Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 8 września 20235 minut czytanialiczba wyświetleń: 114
Ilość komentarzy: 0

Ochrona przyrody - którą taśmę łatwiej poddać recyklingowi?

Ciężko znaleźć branżę, w której wykorzystanie taśmy klejącej byłoby niepotrzebne. Sprawdza się ona w przeróżnych sytuacjach. Znajduje zastosowanie również w gospodarstwach domowych. Bez wątpienia zainteresowanie taśmami pakowymi wzrosło na skutek zwiększającej się popularności zakupów online. Sprzedawcy dbają o to, aby przesyłki były odpowiednio zabezpieczone. Niezbędne są do tego odpowiedniej jakości opakowania, takie jak kartony klapowe oraz różnego rodzaje akcesoria. Wśród nich bez wątpienia należy wymienić m.in. wypełniacze do paczek. W celu szczelnego zamknięcia kartonów należy użyć taśmy. Chyba że postawiłeś na kartony wykrojnikowe. Wtedy nie jest to obowiązkowe. Aczkolwiek w celu zwiększenia bezpieczeństwa przesyłki z pewnością zalecane. Wróćmy jednak do taśm pakowych. Jaki wybór panuje na rynku? Które taśmy warto wybierać?

Taśma klejąca i nożyczki leżące na folii bąbelkowej
 

Taśmy pakowe, jako jeden z niezbędnych elementów wyposażenia magazynów wysyłkowych i sklepów online


Jak już wspomnieliśmy, branże e-commerce i transportowa miałyby zdecydowanie utrudnione funkcjonowanie, gdyby nie dostępne na rynku wysokiej jakości taśmy pakowe. Oczywiście, jak wspomnieliśmy, nie każdy rodzaj kartonu wymaga takiego zabezpieczenia. Oprócz tego dostępne są w sprzedaży koperty bąbelkowe czy foliopaki. A przecież są to opakowania, które wyposażone zostały w zamknięcia i korzystanie z taśm nie jest konieczne. Niemniej jednak większego przedmiotu lub delikatnego i kruchego, takiego jak np. porcelanowy kubek nie umieści się w kopercie. Nawet tej, której wnętrze wyściełane zostało folią bąbelkową.
 

Rodzaje taśm pakowych


Na rynku dostępne są różne rodzaje taśm pakowych. Możesz wybrać taśmy papierowe lub foliowe. Na tym jednak Oprócz materiału, z jakiego zostały wykonane, warto również zwrócić uwagę na to, że warstwę klejącą mogą tworzyć różne rodzaje klejów. W sklepie Neopak znajdziesz taśmy z kauczukiem naturalnym i syntetycznym. A także taśmy akrylowe oraz taśmy Eco-Solvent. Chcąc się upewnić, że dokonujesz właściwego wyboru dla swojego przedsiębiorstwa, możesz skontaktować się z pracownikiem sklepu. Niezbędne dane znajdziesz w zakładce "Kontakt".

Zużyte kartony
 
Taśmy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy

Czy kartony oblepione taśmą foliową można wyrzucić do pojemnika z odpadami papierowymi?


Jednym z argumentów przemawiających za tym, że lepiej jest używać, taśmy papierowej niż foliowej jest to, że kartonu, który oblepiony jest taśmą klejącą foliową, nie należy wyrzucać do pojemnika na papier. Czy jest to prawda? No cóż, wersji jest kilka, a jak jest u Ciebie, to najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz w wykazie firmy, która w twoim regionie zajmuje się wywożeniem nieczystości. Niemniej jednak prawdą jest, że taśmy klejące nie powinny znaleźć się w pojemniku lub worku na papier. Choć firmy zajmujące się przetwarzaniem papieru nie powinny mieć większych problemów z taśmą foliową to jednak, w takich przypadkach mają na myśli niewielkie pozostałości na kartonach. Dlatego, przed wyrzuceniem kartonu do odpadków na papier, zadbaj o to, aby zerwać z niego większość taśmy.
 

Czy taśmy klejące foliowe można poddać recyklingowi?


Coraz większa świadomość konieczności ochrony środowiska sprawia, że segregacja odpadów staje się powszechna. Oczywiście, nie każdy jest tego samego zdania. A to oznacza, że nie musi tego robić, jest to jego dobra wola - poniekąd. Chodzi o to, że faktycznie od stycznia 2020 roku w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale jeśli złożona deklaracja będzie świadczyła o tym, że nie chcesz tego robić, po prostu opłata za wywóz śmieci będzie większa. Co wspólnego z tym mają taśmy klejące? Przede wszystkim to, że zdecydowana większość osób, umieszcza taśmy klejące w pojemnikach na plastik i metal, co jest niepoprawne. Powinny one wyrzucane być do kontenerów z odpadami zmieszanymi. I nie dotyczy to tylko taśm foliowych. Takie same zasady panują w przypadku takich produktów jak taśmy oznaczeniowe i taśmy remontowe. Co więcej, dotyczy to także taśm papierowych. Dlaczego więc mówi się, że taśmy papierowe będą lepszym wyborem w kontekście ochrony środowiska?

Karton sklejony taśmą papierową
 

Klej - największy wróg przyrody


Wychodzi na to, że największym problemem dotyczącym taśm pakowych nie jest wcale to, z jakiego materiału zostały wykonane, a klej. Wyobraża sobie ktoś taśmę klejącą, bez tego elementu? No nie! Jest to absolutnie nie możliwe, co więcej i nie miałoby racji bytu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz taśmę foliową, czy papierową największą ilość problemów przetwórcom papieru przynosi wspomniany klej. Dlaczego? Ponieważ podczas rozwłókniania, jest on uwalniany, co może prowadzić nie tylko do zanieczyszczenia produktu końcowego, ale również do zapchania maszyny.
 

Czy w takim razie taśmy papierowe są lepszym wyborem w porównaniu z taśmami foliowymi?


Wydawać by się więc mogło, że w zasadzie nie ma różnicy, który rodzaj taśmy wybierzesz. Jeśli jednak przyjrzeć się sprawie głębiej, to można znaleźć informacje dotyczące tego, że mimo wszystko ma to znaczenie. Odrywając taśmy od kartonów, ciężko jest czasami pozbyć się wszystkiego. Nie trzeba wtedy na siłę siedzieć i dłubać, marnując czas, który można byłoby poświęcić na innego rodzaju zajęcia. Można zostawić drobne kawałki - zarówno taśmy foliowej, jak i papierowej. Różnica polega na tym, że wybór taśmy papierowej przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów podczas recyklingu. Podczas procesu rozwłóknienia, o którym już wcześniej wspominaliśmy, oddzielane są resztki taśmy foliowej. Następnie trafiają one najczęściej na wysypisko śmieci lub do spalarni. W przypadku taśmy papierowej, tego typu śmieci po prostu nie powstają.

Kartony sklejone przy pomocy taśmy klejącej foliowej
 

Troska o środowisko a branża e-commerce


Troska o środowisko, przestaje być trendem, a zaczyna być normą. Doskonale jest to widoczne również w przypadku branży e-commerce, gdzie klienci online coraz częściej zwracają uwagę na to, w jaki sposób dostarczane są do nich paczki. Dbają nie tylko o to, aby używane były ekologiczne wypełniacze do paczek, takie jak np. papier nacinany, czy papierowe poduszki powietrzne. Zwracają uwagę nie tylko na to, żeby karton wielkością dopasowany był maksymalnie do rozmiarów produktu, który jest wysyłany, co minimalizuje tzw. puste przebiegi. Warto więc zwrócić też uwagę na to, jaką taśmę pakową się wybiera. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, to jednak nie jest to takie proste.
 

Taśmy papierowe czy foliowe - który rodzaj będzie lepszym wyborem dla środowiska naturalnego?


Pierwszym aspektem przemawiającym za tym, aby użyć taśmy papierowej, a nie foliowej jest ogólnoświatowa chęć zmniejszenia produkcji tworzyw sztucznych. Ilość plastiku, który przedostaje się do mórz i oceanów, jest zatrważający. Jak się okazuje, niezależnie od tego, o jaką taśmę chodzi, jej miejsce po użyciu jest w pojemniku na odpady mieszane (oczywiście z pewnymi wyjątkami, takimi jak np. taśmy ekologiczne). Różnica polega po prostu na tym, że przy wyrzucaniu kartonów do pojemników na papier, taśmy papierowe minimalizują powstające przy recyklingu odpady. Z kolei resztki taśmy foliowej trafiają na wysypisko lub do spalarni.
Tradycyjne taśmy klejące pakowe
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie