Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnyczwartek, 29 czerwca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 516
Ilość komentarzy: 0

​Jaki tusz do pieczątek będzie najlepszy?

Jaki tusz do pieczątki powinieneś wybrać do swoich celów?


W czasach coraz większej digitalizacji wszelkiej maści procesów, szczególnie pod względem dokumentacji i wszystkiego, co z tym związane. Najmłodsze pokolenia niedługo mogą wcale nie wiedzieć, czym w ogóle jest pieczątka, choć pieczęć na dokumentacji urzędowej zapewne pozostanie z nami na długi czas. Pieczątki na fakturach, na dokumentach sprzedaży, na umowach oraz wielu innych, różnych pismach są coraz rzadziej spotykane. Dokumenty bankowe już są wystawiane nawet bez fizycznego podpisu, jedynie w formie elektronicznej.

Jednak czym w ogóle jest pieczątka, kiedy powstała pieczątka w formie takiej, jaką znamy? Na jakiej zasadzie działa pieczątka? Z czego robiony jest tusz do pieczątek? Jaki tusz do pieczątek będzie najlepszym wyborem? Postaramy się, by w dalszej części tego artykułu znalazły się ciekawe informacje o pieczątkach, a także o tuszu, który jest stosowany do tychże pieczątek.

zestaw pieczątek z poduszką i atramentem


Jak powstała pieczątka, którą znamy w dzisiejszych czasach?


Oczywiści pieczątki, a raczej pieczęci były znane już w starożytności, jednak ten artykuł będzie prawił raczej o pieczątkach, które znamy dzisiaj, a więc niewielkich przedmiotach, które dzięki specjalnej, precyzyjnie wykonanej „matrycy” w połączeniu z odpowiednim tuszem, jest w stanie zostawić na kartce papieru lub innej powierzchni odpowiedni znak graficzny, lub napisy. Jednak jako ciekawostkę, możemy podać, że już 3 tysiące lat przed naszą erą, stosowano pieczęci, dzięki którym znakowano naczynia jako oryginalne, potwierdzone jest to badaniami archeologicznymi.

Pieczątki, które nas interesują, powstawać zaczęły około XIX wieku, wcześniej można mówić o pieczęciach oraz stemplach, które swój wzór najczęściej pozostawiały w wosku lub innej substancji. Dopiero po powstaniu pieczątek kauczukowych lub gumowych możemy powiedzieć, że były to pieczątki, które do dziś możemy kojarzyć z urzędów pocztowych czy innych państwowych organów. Takie pieczątki powstawały w  XIX wieku. Swego rodzaju przełomowym momentem stało się wynalezienie kieszonkowej pieczątki o nazwie Vienna. Stało się to w roku 1948 i można powiedzieć, że to właśnie ten rodzaj pieczątki zapoczątkował szybki rozwój kolejnych modeli i ich udoskonaleń. Kieszonkowa pieczątka, która niejednokrotnie znajdowała się również na biurku urzędników, wymagała systematycznego uzupełniania tuszu. Następnie zaczęły powstawać pierwsze pieczątki samotuszujące, niewymagające od użytkownika ciągłego zamaczania „głowicy” pieczątki w tuszu, a jedynie sporadycznego uzupełniania tuszu we wkładzie. Później zaczęły powstawać pieczątki z wymiennymi wkładami, obrotowymi głowicami, dzięki którym można było oznaczać dokumenty na przykład aktualną datą lub kolejnym numerem ewidencyjnym.

trzy różne pieczątki
Tusze do pieczątek

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tusze do pieczątek


Jaki tusz do pieczątki wybrać?


Jednym z nieodzownych elementów każdej pieczątki jest tusz. W końcu wzór z głowicy, grafika czy też napisy, muszą być w jakiś sposób transferowane na powierzchnię papieru czy innego materiału, który musi zostać prawidłowo oznaczony. Na chwilę obecną tusz do pieczątek możemy podzielić ze względu na zastosowanie ich na konkretnej powierzchni. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje tuszów:
  • Tusz do papieru, wydruków – to tusz tak zwany wodny, określany również jako podstawowy, standardowy. To jeden z najtańszych i najmniej kłopotliwych tuszy, dostępnych obecnie w sprzedaży. Można go kupić praktycznie w każdym kolorze, jaki sobie tylko wymyślimy. Tusz wodny świetnie sprawdzi się do większości rodzaju papierów biurowych.
  • Tusz do grubego papieru, tektury – standardowe opakowania z tektury są wykonane z dobrze chłonącego materiału, dlatego w takim przypadku odpowiedni będzie tusz wodny, jednak w przypadku wyższej jakości opakowań tekturowych, dodatkowo powlekanych odpowiednim tuszem do pieczątek będzie tusz szybkoschnący, które skład jest nieco inny niż tusz wodny.
  • Tusz do naturalnego drewna (surowego) – do oznaczania surowego drewna zaprojektowano specjalny tusz, który przede wszystkim jest bardziej odporny na działanie warunków zewnętrznych. Do drewna lakierowanego, zabezpieczonego powinniśmy używać tuszu wodoodpornego, szybkoschnącego.
W tym miejscu warto wspomnieć, że w zależności od pieczątki, do poszczególnych tuszy potrzebna jest specjalna poduszka (element, w który zakraplany jest tusz). Jedynie w przypadku tuszy wodnych bez większego znaczenia jest to, jaką poduszkę do tuszu wykorzystamy.

tusz do pieczątek q-connect


Gdzie kupić tusz do pieczątek biurowych samotuszujących?


Kupno odpowiedniego tuszu do pieczątki może być nieco problematyczne dla osób, które totalnie się na tym nie znają. Nie polecamy zakupów w supermarketach, gdzie niestety możemy nabyć najtańsze i niekoniecznie skuteczne tusze/atramenty do pieczątek czy piór. Nie powinniśmy wykorzystywać atramentu do piór jako tuszu do pieczątek. Gdzie więc możemy kupić odpowiedni tusz do pieczątek?

Zapraszamy do naszego sklepu neopak.pl. W naszej ofercie znajdziesz tusz do pieczątek Q-Connect w różnych kolorach, który jest sprawdzonym produktem. 30-mililitrowy pojemniczek z tuszem możesz kupić za niecałe dwa złote za opakowanie. Ze swojej strony zapewniamy szybką wysyłkę i bardzo dobre zabezpieczenie produktu na czas przesyłki.
pieczątka biurowa, stempel
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie