Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyponiedziałek, 20 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1000
Ilość komentarzy: 0

Jak powstały trytki?

Jak powstały trytki?


Trytki, inaczej opaski kablowe, to jeden z tych produktów, bez których w dzisiejszych czasach spora część społeczeństwa nie byłaby w stanie rozwiązać prostych problemów. Opaski kablowe, popularnie nazywane trytki, trytkami to uniwersalne akcesorium, dzięki któremu obecnie możemy naprawić praktycznie większość prostych usterek.

Przykłady? Plastikowe pokrętło w mikrofalówce obraca się wokół bez żadnego efektu? Prawdopodobnie pękło plastikowe mocowanie, które możemy naprawić za pomocą trytki, ściskając owe pokrętło od tyłu wokół obwodu – metoda sprawdzona przez nie jednego domorosłego majsterkowicza. Pęknięty zderzak w samochodzie, a budżet nie pozwala Ci na wymianę lub profesjonalną naprawę? Nic prostszego, wystarczy wykonać otwory po obu stronach pęknięcia zderzaka, przełożyć przez nie opaski kablowe, dobrze ścisnąć i gotowe, tymczasowa naprawa wykonana.

Każdy z nas zna opaski kablowe, jednak czy ktoś z nas zastanawiał się nad tym, w jaki sposób powstały opaski kablowe? Jak doszło do tego, że trytki pojawiły się w życiu większości z ludzi i zyskały taką popularność? Z czego produkowane są opaski kablowe? Odpowiedzi na praktycznie wszystkie pytania znajdują się w dalszej części tego artykułu. Dlatego też serdecznie zapraszamy do dalszej lektury.

czarna opaska zaciskowa

Co to są opaski kablowe ?


Wszyscy wiemy, jak wyglądają trytki, to podłużne, wykonane z tworzywa sztucznego opaski. Z jednej strony opaski te posiadają specjalny zamek zapadkowy, który umożliwia zapięcie takiej opaski, natomiast z drugiej strony znajduje się zwężona końcówka opaski, która ułatwia przełożenie tejże końcówki przez zamek zapadkowy podczas instalowania opaski kablowej.

Definicja opaski zaciskowej, opaski kablowej lub trytki (nazwy te używane są zamiennie), jest dość prosta – jest o elastyczna, wykonana z tworzywa sztucznego obejma, która posiada mechanizm zapadkowy, dzięki któremu możemy zapiąć ją na stałe. Głównie wykorzystywana jest do spinania kabli, przewodów oraz innych elementów, które muszą być odpowiednio poorganizowane.
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Jak powstały trytki?


Historia powstania opasek kablowych rozpoczęła się już ponad 65 lat temu, kiedy to amerykańska firma Thomas & Betts, odpowiedzialna za instalacje elektryczne w samolotach Boeinga, stwierdziła, że dotychczasowa procedura montowania instalacji jest mało efektywna i powinni zastanowić się nad i jej usprawnieniem. Do roku 1958 wiązki elektryczne w samolotach były mocowane za pomocą sznurków, które dodatkowo zabezpieczono woskiem, a same przewody były prowadzone po arkuszach sklejki. Główną czynnikiem, który przyczynił się do chęci zmiany procesu, były problemy pracowników podczas montażu, ponieważ często dochodziło do zranienia dłoni w trakcie wykonywania prac.

Pracę nad wymyśleniem nowego rozwiązania powierzono człowiekowi o nazwisku Logan. Jego zadanie było znalezienie skutecznej, efektywnej alternatywy dla obecnie wykorzystywanych sznurków pokrytych woskiem. Prace rozpoczął on w roku 1956, a swoją pierwszą propozycję zastąpienia sznurków pokrytych woskiem przedstawił w roku 1958. Wtedy też powstał patent na opaskę o nazwie Ty-Rap. Pierwszy patent na opaskę kablową był niedoskonały, produkcja zajmowała dużo czasu, a system zapadkowy często się łamał. Prace nad tym wynalazkiem trwały przez kolejne dziesięć lat, w roku 1968 zaprezentowano finalną, znaną do dzisiaj opaskę zaciskową. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w przeciągu tych dziesięciu lat szukania idealnego rozwiązania, powstało około 300 różnych modeli i typów opasek zaciskowych. Ciekawą informacją może być również to, skąd wzięła się potoczna, polska nazwa opasek zaciskowych – wzięła się ona od dźwięku, który jest „produkowany” przez zamek zapadkowy opaski kablowej podczas jej zaciskania.


pomarańczowe opaski zaciskowe


Jakie zalety mają trytki? Jakie rodzaje trytek możemy kupić?


Oprócz wszechstronności użycia trytek możemy wymienić wiele innych zalet tego produktu, który obecnie jest już znany na całym świecie. Jakie są to zalety? Wymieniamy je poniżej:
  • Łatwość użycia – ile czasu potrzeba, by założyć opaskę zaciskową na przewody elektryczne? Kilka sekund. Trytki są niesamowicie proste w użyciu, a do ich szybkiego zakładania nie jest potrzebna żadna instrukcja obsługi.
  • Poręczne, nie zajmują dużo miejsca – większość trytek jest niewielkich rozmiarów i właśnie takich trytek najczęściej się używa. Nie zajmują one dużo miejsca, a mogą okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie.  Warto zawsze mieć je przy sobie.
  • Wytrzymałe i odporne – trytki są wykonane najczęściej z nylonu, dzięki temu są odporne na działanie olejów, smarów, na większość warunków atmosferycznych, a nawet środków chemicznych. Ich wytrzymałość to dowód na to, że raz połączone elementy same się nie rozłączą bez użycia ostrego narzędzia, które rozetnie trytkę.

niebieska opaska zaciskowa

Gdzie kupić trytki?


Opaski zaciskowe w standardowych rozmiarach możemy kupić już nawet w supermarketach, które na pewno na dziale dla majsterkowicza (dziale z narzędziami), będą miały dostępne tego rodzaju akcesoria. Jeśli jednak interesuje nas większy wybór opasek zaciskowych, to powinniśmy się zainteresować odwiedzeniem odpowiedniego sklepu branżowego.

Takimi sklepami są neopak.pl oraz opako.com.pl, nasze sklepy internetowe, które oferują szeroką gamę różnego rodzaju produktów z kategorii opakowań, jak również akcesoria magazynowe, takie jak opaski zaciskowe, potocznie nazywane trytki. Przy większych zamówieniach oferujemy możliwość negocjowania cen.
czarne opaski zaciskowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie