Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaśroda, 24 sierpnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2794
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Kompletny poradnik pakowania paczek do wysyłki

Wydawałoby się, że stworzenie dobrze zabezpieczonej paczki nie powinno być trudne. Praktyka jednak pokazuje, że jest w zasadzie odwrotnie. Wiele paczek trafiających do centr logistycznych i magazynów kurierskich nie jest do końca poprawnie przygotowana. Chodzi m.in. o rozklejające się łączenia, błędy w kontekście składania tektury czy nieumiejętne przyklejanie etykiet. Należy również wiedzieć, które elementy paczki stanowią o jej słabych stronach. Takie informacje pozwolą stworzyć nam pakunek, który zawsze – w odpowiednim stanie – trafi do odbiorcy.

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem pakowania produktów?


Bez wątpienia warto poświęcić nieco czasu na dobranie odpowiednich materiałów tekturowych oraz na zapoznanie się z różnymi trikami przyspieszającymi cały proces. Cenne wskazówki pozwolą Ci zaoszczędzić czas i znacząco zredukować koszty, które m.in. byłyby spowodowane dobraniem nieodpowiednich metod pakowania. O czym warto zatem pamiętać, jeśli chcemy zadbać o szybki proces sporządzania przesyłek? Poniżej wymieniam kilka sztuczek, a także pokazuję, jak zabrać się do pakowania szkła, książek, ubrań oraz ciężkich i cennych przedmiotów.

wypelniacze-w-kartonie

Określ, co będzie przedmiotem wysyłki


Choć wydaje się to oczywiste, to wiele firm prowadzących sprzedaż wysyłkową nie uwzględnia rozmiaru czy wagi wysyłanych produktów. To zaś sprawia, że poszczególne paczki są tworzone w sposób niezrównoważony i generalnie kosztują więcej. Warto poza tym prześledzić usługi poszczególnych przewoźników w kontekście wysyłania różnych rodzajów produktów. Niektóre firmy oferują specjalne usługi, np. przewożenia produktów elektronicznych w formie usługi poczty medialnej. Może stanowić to bardziej opłacalny sposób na prowadzenie tego typu sprzedaży internetowej.

Najważniejszy jest karton


To od jakości opakowania będzie zależeć to, czy produkt trafi w całości do odbiorcy. Warto minimalizować koszty dobierając optymalny rozmiar kartonu do konkretnej bryły wysyłanego produktu. Kluczowe będzie jednak zadbanie o to, aby materiał, z którego zostało wykonane opakowanie, były solidne i odporne. Podczas transportowania nawet najbardziej ostrożny kurier nie będzie stuprocentowym gwarantem, że nasza paczka lekko się nie wygnie. Jeśli postawimy na trwałe i odpowiednie produkty, to zminimalizujemy ilość zwrotów poniszczonych pakunków. Tym samym wpłynie to nie tylko na mniejszą liczbę zwracanych paczek, ale generalnie na oszczędności w firmie.

Składane pudełka – pomysł na usprawnienie procesu pakowania


Zamiast stosować gotowe już kartony, warto postawić na składaną alternatywę. Ma ona dużo zalet, ale jednym z najbardziej pomysłowych rozwiązań jest możliwość docinania poszczególnych boków. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie zmniejszyć jej obrys, a tym samym ograniczyć jej rozmiar. Oczywiście nie każdy karton może być w ten sposób modyfikowany. W wielu przypadkach zmniejszymy także rozmiar paczki... stosując sprytne triki na układanie różnych przedmiotów w środku. A wiadomo, im mniejsza paczka, tym zwykle większa oszczędność finansowa.


Nie przepełniaj paczki


Im więcej rzeczy upchanych we wnętrzu kartonu, tym większa szansa na to, że taka paczka się po prostu zniszczy. Umiejętne pakowanie produktów nie sprowadza się do tego, aby włożyć do pudełka jak największą ich ilość. Warto zachowywać zdrowy rozsądek przy pakowaniu, pamiętając o zachowaniu pewnych marginesów. Odpowiednio sporządzona przesyłka powinna posiadać wypełnienie, które przylega zarówno do produktów znajdujących się wewnątrz, jak i do ścianek kartonu. Pozwala to na sprawną amortyzację przedmiotów i zapobiega przypadkowemu obijaniu się ich w środku.

Jak spakować szklane przedmioty?


Pakowanie szklanych przedmiotów, np. szklanek, kubków czy talerzy, warto rozpocząć od przygotowania odpowiedniej warstwy zabezpieczającej. W tym kontekście znakomicie sprawdzi się papier pakowy, który ochroni najbardziej newralgiczne miejsca konstrukcji danego przedmiotu. W przypadku kielichów, literatek lub innych naczyń na napoje warto zabezpieczyć także ich wnętrze, owijając papierem pakowym najdokładniej, jak tylko się da. Na kartonie umieszczamy ponadto informację: uwaga szkło!

pakowanie-szkla

Szklane przedmioty nie powinny być pakowane z innymi akcesoriami. Warto umieścić je w jednej paczce, a w razie takiej konieczności, rozdzielić na kilka osobnych. Niezbędne okaże się także wypełnienie, które można wsypać do paczki nawet w dużych ilościach. Znakomicie do tego celu sprawdzają się eko-wypełniarze w formie naturalnych wiórków. Ewentualnie można zabezpieczyć taką paczkę pianką lub folią bąbelkową. Styropian w takim przypadku może generować ryzyko obijania się szkła w środku – jest zwyczajnie za twardy.
Materiały do pakowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Materiały do pakowania

Jak wysłać książki?


Książki wymagają bardzo solidnej ochrony podczas pakowania, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych owijek. To niestandardowy karton, który posiada bardzo grube ścianki, ale jest jednocześnie lekki i niewielki. Bardzo łatwo włożyć do środka książkę czy zeszyt – bez problemu zmieści się tam nawet kilka sztuk, o ile książka nie jest jakąś wyjątkowo opasłą pozycją. Wiele owijek książkowych posiada automatyczne zamykanie, wobec czego nie trzeba dodatkowo zabezpieczać całości taśmą.

Dla świętego spokoju warto mimo wszystko umieścić choćby mały fragment taśmy papierowej na wierzchu owijki. W jakim celu? Choćby po to, aby odbiorca miał pewność, że towar nie był wcześniej odpieczętowywany. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że generalnie książki nie wymagają dużych opakowań z wypełniaczami czy specjalnego owijania dodatkowymi materiałami. Wyjątkiem może być folia bąbelkowa, którą warto jednowarstwowo pokryć wysyłaną książkę. Produkt powinien, w przeciwieństwie do szkła, przylegać do brzegów kartonika.

pakowanie-ksiazek

Jak pakować ubrania?


Odzież bez względu na to, czy jest sprzedawana w ramach sklepu odzieżowego, czy też wystawiamy używane ciuchy na Internet – należy pakować z dużym wyczuciem. Nieumiejętnie złożona koszula albo chaotycznie umieszczone spodnie w kartonie z pewnością się pogniotą i przybędą do odbiorcy w niezadowalającym stanie. Osoba, która kupuje od nas ubrania, oczekuje, że dostanie je w podobnej formie tak jakby kupowała je w sklepie stacjonarnym.

Oznacza to, że przed zapakowaniem garderoby do kartonu należy ją starannie złożyć i ułożyć na sobie warstwami, zaczynając od elementów najcięższych – tylko i wyłącznie w płaszczyźnie poziomej. Jeśli chodzi o wybór opakowania, to panuje tutaj generalnie dosyć duża dowolność. Pudełko musi być dosyć szerokie, aby złożona koszulka czy spódniczka mogła się swobodnie zmieścić do środka. Z drugiej zaś strony opakowanie nie może być zbyt luźne, ponieważ podczas przewożenia ryzykujemy pomieszaniem się rzeczy – i w konsekwencji – ich pognieceniem.

Jak pakować ciężkie przedmioty?


Masywne urządzenia AGD, sprzęt sportowy czy pokaźnej wielkości przedmioty – są bardzo często problematyczne w pakowaniu. Problem związany jest nie tylko z dużą masą takich sprzętów, ale przede wszystkim z ryzykiem zniszczenia się opakowania podczas przesyłu. Należy zatem dobierać kartony pod kątem rzeczywistej wytrzymałości. Bez większych problemów jesteśmy w stanie sprawdzić maksymalny udźwig pudełka – producent często podaje tego typu informacje na karcie produktowej. Poza tym, w przypadku szczególnie ciężkich przedmiotów, warto wykorzystać do zabezpieczania paletę – która odciąży inne elementy pakowe od działania zbyt dużych sił rozpierających.

Materiałem niezbędnym okaże się solidna folia zabezpieczająca, np. bąbelkowa. Nieodzownym elementem będzie także oznakowanie paczki, które musi zawierać informacje dotyczące góry oraz dołu pakunku. Najbardziej narażonym fragmentem paczki jest dno. Nie jest to jednak problem, jeśli wybierzemy specjalny karton wzmacniany. Pakunek nie może być zabezpieczony zwykłą taśmą biurową, ponieważ istnieje ryzyko, że zwyczajnie paczka się rozklei. Najmniej trwałe elementy kartonu powinny być wzmocnione specjalną taśmą filamentową. 

Jak pakować cenne przedmioty?

W przypadku pakowania drogocennych przedmiotów nie trzeba używać dodatkowych wypełniaczy – wystarczy solidne pudełeczko z wyściółką materiałową. Warto oznaczyć opakowanie informacją o tym, aby taką przesyłką nie rzucać i traktować ją ostrożnie. Ozdobne pudełeczko może zostać zapakowane w nieco większe opakowanie zbiorcze. Oba pakunki muszą być podobnej wielkości, przy czym oczywiście ogólne opakowanie powinno mieć nieco szerszy wymiar. 

przewodnik-pakowania

Nie trzeba nanosić dodatkowych oznaczeń, że w środku znajdują się cenne przedmioty. Taka sytuacja może być nawet niebezpieczna – po co ktokolwiek ma wiedzieć, że przesyłamy coś bardzo drogiego? Lepiej pozostać nieco bardziej anonimowym w tym zakresie. Oczywiście niezbędna okaże się prawidłowo wypełniona etykieta, którą warto dokładnie sprawdzić, zanim puścimy przesyłkę w drogę.

Pozostałe ważne wskazówki dotyczące pakowania paczek do wysyłki

 • unikaj pakowania zbyt wielu przedmiotów do ciasnej paczki;
 • staraj się zmniejszyć objętość rzeczy wysyłanych, np. poprzez umiejętne umieszczenie ich w paczce;
 • wybieraj kartony wysokiej jakości, które dają pewność optymalnych parametrów wytrzymałościowych;
 • naklej starannie etykietę i sprawdź, czy nie jest podatna na zerwanie;
 • umieszczaj najcięższe przedmioty najniżej, a lżejsze bliżej górnej części kartonu;
 • stosuj optymalny rodzaj taśmy pakowej w zależności od rodzaju przesyłanego towaru;
 • amortyzuj wnętrze paczek stosując specjalne wypełniacze, które są dostępne także w wersji eko;
 • jeśli prowadzisz sprzedaż internetową i obsługujesz magazyn – zadbaj o to, aby przedmioty promocyjne znajdowały się w jak najbardziej wygodnych miejscach;
 • wybieraj wyłącznie optymalnie dopasowane kartony, które nie są zbyt duże jak na potrzeby firmy.

Pakowanie kartonów – krótkie podsumowanie


Firmy kurierskie, każdego dnia na całym świecie, przewożą kilkadziesiąt milionów paczek. Mimo, że większość z przesyłek jest odpowiednio zabezpieczona, to wciąż kilka procent ogółu stanowią pakunki niedostatecznie przygotowane do podróży. Mogą być one bardziej narażone na zniszczenie, przez co odbiorca końcowy nie zawsze będzie zadowolony z takiego rezultatu. W artykule wymieniłem kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą lepiej zadbać o przygotowywanie kartonów do wysyłki. Jeśli masz jakieś spostrzeżenia, to podziel się nimi poniżej!
wskazowki-reczne-pakowanie
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie