Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczponiedziałek, 12 grudnia 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 2505
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Obrazy na kartonie - poznaj prawdziwe dzieła sztuki!

obrazy na kartonieArtystyczne i kreatywne dusze lubią odkrywać nowe techniki i materiały, na których można stworzyć coś pięknego. Nietypowe tworzywo z którego zostało wykonane dzieło sztuki przyciąga wzrok odbiorcy i budzi duże zainteresowanie. Nawet tak niepozorny materiał jak tektura może zostać wykorzystany przez pomysłowego artystę jako płótno. Obrazy tworzone przez twórców na kartonach to nie tylko klasyczne malowidła, ale także trójwymiarowe, wypukłe dzieła. Z tego artykułu dowiesz się, jakie techniki malowania na kartonie możesz wypróbować w domu i poznasz kilku znanych artystów, którzy korzystają właśnie z tektury. 

Czy karton jest dobrym podłożem malarskim?

Karton to materiał bardzo powszechnie wykorzystywany i tani. Często nie ma potrzeby, aby go kupować, ponieważ możemy wykorzystać pudełka, w których dostarczono nam paczkę lub w które zapakowany był sprzęt AGD. Przez dużą dostępność i wytrzymałość to dobre tworzywo, aby dać upust swoim artystycznym pomysłom. 

Jak zagruntować karton?

jak zagruntować karton pędzle Odpowiednio przygotowana, czyli zagruntowana tektura, będzie bardzo dobrze pełnić rolę płótna. Gruntowanie podkładu sprawia, że farba lepiej trzyma się powierzchni a kolory są znacznie żywsze. Możesz to zrobić cieniutką białą warstwą farby akrylowej, musi być równomiernie rozłożona po całej powierzchni. Jeśli chcesz zagruntować karton bardziej profesjonalnie kup w sklepie plastycznym Gesso, czyli podkładową farbę. Składa się z mieszanki gipsu, kredy, spoiwa i pigmentu. Zabezpieczy tekturę przed wilgocią, usunie nierówności i wzmocni widoczność barw. Gesso wymaga więcej czasu na wyschnięcie, a czasem potrzebne są dwie lub trzy warstwy mieszanki. 
Jeśli chcesz przetestować malowanie na kartonie albo kreatywnie spędzić czas z dziećmi, możesz oczywiście pominąć ten krok i od razu przystąpić do pracy. Możesz również wykorzystać kartony białe.


Czym malować na kartonie? 

czym malować na kartonieTektura powstaje przez sklejenie od dwóch do kilku warstw masy papierniczej. W związku z tym przejmuje wiele cech papieru - na przykład wysoką chłonność wilgoci. Woda wylana na tekturę spowoduje że materiał się pofaluje i skurczy, przez co będzie wyglądał nieestetycznie. Podczas malowania farbami na kartonie bardzo ważne jest, aby używać jak najmniej wody. Z tego samego powodu zrezygnujmy z farb akwarelowych. Aby malowanie na kartonie sprawiało przyjemność, a efekt końcowy był zadowalający użyj tych farb: 

Obrazy na kartonie, a farby akrylowe 

To najepsze farby do malowania na kartonie. Bardzo łatwo się z nimi pracuje i żadnemu amatorowi nie sprawią problemu. Zawierają mało toksycznych substancji, dlatego są bezpieczne dla dzieci. Atrakcyjna jest także ich cena, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na większe tubki. Bardzo bogata paleta kolorów i wykończeń farb akrylowych to kolejny atut. Oprócz klasycznych jednolitych kolorów w sklepach dostępne są takie z wykończeniem metalicznym lub perłowym. Akryle to także farby najbardziej uniwersalne, a jeśli okaże się, że tworzenie obrazów na kartonie nie jest dla Ciebie, farby się nie zmarnują. Doskonale pokrywają takie materiały jak metal, drewno lub glina. Podczas malowania nie ma potrzeby korzystania z dużej ilości wody (tylko do wyczyszczenia pędzla), a farby mają doskonałe krycie. 
Pamiętaj, aby kolejne warstwy nakładać na tekturę dopiero wtedy, kiedy wyschnie poprzednia. Dzięki temu unikniesz pofalowania materiału. Farby akrylowe bardzo szybko schną, więc nie będziesz długo czekać.


Farby olejne do malowania na kartonie

malowanie na kartonieTak jak farby akrylowe, farby olejne są gęste i lepkie, dlatego sprawdzą się malowania na kartonie. Po zaschnięciu ich kolory pozostają bardzo żywe i jest to ich zdecydowana przewaga nad akrylem. Sprawia to jednak, że farby olejne są znacznie droższe od akrylowych, mają też więcej toksycznych substancji, dlatego trzeba pracować z nimi ostrożniej. Jeśli mają korzystać z nich dzieci, dobrze by były już starszakami. Krycie farb olejnych i intensywność jest imponująca. Z drugiej strony niezwykle trudno zmyć zachlapania. 
Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć miejsce pracy i założyć ubrania, których zniszczenia nie będziesz żałować. Nakładaj farbę na karton cienkimi warstwami, tak aby papier nie przyjął zbyt dużo wilgoci na raz. Oleje potrzebują więcej czasu na wyschnięcie niż farby akrylowe, więc cały proces malowania obrazu znacznie się wydłuży. 


Farba w sprayu 

Jeśli zdecydujesz się na malowanie sprayem, pamiętaj, aby wybrać do tego dobrze wentylowane pomieszczenie, ale osłonięte przed wiatrem. Podmuchy powietrza mogę rozwiać malutkie cząstki farby. Farby w sprayu są toksyczne i wdychanie ich oparów może być niebezpieczne. Dobrze też będzie zabezpieczyć miejsce pracy, bo rozpryski są nieuniknione. Farba w sprayu bardzo długo schnie i zawiera stosunkowo dużo wody. Aby zminimalizować ryzyko pofalowania kartonu odczekaj przed nałożeniem kolejnej warstwy farby ok. dwudziestu minut. Przed użyciem należy mocno wstrząsnąć puszką. Odległość z której będziesz sprayować powinna wynosić mniej więcej 30 cm. Maluj delikatnym i jednostajnym strumieniem przy płynnych ruchach ręką. 
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony

Artyści, którzy tworzą obrazy na kartonie 

Także profesjonaliści sięgają po karton aby stworzyć dzieła sztuki. Można je oglądać potem w muzeach i podziwiać kunszt, z jakim zostały wykonane. Przedstawimy Ci sylwetki i prace trzech artystów, którzy z tektury tworzą oryginalne obrazy.

Mark Langan i dzieła sztuki z tektury falistej 

Pracuje głównie na tekturze falistej i tworzy z niej fantazyjne trójwymiarowe obrazy. Przy pracy korzysta jedynie z trzech narzędzi: noża, maty i kleju. Na jedno dzieło sztuki czasem potrzeba aż stu godzin pracy, ale jej rezultaty są imponujące. Dzieła Langana to misterne płaskorzeźby, które swoją dbałością o szczegóły zapierają dech w piersiach. Artysta przy pomocy zwykłego kartonu tworzy trójwymiarowe geometryczne obrazy. Z tektury potrafi także stworzyć niezwykłe reprodukcje najsłynniejszych obrazów i grafik. Obrazy Marka Langana wystawiane są w galeriach sztuki gdzie wszyscy możemy je oglądać. Bardzo chętnie korzystają z jego talentu różne firmy. Amerykanin dostaje wiele zleceń na stworzenie kartonowych płaskorzeźb, które ozdobią salę konferencyjną lub lobby. 

Berni Valenta i kwadratowe obrazy na kartonach 

Monachijski artysta Bernie Valenta pracuje na kartonach po płytach winylowych. W swoich obrazach na tekturze łączy ze sobą kilka technik. Do wykonania dzieła korzysta z ostrza aby wyciąć z kartonu odpowiednie kształty, a następnie wykorzystuje farby. Najsłynniejszy projekt Valenty to sto kartonowych obrazów o kwadratowym kształcie, które przedstawiają niezwykle karykatury. Z dużym poczuciem humoru przedstawia w swoich pracach ludzi z różnych zawodów i środowisk, ale także zwierzęta wielu gatunków, roboty i postacie znane z popkultury. 
Jeśli chcesz malować na kartonie kwadratowym, możesz wykorzystać pudełka na winyle


Nie tylko obrazy, czyli kartonowe rzeźby 


Karton to niezwykle wdzięczne tworzywo, które można wykorzystać w bardzo wielu technikach artystycznych. Niezwykle popularne są kartonowe rzeźby, które wzbudzają zachwyt na całym świecie.

Wyjątkowe dzieła Monami Ohno

artystka Monami Ohno i dzieła sztuki z kartonuJaponka Monami Ohno przy pomocy ostrza i kleju wykonuje bardzo misterne i szczegółowe repliki popularnych przedmiotów. Artystka ma wielki talent, który pozwala na odtworzenie z tektury nie tylko zwykłych przedmiotów z codziennego życia, na przykład paczki słodyczy lub zegarka, ale też tych bardzo skomplikowanych. Niezwykłe wrażenie robią na przykład tekturowe repliki broni w rzeczywistych rozmiarach. Na szczególną uwagę zasługują jednak kartonowe miniatury złożonych maszyn, na przykład czołgów i samochodów. Artystka tworzy także rzeźby przedstawiające obrazy znane nam z popkultury, na przykład statek kosmiczny Sokół Millenium z Gwiezdnych Wojen. Monami Ohno często gości w telewizji i na portalach internetowych, piszą o niej światowe magazyny o sztuce. Oprócz działalności artystycznej twórczyni chętnie dzieli się swoją wiedzą - prowadzi warsztaty na których zdradza tajniki swojej pracy. 

źródło zdjęcia Facebook artystki 

Obrazy na kartonie - podsumowanie  

Malowanie farbami na kartonie to wspaniała zabawa, która bardzo rozwija kreatywność. To również sięgnięcie po tworzywo, które najpewniej skończyłoby na śmietniku, dlatego korzystanie z kartonu to ekologiczne rozwiązanie. Doskonale będą się przy tym bawić dorośli i dzieci na zajęciach plastycznych. Puść wodze fantazji i stwórz własne obrazy na kartonie.
obrazy na kartonie
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie