na sprawność procesu pakowania i jego wydajność.

Czy warto stawiać na opakowania zwrotne?


Nie zawsze jest to optymalny wybór. Długie odległości związane z etapem logistycznym stwarzają mniej przyjazne warunki do stosowania tego typu opakowań. Tym bardziej, jeśli wysyłka części motoryzacyjnych jest przeprowadzana w ramach stałego kontraktu czy też do tych samych odbiorców w regularnych odstępach czasu. Sytuacja się zmienia, gdy okoliczności są odwrotne do założonych. Przypuśćmy jednak, że realizujemy sprzedaż wysyłkową części głównie dla klientów indywidualnych. Wówczas nie ma większego sensu, aby wybierać cokolwiek innego, niż opakowania jednorazowe. Ze względu na ogromną ilość wysyłanych części motoryzacyjnych, wiele podmiotów decyduje się na korzystanie z kontenerów zwrotnych. Pozwala to znacznie zmniejszyć ilość odpadów, zwłaszcza że jest ich bardzo dużo.


W co pakować części motoryzacyjne?


Kwestie dotyczące aspektów pakowania omówiliśmy wyżej. Teraz przejdziemy do opisu konkretnych elementów ochraniających, które są nieodzowne w procesie tworzenia przesyłek z częściami motoryzacyjnymi. Przede wszystkim można wyróżnić pięć podstawowych grup materiałów i produktów, które są niezastąpione w tym obszarze:
opony-wysylka


Poszczególne elementy do pakowania są znane naszym czytelnikom. Pragniemy zachęcić te osoby, które jeszcze nie zapoznały się z ich charakterystyką, do zerknięcia na dedykowane artykuły na naszej stronie. Można to zrobić w prosty sposób klikając w powyższe odnośniki.

Najważniejsze wyzwania związane z pakowaniem części motoryzacyjnych


Pakowanie części samochodowych wymaga dużej staranności i odpowiedniego dobrania opakowania. Trzecią, najistotniejszą kwestią, jest racjonalne zabezpieczenie pakunku. To trzy najwazniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać. To ważne, ponieważ elementy samochodowe należą niekiedy do produktów wysokiej klasy, których nawet najmniejsze uszkodzenie może powodować częściową lub pełną niesprawność. Niektóre części, takie jak pokrowce lub elementy lakierowane – mają dekoracyjne powierzchnie, które klienci mogą odrzucić z powodu skaz na powierzchni. Stąd też branża sprzedażowa części motoryzacyjnych staje przed kolejnymi wyzwaniami. Poniżej wyróżniamy kilka z nich.
 • zmniejszenie ryzyka porysowania się części,
 • konieczność opracowania bezpiecznych opakowań na akumulatory,
 • lepsza ochrona przed korozją elementów,
 • wykorzystanie niezawodnych opakowań do zabezpieczania elektroniki pojazdowej.


Jak chronić części samochodowe przed zarysowaniami podczas transportu?


Do tego celu stosuje się różne separatory, wkładki i przekładki, które wytwarza się z materiałów miękkich. Zazwyczaj nie stosuje się przekładek wykonanych z makulatury. Tektura mieć właściwości ścierne, co dyskwalifikuje tego rodzaju materiał w wykorzystaniu do dodatkowego odgradzania wysyłanych przedmiotów. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, iż istnieją powłoki do pudeł z tektury falistej, które mogą pomóc zmniejszyć takie ryzyko.

wysylka-czesci-do-aut

Pakowanie wysyłkowe części samochodowych – podsumowanie


Powyżej zamieściliśmy praktyczne wskazówki dotyczące pakowania części samochodowych. Zalecamy, aby stosować specjalne opakowania przeznaczone dla danego rodzaju części, lub w przypadku ich braku – zapewnić dodatkowe zabezpieczenia, takie jak bąble powietrzne, pianka lub styropian. Istotne będzie również oznaczanie pakunków odpowiednimi naklejkami. Co to oznacza? Na opakowaniach umieścić informacje dotyczące zawartości oraz sposobu pakowania, aby osoba zajmująca się transportem mogła odpowiednio przygotować się do przewozu tych rzeczy.
tarcze-hamulcowe-wysylka
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie