Magdalena  SzafrańskaMagdalena Szafrańskaczwartek, 4 sierpnia 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1168
Artykuł oceniony na 3.67 / 5Ilość komentarzy: 0

Na czym polega Polski Ład 2.0

Polski Ład nie jednego wprawił w zakłopotanie. Zmiany wprowadzone przez rząd sprawiły, że wielu nie rozumie obecnych zasad naliczania podatków. A sprawę komplikuje również fakt, że zmiany, które zaszły od 2022 roku dotyczą nie tylko podatków, lecz także sposobu naliczania oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nowy sposób odprowadzania składek objął przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dowiedz się więcej.

Co to jest Polski Ład


Na-czym-polega-Polski-ad-20Polski Ład to rządowy plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Z założenia, jego celem jest zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie lepszych warunków do życia dla wszystkich obywateli. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez szereg zmian w sposobie naliczania podatków i składki zdrowotnej. Polski Ład zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Jednak wiosną zostały wprowadzone kolejne zmiany dotyczące sposobu ustalania podstawy składki zdrowotnej. Natomiast od  lipca obowiązuje kolejna wersja Polskiego Ładu tzw. Polski Ład 2.0. Zobacz, co się zmieniło.

Polski Ład 2.0 — koniec ulgi dla klasy średniej


O lipca nie będzie już obowiązywała ulga dla klasy średniej. Jej pierwotnym celem było zrekompensowanie niekorzystnej dla części podatników zmiany, wynikające z reformy składki zdrowotnej. W rzeczywistości ulga wprowadziła spore zamieszanie w systemie podatkowym, a wprowadzony system był niejasny.

Przeczytaj także:Co to jest czynny żal
Biuro

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Biuro

Nowy Polski Ład — skala podatkowa


Na-czym-polega-Polski-ad-20-1Nowy Polski Ład zakłada obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym. Od 1 lipca 2022 r. została ona zmniejszona z 17 proc. na 12 proc. Nowa stawka dotyczy osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie oraz przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej i obowiązuje za cały rok podatkowy tj. od stycznia do grudnia 2022 r. Co to oznacza w praktyce? Od lipca będziesz rozliczać się z podatku dochodowego według 12 proc. skali, a co za tym idzie otrzymasz wyższe wynagrodzenie netto. Natomiast w rozliczeniu rocznym PIT urzędy skarbowe zwrócą Ci nadpłacony podatek za okres od stycznia do lipca 2022 r.

W Polskim Ładzie 2.0 kwota wolna od podatku to nadal 30 tys. zł rocznie. Natomiast osoby zarabiające w przedziale od 30 tys. zł do 120 tys. zł mają stawkę podatkową w wysokości 12 proc. Natomiast jeśli zarobisz więcej niż 120 tys. zł rocznie to suma nadwyżki jest opodatkowana według stawki 32 proc. Z kolei danina solidarnościowa, czyli trzeci próg podatkowy, który dotyczy osób osiągających dochody powyżej 1 mln zł w ciągu roku, wynosi 4 proc.

Nowy Polski Ład — wyższe wynagrodzenia dla pracowników


Mimo, że ulga dla klasy średniej została zlikwidowana, to jednak nowelizacja ustawy przewiduje wyjątek dla pewnej grupy podatników. Są to mianowicie osoby, dla których rozliczenie z ulgą dla klasy średniej będzie korzystniejsze niż rozliczenie według nowego mechanizmu. Takie osoby otrzymają zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. Kwota będzie różnicą pomiędzy podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.


Polski Ład 2.0 — zmiany w wysokości i sposobie wyliczania składki zdrowotnej


Na-czym-polega-Polski-ad-20-2Składka zdrowotna opłacana jest przez każdego z nas, dlatego też zmiana sposobu jej naliczania, jest dla nas  jedną z większych zmian, jakie wprowadził Polski Ład. Warto wiedzieć,  że od 2022 roku składki zdrowotne ustalane są od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej bądź podatku liniowego lub od przychodu w przypadku ryczałtowców. Co więcej, do wyliczenia składki zdrowotnej nie wliczają się przychody i koszty uzyskane w okresie zawieszenia działalności. Zmiany, jakie zaszły na wiosnę tego roku, dotyczyły wprowadzenia prawa do uwzględniania w wyliczeniu składki zdrowotnej różnicy remanentowej oraz odpisów amortyzacyjnych które miały miejsce przed 2022 rokiem w przypadku sprzedaży środka trwałego.

Nowy Polski Ład — zmiany w opodatkowaniu 


Jeżeli jesteś przedsiębiorcą opodoktywującym działalność na zasadach ogólnych, czyli skalą podatkową, możesz skorzystać z wyższej kwoty wolnej od podatku czyli 30 000 zł. Co więcej, nowe przepisy zakładają podniesiony II próg podatkowy z dotychczasowej kwoty 85 528 zł na 120 000 zł. Ważną informacją jest również to, że od stycznia 2022 roku nie masz prawa odliczać od podatku zapłaconej składki zdrowotnej, a nowelizacja przepisów w ramach Polskiego Ładu 2.0 nie przyniosła w tym zakresie zmian. 

Jeśli jesteś natomiast przedsiębiorcą, który stosują opodatkowanie 19% stawką podatku liniowego, to musisz pamiętać, że od stycznia 2022 roku również nie miałeś prawa do odliczenia od podatku zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak Polski Ład 2.0. wprowadził zmiany w tym zakresie. Dzięki nim, w zaliczce za czerwiec lub II kwartał 2022 roku możesz odliczyć zapłaconą od stycznia składkę zdrowotną. Musisz jednak uważać na limit odliczenia który wynosi 8700 zł w 2022 roku.

Polski Ład 2.0 — zmiany dla osób samotnie wychowujących dziecko


Na-czym-polega-Polski-ad-20-3Jeżeli samotnie wychowujesz dziecko, to musisz wiedzieć, że od 1 stycznia Polski ład zlikwidował możliwości wspólnego rozliczania się rodzica razem z dzieckiem. Dotychczasową opcję zastąpiło jednorazowe odliczenie w wysokości 1500 zł, jednak Polski Ład 2.0 przywrócił możliwość wspólnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko. Rodzice mogą również skorzystać z podwójnej t. kwoty wolnej od podatku. Nowy Polskim Ład zmienił również ulgi na dziecko poprzez zwiększenie limitu dochodów dziecka rozliczającego się wspólnie z rodzicami. Kwota dochodów dziecka została zwiększona 3089 zł do 16 061,28 zł bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Nastąpiło również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica. W praktyce oznacza to, że dziecko skorzysta z tzw. kwoty wolnej od podatku.


Nowy Polski Ład — rozliczenie w tym samym terminie dla wszystkich


Polski ład 2.0 wprowadził jeden terminu rozliczenia rocznych formularzy podatkowych dla wszytskich podatników. Zgodnie z nowelizacją deklaracje: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, oraz PIT-38 będą mogły być rozliczane od 15 lutego do 30 kwietnia.

Przeczytaj także: Weksel— definicja, funkcje, rodzaje i zalety

Nowy Ład 2.0 — likwidacja ulgi „Pałacyk+” 


W najnowszej wersji przepisów Polskiego ładu nie ma już również ulgi "Pałacyk+". Osoby, które zakupią nową nieruchomość należącą do kategorii zabytkowej (np. pałacyk lub kamienicę) nie mogą odliczyć w PIT kosztów zakupu. Właściciele będą mogli jedynie pomniejszyć podatek o wydatki związane z remontem budynków.
Na czym polega Polski Ład 2.0
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie