Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyśroda, 15 marca 20234 minuty czytanialiczba wyświetleń: 7131
Ilość komentarzy: 0

Jak w łatwy sposób zdjąć opaskę zaciskową, trytkę?

Jak w łatwy sposób zdjąć opaskę zaciskową, trytkę?


W przekonaniu ludzi istnieje kilka przedmiotów, można powiedzieć wynalazków, bez których normalne życie i funkcjonowanie mogłoby nie istnieć. Oczywiście nie mówimy tutaj o towarach takich jak pieczywo, warzywa i tym podobne. Skupimy się tym razem na przedmiotach czysto technicznych, używanych przez człowieka do naprawy innych przedmiotów.

Niewątpliwie już na samym początku możemy wymienić szarą taśmę klejącą, często nazywaną również naprawczą lub po prostu Duct Tape. To taśma obecnie używana do naprawy praktycznie wszystkiego, od pękniętych plastikowych pojemników, poprzez zderzaki samochodów, a skończywszy nawet na trzonkach łopat czy szpadli. Wracając jednak do zderzaków samochodów – często możemy zauważyć prowizoryczne naprawy pękniętych zderzaków przy użyciu opasek kablowych, bardziej popularnych pod nazwą trytki.

Właśnie trytkom chcielibyśmy poświęcić nieco więcej uwagi, przyjrzeć się ich budowie, z czego zostały wyprodukowane, do czego najczęściej są stosowane. Poruszymy również temat tego, jakie obecnie rodzaje trytek możemy kupić. Odpowiemy również na pytanie, czy opaski kablowe są jednorazowego użytku?

czarne opaski zaciskowe

Co to jest trytka i jak powstała?


Postaramy się jak najkrócej przedstawić historię powstania trytek. Był rok 1956, kiedy to w fabryce Boeinga stwierdzono, że dotychczasowa forma układania i zabezpieczania kabli w konstrukcji samolotów jest wolna i nieefektywna, ponadto często dochodziło do zranienia dłoni pracowników, a polegała ona na wykorzystaniu sznurków powleczonych woskiem. Firma produkująca samoloty koniecznie chciała usprawnić ten proces, dlatego też powierzono zadanie inżynierowi o nazwisku Logan, który miał zaprojektować i wyprodukować lepszą alternatywę dla woskowych sznurków.

Po dwóch latach Maurus Logan przedstawił pierwszą wersję opaski zaciskowej, która była wykonana z metalu, produkcja była czasochłonna i wymagająca. Sama opaska nie była też idealna, jej pierwotna nazwa to Ty-Rap. Dopiero po dziesięciu latach w roku 1968 wyprodukowano opaskę kablową znaną do dziś, a w międzyczasie zaczęto wykorzystywać od jej produkcji nylon w miejscu metalowych mieszanek.

Jako ciekawostkę warto napisać, że opaska zaciskowa, trytka, trafiła do naszego kraju dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W naszym kraju nazwa trytka wzięła się przede wszystkim stąd, że podczas zapinania, zaciskania takiej opaski kablowej, ta wydaje specyficzny dźwięk. Można więc powiedzieć, że potoczna nazwa opaski kablowej, jest onomatopeją.

fioletowe opaski zaciskowe
Opaski zaciskowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Opaski zaciskowe

Jak zbudowane są trytki, jakie mają zastosowanie oraz rodzaje?


Budowa opaski kablowej jest prosta jak budowa cepa, jeśli możemy to tak sobie porównać po staropolsku. Opaski zaciskowe są najczęściej produkowane z nylonu, na jednym końcu zakończone są specjalnym zwężeniem, które ułatwia przewlekanie przez mechanizm zapadkowy znajdujący się na drugiej stronie opaski zaciskowej. Mechanizm zębatkowy z funkcją zapadek skutecznie blokuje raz zaciśniętą opaskę kablową.

Opaski kablowe zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem najczęściej wykorzystywane są do tego, by spinać ze sobą i organizować różnego rodzaju kable oraz przewody. Obecnie trytki są wykorzystywane praktycznie do naprawy wszystkiego, gdzie będzie się, dało „złapać to trytką”. Przykład? Plastikowe kołpaki do samochodów osobowych, jeśli się przyjrzymy na mieście, na pewno znajdziemy tego rodzaju rozwiązanie w ciągu maksymalnie 60 minut. Ponadto na podstawie opasek kablowych wymyślono „szybkie” kajdanki, które są wykorzystywane przez specjalne oddziały policyjne oraz wojsko.

Opaski zaciskowe dostępne obecnie w sprzedaży różnią się głównie szerokością, długością, grubością, a także kolorystyką. Część z dostępnych opasek kablowych posiada specjalne domieszki do tworzywa, z którego są produkowane, by sama opaska była bardziej odporna na warunki zewnętrzne, takie jak  negatywne promienie UV.

niebieska opaska zaciskowa

Jak rozpiąć opaskę zaciskową?


Czy rozpięcie opaski zaciskowej jest możliwe, czy potrzebujemy kupić specjalne opaski zaciskowe wielokrotnego użytku? Ta informacja, którą zaraz podamy, może okazać się niewygodna dla wielu producentów cudownych, wielokrotnego użytku, opasek zaciskowych. Otóż tak, jak najbardziej możemy rozpiąć, zdjąć, otworzyć opaskę zaciskową, nie jest to żadna magiczna sztuka, jakby się niektórym osobom wydawało.

Czego potrzebujemy do rozpięcia opaski zaciskowej? Wystarczy szpilka, nożyk z cienkim i ostrym czubkiem lub po prostu narzędzie, które będzie bardzo płaskie, jednocześnie sztywne, i wąskie, tak byśmy mogli umieścić je w otworze obok zamka. Opaskę można rozpiąć, wsadzając narzędzie zarówno z jednej, jak i z drugiej strony zamka, jednak łatwiejszą metodą będzie ta, w której podważymy zapadkę od tej samej strony, w którą wkładaliśmy drugi koniec opaski zaciskowej. Tak podważona zapadka zluzuje mechanizm, dzięki czemu będziemy mogli wysunąć drugi koniec opaski zaciskowej i ponownie wykorzystać ją w innym miejscu. Proste prawda? W ten prosty sposób, jeśli wcześniej nie ucięliśmy końcówki opaski zaciskowej, a użyliśmy jej „tymczasowo”, będziemy mogli odzyskać taką trytkę i użyć jej ponownie w innym miejscu.

czerwone opaski zaciskowe

Gdzie kupić opaski zaciskowe?


Opaski zaciskowe możemy kupić praktycznie w każdym większym sklepie wielkopowierzchniowym. Jest to produkt tak popularny, że znajduje się na stanie nawet w tego rodzaju sklepach. Jednak warto wiedzieć, że największy wybór opasek zaciskowych możemy kupić w sklepach budowlanych lub sklepach z branży opakowaniowej.

W naszych sklepach internetowych pod adresami neopak.pl oraz opako.com.pl znajdziesz szeroki wybór opasek zaciskowych, potocznie nazywanych trytkami. Różne długości, różne szerokości, różne grubości, na pewno znajdziesz opaski, które będą pasowały do Twoich potrzeb. Ponadto oferujemy opaski w różnych kolorach, a także pakowanie w różnych ilościach. Jeśli więc cenisz sobie wygodę, to serdecznie zapraszamy do zakupów u nas, zapewniamy najwyższa jakość i profesjonalną obsługę.
 
opaski zaciskowe czarne
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie