Bartosz TyrkaBartosz Tyrkaczwartek, 3 listopada 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 1460
Ilość komentarzy: 0

Niesamowite zastosowania taśmy klejącej w życiu codziennym

Taśma klejąca do podstawowy przybór szkolny. Przedmiot ten, także w dalszych etapach życia, jest nam bliski. Dzięki niemu można sklejać ze sobą różne przedmioty, łączyć ozdoby, zabezpieczać przesyłki kartonowe i mocować elementy dekoracyjne. Taśma klejąca ma wiele zastosowań praktycznych, które są przede wszystkim związane z pracami dekoratorskimi, budowlanymi i remontowymi. To jednak nie wszystko, do czego może się przydać. Istnieje wręcz niezliczona ilość pomysłów i inspiracji, które dotyczą kreatywnego użycia taśmy klejącej.

Mało kto wie, że taśma klejąca może nam przydać się nawet w sytuacjach, w których życie ludzkie jest zagrożone. Innym razem wykorzystamy ją do stworzenia spektakularnych ozdób domowych. Mnogość zastosowań tego niepozornego przedmiotu, można by rzec, przechodzi najśmielsze oczekiwania zwykłego użytkownika. Postanowiłem streścić kilka najbardziej nieoczywistych i pomysłowych sposobów na jej użycie w życiu codziennym. Wyróżniam tym samym listę 9 specjalnych zastosowań taśmy klejącej, dzięki którym ułatwimy sobie życie. Więcej informacji poniżej!

Taśma jako lep na muchy w stylu DIY


Szczególnie w okresie letnim oraz jesiennym mamy do czynienia z dużą ilością owadów, które bezwstydnie wkraczają w naszą przestrzeń życiową. Zamiast inwestować w drogie, specjalistyczne lepy – wystarczy, że wykorzystamy to, co mamy w zasadzie zawsze pod ręką. Mowa oczywiście o niewielkiej rolce taśmy klejącej do zastosowań biurowych. Wystarczy odciąć jej kawałek, a najlepiej kilka, złączyć ze sobą i umieścić w miejscu, w którym pojawiają się muszki. 

Dobrym pomysłem będzie rozwieszenie tak stworzonego dodatku na żyrandolu lub lampie, by taśma swobodnie zwisała punktowo. Aby zwiększyć skuteczność działania pułapki, można zastosować taśmę klejącą dwustronną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć dwustronny lep ze zwykłego produktu. Wystarczy połączyć i skleić na górze paski taśmy. Wymaga to nieco większej ilości pracy, ale finalny efekt będzie jeszcze lepszy.

Mocowanie opatrunków taśmą klejącą


Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. My sami, ktoś z naszych bliskich albo osoba kompletnie nam nie znana potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jeśli nie mamy pod ręką plastrów zabezpieczających ranę ani bandażu, który mógłby utrzymać opatrunek w jednej pozycji – pozostaje skorzystanie z taśmy klejącej. Jest ona w stanie skutecznie złapać element, którym zdecydowaliśmy się zabezpieczyć ranę osoby poszkodowanej. Wystarczy rozwinąć kawałek takiej taśmy i owinąć ją na kończynę uprzednio nakładając opatrunek.

tasma-klejaca-pomoc

Należy jednak pamiętać, że taśma klejąca nie jest generalnie rzecz biorąc przystosowana do wykorzystania w sytuacjach pierwszej pomocy. Niekiedy nie będziemy mieć jednak innego wyjścia, a jakiekolwiek działanie jest lepsze od braku aktywności. Warto wziąć pod uwagę fakt, że taśma klejąca nie jest przedmiotem sterylnym. Posiada także warstwę kleju, który może podrażniać skórę. Należy zatem unikać stosowania jej bezpośrednio na rany. Znacznie lepiej wykorzystać ją w celu podtrzymywania opatrunku lub gazy, którą kładziemy na zdezynfekowaną ranę.

Taśma może naprawić tymczasowo każdy sprzęt plenerowy


Chcesz rozpalić grilla, ale jedna z nóżek stojaka przypadkowo się złamała? Masz problem z uszkodzonym obuwiem, które z dużą dozą prawdopodobieństwa przemoknie podczas powrotu do domu? W tego typu sytuacjach kryzysu nieodzwonym elementem survivalowym okazuje się taśma klejąca. Jest to idealny przedmiot, który pozwoli na stworzenie tymczasowych, często prowizorycznych łączeń. Zwykle nie przetrwają one zbyt długo – ale w dużej mierze potrafią uratować całą imprezę, nasz komfort i samopoczucie.

Taśma klejąca może się także przydać w warsztacie, a także w innych okolicznościach, w których wykonujemy różnorakie prace. Jeśli nie mamy zapasowej łopaty, a poprzednia złamała się w trzonie – można spróbować owinąć pęknięty materiał za pomocą uniwersalnej taśmy klejącej. Nie będzie ona tak trwała, jak nowy trzon – ale pomoże nam dokończyć pracę, szczególnie jeśli nie zostało jej zbyt wiele.

Taśma klejąca i pierwsza pomoc – resuscytacja


W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia należy działać natychmiast. Brak udzielenia osobie poszkodowanej pierwszej pomocy może skutkować nie tylko pogorszeniem się jej stanu, ale także poważnymi reperkusjami prawnymi. Jeśli mamy opory, które nie pozwalają nam wykonać sztucznego oddychania, możemy w takiej sytuacji wspomóc się taśmą klejącą. Wystarczy, że stworzymy z niej swojego rodzaju ustnik, który zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi usta-usta z osobą potrzebującą takiej pomocy. 

Należy pamiętać, że w momencie zagrożenia życia lub zdrowia musimy podjąć działania w celu pomocy poszkodowanym. Noszenie ze sobą małej taśmy klejącej pomoże nie tylko w zabezpieczeniu opatrunku (o czym pisałem powyżej), ale także zwiększy nasz komfort podczas resustytacji. Warto wrzucić małą rolkę taśmy klejącej do schowka samochodowego, albo bezpośrednio do apteczki, która powinna znajdować się w pojeździe.
Taśmy klejące

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy klejące

Taśma klejąca, która zniechęci koty do drapania niewłaściwych przedmiotów


Kocie łapki lubią wędrować tam, gdzie niekoniecznie chcieliby tego właściciele czworonogów. Odrapane ranty mebli, zdrapana tapeta czy poniszczona kanapa – to norma, jeśli mamy w domu niesfornego, futrzastego przyjaciela. Obowiązkowym wyposażeniem miejsca, w którym mieszka kot jest drapak. Nie zawsze jednak pupil będzie z ochotą korzystał z tego akcesorium. Może się zdarzyć, że czworonóg upatrzy sobie jakiś element wyposażenia mieszkania i będzie sukcesywnie go dewastował. Aby temu zapobiec, można wykorzystać paski z taśmy klejącej, które mogą znaleźć się na różnych przedmiotach.

tasma-klejaca-biurowa

Kot, już po pierwszym kontakcie z naklejoną folią, będzie nieprzychylnie odnosił się do takiego rozwiązania. Zniesmaczony czmyhnie na drapak, na którym z powodzeniem będzie zdzierał swoje pazurki. Tym samym naszą sofę, kanapę czy ścianę pozostawi niezniszczoną. Koty nie przepadają za lepkimi substancjami, a szczególnie za taśmą klejącą. Każdy kontakt łapki z taśmą będzie dla pupila niekomfortowy, ale jednocześnie niegroźny i bezpieczny. Czworonóg sam zauważy, że lepiej wyżywać się na drapaku, niż na innych przedmiotach porozstawianych w mieszkaniu.

Uszczelnianie opakowań taśmą klejącą


Starasz się pakować żywność w folię albo pojemniki? Nie zawsze takie rozwiązania będą stuprocentowo zabezpieczały jedzenie przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli postanowiliśmy włożyć żywność do kartonika po lodach, albo po innym produkcie, bardzo często już na drugi dzień będzie ono zeschnięte. Jest to spodowowane powietrzem, które bez problemu dostaje się do wnętrza

Aby uszczelnić taki pojemnik warto do tego celu wykorzystać zwykłą taśmę klejącą. Nie należy oczywiście owijać nią żywności, gdyż w takiej sytuacji może być ona niebezpieczna dla zdrowia po wyjęciu z lodówki. Chodzi o to, aby zabezpieczyć taśmą ranty kartonika lub innego opakowania – w taki sposób, by stworzyć swojego rodzaju izolację. 

Taśma, która naprawia książki, dokumenty i zeszyty

Taśma klejąca sprawdza się świetnie do zadań biurowych. Może zostać wykorzystana m.in. do zabezpieczania i znakowania dokumentów. Równie dobrze sprawdzi się w przypadku konieczności naprawy naderwanych stron w zeszycie czy książce. Co prawda ten sposób naprawy wymaga nieco wprawy i zdolności manualnych, ale po chwili treningu nie powinniśmy mieć z tym większych trudności.

tasma-klejaca-nozyczki

Wystarczy oderwać kawałek taśmy i nałożyć ją w miejsce, w którym papier został roztargany. Tym sposobem naprawimy przyniszczoną okładkę książki i zapobiegniemy sytuacji, w której uległaby ona całkowitemu oderwaniu od reszty stron. Najlepiej do tego celu wykorzystać najprostszą taśmę jednostroną o transparentnej strukturze. Jeśli dysponujemy rolką o większej szerokości, to najlepiej będzie odcięty fragment taśmy dodatkowo zmniejszyć.

Taśma klejąca jako zamiennik ziperki, czyli trytytki (trytki)


Opaski zaciskowe są uniwersalnym narzędziem naprawczym – potrafią naprawdę solidnie związać dwie rozerwane części różnych przedmiotów. Co jeśli nie mamy pod ręką popularnych ziperek? Do celów naprawczych wykorzystamy także najzwyklejszą taśmę klejącą. Dzięki niej zamocujemy na siatce plandekę, przymocujemy plakat czy rozwiesimy baner. Bez problemu spoimy za pośrednictwem taśmy kilka przewodów, porządkując ich miejsce pod biurkiem. Taśma klejąca przyda się także do łączenia różnych, lekkich konstrukcji. Dzięki niej możemy naprawić dziecięce zabawki, połączymy papierowe obiekty i zabezpieczymy drzwi trzaskaniem o meble. Taśma izolacyjna z kolei przyda się do zabezpieczania okablowania. Uwaga, nie powinniśmy do tego celu używać zwykłej taśmy klejącej, szczególnie w przypadku uszkodzonych przewodów. Takie działanie może grozić nawet porażeniem prądem.

Taśma klejąca jako narzędzie do czyszczenia


Z dwustronnej taśmy klejącej możemy stworzyć prowizoryczną rolkę do ubrań, dzięki której pozbędziemy się sierści i włosów osiadających na tkaninie. Podobnie zadziała tasma owinięta na cienkie narzędzie, np. pęsetę. Dzięki takiej samoróbce bezproblemowo wyczyścimy zakamarki klawiatury. Aby zniwelować ryzyko zniszczenia delikatnych obiektów, można także zastosować pałeczki higieniczne lub inne wąskie obiekty, do których przyczepimy kawałek taśmy.

tasma-klejaca-zastosowania

Taśma klejąca przyda się także do oczyszczania miejsc z insektów, które różnymi drogami wchodzą do mieszkania. Chodzi nie tylko o wyżej wymieniony lep na owady, ale przede wszystkim o pułapkę na rybiki cukrowe, pająki i mrówki. Jeśli borykamy się z problemem inwazji owadów, z pewnością rozłożenie kilku pasków tasmy przy oknach, drzwiach wejściowych i balkonowych jest w stanie ograniczyć ten kłopot.

Ciekawe, codzienne zastosowania tasmy klejącej – podsumowanie


Kawałek taśmy klejącej może wybawić nas z kłopotów. Dzięki niepozornej rolce z tasiemką klejącą możemy naprawić niezliczoną ilość sprzętów, zabezpieczyć dom przed owadami, a nawet... uratować komuś życie. Warto mieć ją w pobliżu, np. schowaną w apteczce samochdowej, plecaku czy szufladzie biurkowej.
tasma-klejaca-zabezpieczenie
Wyślij emailem
  • Jaką taśmę klejąca wybrać?

    Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem taśmy klejącej, to wszystko zależy od naszych potrzeb, od tego, do czego jej potrzebujemy. Jeżeli potrzebujemy zakleić karton do wysyłki, to idealna będzie taśma pakowa. Do zabezpieczenia powierzchni podczas malowania czy remontu idealna będzie taśma remontowa. Taśmy dwustronne sprawdzają się do mocowania różnego rodzaju przedmiotów jak lustra czy ramki na zdjęcia, bez użycia ciężkich narzędzi i wiercenia dziur. Taśmy budowlane sprawdzą się do izolowania, łączenia czy wzmacniania różnych przedmiotów. Wszystkie te wymienione wyżej rodzaje taśm i wiele innych w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl. Produkty znajdujące się w ofercie tego sklepu są dobrej jakości i godne polecenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyboru taśmy obsługa klienta służy pomocą.
     

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie