Bartosz TyrkaBartosz Tyrkapiątek, 26 sierpnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 3791
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Najpopularniejsze projekty origami dla początkujących

Z pozoru origami wydaje się bardzo trudną sztuką. Wymyślne kształty z papieru, w opinii wielu osób, wymagają ponadprzeciętnych umiejętności manualnych. Nie jest to jednak ani takie trudne, ani straszne w wykonaniu. Wystarczy chwila treningu i już możemy przysiąść do swojego pierwszego ambitnego projektu. W dobie Internetu poradniki dotyczące składania japońskich wzorów nie są wcale trudne do zdobycia. Co więcej, możemy poszczególne instrukcje nie tylko przeczytać, ale także obejrzeć w formie materiałów wideo. W niniejszym artykule przedstawiam najpopularniejsze projekty origami dla początkujących. Skupiam się na wzorach stosunkowo prostych, od których warto zacząć swoją przygodę ze składaniem kartek papieru.

Co to jest origami i jak zacząć tworzyć?


Origami to popularna sztuka orientalna, która polega na wykonywaniu różnych kształtów przestrzennych z kartek papierowych. Dla dużej części próbujących stworzenie pierwszego ambitnego projektu jest trudne. To zaś powoduje zniechęcenie i porzucenie twórczej pracy. W origami, tak jak każdej sztuce plastycznej, najtrudniejsze są początki. Warto zatem zabrać się za coś łatwego na samym początku, a później stopniowo zwiększać poziom trudności. Po kilku udanych próbach zyskamy nieco wprawy i pewności w składaniu. Czynności dotyczące zaginania kartek w odpowiedni sposób będą – wraz z upływem czasu – szły nam coraz sprawniej.
 • Nie warto na starcie swojej przygody z origami wykonywać skomplikowanych projektów modułowych.
 • Niektóre z nich mogą składać się nawet z kilkuset, jak i kilku tysięcy fragmentów.
 • Tworzenie skomplikowanych wzorów wymaga czasu i doświadczenia – niekiedy wymaga to kilkuset godzin roboczych.
 • Cierpliwość podczas tworzenia origami jest ważna i bez niej nie jesteśmy w stanie dobrnąć do końca.
 • Dlatego na początku warto wykonać szybki, kilkunastominutowy wzór – aby nie zniechęcić się już na początku.
serduszko-origami

Origami dla początkujących i zaawansowanych – czym się różnią?


Czas potrzebny na wykonanie origami, dokładność i wytrwałość to nie jedyne czynniki, które odróżniają origami amatorskie od profesjonalnego. Wśród różnic można wymienić także wiedzę dotyczącą technik składania papieru. Wydawałoby się, że to nic trudnego, ale w rzeczywistości jest inaczej. Najlepsi twórcy origami mają własne sposoby na optymalne zaginanie karteczek. Nie jesteśmy w stanie pojąć tych tajników w tydzień, dwa tygodnie, a nawet miesiąc. Wymaga to bowiem systematyczności, ciągłej pracy i podnoszenia trudności tworzonych projektów plastycznych. Jako początkujący powinniśmy zabrać się zatem za sposoby proste, przy których koordynacja ruchu i podzielność uwagi nie jest kluczowa.
Papier do origami

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier do origami

Od czego wzięła się nazwa origami i dla kogo ta sztuka jest przeznaczona?


Najprościej przedstawić origami jako sztukę składania papieru. W zasadzie każda, nawet najbardziej prosta forma, może zostać uznana za twór zgodny z origami. Pierwsza fraza terminu, czyli "oru", może zostać przetłumaczona z języka japońskiego jako składać. Słowo "kami" to papier, zatem połączone słowa ze sobą tworzą "origami" – czyli składać papier. Tworzenie origami jest rozrywką odprężającą i kojącą zmysły. Jest sposobem na kreatywne spędzenie czasu, nie tylko w kontekście dziecięcych zabaw. Mimo, że najmłodsi uwielbiają przekuwać swoją pasję do plastyki właśnie w tworzenie origami, to składaniem papieru powinni zainteresować się także dorośli. Kreacja projektów to sposób na wyciszenie się, lepsze skupienie, poprawienie koordynacji i refleksu.

Popularne wzory origami dla początkujących – 3 rodzaje


Internet, po wpisaniu frazy origami w wyszukiwarkę, zaczyna szaleć. Istnieje tak dużo stron, poradników, recenzji i instrukcji dotyczących projektów origami, że bardzo ciężko tę wiedzę odpowiednio uporządkować. To utrapienie osób początkujących, które w tym gąszczu nie potrafią się odnaleźć. Postanowiliśmy jednak zmierzyć się z tym problemem i wyróżnić garść znakomitych projektów origami dla początkujących. Jak pewnie wiesz, tych projektów jest generalnie niezliczona ilość. Możesz jednak, spoglądając na bryłę stworzonego wzoru, ocenić jej trudność. Aby to zrobić, potrzebujesz najpierw zmierzyć się z najprostszymi projektami origami. Zapraszam Cię więc do zerknięcia na pomysły przedstawione poniżej.


1. Papierowy statek powietrzny


Praktycznie każdy z nas w wieku dziecięcym próbował stworzyć samolot z kartki, który poleci jak najdalej. Okazuje się, że papierowy statek powietrzny to jeden z najpopularniejszych projektów w stylu origami. Odpowiednio stworzony może lecieć naprawdę daleko! To wyjątkowy łatwy projekt, a mając nieco zdolności plastycznych stworzymy go w kilka chwil. Jak go zrobić?
 • przygotuj kartkę papieru w formacie A4;
 • zagnij ją w połowie, rozłóż i zegnij dwa górne rogi w zakresie 90 stopni;
 • wykonaj czub samolotu, tworząc szpiczastą końcówkę na górze;
 • teraz złóż samolot wzdłuż zgięcia przygotowanego na samym początku;
 • otwórz lekko papier i popraw wszystkie zagięcia;
 • sprawdź, czy wszystkie zagięcia są ze sobą symetryczne, a jeśli tak, to samolot jest gotowy do lotu.
samolot-origami

2. Czerwone serce z papieru


Serce wykonane z papieru to znakomity prezent na walentynki. Nasza druga połówka z pewnością doceni naszą kreatywność i czas spędzony na tworzeniu wymyślnego kształtu. Serduszko można stworzyć przy dowolnej okazji, niekoniecznie w kontekście święta zakochanych. Co z takim projektem zrobić po wykonaniu? Możesz zostawić je na biurku ukochanej osoby, albo włożyć do torebki. Pozytywne zaskoczenie gwarantowane. Ale jak do takiej pracy się w ogóle zabrać?
 • przygotuj kwadratową, niewielką kartkę w kolorze czerwonym;
 • zagnij prawy dolny róg do środka, mniej więcej na połowę długości kartki;
 • zrób to samo z lewym rogiem i odwróć całość;
 • złóż wystające krawędzie po lewej i prawej stronie – tak, aby spotkały się na środku;
 • złóż lewy i górny róg po przekątnej do wewnątrz;
 • zegnij górną część do dołu i spłaszcz ją, a następnie wsuń ją do dolnej kieszonki;
 • jeszcze raz spłaszcz projekt naciskając na kartkę dłonią;
 • utwórz mini-zgięcia, które zaczną przypominać kanciaste serce;
 • gotowe, małe serduszko w stylu origami jest już gotowe.

3. Papierowa łódka, która z powodzeniem pływa


To jeden z najbardziej niezwykłych, a za razem prostych projektów origami. Łódka, którą stworzymy w kilkanaście minut, ma zdolność do unoszenia się na tafli wody. Co ważne, może być nawet sterowana poprzez naniesienie na jej tylną część odrobiny płynu do mycia naczyń. Dzięki napięciom powierzchniowym, łódka będzie samoczynnie odpychać się do przodu, tworząc wrażenie samonapędzającej się jednostki. Jak stworzyć takie cudo?
 • przyda Ci się prostokątna kartka papieru – ustaw ją pionowo i połóż na stole;
 • złóż ją połowę, zaginając dół do góry i stwórz zagięcie zaginając prawą część do lewej;
 • wróć do pozycji pierwszego zagięcia – stwórz teraz trójkąt zaginając dwa dolne rogi;
 • obróć całość w pionie i odegnij najdłuższy fragment – najpierw jedną warstwę, potem drugą;
 • łódka powinna nabierać już kształtów, więc ponownie obróć kartkę;
 • zagnij ponownie dolną krawędź i utwórz mini-trójkąciki z rogów zagiętej kartki;
 • połóż kartkę na lewej strony i zerknij na spód modelu – spłaszcz strukturę i włóż zakładkę z lewej strony pod prawą sekcję;
 • kontynuuj tworzenie modelu rozdzielając dolną warstwę i składając ją do górnej – podobnie zrób odwracając kartkę;
 • spłaszcz całość i delikatnie rozsuń klapy – otwierając je – w środku powinien pojawić się mały żagiel;
 • łódka może już zacząć dryfować po wodzie!
statki-origami

Od czego jeszcze warto zacząć tworzenie origami – 6 dodatkowych pomysłów

 1. Pudełko Masu. Klasyczne japońskie pudełko, które spełnia nie tylko funkcję ozdobną, ale i praktyczną – do jego wnętrza można schować np. biżuterię. Jest to projekt łatwy w wykonaniu, ale potrzeba tutaj dwóch oddzielnych kartek. Znakomicie nadaje się na prezent dla kogoś ważnego.
 2. Żuraw. To najpewniej najbardziej znany kształt origami na świecie. Historia żurawia owiana jest wieloma mitami, a niektóre z nich wskazują, że osoby tworzące origami mogą zapewnić sobie pomyślność w życiu. Tradycja mówi, że jeśli stworzysz tysiąc żurawi, to masz prawo jedno z wybranych marzeń po prostu się spełni.
 3. Kwiat lotosu. To jeden z rodzajów origami, który stworzysz ze zwykłej serwetki. Ozdobny kwiatek może posłużyć jako dekoracja stołu weselnego lub być upiększeniem przy dowolnej innej okazji. Co prawda wymaga nieco wprawy w tworzeniu, ale jeśli stworzysz już kilka projektów, to z pewnością dasz radę.
 4. Skacząca żabka. Ruchomy rodzaj origami, który przy naciśnięciu tylnej części potrafi wykonywać potężne susy. Dla spotęgowania efektu warto wykorzystać kartkę w jaskrawym odcieniu, aby jak najbardziej przypominało prawdziwą żabę.
 5. Bączek dekoracyjny. To przestrzenna ozdoba tworzona z papieru, która może zawisnąć w dowolnym pomieszczeniu. Podmuchy wiatru sprawią, że będzie się ona obracać wokół własnej osi. Wisząca ozdoba wymaga połączenia kilku arkuszy papieru, dlatego tworzenie jej zajmie nieco więcej, niż tworzenie bardzo prostego origami.
 6. Koperta w formie portfela. Kolejny użyteczny rodzaj origami, który również spełnia funkcję użytkową. Do środka koperty można wkładać niewielkie przedmioty. Tak przygotowany podarek można wręczyć parze młodej, a do środka schować gotówkę. Warto przy jej tworzeniu wykorzystać ozdobny papier, np. we wzory kwiatowe.
 7. Japoński wachlarz. Popularny przedmiot, który pozwala schłodzić się w upalne dni. Może zostać stworzony np. z mocnego kartonu, aby jak najdłużej nam służył. Standardowo wykonuje się go z japońskiego papieru typu chiyogami, ale możemy posłużyć się także innymi materiałami.
wachlarz-origami

Najpopularniejsze projekty origami dla początkujących – podsumowanie


Origami to oryginalna japońska sztuka składania papieru, przy której nie wykorzystuje się dodatkowych cięć, klejenia czy ozdabiania. Cały projekt wykonuje się pracą własnych rąk, bez używania dodatkowych narzędzi. To sprawia, że jest to technika, która zdobyła popularność na całym świecie. Niepozorne zginanie papieru może przynosić zdumiewające efekty w postaci wymyślnych ozdób, schowków, akcesoriów domowych i prezentów okolicznościowych. Zdecydowanie warto spróbować swoich sił, gdyż origami jest sztuką odprężającą i niezwykle kreatywną.
proste-origami
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie