Bartosz TyrkaBartosz Tyrkapiątek, 1 kwietnia 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 2564
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak zabezpieczyć i wysłać sprzęt do ćwiczeń?

Sprzęt do ćwiczeń to specjalna grupa produktów, która powinna być niezwykle starannie przygotowana do wysyłki. Nawet niewielkie akcesoria treningowe mogą być problematyczne w ich skutecznym spakowaniu. Cechują się one dużym ciężarem, niestandardowym kształtem i obecnością wielu masywnych elementów. Część maszyn wyposażona jest w systemy elektroniczne, które są podatne na uszkodzenia podczas przewozu.

Im masywniejszy i bardziej rozbudowany sprzęt sportowy, tym – wydawałoby się – większy problem ze sprawnym przygotowaniem paczki. Sprzęt do ćwiczeń charakteryzuje się dużym ciężarem i często niestandardową bryłą. W jaki sposób opakować sprzęt do ćwiczeń, aby mógł zostać bezpiecznie wysłany do odbiorcy? Wskazujemy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania paczki ze akcesoriami na siłownię.

Pakowanie sprzętu do ćwiczeń – w czym tkwi największy problem?

Akcesoria sportowe dzielą się na różne typy, w związku z czym niełatwo określić jednoznaczny sposób na ich poprawne zapakowanie. Inaczej należy podejść do tworzenia paczek z hantlami, a w jeszcze inny sposób trzeba zabrać się do tworzenia paczki z długą bieżnią elektryczną. Warto na początku określić, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Podstawową zasadą dotyczącą pakowania sprzętu do ćwiczeń jest to, by możliwie jak najdokładniej rozebrać akcesorium do części pierwszych. W przypadku tworzenia paczki z rowerem stacjonarnym, należy zdemontować wszelkie uchwyty i części metalowe, które znacząco wystają poza obręb urządzenia.

hantle-stojace-w-rzedzie

Zabezpieczymy w ten sposób sprzęt przed uszkodzeniem podczas transportu oraz znacząco zredukujemy rozmiar bryły gotowej do przekazania kurierowi. Jeśli chcemy uniknąć szczegółowego rozkręcania elementów składowych – warto zastanowić się nad możliwością skorzystania z usług firmy transportowej. Tego typu usługa będzie z pewnością droższa, niż w przypadku przewozów kurierskich, ale unikniemy konieczności dzielenia sprzętu na elementy składowe.

Jak skutecznie spakować sprzęt do ćwiczeń?

Ważne, by elementy znajdujące się w paczce nie przesuwały się wzdłuż paczki, gdyż grozi to zniszczeniem sprzętu oraz delikatnego kartonu. W konsekwencji może dojść do sytuacji, w której w paczce stworzy się dziura. Warto zastosować szczelne wypełnienie paczki za pomocą folii bąbelkowej, którą okryjemy dany sprzęt na siłownię. Wewnątrz paczki należy wykorzystać wszelkie dostępne wypełniacze, które mamy pod ręką.

Jeśli nie posiadamy w domu starych gazet czy bawełnianych materiałów, warto skorzystać z naturalnych wypełniaczy np. z antystatycznego papieru, które znakomicie amortyzują i chronią to, co znajduje się wewnątrz paczki. Wolna przestrzeń, która znajduje się w kartonie, jest pewnego rodzaju zagrożeniem dla przesyłanych towarów. Podczas transportu kurierskiego możemy być niemalże pewni, że źle zabezpieczony sprzęt do ćwiczeń będzie po prostu przesuwał się wewnątrz pakunku – co grozi zniszczeniem zarówno kartonu, jak i akcesoriów spakowanych w środku.Sprzęt do ćwiczeń można także ochronić wypełniając paczkę za pomocą:
 • poduszeczek wypełnionych powietrzem;
 • syntetycznej pianki polietylenowej;
 • gazet, starych zeszytów i innych arkuszy papieru;
 • innych elementów cechujących się dobrą amortyzacją.
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

W co spakować sprzęt do ćwiczeń przed wysyłką?

Do zapakowania niewielkich akcesoriów sportowych wystarczy zwykłe pudełko z wytrzymałego kartonu w formie prostopadłościanu. Elementy takie jak skakanki, uchwyty, rękawice, linki czy gumy fitness możemy bez problemu spakować w normalnym trybie – pamiętając o tym, aby tego typu elementy nie miały zbyt dużo luzu w paczce. Jeśli wysyłamy sprzęt nieco cięższy, np. ciężarki, hantle, talerze czy kettle, musimy pamiętać o tym, aby dokładnie owinąć paczkę, np. za pomocą folii stretch.

pusty-karton

Zapobiegnie to nieoczekiwanemu przerwaniu się kartonu, np. w konsekwencji niedostatecznie zabezpieczonej przesyłki. Wysyłając pojedyncze akcesoria na siłownię nie musimy w jakiś szczególny sposób informować o tym fakcie przewoźnika, gdyż tego typu przesyłka będzie traktowana w sposób standardowy. Inaczej jest, jeśli mamy zamiar przesłać urządzenie znacznie większe, np. bieżnię czy rowerek stacjonarny.

Jak przygotować ciężką paczkę ze sprzętem do ćwiczeń?

Podczas wysyłania dużych i masywnych sprzętów do ćwiczeń, takich jak sztangi, długie gryfy czy całych urządzeń, należy zwrócić uwagę na masę całkowitą pakunku. Jeśli zdecydujemy się wysłać przesyłkę z pomocą firmy kurierskiej, powinniśmy sprawdzić, jaki jest maksymalny tolerowany ciężar przesyłki przez danego przewoźnika. Każdy podmiot kurierski ma nieco inne zasady, które określa regulamin usług danej firmy. Może się jednak zdarzyć, że kurier poprosi o pomoc w kontekście załadunku dużego kartonu do samochodu dostawczego.

Podobnie jest w przypadku rozładunku przesyłki w miejscu docelowym – kurier, który będzie przewoził kilkudziesięciu kilogramową przesyłkę, może poprosić odbiorcę o pomoc w rozładunku. Jeśli karton, w którym spakowaliśmy ciężki sprzęt do ćwiczeń posiada parametry wagi i rozmiaru zbliżone do maksymalnych – warto skontaktować się z infolinią firmy kurierskiej i poinformować o takim fakcie. Na stronach internetowych poszczególnych firm kurierskich w prosty sposób sprawdzimy, jakie są maksymalne gabaryty wysyłanej przesyłki.

Wysyłka rozbudowanych sprzętów do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?

Każdy ruchomy i wystający element maszyny do ćwiczeń powinien zostać, o ile to oczywiście możliwe, zdemontowany. Paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu, zatem wszelkie dodatkowe akcesoria niepotrzebnie powiększają obrys kartonu, co zaś skutkuje większą kwotą za usługę transportową. Każdy duży element sprzętu do ćwiczeń powinien być pakowany osobno, a następnie umieszczony w zbiorczej paczce – lub kilku paczkach, jeśli przekraczamy maksymalny gabaryt. Poszczególne akcesoria możemy umieścić w folii bąbelkowej lub zabezpieczyć papierem pakowym, a następnie umiejscowić w worku i włożyć do kartonu.

Wszystkie elementy elektroniczne, takie jak liczniki, powinny zostać odkręcone – są one najbardziej podatne na uszkodzenia podczas transportu. Przed zleceniem usługi transportu urządzeń do ćwiczeń zwróć uwagę na:
 • dokładne wymiary paczki i wagę przesyłki,
 • to, czy przewoźnik dysponuje odpowiednimi możliwościami transportowymi,
 • dodatkowe opłaty, które mogą wiązać się z wysyłką paczek o niestandardowych wymiarach.
W skrajnych sytuacjach sprzęt do ćwiczeń może ważyć nawet kilkaset kilogramów, wówczas przewóz paczki może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą samochodu z wbudowaną windą towarową. W przypadku tak dużych i ciężkich paczek warto przemyśleć zasadność umiejscowienia towarów 
na paletach – znacząco ułatwia to transport, załadunek i rozładunek.

Sprzęt do ćwiczeń – dodatkowe środki ostrożności podczas tworzenia paczki

Każdy nadawca chce, aby jego przedmioty bezpiecznie i szybko trafiły w ręce odbiorcy. Wiele wątpliwości budzi kwestia przesyłania sprzętu do ćwiczeń – czyli urządzeń ciężkich i bardzo często wrażliwych na uderzenia. Przesyłający może zastosować dodatkowe środki ostrożności, które zwiększą bezpieczeństwo jego paczki ze sprzętem sportowym. Jedną z możliwości jest zastosowanie etykiet ostrzegawczych na opakowaniach, które spełniają zadanie informujące.


bieznia-treningowa-na-silowni


Nadawca może nanieść na paczkę naklejkę dotyczącą kierunku stawiania kartonu, czy też kartkę z prośbą o delikatne obchodzenie się z pakunkiem. Choć absolutnej gwarancji odpowiedniego transportowania przesyłki w ten sposób nie uzyskamy, to z dużym prawdopodobieństwem kurier będzie starał się znacznie delikatniej obchodzić z naszym pakunkiem. Sprawdź, czym się cechują poszczególne typy etykiet informujących.

Przesyłasz sprzęty treningowe? Sprawdź wyłączenia w regulaminach

Część firm kurierskich nie świadczy usług związanych z transportem wielkogabarytowych urządzeń treningowych. Oznacza to, że podmiot kurierski może odmówić wykonania usługi przewozu tego typu produktów. Wszystkie wyłączenia przewozowe określone są zawsze w regulaminie danej firmy. Alternatywą do przewozu kurierskiego może być m.in. skorzystanie z usług profesjonalnej firmy transportowej. Cena wysyłki sprzętu do ćwiczeń może być bardzo różna i zależy od wymiarów oraz wagi paczki. Średnio, za wysyłkę standardowej bieżni sportowej, trzeba zapłacić ok. 200 złotych.

To rzecz jasna wartość szacunkowa, która oczywiście będzie się różnić w zależności od m.in.:
 • wymiarów danej paczki i wagi towaru,
 • cennika firmy przewożącej paczkę,
 • rodzaju wybranej usługi,
 • wykupienia dodatkowych ubezpieczeń,
 • miejsca doręczenia paczki (krajowa lub zagraniczna).

Odpowiednie zabezpieczenie paczki ma olbrzymie znaczenie!

Od skuteczności zabezpieczeń paczki będzie zależeć to, czy przedmiot trafi do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Warto zastosować mocne taśmy pakowe, które solidnie zabezpieczą karton przed nagłym otwarciem. Owinięcie kartonu kilkoma warstwami folii typu stretch znacząco przyczyni się do zwiększenia solidności całego pakunku. Nawet, jeśli przedmioty wewnątrz będą nie do końca właściwie zabezpieczone, tak odpowiednio przygotowany i owinięty karton wybaczy wszystkie niedociągnięcia ze strony nadawcy.

zestaw-ciezarkow-do-cwiczen

Dla pewności warto zastosować więcej warstw foliowych i wypełnień umieszczonych w paczce. To szczególnie ważne w przypadku nadawania paczek ze sprzętem do ćwiczeń, który jest wysoce podatny na uszkodzenia i – ze względu na swój ciężar – może intensywnie przesuwać się wewnątrz kartonu.

Sprzęt do ćwiczeń i wysyłka – krótkie podsumowanie

Dziś za pośrednictwem firm kurierskich możemy przewieźć niezliczoną ilość towarów różnego rodzaju. Wśród urządzeń, które coraz częściej są transportowane przez przewoźników, wyróżnia się różne sprzęty sportowe. Popularność domowych siłowni, które zyskały na znaczeniu w konsekwencji pandemii, zdaje się być cały czas wysoka. Wiele osób preferuje wykonywanie ćwiczeń fizycznych domu, co jest z kolei wyzwaniem dla sklepów sprzedających urządzenia sportowe.

Wśród głównych zasad dotyczących przygotowania przesyłki ze sprzętem do ćwiczeń zaznaczyć należy konieczność:
 • maksymalnego wypełnienia kartonu w celu zapobieżenia przesuwania się elementów,
 • minimalizacji wielkości bryły kartonu poprzez rozkręcenie poszczególnych części,
 • układaniu przedmiotów cięższych niżej i naniesieniu informacji o kierunku stawiania pakunku,
 • dokładnego owinięcia poszczególnych elementów za pomocą np. folii bąbelkowej.
akcesoria-do-cwiczen
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie