Michał KrajniakMichał Krajniakśroda, 11 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 4065
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak wysłać monety kolekcjonerskie?

Wysyłka monet kolekcjonerskich w praktycznym ujęciu jest niemalże taka sama, jak wysyłka jakichkolwiek innych monet czy cennych przedmiotów o podobnym kształcie. Zasady zawsze będą mniej więcej tak same. Kiedy ktoś po raz pierwszy przystępuje do wysyłki monet może zastanawiać się jakiego rodzaju opakowania użyć. Jednakże samo opakowanie to trochę za mało. Niezbędne jest stworzenie odpowiedniego zabezpieczenia. Możesz uczynić to bardzo łatwo i niewielkim kosztem, używając produktów, które posiadamy w ofercie sklepu Neopak. Dziś opowiemy jak skutecznie przygotować monety kolekcjonerskie do wysyłki.

Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie


Podstawowe zasady wysyłania monet


Jak wysłać monety, aby odbiorca/klient był zawsze zadowolony? Istnieje kilka podstawowych zasad, których koniecznie musimy się trzymać, jeśli chcemy, aby nasz produkt dotarł w stanie nienaruszonym pod wskazany adres. Na początek wymienimy te zasady w ujęciu ogólnym. W dalszej części artykułu okaże się, jak sprawdzają się one w ujęciu praktycznym, czyli w przygotowywaniu paczki.

Pierwszą zasadą jest dobranie szczelnego opakowania.
Musimy zawsze zwracać uwagę na to czy opakowanie nie dopuści do naszych monet wilgoci. Druga zasada to unikanie ocierania się monet o siebie. Jeżeli nie zastosujemy tej zasady, to wówczas bardzo łatwo o zarysowania czy inne drobne uszkodzenia. Moneta dostarczona w takim stanie na pewno nie wprawi odbiorcy w dobry nastrój. Trzecia zasada to pakowanie monet w sposób uporządkowany. Jest to szczególnie ważne gdy wysyłamy dużo monet różnego rodzaju. Bez odpowiedniej segregacji – a co za tym idzie doboru nadającego się do tego opakowania – monety pomieszają nam się w transporcie. Będzie to świadczyło o naszej niechlujności i bałaganiarstwie. Czwarta zasada to zadbanie o odpowiednią amortyzację i stabilizację pakunku. Łatwo sobie wyobrazić jak nasza paczka jest przerzucana z miejsca na miejsce. W końcu piąta zasada głosi: przezorny zawsze ubezpieczony. Zawsze lepiej jest dać o jedno opakowanie za dużo niż za mało. Pamiętajmy, że dobrze zapakowany produkt ma większe szanse na przetrwanie w ekstremalnych warunkach transportowych niż taki towar, któremu zabrakło dodatkowego zabezpieczenia.

Powyższe zasady powinny być stosowane przez każdego, kto będzie się zajmował wysyłką monet kolekcjonerskich
. Monety te wydaje NBP i pracownicy banku centralnego powinni kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Są również firmy zajmujące się zbieraniem i sprzedażą kolekcjonerskich przedmiotów. One także powinny zadbać o odpowiednią wysyłkę do klienta. Wreszcie mamy osoby indywidualne zajmujące się sprzedażą monet na grupach kolekcjonerów czy w mediach społecznościowych. To, że nie jesteśmy bankiem ani nie prowadzimy działalności gospodarczej wcale nie zwalnia nas od obowiązku porządnego przygotowania paczki.

Jak wysłać pojedyncze monety?


Większość monet kolekcjonerskich posiada mały nominał i raczej tak wyglądają tak samo. O ile nie trafi się jakiś wiekowy unikat, to monety tego typu będą sprzedawały się najtaniej i w większej liczbie, a zatem najczęściej będą wysyłane po kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk naraz. Zupełnie inaczej ma się sprawa z monetami o większym nominale czy wydawanych przy naprawdę szczególnych okazjach. Wówczas zasadnym wyborem będzie wysyłka pojedynczej sztuki. Ale jak to skutecznie uczynić?
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-1
Koperty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Koperty

Zapakuj monetę w woreczek strunowy


Woreczek strunowy będzie pierwszym opakowaniem w jakim znajdzie się nasza moneta. Woreczki dostępne w naszym sklepie posiadają bardzo praktyczne zamknięcie, dzięki czemu możemy w sposób bardzo wygodny zapakować weń monetę. Produkt ten występuje w różnych rozmiarach, są więc i woreczki odpowiednio małe, dopasowane do tego, jaki moneta ma kształt. Pamiętajmy, że cenniejsze monety często na samym początku znajdują się w przeźroczystym kapslu. Ten element także powinien dotrzeć nienaruszony do klienta. Dlatego tak ważne jest aby na początku zadbać taki szczegół jak woreczek strunowy.
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-2

Owiń folią bąbelkową


Kiedy już zapakowaliśmy naszą monetę w woreczek powinniśmy obwinąć wszystko folią bąbelkową. W jakim celu? Chodzi o ochronę naszej monety przed wszystkimi mogącymi wystąpić w trakcie transportu zjawiskami, które wpłynęłyby na nią negatywnie. Mowa jest tu konkretnie o wielorakich niekorzystnych, zewnętrznych czynnikach mechanicznych. W trakcie transportu może dojść do wstrząsów. Paczka z naszą monetą może spaść i to ze sporej wysokości. W trakcie przewozu na paczkę mogą spać albo uciskać ją inne pakunki, których waga będzie spora. Może też zdarzyć się tak, że inne przedmioty będą regularnie uderzać czy ocierać się o naszą przesyłkę. Grozi to tym, że nasze opakowanie zewnętrzne – nawet jeśli jest wysokiej jakości, a tylko takie sprzedaje sklep Neopak – może ulec uszkodzeniu. A jeśli tak się stanie wówczas i zawartość paczki będzie narażona na zniszczenie. Po to właśnie stosujemy kolejne zabezpieczenie jakim jest folia bąbelkowa.

Ale czemu warto używać akurat folii bąbelkowej? Produkt ten został wykonany w ten sposób, że na jednej przestrzeni bardzo blisko siebie znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem. Dzięki temu cała powierzchnia jest bardzo odporna na uciski, uderzenia czy inne czynniki, które już zdążyliśmy sobie wymienić. Folia stanowi zatem znakomitą amortyzację. Warto dodać, że ten rodzaj opakowania jest powszechnie stosowany niemalże w każdej branży, a dodatkowo jest najchętniej wybierany przez klientów, co tylko świadczy na korzyść tego produktu.

Zaklej folię taśmą


Skoro już powiedzieliśmy sobie co nieco o amortyzacji to teraz czas na stabilizację. Odpowiednią stabilność naszej przesyłki zapewni taśma klejąca. Użyjmy jej do oklejenia naszej folii, nie tylko dlatego żeby zabezpieczyć ją przed rozwinięciem. Pozwoli nam to ścisnąć w optymalny sposób dotychczas przygotowany pakunek, dzięki czemu całość będzie zwarta. Korzyści, jakie otrzymamy po zastosowaniu tego zabiegu to: pewność, że woreczek z monetą nie wypadnie z folii; przestrzeń, gdyż zaklejona folia bąbelkowa zajmie mniej miejsca niż niezaklejona oraz wygodę przy dalszym pakowaniu.
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-3

Użyj tekturowych osłon


Zaklejoną folię bąbelkową z woreczkiem strunowym zawierającym monetę kolekcjonerską powinniśmy zabezpieczyć tekturową ochroną. Tektura ma to do siebie, że jest produktem nie tylko popularnym i często spotykanym, ale też jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo chroni naszą zawartość przed tym, o czym już wspominaliśmy. Mianowicie tektura stanowi barierę przed wilgocią czy zamieszczeniami. Wyobraźmy sobie, że nie zastosowaliśmy tekturowych osłonek. W trakcie transportowania nasza paczka znalazła się przez chwilę na deszczu, ale to wystarczyło. Dodatkowo, chwilę wcześniej w folii bąbelkowej powstała dziurka. Woda przedostała się do woreczka strunowego, który się otworzył. Odbiorca otrzyma monetę z nieprzyjemnym, zielonkawym nalotem. A co, jeśli analogiczna sytuacja wystąpiłaby w przypadku smaru? Albo błota?

Jak wykonać tekturowe osłonki? Jest na to dziecinnie łatwy sposób. Wystarczy, że wytniemy z naszej tektury dwa równe prostokąty albo kwadraty. Długość boków powinniśmy dobrać tak, aby osłonka przykryła foliowy pakunek w całości i jeszcze wystawała co najmniej 1 cm. Kiedy już wytniemy obie osłonki, na jedną z nich kładziemy foliowy pakunek, a drugą ten pakunek przykrywamy. Wszystko oklejamy cztery razy taśmą. Musimy oklejać dość ciasno i mocno, ale nie na tyle mocno by tektura pękła.
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-4

Wyślij monetę w kopercie bąbelkowej


Ostatnim opakowaniem jakiego użyjemy będzie koperta bąbelkowa. Jest to nic innego jak koperta, wzmocniona w środku folią bąbelkową. Będzie ona stanowiła dodatkowe zabezpieczenie w transporcie, a także pozwoli nam na naniesienie na jej powierzchnię adresu dostawy. Możemy wybrać metaliczną kopertę bąbelkową. Jest to bowiem bardzo estetyczny rodzaj opakowania. Jeżeli wysyłamy monetę do kogoś o wysublimowanym smaku albo mamy stałego klienta i chcemy mu w ten sposób okazać szacunek, to użycie takiej koperty jest strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo podkreśli to nasz prestiż. Każdy, kto otrzyma od nas monetę  takim opakowaniu, z całą pewnością uzna, że mamy klasę, szanujemy swoich klientów i posiadamy smak. To na pewno na dłużą metę przyczyni się do budowania naszej marki na przyszłość.

Jak wysłać wiele monet?


Załóżmy, że posiadamy kolekcję 40 zwykłych, kolekcjonerskich monet. Każda ma nieco inny awers, ale łączy je to, że wszystkie zostały wypuszczone w 1997 roku. Wystawiamy tę kolekcję na giełdzie kolekcjonerów. Znajduje się kupiec, który ją nabywa. Teraz naszym obowiązkiem jest wysłać mu naraz wszystkie 40 monet. Jak zrobić to skutecznie i żeby odbiorca był zadowolony z zakupu?
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-5

Znów zacznij od woreczka


Woreczek jest niewątpliwie pierwszym, podstawowym i uniwersalnym rodzajem opakowania do monet kolekcjonerskich. W przypadku pakowania wielu monet polecamy woreczki celofanowe. Skoro mamy 40 monet, zapakujmy je w dwóch kolumnach po 20 monet w kolumnach. No dobrze, mamy już początek pakowania za sobą, ale co dalej i co z zasadą żeby monety nie ocierały się o siebie.
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-6

Na pomoc śpieszy gumka recepturka


Gumkę recepturkę zastosujemy to bardzo skutecznego podziału woreczka z monetami na dwie przestrzenie, pomiędzy którymi znajdzie się naciągnięta gumka. Gumki z naszego sklepu możemy używać bardzo bezpiecznie, gdyż są wytrzymałe i nie pękają łatwo. Ich zastosowanie umożliwi nam także zwarcie naszej przesyłki.
Jak-wysa-monety-kolekcjonerskie-7

Nie zapomnij o opakowaniu zewnętrznym


W następnych krokach postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku zabezpieczania pojedynczej monety.
Używamy folii bąbelkowej oraz taśmy klejącej. Następnie nie powinniśmy nigdy zapominać o opakowaniu zewnętrznym. Dla wysyłki wielu monet polecamy nasz karton wykrojnikowy. Jest to produkt bardzo wytrzymały, który zagwarantuje nam, że na 100% paczka bezpiecznie trafi do adresata. Ponadto jest to opakowanie estetyczne i w pełni ekologiczne.
Pudełko karbowane 150x100x100mm F471
Pudełko karbowane 150x100x100mm F4714,30
Do koszyka
Szybki podgląd
PremiumEko
Karton klapowy 120x120x120 mm
Karton klapowy 120x120x120 mm0,90
Do koszyka
Szybki podgląd

Przesyłka z zadeklarowaną zawartością


Kiedy nasz pakunek jest już gotowy, możemy iść na pocztę aby go nadać. Pamiętajmy, że jeżeli wysyłamy monety, to musimy zadeklarować jaka jest wartość zawartości paczki. Warto też ubezpieczyć taką przesyłkę. Jeżeli poczta zgubi naszą paczkę, to wówczas wypłaci nam odszkodowanie równe wartości, jaką zadeklarowaliśmy. 
Jak wysłać monety kolekcjonerskie?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie