Adam BorutaAdam Borutaponiedziałek, 28 lutego 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3390
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak poprawnie zapakować elektronikę do wysyłki?

Sprzedajesz używany monitor, wysyłasz do serwisu smartfona na gwarancji a może odsyłasz pochopnie zakupiony telewizor, który ostatecznie nie zmieścił się na ścianie? Jednym słowem - planujesz wysłać elektronikę i już sama myśl, że zrobisz to nieprawidłowo i narazisz tym samym drogi sprzęt na uszkodzenie, spędza Ci sen z powiek? Nie martw się – nie Tobie jednemu! Ale oto śpieszymy Ci z pomocą i przybliżamy tajniki poprawnego pakowania elektroniki w oparciu o wytyczne firm kurierskich. Zasiądź więc wygodnie do lektury poniższego poradnika i porzuć wszelkie troski – z nami Ci się uda!

Jak-poprawnie-zapakowa-elektronik-do-wysyki


Przygotowanie


Zanim w ogóle przystąpisz do pakowania, warto zastanowić się, co będzie Ci potrzebne. Rynek pełen jest różnorodnego asortymentu pakowniczego. Nie łatwo jest oszacować laikowi, co w rzeczywistości mu się przyda. Dlatego przygotowaliśmy listę najpotrzebniejszych akcesoriów:
 • folia bąbelkowa
 • woreczki bąbelkowe
 • karton
 • opaski kablowe
 • taśma pakowa
 • poduszki powietrzne
 • silikonowy bądź styropianowy wypełniacz
 • pianka polietylowa
 • tekturowe przekładki
 • folia stretch

Od czego, by tu zacząć…


Nie śpiesz się. Obejrzyj wysyłany sprzęt dokładnie z każdej strony. Upewnij się, że jest WYŁĄCZONY. Następnie odłącz wszystkie kable, nośniki danych, nóżki, oddziel przewody i akcesoria oraz usuń baterie, zasilacze. Zastanów się, które z tych rzeczy chcesz/musisz dołączyć do wysyłki. Elementy te owiń w folię bąbelkową i zaklej taśmą pakową. Styki i akumulatory zabezpiecz przed przypadkowym włączeniem w czasie transportu. Jeśli pakujesz drukarkę, pamiętaj o wyjęciu wkładów atramentowych i tonerów i umieszczeniu ich w osobnych zamykanych workach z folii bąbelkowej. Kable i przewody zwiąż starannie opaską kablową. Ważne jest, by każdy z tych przedmiotów był zapakowany OSOBNO.


Opakowanie


Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego kartonu. W tym przypadku rozmiar ma znaczenie – za ciasny karton może ulec zniszczeniu i pęknięciu w miejscach wybrzuszeń, przez co wilgoć i brud będą mogły dostać się do środka podczas transportu. Z kolei w za dużym kartonie trudno będzie nam unieruchomić naszą elektronikę zabezpieczając ją przed obiciami i pęknięciami. Najlepszym rozwiązaniem jest zapakowanie sprzętu w oryginalne pudełko od producenta. Zwróć uwagę, że kiedy rozpakowujesz swojego nowiusieńkiego smartfona, słuchawki czy też cokolwiek, czego rozpakowania wręcz nie możesz się doczekać, są one zawsze perfekcyjnie zabezpieczone przed wstrząsami i przemieszczaniem się w pudełku. Jeśli więc zachowałeś oryginalne opakowanie, sprawdź, czy nie jest ono uszkodzone – dziurawe, przetarte, zawilgocone, pęknięte – każdy najmniejszy defekt może przesądzić o bezpieczeństwie naszej elektroniki. Jeśli nie masz oryginalnego opakowania – spokojnie, z pewnością pomożemy Ci dobrać idealny karton. Oprócz szerokiego asortymentu, wiele firm (np. neopak.pl) świadczy również usługę doradczą w kwestii doboru odpowiedniego kartonu. Jeśli jednak nie interesuje Cię rozmowa z konsultantem pamiętaj, że karton, do którego wkładamy nasz sprzęt, powinien być zrobiony z mocnej tektury o podwyższonej gramaturze.

Jak-poprawnie-zapakowa-elektronik-do-wysyki-1
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty


Wypełnienie


Wiemy już, jak ważne jest opakowanie, ale o ileż ważniejsze bywa to co w środku! Oczywistym jest, że sprzęt nie może być luźno włożony do kartonu. Pierwszy etap wypełniania to dno, na którym będzie spoczywał cały ciężar elektroniki. Materiał, którym wyściełamy dno musi być zatem miękki i doskonale amortyzujący w czasie transportu, załadunku oraz rozładunku paczki. Polecamy zastosować folię bąbelkową (jak widać, funkcjonalność i niezawodność tego produktu jest nie do przecenienia). Równie dobrze można użyć grubszej warstwy pianki polietylenowej.

W wypełnieniu pustej przestrzeni pomogą nam wypełniacze. Świetnie nadadzą się poduszki powietrzne lub Skropak, czyli tzw. chrupki. Koniecznie zrezygnuj jednak z drobnych wypełniaczy takich jak wiórki, ponieważ nie tylko rysują one delikatną obudowę, ale także mogą dostać się do środka sprzętu elektronicznego. Nigdy nie używaj do wypełnienia gazet ani czasopism – tusz może pobrudzić sprzęt a sztywna faktura i ostre krawędzi stron mogą go porysować.


Jak-poprawnie-zapakowa-elektronik-do-wysyki-2


No to do dzieła !


Pakując weź pod uwagę, że nie tylko obudowa z tworzywa jest delikatna i narażona na mechaniczne urazy, ale przede wszystkie układy elektroniczne, znajdujące się w środku i stanowiące istotę elektroniki. Nic nie ochroni elektroniki lepiej niż folia bąbelkowa. Do pakowania dużych elementów takich jak komputer przyda się folia bąbelkowa w rolce lub dużym arkuszu. Do tych mniejszych z kolei jak dysk lub smartfon najwygodniejszym rozwiązaniem będzie worek bąbelkowy.

Jak-poprawnie-zapakowa-elektronik-do-wysyki-3

Pamiętaj, by każdy element zapakować osobno!

Sprzęt taki jak monitory i telewizory wkładamy do kartonu ZAWSZE pionowo zachowując układ góra-dół. W takim przypadku potrzebna Ci będzie naklejka „góra-dół” sugerująca przewoźnikowi prawidłową orientację transportowanej i magazynowanej paczki. Do zabezpieczenia ekranów przyda Ci się pianka polietylenowa – owiń nią matrycę a następnie przyklej taśmą uważając, by klej nie miał styczności z delikatną powłoką ekranu. Jeśli dysponujesz specjalnymi styropianowymi nakładkami chroniącymi rogi np. telewizorów (znajdziesz je z pewnością w oryginalnym opakowaniu), to koniecznie ich użyj – w przypadku zabezpieczania elektroniki powiedzenie „co za dużo to niezdrowo” nie ma racji bytu. Elektronikę pakujemy jak szkło, nie oszczędzając na materiałach. Szczególnie podatne na uszkodzenia są dyski HDD, tablety, telewizory, laptopy, monitory oraz wszystkie urządzenia z matrycami LED lub LCD.

Aby uniknąć ocierania się i zderzania poszczególnych elementów w paczce, polecamy również użycie tekturowych przekładek – dzięki nim elektronika nie tylko będzie lepiej zabezpieczona, ale również całe wnętrze opakowania będzie zorganizowane i przejrzyste.

Jak sprawdzić, czy paczka jest dobrze spakowana?


Prawidłowo spakowaną paczkę możemy poznać po tym, że:
 • nie ma wybrzuszeń i nic nie rozpycha jej od środka
 • nie jest zdeformowana
 • stanowi zwartą bryłę
 • nie wystaje z niej zawartość
 • zawartość jest unieruchomiona i nie przemieszcza się w kartonie podczas transportu

Ufff… gotowe!

Cały sprzęt już ułożony i zabezpieczony w kartonie? Nie pozostaje nam nic innego jak zamknąć karton. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź, czy w paczce znajdują się wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak faktura czy protokół zwrotu. Jeśli to jedyne egzemplarze tych dokumentów, radzimy zrobić zdjęcie, na wypadek gdyby gdzieś się zawieruszyły po rozpakowaniu.

Karton zaklejamy w miejscach łączeń szeroką taśmą pakową kierując się podobną zasadą co przy folii bąbelkowej, a mianowicie: nie oszczędzamy na taśmie! Postaraj się, by taśma równomiernie łączyła skrzydełka kartonu – dzięki temu znacznie obniżysz ryzyko otwarcia się przesyłki podczas transportu. Jeśli nie dysponujesz kątownikami kartonowymi służącymi do wzmocnienia kantów i rogów opakowania, możesz po prostu zakleić każdą krawędź dodatkową warstwą taśmy pakowej. Uchroni to paczkę przed rozerwaniem i drobnymi perforacjami. Oczywiście dobrze zapakowanej elektronice nie powinny zaszkodzić małe perforacje, jednak spowodować one mogą niepotrzebny dyskomfort odbiorcy przesyłki i wątpliwości, czy sprzęt nie uległ zniszczeniu podczas transportu.

Następnym krokiem jest owinięcie kartonu folią stretch. Folia ta to kolejny produkt po folii bąbelkowej, który ułatwia życie od wielu lat ludziom niezależnie od wykształcenia, zawodu i wieku. Owijając paczkę folią stretch zyskujemy pewność, że paczka będzie zwarta i stabilna. Co jednak równie ważne, będzie ona chroniona przed kurzem, pyłem i wilgocią. Stretch szczelnie otula karton a przy tym dobrze się rozciąga, czyniąc pakowanie nieskomplikowanym przedsięwzięciem. Dodatkowym atutem jest ochrona kosztownych pakunków przed niechcianymi spojrzeniami – wybierając czarną folię stretch uniemożliwiamy potencjalnemu złodziejowi zidentyfikowanie zawartości paczki.

Czy wiesz, że poprawnie zapakowana paczka wytrzyma upadek z wysokości 70 cm? Nie rzucamy Ci wyzwania, byś sam to sprawdził przed wysyłką, ale jeśli zastosowałeś się do wszystkich powyższych rad, to możesz spać spokojnie – żaden niezdarny kurier nie stanowi zagrożenia dla Twojej paczki :)

Dla wewnętrznego spokoju rekomendujemy również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie paczki. Zwykle sprzęt elektroniczny nie należy do najtańszych, a firmy kurierskie zazwyczaj w standardzie ubezpieczają przesyłki o wartości do 1500zł. Dodatkowe ubezpieczenie nie kosztuje majątku a może pomóc nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z przewoźnikiem.


WAŻNE!

 1. Wyłącz urządzenie i zabezpiecz przed przypadkowym włączeniem.
 2. Baterie, kable i inne akcesoria odłącz i zapakuj osobno.
 3. Zabezpiecz dno.
 4. Urządzenia z matrycami pakujemy pionowo, nigdy do góry nogami.
 5. Nie oszczędzaj na folii bąbelkowej.
 6. Nie zapomnij o wypełnieniu i sprawdź, czy sprzęt nie przemieszcza się w paczce.
 7. Sprawdź, czy spakowałeś dokumenty – zrób zdjęcie.
 8. Dobrze zabezpiecz taśmą krawędzie i łączenia kartonu.
 9. Owiń karton folią stretch.
 10. Przyklej informację o delikatnej zawartości paczki oraz naklejkę „góra-dół”, jeśli pakujesz sprzęt z matrycą.
 11. Przyklej list przewozowy w widocznym miejscu.
 12. Zrób zdjęcie spakowanej, gotowej do wysyłki paczki.
Jak poprawnie zapakować elektronikę do wysyłki?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie