Edyta SiedleckiEdyta Siedleckiśroda, 13 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 40351
Artykuł oceniony na 3.75 / 5Ilość komentarzy: 2

Jak wysłać paczkę dla więźnia? To musisz wiedzieć

Wraz z nowelizacją ustawy Kodeks karny wykonawczy, od dnia 1 lipca 2015 r. nie ma już możliwości przekazywania osadzonym paczek za pośrednictwem poczty polskiej czy komercyjnych firm kurierskich. Nie jest także możliwe osobiste dostarczenie paczki do jednostki. Jak zatem wygląda ta kwestia w praktyce? Co można przekazać więźniowi?

Artykuły spożywcze i wyroby tytoniowe 


Skazany ma prawo do tego, aby przynajmniej trzy razy w miesiącu dokonywać zakupów żywnościowych i wyrobów tytoniowych lub innych niezbędnych artykułów dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym. Do tego celu ma przeznaczone środki pieniężne, które pozostają do jego dyspozycji w więziennym depozycie. Przebywające w zakładach karnych matki z dziećmi i kobiety w ciąży mają prawo do dokonywania dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych.

Jak-wysa-paczk-dla-winia-To-musisz-wiedzieZdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels


Paczki żywnościowe


Zgodnie z art. 113a § 3 kkw skazany ma prawo otrzymać jeden raz w miesiącu paczkę żywnościową. Jest to traktowane jako forma utrzymywania kontaktu z najbliższymi osobami.

W skład takiej paczki mogą wchodzić artykuły żywnościowe (zazwyczaj produkty suche i z długim terminem przydatności do spożycia) lub wyroby tytoniowe, które zostaną zakupione za pośrednictwem punktu sprzedaży (tzw. kantyny) w zakładzie karnym, w którym aktualnie przebywa osadzony.

Skazany otrzymuje paczkę żywnościową po złożeniu odpowiedniego zamówienia na piśmie. Musi także pokryć koszty przygotowania paczki. Zamówienie może również złożyć osoba najbliższa lub członek rodziny skazanego. 

Zazwyczaj, czas dostarczenia paczki żywnościowej do więzienia, od dnia złożenia zamówienia, nie przekracza 5 dni roboczych.


Jak-wysa-paczk-dla-winia-To-musisz-wiedzie-1Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels


Kto może wysłać paczkę do więzienia?


Aktualne przepisy wykluczają możliwość nadesłania paczki żywnościowej do więzienia. Paczka może być realizowana tylko i wyłącznie za pośrednictwem zakładu karnego. Zamówienie na paczkę z żywnością może złożyć sam skazany lub osoba dla osadzonego najbliższa.

Jak wysłać e-paczkę do więzienia?

Aby wysłać do zakładu karnego e-paczkę wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
 • wybierz jednostkę, w której przebywa osadzony,
 • wejdź na stronę listy dostępnych produktów (lista jest inna dla każdego aresztu i zakładu karnego);
 • dodaj z listy te produkty, które chcesz zamówić;
 • podaj dane niezbędne do realizacji zamówienia;
 • sprawdź w podsumowaniu czy wszystko na pewno się zgadza;
 • złóż zamówienie.


Jak wysłać pieniądze na paczkę żywnościową do więzienia?


Środki pieniężne przeznaczone do dyspozycji skazanego trzeba wpłacać na numer konta bankowego podany na formularzu zamówienia. W tytule przelewu należy dodatkowo podać nazwisko i  imię osadzonej/osadzonego, imię ojca osadzonego/osadzonej, a także nazwę jednostki penitencjarnej,  w której aktualnie przebywa. 
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Paczki higieniczno-odzieżowe


Poza paczkami żywnościowymi, skazany może także otrzymywać paczki z odzieżą, bielizną, obuwiem i środkami higieny. 

Aby przekazać osadzonemu paczkę higieniczno-odzieżową należy uzyskać zezwolenie dyrektora zakładu karnego, w którym przebywa osadzony. Jeśli w paczce znajdują się leki, dodatkowo wymagane jest pozytywne zaopiniowanie przez lekarza. 

Taka paczka może być dostarczona osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wewnątrz opakowania musi zostać umieszczony bardzo dokładny spis zawartości z podaniem nazwy oraz ilości znajdujących się w niej przedmiotów. Z kolei w paczkach realizowanych za pośrednictwem kantyny powinien znaleźć się druk złożonego zamówienia, a także paragon fiskalny.

Paczka higieniczno - odzieżowa może być dostarczana do jednostki nie częściej niż raz na 2 miesiące w opakowaniu kartonowym o wymiarach nieprzekraczających:
 • max. szerokość 45 cm;
 • max długość 70 cm;
 • max wysokość 27 cm.
Opakowanie kartonowe nie dotyczy paczek realizowanych przez punkt sprzedaży na terenie zakładu karnego. Zawartość pudełka musi być zgodna z treścią zezwolenia. W przypadku niezgodności nastąpi jej zwrot do nadawcy na koszt osadzonego.

W NEOPAK znajdziesz kartony w różnych rozmiarach, dzięki czemu idealnie dopasujesz ich wielkość do gabarytów wysyłanych przedmiotów. 
Jak-wysa-paczk-dla-winia-To-musisz-wiedzie-2

Niedozwolona paczka - co wtedy?


Wszystkie paczki nie spełniające warunków wskazanych w art. 113a § 3 i 4 oraz paczki zawierające przedmioty niedozwolone lub takie, których nie można sprawdzić bez ich naruszenia nie będą doręczone skazanemu. W takiej sytuacji paczka zostaje najczęściej zwrócona do nadawcy na koszt skazanego. 

Jak spakować paczkę do więzienia?


Najlepszy sposób na zapakowanie paczki do więzienia to dobrej jakości pudełko kartonowe w odpowiednim rozmiarze.

W ofercie sklepu internetowego NEOPAK znajdziesz kartony z wielowarstwowej tektury falistej, dzięki czemu masz pewność, że zawartość przesyłki dotrze do osadzonego w nienaruszonym stanie. Jeśli nie wiesz, co wybrać - zadzwoń do nas lub skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels
Jak wysłać paczkę dla więźnia? To musisz wiedzieć
Wyślij emailem

  Komentarze o artykule

  2 komentarzy
  Mam pytanie o jakiej średnicy można wnieść wentylator do zakładu karnego Osoba prywatna 27 lutego 2023
  Jak mozna wyslac paczkę osadzonemu z tytoniem Przybysz krystyna 08 października 2023

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie