Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnypiątek, 14 października 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3004
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Jak znaleźć początek taśmy klejącej?

Jak uniknąć problemu ze znalezieniem początku taśmy klejącej?


Choć taśma klejąca została opatentowana w roku 1930 to w dzisiejszych czasach jej zastosowanie i zasada działania nie zmienia się praktycznie wcale. Richard Drew w prawie sto lat temu opatentował taśmę klejącą, jednak jej historia sięga jeszcze dalej. Mimo wszystko w dzisiejszych czasach jest to produkt używany praktycznie w każdym gospodarstwie domowym oraz przedsiębiorstwie. Dzięki szerokiemu zakresowi zastosowań dzięki taśmie klejącej możemy rozwiązać naprawdę wiele problemów. W dalszej części artykułu poznamy podstawowe cechy taśmy klejącej, obecnie dostępne warianty taśmy klejące w sprzedaży, a także problemy, które może nam przysparzać taśma klejąca.

brązowa taśma TESA

Jakie podstawowe cechy posiada każda taśma klejąca?


Choć każdy z nas wie, czym jest taśma klejąca, to jednak nie każdy będzie w stanie wymienić podstawowe cechy, jakie posiada każda taśma klejąca. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym cechom taśmy klejącej:
 • Konstrukcja taśmy klejącej – wyróżniamy dwie podstawowe konstrukcje taśmy klejącej, dzielimy je na jednostronne oraz dwustronne. Wytłumaczenie tego podziału jest niezwykle proste. Taśma może posiadać materiał klejący po jednej lub po dwóch stronach na nośniku. W przypadku taśm dwustronnych jedna strona materiału klejącego jest najczęściej zabezpieczona dodatkowym materiałem, który trzeba usunąć przed finalną aplikacją. Warto  tym miejscu wspomnieć również o taśmach bez nośnika – czyli tak zwane błony klejowe, odznaczają się one przede wszystkim niewielką grubością nieprzekraczającą jednej dziesiątej milimetra.
 • Nośnik taśmy klejącej – nośnik to nic innego niż element taśmy, na którym umieszczony jest materiał klejący. Obecnie najczęściej możemy spotkać się z taśmami, których nośnik wykonany jest z tworzywa sztucznego, są to popularne taśmy pakowe, biurowe. Jednak w sklepie znajdziemy również taśmy, których nośnik jest wykonany z papieru (na przykład taśmy malarskie), materiału, takiego jak bawełna, a nawet taśmy wykonane z aluminium, które wykorzystywane są w specyficznych branżach.
 • Rodzaj kleju w taśmie klejącej – najpopularniejsze są kleje akrylowe, które cechują się wysoką przyczepnością do większości rodzajów podłoża. Coraz częściej wykorzystywane są również kleje kauczukowe (te naturalne i te syntetyczne), a także kleje silikonowe.
Taśmy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy

Jakie rodzaje taśmy klejącej możemy kupić?


Szeroki wybór asortymentu na dziale z taśmami ma swoje plusy, a także minusy. Na pewno no plus będzie to, że dzięki ogromnemu wyborowi taśm, znajdziemy taką, która idealnie będzie nadawała się do danego zadania. Minusem na pewno będzie to, że osoba bez doświadczenia, wiedzy, nie będzie do końca wiedziała, jaką konkretnie taśmę wybrać do danego zadania. Poniżej znajduje się krótki podział taśm klejących ze względu na zastosowanie:
 • Taśmy pakowe – to szeroka gama taśm wykorzystywanych przede wszystkim w transporcie różnego rodzaj towarów. Najczęściej wykorzystywane są taśmy pakowe akrylowe, brązowe, a także przezroczyste.
 • Taśmy remontowe – to taśmy o specjalnym przeznaczeniu, są to najczęściej taśmy papierowe, które wykorzystywane są do zabezpieczania różnych powierzchni przed zanieczyszczeniem podczas przeprowadzanego remontu.
 • Taśmy montażowe – to produkt stosowany, jak sama nazwa wskazuje, do różnego rodzaju przedmiotów, które chcemy przymocować. Taśmy dwustronne żelowe, piankowe, wzmacniane, wystarczy, że dobierzemy odpowiednią taśmę, a będziemy mieli pewność skutecznego i wytrzymałego mocowania.
 • Taśmy oznaczeniowe – już sama nazwa tych taśm może wskazywać na ich zastosowanie. To różnej szerokości i grubości taśmy, które służą do oznaczania na przykład terenu wyłączonego z użytku, ścieżek dla pieszych na magazynach, ale również oznaczania paczek, w których znajduje się delikatny towar.
 • Taśmy budowlane – wykorzystywane w branży budowlanej, w gamie produktów znajdziemy takie produkty jak taśmy aluminiowe, taśmy wzmacniane specjalnymi włóknami, taśmy teflonowe.
zielona taśma pakowa

Jakie problemy mogą nas spotkać w trakcie użytkowania taśm klejących?


Przyjrzyjmy się teraz problemom, z jakimi możemy się spotkać podczas używania taśm klejących. Choć ich zastosowanie i konstrukcja wydaje się bardzo prosta, to niestety w internecie nadal możemy znaleźć wiele pytań dotyczących, chociażby tego, jak założyć nową rolkę taśmy do konkretnego dyspensera.

Jak założyć taśmę do dyspensera?


Odpowiedzi na powyższe pytanie udzieliliśmy dość wyczerpująco w tym artykule: Jak założyć taśmę klejąca na dyspenser?

Jak usunąć klej po taśmie klejącej?


Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie kleju po taśmie klejącej jest wykorzystanie zwilżonej szmatki ciepłą wodą. Klej skutecznie się rozmiękczy i zacznie przyczepiać do szmatki. W sprzedaży istnieją również specjalne preparaty do usuwania etykiet. Jest to rozwiązanie dla nieco bardziej leniwych.

Jak znaleźć początek taśmy klejącej?


Jeśli taśma klejąca jest nowa, to pamiętajmy zawsze o tym, że ma ona specjalne oznaczenie początku. Po pierwszym użyciu taśmy klejącej pamiętajmy o tym, by odpowiednio zabezpieczyć koniec taśmy, by móc ją łatwo znaleźć. W przypadku gdy nie ma takiego oznaczenia, a taśma klejąca była już używana, nie pozostaje nam nic innego jak użyć swoich paznokci lub ostrego noża do znalezienia początku taśmy i manualnego jej odklejenia. Pamiętajmy też, że dyspensery do taśmy eliminują problem znalezienia początku taśmy.
taśma klejąca
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie