Edyta SiedleckiEdyta Siedleckisobota, 16 lipca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 15983
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak wysłać list za granicę - krok po kroku

Wysyłka listów to sposób komunikacji, z którego korzystają miliony osób na całym świecie. Oczywiście w dobie cyfrowych technologii, tradycyjne listy nieco straciły na znaczeniu, ale w dalszym ciągu mają w sobie olbrzymi potencjał. Są bowiem wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i biznesowych. List w papierowej formie sprawdza się wszędzie tam, gdzie występuje problem z łącznością internetową. Jak wysłać list za granicę? Na co warto szczególną uwagę? Rozwiewamy wątpliwości naszych czytelników!

Jak zaadresować list za granicę?


Aby zaadresować list za granicę należy przestrzegać tych samych zasad, które obowiązują w przypadku klasycznych listów krajowych. Wszelkie informacje należy umieścić na gładkiej stronie koperty, zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 • w prawym górnym rogu należy przyklej znaczek o odpowiedniej wartości;
 • zaczynając od zwrotu grzecznościowego, wpisz dane adresata po prawej stronie koperty, pod znaczkiem;
 • wpisz po kolei imię i nazwisko odbiorcy listu, dokładny adres, kod pocztowy, a także miejscowość,
 • zapisz na samym dole nazwę kraju, do którego list, najlepiej zarówno po polsku, jak i po angielsku, oddzielając obie nazwy ukośnikiem.  
PAMIĘTAJ! Zapis adresu odbiorcy powinien być zgodny z normami obowiązującymi w danym kraju. W lewym górnym rogu należy dodatkowo wpisać adres nadawcy listu.  


Poniżej znajdziesz przykład, jak zaadresować list do Niemiec:

 • Herr Gerhard Merkel
 • Linden Strasse 123
 • 11222 Berlin
 • NIEMCY/GERMANY

UWAGA! Decydując się na ręczne adresowanie listu zadbaj koniecznie o to, aby wszystkie dane były doskonale widoczne i czytelne. W przeciwnym razie list może zostać zwrócony, albo listonosz doręczy go pod zły adres. 

Ile czasu idzie list za granicą?


Decydując się na skorzystanie z usług Poczty Polskiej, można nadać list za granicę niemal do każdego kraju na świecie. W zależności od odległości danego państwa od Polski, list dotrze do adresata w różnym czasie: 
 • strefa A - wszystkie kraje europejskie oraz Cypr, Rosja i Izrael; do trzech dni roboczych, 
 • strefa B - wszystkie kraje Ameryki Północnej i Afryki; do pięciu dni roboczych,
 • strefa C -  wszystkie kraje Ameryki Południowej, Środkowej oraz Azji; do pięciu dni roboczych,
 • strefa D Australia i Oceania; pięciu dni roboczych. 
Jak-wysa-list-za-granic--krok-po-kroku
Koperty papierowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty papierowe


Jak wysłać list polecony za granicę?


List zagraniczny można nadać jako polecony. W praktyce oznacza to, że nadawca otrzymuje  pokwitowanie wysyłki, a odbiorca kwituje otrzymanie listu. Korzystając z tego rozwiązania, zwiększasz szansę na to, że list rzeczywiście dotrze do adresata. 

Przesyłkę zagraniczną, w tym list, można wycenić na dedykowanej stronie Pocztex. Z kolei korzystając z aplikacji e-nadawca można samodzielnie wydrukować etykietę wysyłkową, a potem nadać ją u kuriera lub na poczcie.   
Jak-wysa-list-za-granic--krok-po-kroku-1


Ile kosztuje wysłanie listu za granicę?


Koszt nadania listu priorytetowego jest uzależniony od kilku czynników, w tym jego wagi i oscyluje na poziomie około 20 zł. Listy można także wysyłać za granicę za pośrednictwem niektórych firm kurierskich. Zazwyczaj oznacza to jednak również wyższą cenę usługi, w zależności od kraju docelowego. 

Jak spakować list za granicę?

Listy wysyła się w kopertach - to bowiem najtańsze i najbardziej oczywiste rozwiązanie. Decydując się na użycie koperty, najlepiej wybrać taką, która jest wykonana z wysokiej jakości papieru. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że list dotrze na miejsce przeznaczenia w nienaruszonym stanie. Solidna koperta doskonale bowiem chroni zawartość przed zabrudzeniem oraz drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. 

W sklepie internetowym NEOPAK znajdziesz szeroki asortyment opakowań obejmujący między innymi:
 • białe papierowe koperty,
 • brązowe papierowe koperty,
 • koperty kolorowe,
 • klasyczne koperty na listy.
Papierowe koperty są na co dzień wykorzystywane w życiu prywatnym, jak i zawodowym, dlatego kupując je hurtowo otrzymujesz jeszcze lepsze ceny za sztukę. 

Tanie koperty na listy w NEOPAK


Jeśli szukasz tanich, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań, sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego NEOPAK. Najbardziej wymagającym klientom polecamy praktyczne koperty z okienkiem, wytrzymałe koperty bąbelkowe, a także koperty bezpieczne oraz koperty Double Bag.

Jak-wysa-list-za-granic--krok-po-kroku-2

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie naszego sklepu. 

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels
Jak wysłać list za granicę - krok po kroku
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie