Marlena KopaczMarlena Kopaczpiątek, 19 sierpnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1620
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak pakować przesyłki, aby były zero waste?

Przyjmowanie i wysyłanie przesyłek to codzienność w bardzo wielu firmach. Prywatnie również pewnie wysyłać różnego rodzaju paczki. Wystarczy, że masz konto na Vinted, czy OLX, a zawsze znajdzie się ktoś chętny, żeby kupić Twoje używane przedmioty. To od Ciebie zależy, czy będzie to pakowanie z plastikiem, czy bez niego.

Jeżeli pakujesz paczki z plastikiem, to niepotrzebnie zwiększasz jego ilość w obiegu. Już wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne ma plastik. W dodatku, nie zawsze można go poddać procesowi recyklingu. Ten, kto odbiera przesyłkę, czyli Twój klient nie zawsze zastanawia się nad takimi rzeczami. Im więcej plastiku, na świecie, tym większe cierpienie zwierząt i przyrody.

Właśnie z tego względu powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby pakować paczki w sposób najmniej szkodliwy dla planety. Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo i wysyłasz przesyłki, to powinieneś poznać nasze sposoby na pakowanie paczek w duchu less waste. Nawet wtedy, gdy tylko od czasu wyślesz jakąś paczkę, bo na przykład sprzedajesz używane rzeczy na Vinted. Zaczynamy!

pakowanie zero waste


Wykorzystuj kartony wielokrotnie

Jeżeli jesteś osobą prywatną, to na pakowanie przesyłek patrzysz w zupełnie inny sposób, niż ktoś, kto podejmuje się tego zadania zawodowo. Z czego to wynika? Osoby prywatne o wiele częściej przyjmują paczki, niż samodzielnie je wysyłają. Dlatego, gdy po raz kolejny otrzymasz paczkę z Twojego ulubionego sklepu, to zostaw sobie karton. Gwarantujemy Ci, że będzie on idealny do zapakowania jakiejś następnej przesyłki. Takie raz wykorzystane opakowania warto sobie gdzieś magazynować. Naprawdę nigdy nie wiesz, kiedy okażą się niezbędne.

karton

A w końcu tak, jak człowiek zasługuje na drugą szansę, tak karton na drugie życie. Nawet, jeżeli otrzymałeś paczkę w plastikowym opakowaniu, to i tak lepiej dać jej drugie życie, niż wyrzucać na śmietnik. Często jest tak, że przedmioty, które Tobie wydają się całkowicie niepotrzebne, dla kogoś będą miały jeszcze jakąś wartość dodaną. Na sam koniec tego artykułu chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o tym, że na pewno skorzysta na tym nasza planeta.

Wybierz wypełnienie do paczek z drugiej ręki

Dokładnie taki sam trik powinieneś zastosować, jeżeli chodzi o środek przesyłki. Mamy tutaj na myśli oczywiście wypełnienia do paczek. One naprawdę rzadko pełnią funkcję wielorazowych. Zazwyczaj wykorzystuje się je tylko jeden raz. Możesz to zmienić. Wykorzystaj je jako wypełnienie do Twojej następnej paczki.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Kup surowy karton z odpowiedzialnych źródeł

Z naszego doświadczenia wynika, że najpiękniejsze przedmioty są najprostsze. Najbardziej tradycyjny karton bez udziwnień to nasze ulubione opakowanie papierowe. Twoim klientom będzie bardzo łatwo poddać je procesom recyklingu. Tego rodzaju opakowanie może on również oczywiście wykorzystać ponownie zgodnie z własnym uznaniem. Serdecznie odradzamy Ci wykorzystywanie do pakowania paczek plastikowych tasiemek, folii, czy sztucznych barwników. To w dzisiejszych czasach, w których ekologia się bardzo liczy, nie jest nikomu do niczego potrzebne.

Jeżeli zdecydujesz się na wysyłanie paczek w całkiem nowych kartonach, to musisz wziąć pod uwagę fakt, że powinny mieć one całkiem surową formę. W łatwy sposób klient będzie je mógł później przetworzyć lub zlecić to profesjonalistom. Musisz się zastanowić nad tym, jak kartonowe opakowanie może zakończyć swoje życie. Wybierając surowe kartony z odpowiedzialnych źródeł jednocześnie ułatwiasz życie odbiorcy paczki. Ma on szansę na odpowiednie zutylizowanie tego rodzaju materiału.

Co to jest Certyfikat FSC?

Powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na to, jak zakończy swoje życie kupiony przez Ciebie karton, ale też na to, jak został on wytworzony. Jeżeli wybrane przez Ciebie opakowanie powstało na przykład z drewna, to powinieneś się zastanowić nad tym, jaki ma ono gatunek. Gdy korzystasz z tego naturalnego surowca, to zastanów się, jak został on pozyskany. Najlepiej jest, gdy jest to robione w sposób zrównoważony i minimalizujący szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Na szczęście nie musisz dzwonić do producenta i pytać go o to wszystko. W ustaleniu tych informacji bardzo pomocna może być certyfikacja FSC. Oczywiście nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby zadzwonić do producenta opakowania i dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Natomiast kartony z certyfikatem FSC oznacza, że został on wytworzony z surowca, który pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Dzięki temu łatwiej będzie Ci w sposób etyczny podejmować decyzję o materiałach, które wykorzystujesz do pakowania przesyłek dla Twoich klientów. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że jeżeli zaciekawiła się ta informacja, to więcej znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej FSC.

Jakie jest najlepsze wypełnienie ekologiczne?

W tym przypadku prawidłowo odpowiedź może być tylko jedna. Papier, papier i jeszcze raz papier. Jeżeli zdecydowałeś się już na zakup kartonu, odpowiednio go zabezpieczyłeś przed uszkodzeniami mechanicznymi, to teraz przyszedł czas na zrobienie kolejnego kroku. Musisz chronić to, co ma się znaleźć wewnątrz przesyłki. Podpowiemy Ci, jak najlepiej i najprościej możesz to zrobić. Zaczynamy!

Mówiąc o papierze mamy tutaj na myśli oczywiście zwykły, szary. Może być on przetworzony lub z odzysku. Zgnieć go w niewielką kulkę. W ten sposób będzie on pełnił funkcję zabezpieczającą i amortyzującą. Jest on idealny między innymi do skutecznego zabezpieczenia przedmiotów szklanych. Przechodzimy dalej.

Równie dobrze do tego celu możesz wykorzystać tak zwane wiórki papierowe. Charakteryzują się one tym, że są bardzo dobrą ochroną dla przesyłek o niewielkich gabarytach. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że tektura falista to doskonały materiał do pakowania szczególnie podatnych na uszkodzenia mechaniczne przedmiotów, takich jak na przykład szkło. Zwróć również uwagę koniecznie na biodegradowalne pianki. Nie są z plastiku i bez problemu klient rozpuści je pod wodą. Są bardzo dobre dla środowiska.

tektura falista
Jak pakować przesyłki, aby były zero waste?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie