Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 25 maja 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 11646
Artykuł oceniony na 4.64 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak poprawnie pisać - pinezka czy pineska?

Zastanawiałeś się kiedyś, która z wersji jest poprawna - pineska, czy pinezka? Z pewnością nie raz, no bo przecież nie jest to wcale takie łatwe do zapamiętania. A i odpowiedź nie wydaje się na pierwszy rzut oka oczywista. Chociaż z pewnością dla starszego pokolenia polonistów, odpowiedź nasuwa się jedna - mianowicie pinezka. I oczywiście mieliby oni rację. Jednak, jak się okazuje tylko w połowie. Jak to jest w ogóle możliwe? A no tak, że słowo, o które rozbija się cały nasz artykuł, jest poprawne zarówno w pierwszej, jak i drugiej przedstawionej przez nas wersji.

Zobacz także: Jak udostępnić pinezkę przez Google Maps?

Dlaczego więc starsi poloniści mogliby mieć problem z tym, aby podać za poprawne obie wersje tego słowa? Ponieważ nie zawsze były one poprawne. Kiedy to się zmieniło i dlaczego w ogóle do tego doszło? Postaramy się zaspokoić Twoją ciekawość tym artykułem. Dlatego zachęcamy Cię do dalszej lektury.

Kartka i kolorowe pinezki leżące na stole

Zastosowanie pinezek i pinesek


Zanim jednak przejdziemy do pisowni, to warto w kilku słowach przypomnieć, jakie jest zastosowanie tych drobnych i niepozornych artykułów biurowych. Szczególnie ich wykorzystanie można zaobserwować w przedsiębiorstwach oraz różnego rodzaju instytucjach. Często również zastosowanie znajdą w domu. Ich głównym zadaniem jest przypinanie oraz mocowanie kartek, plakatów i innych stosunkowo lekkich przedmiotów np. na tablicy korkowej. Wykonane z doskonałych materiałów pinezki znajdziesz w naszym sklepie Neopak. Oprócz tego, dostępnych jest wiele rodzajów artykułów biurowych, w tym np. szpilki, spinacze, magnesy oraz agrafki.

No to jak w końcu piszemy - pinezka, czy pineska?


Rzeczownik, którym jest słowo pinezka, został przez nas zapożyczony z języka francuskiego. Występuje w nim on jako punaise, które wymawia się jako "pinez". Słowo to, bardzo często było wykorzystywane do straszenia dzieci podczas dyktanda.

Zobacz również: Pinezki tablicowe w różnych kolorach

Pierwszą i jedyną jeszcze w tamtych czasach poprawną formą, była forma pinezka. "Pineska" z kolei była jedynie wersją fonetyczną. Pod koniec ubiegłego wieku jednak wszystko się zmieniło. Można powiedzieć, że zalegalizowana została nazwa pineska.

Pineski wbite w poszczególne dni w kalendarzu

Jak możesz zobaczyć, mamy w tym przypadku do czynienia z zapożyczeniem fonetycznym. Z racji tego, że język polski należy obok fińskiego, islandzkiego oraz japońskiego do jednego z najtrudniejszych języków na świecie, to wyraz "pinez" postanowiono urozmaicić jeszcze końcówką -ka. Przez wiele lat obowiązywała tylko poprawna pisownia. Jednak z czasem językowcy postanowili zmienić zdanie. Tym samym zaakceptowali w pisowni fonetyczne brzmienie tego słowa dopuszczając je tym samym do użytku.

Pinezki wbite w konkretne miejsca na mapie
Akcesoria biurowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Akcesoria biurowe

Dlaczego językowcy zmienili zdanie?


Pierwszą i zarazem główną przyczyną dodania słowa pineska do słownika poprawnej polszczyzny jest to, że w naszym języku pojawia się kilkadziesiąt rzeczowników, które mają zakończenie graficzne -ska. Wśród nich wymienić można m.in. kreska, wioska oraz deska. Choć właśnie to było głównym powodem zmiany decyzji językowców, to z pewnością niejedynym. Kolejnym było m.in. to, że w dopełniaczu liczby mnogiej wymowa "pinesek" niemal zawsze wygrywała z wymową "pinezek". Nie pomogło w tej sytuacji nawet to, że po literce "z" występuje samogłoska "e", co oznacza, że nie dochodzi do jej ubezdźwięcznienia.
Różnokolorowe pinezki
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie