Mateusz SzczęsnyMateusz Szczęsnysobota, 8 lipca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 496
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Laminowanie dokumentów. Jaki wybrać najlepszy laminator?

Laminowanie dokumentów. W jaki sposób wybrać odpowiedni laminator do naszych potrzeb?


Każde biuro w każdej firmie musi posiadać pewnego rodzaju podstawowe elementy wyposażenia, takie jak chociażby kserokopiarka, telefon stacjonarny (chociaż coraz rzadziej), niszczarka do dokumentów, drobne akcesoria biurowe. Moglibyśmy wymieniać wszelkie niezbędne elementy totalnie bez końca. Jednak istnieje jedno urządzenie, które przyda się w biurze, choć nie w każdej branży – mowa tutaj o laminarce do dokumentów. To sprzęt, który kolokwialnie mówiąc, przedłuża żywotność wydrukowanych dokumentów, instrukcji, wskazówek.

Czym dokładnie jest laminarka? Co za jej pomocą może poddać procesowi laminowania i co to w ogóle jest proces laminowania? Jaką laminarkę wybrać i która jest najlepsza? Czy są jakieś wady używania laminarki do dokumentów? Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielamy w dalszej części tego wpisu, dlatego jak zawsze, zapraszamy do dalszego czytania.

laminarka do dokumentów


Co to jest laminator do dokumentów?


Na samym początku przyjrzymy się, czym w ogóle jest laminator, a przede wszystkim temu, jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa. Oczywiście podstawowy laminator do dokumentów ma za zadanie pokrycie dokumentów specjalną warstwą tworzywa sztucznego, które poprzez odpowiednie podgrzanie sprawi, że dokument będzie zabezpieczony przed większością niekorzystnych warunków, o których napiszemy w dalszej części. Laminator, to zazwyczaj urządzenie biurowe, w tej najprostszej wersji, sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce dokumentów o formacie maksymalnie kartki A4. Co ciekawe, a jednak nie takie jasne dla wszystkich, laminator może być zimny lub gorący. Laminator zimny wykorzystuje prostą zasadę fizyki, a mianowicie dokumenty są zabezpieczane przy użyciu specjalnych arkuszy folii z klejem, gdzie klej aktywowany jest za pomocą nacisku rolek prowadzących, natomiast laminator gorący wykorzystuje temperaturę, koszulki do laminowania dokumentów na gorąco, posiadają specjalny klej, który aktywuje się pod wpływem ciepła wytwarzanego przez specjalną grzałkę, ciepło te jest przenoszone najczęściej również na wałek prowadzący.

Wybierając laminator do domowego użytku lub do biura warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych oraz dodatkowych funkcji, a także elementów, jakie powinien posiadać dobry laminator, opisujemy je poniżej.

Niezwykle istotnym elementem każdego laminatora jest jego wałek, a właściwie kształt, w celu jak najlepszego efektu laminowania powinniśmy wybrać laminator posiadający wałki o przekroju soczewki, czyli tak, który stopniowo od samego środka zmniejsza swój obwód w kierunkach zewnętrznych końców wałka. Jeśli chodzi o proste zastosowanie domowe i biurowe, to warto wybierać jak najbardziej kompaktowy laminator, taki, który zajmować będzie jak najmniej miejsca. Najtańsze będą najprostsze laminatory, jednak warto rozejrzeć się za nieco droższą opcją choćby po to, by mieć możliwość ustawienia najprostszych funkcji laminatora. Jakich? Bardzo istotna jest prędkość laminacji, jeśli laminator posiada możliwość ustawienia prędkości laminowania – można go uznać za dobry produkt. Ponadto wraz z prędkością warto by było, gdybyśmy na danym laminatorze mieli możliwość ustawienia poziomu temperatury, w zależności od wybranej folii do laminowania, może to bardzo mocno nam się przydać. Nieobowiązkowa, aczkolwiek bardzo istotna może być również funkcja cofania dokumentu, w przypadku zacięcia dokumentu, bez tej funkcji cofania może dojść nawet do poważnego uszkodzenia laminatora.

laminator do formatów A3
Laminatory

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Laminatory


Jakie problemy mogą nas spotkać po wyborze słabej jakości laminatora?


Wybór słabej jakości laminatora może wiązać się niestety z wieloma problemami, jakie napotkamy podczas jego użytkowania. Jednym z poważniejszych problemów jest obsługa jedynie bardzo cienkich folii do laminowania, obsługa grubszej, wytrzymalszej folii do laminowania może okazać się niemożliwa, ze względu na ograniczoną funkcjonalność nacisku lub podgrzewania folii do laminowania przez tanie laminatory. Słabe grzanie lub docisk może sprawiać, że krawędzie zalaminowanych dokumentów będą posiadały pęcherze powietrzne, które w funkcjonalności nie przeszkadzają, jednak będzie to wyglądało co najmniej mało estetycznie.

Słaby laminator może spowodować pofalowanie dokumentu, a nawet stworzyć z niego bardzo nieestetyczną harmonijkę, dlatego też warto wybierać tylko te laminatory, które po pierwsze mają dobrą opinię i są produkowane przez znanych i cenionych producentów. Dobry laminator do formatu A4 nie będzie miał również problemów z mniejszymi formatami, co w przypadku słabej jakości sprzętu może okazać się problemem.

folia do laminowania, zestaw rozmiarów


Gdzie kupić dobry laminator do dokumentów?


Zakup odpowiedniego laminatora może wydawać się dość poważnym wyzwaniem, jednak już teraz możemy podpowiedzieć, że najlepiej jest szukać takiego sprzętu w branżowych sklepach, chociażby takich ze sprzętem, akcesoriami i wyposażeniem do biura. To właśnie tam znajdziesz najbardziej sprawdzone i niezawodne sprzęty z kategorii laminarek czy też inaczej mówiąc laminatorów do dokumentów.

Możesz również sprawdzić naszą ofertę sklepu internetowego, który znajduje się pod adresem neopak.pl. Znajdziesz u nas zarówno laminatory przeznaczone do formatu A4, ale także formatu A3. Posiadamy w ofercie także duży wybór folii do laminowania. Sprawdź już teraz nasze atrakcyjne ceny, a ze swojej strony zapewniamy szybką wysyłkę zamówień i profesjonalne podejście do każdego klienta.
laminator do dokumentów
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie