Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczśroda, 17 sierpnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1514
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Markery, co musisz o nich wiedzieć? Magia w nich ukryta


typy markerówPośród wielu ciekawych artykułów piśmienniczych, szczególne miejsce znalazły dla siebie markery. To cała grupa specjalistycznych mazaków, które dzięki swojej budowie dają możliwość wyraźnego podpisania różnych artykułów czy sporządzania wykresów i prezentacji na tablicach. Jakie typy markerów można dostać na rynku i które z nich są najbardziej przydatne? Jakie są różnice między markerami i do czego mogą posłużyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Popularność markerów

Markery można spotkać w niejednym biurze oraz w wielu różnych firmach, funkcjonujących w odmiennych branżach. Są one również niezbędnym wyposażeniem szkół i sal konferencyjnych. Markery można podzielić na różne typy w zależności od ich cech budowy oraz sposobu pisania. Znajdziesz je w wielu różnych wariantach kolorystycznych, różnych grubościach pisania i budowie samej końcówki. 

Markery - popularne typy 


marker permanentny co to Pod hasłem “marker” kryje się wiele różnych rodzajów tego przedmiotu, a każdy z nich odznacza się innymi cechami charakterystycznymi. Wśród najpopularniejszych typów markerów możesz natknąć się na:
Ostatnia grupa znana jest głównie profesjonalistom w różnych branżach, między innymi w warsztatach samochodowych czy przy pracach budowlanych.

Marker permanentny co to jest? 


Wśród różnych typów markerów możesz spotkać się między innymi z tak zwanym markerem permanentnym. Wyróżnia się on pod względem tuszu, wykorzystywanego w tego rodzaju flamastrach. Tusz w markerach permanentnych produkowany jest na bazie alkoholu lub rozpuszczalnika alkoholowego. W połączeniu ze specjalnymi środkami chemicznymi zyskuje on niezwykłą trwałość, również na ścieranie czy wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Po zapisaniu konkretnych danych za pomocą markera permanentnego masz pewność, że po wyschnięciu tusz stanie się niezwykle wytrzymały, co pozwoli napisowi przetrwać upływ czasu.

Taki rodzaj markerów doskonale sprawdza się do pisania po każdej powierzchni, jednak najlepiej pasują one do wykorzystania na szkle, drewnie lub plastiku. Charakteryzują się specyficznym, silnym i niekiedy drażniącym zapachem, przez co nie zaleca się ich używania w przypadku dzieci lub alergików.

Do czego przyda się marker permanentny? 


Marker permanentny będzie idealnym wyborem w sytuacji, kiedy potrzebujesz zapisać coś na konkretnej powierzchni na stałe. 
 1. Marker permanentny może być wykorzystywany zamiennie do podpisywania wierzchniej strony na płytach CD.
 2. Sprawdzi się również przy podpisywaniu pudeł w garażu lub na strychu, w których trzymane są między innymi ozdoby świąteczne czy stare pamiątki. 
 3. Marker permanentny doskonale poradzi sobie na zabawkach i przedmiotach należących do dzieci, dzięki czemu będą one łatwo rozpoznawalne. 
 4. Za jego pomocą możesz oznaczyć miejsce, w którym ma zostać wbity gwóźdź lub przycięty kawałek drewna. 
 5. Za pomocą markera permanentnego skutecznie i trwale oznaczysz takie powierzchnie, jak metal, drewno czy beton, a ich struktura zapobiega ścieraniu czy blaknięciu napisu. 
 6. Świetnie poradzi sobie również przy oznaczaniu tkanin
 7. Możesz go wykorzystać podczas tworzenia etykiet przy segregacji produktów w domu czy w firmie. 
 8. Jego właściwości sprawdzą się również podczas kreatywnych zabaw, na przykład przy tworzeniu ciekawych rysunków na szkle.


Czym zmyć marker permanentny? 


czym zmyć markerMimo, że marker permanentny jest produktem, który w domyśle ma być niezmywalny ze wszystkich powierzchni, istnieją też sposoby na pozbycie się niechcianych zabrudzeń z tego rodzaju flamastra.

Jedną ze skutecznych metod jest użycie zwykłej ściereczki do czyszczenia różnych powierzchni i nasączenia jej alkoholem izopropylowym. Dokładne wytarcie ściereczką zabrudzonej powierzchni powinno skutecznie usunąć plamy po tuszu z markera permanentnego. Warto jednak wcześniej przeprowadzić próbę na materiale w mało widocznym miejscu, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z powierzchnią drewnianą.

Niektóre rodzaje drewna przy kontakcie z alkoholem mogą się przebarwić. Jeżeli tusz zabrudził dłonie lub inne części ciała, dobrym sposobem będzie wykorzystanie ciepłej wody oraz mydła. Marker na skórze może wymagać nieco dłuższego szorowania, a w przypadku, gdy zabrudzenie nie chce zejść, można też sięgnąć po szorstką szczoteczkę do mycia lub gąbkę. Warto jednak uważać, aby przy zmywaniu tuszu nie naruszyć zbyt mocno naskórka. Na rynku dostępne są także specjalne płyny do zmywania plam po markerze permanentnym z różnych powierzchni. Jeżeli nie chcesz próbować domowych metod, możesz zainwestować w ten sprawdzony środek czyszczący. 
Markery

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Markery

Marker suchościeralny - co to jest i jak działa?


marker suchościeralnyJednym z podstawowych produktów piśmienniczych, obecnych w biurach i klasach szkolnych jest marker suchościeralny. To wyjątkowy rodzaj flamastrów, który można spotkać w kilku różnych kolorach, między innymi w czarnym, czerwonym, niebieskim lub zielonym. W tym wypadku tusz został skonstruowany tak, aby móc pisać markerem po powierzchniach specjalnych białych tablic magnetycznych. Jego wyjątkową cechą jest bardzo proste ścieranie, nie pozostawiające śladów czy zabrudzeń na materiale. Korzystanie z markerów jest także bardzo higieniczne, ponieważ w odróżnieniu od kredy nie występuje tu zagrożenie pobrudzenia sobie rąk.
UWAGA! Markery suchościeralne, jak sama nazwa wskazuje, można z łatwością zetrzeć suchą ściereczką lub dedykowaną gąbką do tablic magnetycznych. To wygodny wariant markerów, które można powierzyć również dzieciom, a ich tusz nie wydziela intensywnego zapachu i jest bezpieczny przy kontakcie ze skórą.


Markery do tablicy kredowej - cechy i zastosowanie 


marker suchościeralny co to jest Markery można wykorzystać na różnych rodzajach tablic, nie tylko na magnetycznych. Jeżeli nie chcesz używać klasycznej kredy przy korzystaniu z tablicy kredowej, możesz postawić na specjalne markery kredowe, przeznaczone do tej powierzchni. Ich cechą charakterystyczną jest tusz, stworzony w oparciu o klasyczną kredę. Dzięki temu wyglądem przypominają one zapiski kredowe, jednak markery zdecydowanie lepiej kryją powierzchnię tablicy. Dzięki konstrukcji flamastra nie musisz mieć bezpośredniego kontaktu z brudzącym materiałem, a tusz bez trudu da się zmyć wilgotną gąbką lub ściereczką. Markery kredowe można wykorzysta do tablic kredowych w szkołach i na uczelniach. Mogą być także używane do zapisywania informacji na potykaczach i tablicach wystawianych w restauracjach, barach czy sklepach.
UWAGA! Marker kredowy pozwoli na stworzenie nie tylko dobrze widocznych zapisków, ale również pięknych rysunków i ilustracji na powierzchni tablicy. Jest też bardziej odporny na warunki otoczenia, dzięki czemu przy funkcjonowaniu w suchym miejscu nie kruszy się i nie traci swoich kolorów.


Marker z farbą - jak to działa?


Markery to nie tylko narzędzia do pracy w szkołach czy biurach. To również podstawa działania wielu grafików, architektów czy projektantów. Ulubionym rodzajem markerów, wybieranych do działań artystycznych, są markery z farbą. Ten rodzaj flamastrów charakteryzuje obecność specjalnej farby zamiast klasycznego tuszu, dzięki czemu dają one lepszy efekt wizualny przy rysowaniu i kolorowaniu różnych dzieł artystycznych. Na rynku spotkać można zarówno markery z farbą plakatową jak i z farbą akrylową czy olejną. Każdy rodzaj wypełnienia markerów różni się przy końcowym efekcie wizualnym, dlatego artyści mogą do woli przebierać w tego typu rozwiązaniach. Markery z farbą dostępne są w wielu różnych kolorach i odcieniach, budując całą paletę dla wymagających specjalistów. Można je wykorzystywać profesjonalnie do tworzenia obrazów i graffiti lub użyć ich w domu, próbując swoich sił z nową metodą tworzenia. 
UWAGA! Ten typ markerów doskonale sprawdza się także w branży logistycznej, ponieważ farba jest wytrzymała na ścieranie oraz różne warunki atmosferyczne. Może być również wykorzystywana na wszystkich rodzajach powierzchni, od tkanin i materiałów, przez szkło i drewno, po metal i plastik.


Czym zmyć marker ze ściany? 

Tusz na powierzchni ściany to prawdziwy koszmar, z którym mogą się liczyć nie tylko rodzice. Wypadek przy pracy z markerami może zdarzyć się każdemu, a plama na powierzchni ściany to wyjątkowo uporczywy problem. Na szczęście istnieje prosty sposób na poradzenie sobie z tego typu zabrudzeniem. Czym zmyć marker ze ściany? Wystarczy wziąć odrobinę pasty do zębów i za pomocą ściereczki wetrzeć ją w miejsce powstania zabrudzenia. Cały proces powinien zająć kilka minut. Następnie pastę ścieramy z powierzchni ściany wilgotną ściereczką. Taki zabieg powinien skutecznie wybielić plamę po tuszu, dzięki czemu stanie się ona niewidoczna. Jednocześnie pasta do zębów nie ingeruje w kolor ściany i nie powoduje jej uszkodzenia.
Pamiętaj, by podczas nakładania pasty na zabrudzenie nie trzeć powierzchni zbyt mocno, działają delikatnymi ruchami. Dzięki temu Twoja ściana będzie wyglądać jak nowa.


Jak zmyć marker z ubrania?


Innym materiałem, na którym na pewno nie chcesz zobaczyć plam po tuszu z markerów jest ubranie. Może się wydawać, że tusz na materiale to katastrofa, a ulubiona część garderoby musi wylądować w koszu. Jednak prawda jest taka, że plamy z różnych rodzajów markerów można skutecznie zmyć z ubrania. Jak zmyć marker z ubrania? Warto jednak stosować rozwiązania adekwatne do konkretnego typu markera.
 • W przypadku klasycznych flamastrów i pisaków pranie w pralce powinno załatwić sprawę.
 • Jeżeli mamy do czynienia z markerami olejowymi, należy wykorzystać rozpuszczalnik, który skutecznie pozbędzie się tuszu z tkaniny, nie narażając jej na szwank.
 • Zaś w przypadku markerów permanentnych lub markerów do tablic, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie spirytusu salicylowego. Wystarczy nalać nieco spirytusu na miejsce plamy z tuszu, a następnie delikatnie odsączyć jego nadmiar, nie rozcierając po materiale. 
UWAGA! Po wszystkim ubranie należy wyprać w pralce, a po wyjęciu tkanina będzie wyglądała jak nowa. Mimo, że markery mogą wydawać się problematyczne, a tusz trudny do zmycia, w rzeczywistości wystarczy kilka produktów, które masz pod ręką, aby pozbyć się problemu.
markery typy
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie