Jakub BieleckiJakub Bieleckiczwartek, 6 kwietnia 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 2398
Ilość komentarzy: 0

Jak przechowywać klisze fotograficzne?

Zastanawiają się Państwo, w jaki sposób powinno się przechowywać klisze? Klisze fotograficzne są jednym z najważniejszych nośników pamięci, pozwalającym zatrzymać chwile na lata. Jednakże, aby zachować ich jakość i trwałość, ważne jest właściwe przechowywanie. Dlatego w tym artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć klisze przed zniszczeniem i jak je przechowywać.

Pierwszym krokiem jest znalezienie najbardziej odpowiedniego opakowania dla klisz. Często klisze fotograficzne są pakowane przez ich producentów w plastikowe tuby z pokrywką. Zapewniają im niezłą ochronę. Możemy też samodzienie znaleźć należyte opakowanie, które zabezpieczy klisze. Odpowiednie opakowania to przede wszystkim koperty papierowe, tekturowe koperty, koperty RTG i inne opakowania, które nie przepuszczają światła. Dzięki temu unikniemy narażenia klisz na promienie UV, które mogą negatywnie wpłynąć na ich jakość i możliwość właściwego odczytu zdjęć z kliszy. W przypadku delikatnych klisz równie ważna jest ochrona przed działaniem sił mechanicnzych. Z tego względu sztywne koperty sprawdzają się idealnie.

Co to jest klisza i dlaczego trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć?


Klisza fotograficzna to nośnik światłoczuły, który umożliwia zapisywanie obrazów na powierzchni filmu. Współcześnie coraz rzadziej używa się klisz fotograficznych, ale wciąż są one stosowane przez niektórych artystów oraz profesjonalnych fotografów.

Kluczowym elementem procesu tworzenia zdjęć na kliszach fotograficznych jest odpowiednie naświetlenie filmu. Klisza fotograficzna jest bardzo wrażliwa na światło, a zatem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV, które może powodować degradację filmu, a w efekcie zniekształcenie obrazów lub całkowite zniszczenie kliszy. Dlatego też klisze fotograficzne należy przechowywać w specjalnych opakowaniach, które nie przepuszczają światła, takich jak grube i sztywne koperty, czy kartonowe pudełka. Oprócz ochrony przed światłem, klisze fotograficzne wymagają także odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza i temperatury, aby zapobiec degradacji filmu.

Jak przechowywać klisze fotograficzne

Czynniki, które mogą zniszczyć kliszę:
  • promienie światła
  • wysoka temperatura
  • uszkodzenia mechaniczne
  • zalanie wodą, dostęp wilgoci

Jak przechowywać większą lub mniejszą ilość klisz?


Nie tylko ochrona przed promieniami światła jest istotna. Koperty papierowe i tekturowe koperty są łatwe do podpisania, co ułatwia ich identyfikację i organizację. Natomiast zdjęcia i plakaty w większym formacie można przechowywać w tubach kartonowych, które dodatkowo zabezpieczą je przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku większej ilości klisz fotograficznych, warto wyposażyć się w pudełka z kartonu. One umożliwiają łatwe składowanie. 

koperty bąbelkowe doskonałe do przechowywania zdjęć i klisz

Ważnym aspektem przechowywania klisz jest także ich umieszczenie w odpowiednim miejscu. Należy unikać miejsc, w których występuje wysoka temperatura, wilgotność lub duże nasłonecznienie. Najlepiej przechowywać klisze w suchych i chłodnych pomieszczeniach, wolnych od promieni słonecznych.

Najlepsze opakowania do przechowywania klisz fotograficznych to:

Koperty papierowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty papierowe

Dlaczego trzeba przechowywać klisze w odpowiedni sposób?


Klisze fotograficzne to przedmioty, które wymagają odpowiedniego przechowywania. Aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami i zachować ich jakość na lata, warto wykorzystać odpowiednie opakowania, takie jak koperty papierowe, tekturowe koperty, koperty RTG czy pudełka z kartonu. Dodatkowo, klisze powinny być przechowywane w miejscach, w których nie występuje wilgotność, wysoka temperatura lub promienie słoneczne. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat w postaci zniszczonych zdjęć.W przypadku przechowywania klisz fotograficznych ważne jest również zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz temperatury. Najlepiej przechowywać je w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, aby zapobiec degradacji filmu i zwiększeniu ryzyka uszkodzenia. Warto pamiętać, że klisze fotograficzne należy przechowywać z dala od źródeł ciepła i wilgoci, takich jak kotłownie, pralnie lub łazienki.

Przechowywanie klisz fotograficznych - podsumowanie


Podsumowując, przechowywanie klisz fotograficznych wymaga odpowiednich opakowań i środowiska, które zapewnią im ochronę przed światłem, wilgocią i temperaturą. W sklepie internetowym Neopak znajdziesz wiele różnych opakowań i materiałów do pakowania, które pozwolą Ci odpowiednio zabezpieczyć swoje klisze fotograficzne. Zachowując te proste zasady, będziesz mógł cieszyć się swoimi zdjęciami przez wiele lat.

Jak przechowywać odbitki zdjęć?


Gotowe, wywołane zdjęcia nie są aż tak delikatne,jak klisze fotograficzne. Warto jednak wiedzieć, że długotrwałe wystawienie na promienie światła, czy wysoką temperaturę, może je zniszczyć. Często zdjęcia są rodzinnymi pamiątkami, a jeśli nie mamy ich innych kopii, uszkodzenie odbitki może być przykrą sytuacją. Z tego względu można przechowywać zdjęcia w podobny sposób, jak zalecamy to w przypadku klisz. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie zdjęć w albumie. Wtedy nie są narażone na bezpośredni dostęp promieni światła. Przechowując taki album ze zdjęciami w szafce, w zacienionym i chłodnym miejscu, zadbamy o ich długą żywotność. Na szczęście, przedmioty niezbędne przechowywania zdjęć nie są zbyt drogie.

Jak przechowywać zdjęcia

Problem może się natomiast pojawić, gdy chcemy zabezpieczyć duże zdjęcia. Te w sporym formacie można przechowywać na dwa sposoby:
Jak przechowywać klisze fotograficzne?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie