Paweł SaigomadePaweł Saigomadesobota, 25 czerwca 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 9327
Ilość komentarzy: 0

Kalka kreślarska - co to jest i jak jej używać?

Nurtuje Cię pytanie, czym jest kalka kreślarska, nazywana również kalką techniczną? Jest to nic innego, jak przezroczysty kawałek papieru, który najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania rysunków technicznych. Zastosowanie jej jest dość szerokie. Idealnie sprawdzi się bowiem nie tylko do tradycyjnego kopiowania, ale również tworzenia różnego rodzaju projektów, które mogą zostać następnie wykorzystane podczas haftowania. Kalka techniczna użyta może być też do rysowania projektów budowli, mieszkań i planów przestrzennych. Warto też zapoznać się z naszymi propozycjami znajdującymi się w kategorii akcesoria biurowe. Znajdziesz w niej m.in. papier ksero, taśmy biurowe, tusze do pieczątek, zakładki indeksujące. Przecież zawsze warto mieć maksymalnie wyposażone stanowisko pracy. Nie tylko w kalkę kreślarską. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Mężczyzna robiący projekt techniczny

Kalka kreślarska - poznaj historię tego docenianego artykułu papierniczego


W jakich miejscach kalki techniczne są niezastąpione? Przede wszystkim w miejscach pracy, gdzie podstawą wykonywania obowiązków jest rysunek techniczny. Kilka przykładów podaliśmy już wyżej. Teraz chcemy powiedzieć kilka słów na temat tego, skąd wziął się ten wyjątkowo ciekawy i niezbędny w wielu sytuacjach przedmiot. Początki kalki technicznej sięgają mniej więcej roku 1806. Niestety zarówno archeolodzy, jak i historycy nie są w stanie ustalić dokładniejszej daty. Czy to oznacza, że nie wiadomo też, kto przyczynił się do jej wynalezienia? Jak się okazuje, nie do końca tak jest. Przypuszcza się, że to Ralph Wedgewood wynalazł kalkę kreślarską. Jak do tego doszło? Człowiek ten opracował urządzenie do pisania, które przeznaczone było dla niewidomych. Wykorzystywany był w nim papier węglowy. Dlaczego ma to takie znaczenie? Ponieważ papier ten miał właściwości zbliżone właśnie do klaki kreślarskiej.

Kalka jako pierwotny produkt to arkusz papieru, który nasączony został atramentem. Z wielu powodów, nie był to zbyt popularny przedmiot. Jednym z nich było z pewnością to, że ten rodzaj kalki pozostawiał po sobie odbitki na obu stronach - oznacza to, że górny arkusz papieru, był dosłownie lustrzanym odbiciem. Kiedy więc nastąpił przełom? Musiało minąć ponad 60 lat do momentu, w którym Lebbus H. Rogers zauważył, że kalki przydają się do tworzenia odbitek. Niedługo później, założył w Nowym Jorku firmę, która zajęła się produkcją tego artykułu papierniczego na szeroką skalę. Bardzo śmiałym posunięciem ze strony Rogersa było użycie nafty w celu wiązania atramentu z papierem zamiast wosku. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu kalka nie brudziła się tak bardzo, jak wersja pierwotna.

Kobieta tworząca wykresy

Kalka kreślarska - co to jest?


W opisywanej przez nas historii kalki kreślarskiej zawarliśmy informację, że jest to bardzo popularny artykuł papierniczy, który zastosowanie znajduje w wielu miejscach pracy. Jeśli chodzi o rodzaj papieru, z jakiego została wykonana, to gramatura mieści się w przedziale od 40g/m2 do 200g/m2. Zaletą kalki kreślarskiej jest między innymi to, że pozwala na tworzenie kilku kopii rysunku lub projektu za jednym razem. Wśród osób, które to doceniają, są m.in. architekci, pracownicy poczty oraz biur, sekretariatów i instytucji rządowych. Co ciekawe, kalka znajdzie też zastosowanie w salonie tatuażu. Czy we wszystkich tych miejscach używa się jednego rodzaju kalki? Oczywiście, że nie. Warto w tym miejscu wspomnieć o różnych rodzajach tego produktu:
 • kalka pergaminowa - pozwala na uzyskanie oryginalnych ciekawych tłoczeń, ażurków i cieniowania;
 • kalka ceramiczna - wykorzystywana do nanoszenia obrazów na wszelkie powierzchnie ceramiczne;
 • kalka do drukarek (termotransferowa) - wykorzystywana do ekonomicznego druku etykiet;
 • kalka ołówkowa - tworzenie kopii przy pomocy ołówka możliwe jest dzięki sile nacisku;
 • kalka maszynowa czarna - niegdyś używana w maszynach do pisania;
 • kalka hektograficzna - używana podczas wykonywania zmywalnych tatuaży.
Zwinięte w rulon kartki wraz z kalkami technicznymi
Artykuły piśmiennicze

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Artykuły piśmiennicze

Kalka kreślarska - jak używać?


Kalka ołówkowa jest bardzo łatwa i szybka w użyciu. Umieszcza się ją pomiędzy tradycyjną kartką, na której będzie wykonywany rysunek a dolną kopią. Nacisk, który pojawia się w momencie, gdy piszesz lub rysujesz, sprawia, że na kalce pojawia się zjawisko, które nazywane jest trwałym osadzaniem atramentu. Pamiętaj, że nacisk powinien być stosunkowo mocny, aby odbitka była widoczna i trwała.
Kobieta tworząca projekt
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie