Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczczwartek, 10 lutego 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 3881
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Opakowania biodegradowalne - 8 ważnych korzyści!

Opakowania-biodegradowalne--8-wanych-korzyci-

W dzisiejszych czasach ochrona środowiska naturalnego to kluczowa sprawa. Dzięki drobnym, prostym zmianom wprowadzonym przy codziennych czynnościach, możliwe jest ograniczenie zużycia naturalnych zasobów. Jednym z takich rozwiązań jest zmiana zwykłych materiałów do pakowania na opakowania biodegradowalne. Dają one szereg korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych. Na rynku spotkać można ekologiczne alternatywy różnych powszechnie używanych produktów i przybywa ich z dnia na dzień. Poniżej wybraliśmy kilka ważnych korzyści, płynących z korzystania z opakowań biodegradowalnych. Zaczynajmy!

Co to są opakowania biodegradowalne?


Aby materiał mógł zostać uznany za biodegradowalny, musi spełnić konkretne warunki. Odpowiednie testy powinny wykazać, że tworzywo może zostać rozłożone w sposób naturalny przez bakterie, grzyby lub mikroorganizmy. Obecnie opakowania biodegradowalne możesz spotkać w firmach cateringowych, firmach kurierskich lub sklepach internetowych. W przypadku żywności produkowane są jadalne opakowania z płatków owsianych, a do wypełniania paczek stosuje się skropak, który jest rozpuszczalny w wodzie. Nauka cały czas dostarcza nowe narzędzia do pracy nad kondycją naszej planety. Wystarczy jedynie zacząć z nich świadomie korzystać, biorąc pod uwagę ich liczne zalety.

1. Dbasz o środowisko!


Pierwszą i najważniejszą zaletą korzystania z opakowań i materiałów biodegradowalnych, jest ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Tworzywa te są rozkładane w szybki, naturalny sposób. Ich rozkład nie ma negatywnych wpływów na jakość powietrza, ilość odpadów czy ludzkie zdrowie. Zmieniając swoje nawyki oraz korzystając z opakowań biodegradowalnych, nic nie tracisz i w żaden sposób nie szkodzisz otoczeniu. Tak niewielki krok powtórzony wielokrotnie, może mieć niezwykle pozytywny wpływ na walkę z zaśmiecaniem planety.
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne

2. Ograniczasz koszty


Materiał ekologiczny może zostać po zużyciu poddany procesowi recyklingu. Powstawanie opakowań biodegradowalnych w procesie recyklingu generuje mniejszy koszt i zużycie energii, niż wyprodukowanie klasycznego plastiku. Dzięki temu oszczędzasz zużycie naturalnych surowców. Korzystając z tworzyw biodegradowalnych, unikasz również nadmiernego wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. W dodatku opakowania biodegradowalne mogą być wykorzystywane ponownie, dzięki czemu wystarczają na dłużej. 

Poznaj zalety opakowań biodegradowalnych!

3. Budujesz pozytywny wizerunek swojej marki


Opakowania-biodegradowalne--8-wanych-korzyci--1

Mając w głowie wizję katastrofy naturalnej, wiele osób zaczęło zwracać uwagę na wpływ codziennych zakupów na nasze środowisko. Coraz liczniejsze grono rezygnuje z usług firm, które w przypadku swoich produktów lub polityki wewnętrznej nie biorą pod uwagę ekologicznych rozwiązań. Jeśli zmienisz opakowania i wypełniacze do wysyłek oraz opakowania na ekologiczne produkty, możesz zyskać uznanie konsumentów. W mediach społecznościowych influencerzy często poruszają temat ekologicznych rozwiązań w różnych firmach. Skutkuje to dodatkową reklamą oraz ma pozytywny wpływ na wizerunek Twojej firmy. Pokazując, że nie jest Ci obcy temat ochrony środowiska, zyskasz grono nowych klientów, którzy docenią Twój wkład w kwestię ekologii.

4. Ograniczasz ilość śmieci


Wiesz, jak wiele ton plastiku trafia co roku do mórz i oceanów? Kolejne takie ilości są składowane w różnych miejscach na świecie, nie zawsze legalnych i bezpiecznych. Na planecie znajdują się ogromne ilości śmieci, które zanieczyszczają i trują cały ekosystem. Zmieniając opakowania na produkty biodegradowalne, ograniczasz w znaczący sposób ilość odpadów trafiających do środowiska. Ponieważ opakowania biodegradowalne są poddawane szybkiemu, naturalnemu rozkładowi, nie zajmują miejsca ani nie wpływają niekorzystnie na ekosystem. 

Produkty biodegradowalne z naszej oferty:5. Zmniejszasz ślad węglowy


Czym tak właściwie jest ślad węglowy i dlaczego powinno Ci zależeć na jego zmniejszeniu? To nic innego jak sposób na obliczenie emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery. Ślad węglowy pozwala określić, w jakim stopniu dane przedsiębiorstwo, firma lub pojedynczy człowiek wpływa na pogorszenie stanu środowiska naturalnego. Duża ilość dwutlenku węgla w powietrzu przyczynia się do efektu cieplarnianego, który stanowi realne zagrożenie dla życia na Ziemi. Stawiając na opakowania biodegradowalne, ograniczasz ilość dwutlenku węgla, który trafia do środowiska. Dzieje się tak, ponieważ produkcja oraz rozkład tego typu opakowań nie generuje dodatkowych ilości tego związku chemicznego. Zmiana opakowań na produkty biodegradowalne to jeden z kroków, które możesz podjąć, by pozytywnie wpłynąć na ziemską atmosferę.

6. Ładny wygląd


Mogłoby się wydawać, że opakowania biodegradowalne nie zyskają aprobaty społeczeństwa, ponieważ nie są dostatecznie przyjemne dla oka. Zwykle produkowane w kolorze brązu, beżu lub szarości, nie dają takiego efektu wizualnego, na jaki liczysz. Jednak to nie prawda. W ostatnich latach uznanie dla opakowań biodegradowalnych i ich kolorystyki stale rośnie. Widać to przede wszystkim w trendach pakowania prezentów w brązowy papier makulaturowy i ozdabianie ich sznurkiem jutowym. Ten na swój sposób surowy wygląd daje wiele możliwości przy łączeniu i ozdabianiu innymi elementami. Na części opakowań biodegradowalnych można bez problemu drukować, tak, jak na klasycznym papierze. Logo i nazwa firmy będą dobrze widoczne, zaś całość paczki zyska swój wyjątkowy klimat. 

7. Niezwykła wytrzymałość


Opakowania-biodegradowalne--8-wanych-korzyci--2
Choć opakowania biodegradowalne są produktem powstałym z ponownego użycia danych surowców, nie czyni ich to wcale mniej skutecznymi. Obecnie wytwarzane pudełka do jedzenia na wynos zyskują więcej pozytywnych właściwości, niż plastikowe zamienniki. Wyjątkowo odporne na wilgoć oraz działanie gorących temperatur, dzięki czemu mogą być umieszczane w mikrofalówkach lub piekarnikach. Dania przechowywane w odpowiednich opakowaniach biodegradowalnych można również mrozić. Różnorodność materiałów ekologicznych pozwala na ich odpowiednie dopasowanie do różnego rodzaju produktów. Kartony doskonale sprawdzają się w każdej branży, począwszy od logistyki, po przemysł spożywczy i odzieżowy. Odporność tektury na wiele czynników, takich, jak wilgoć, kurz czy wstrząsy, czyni ją dostatecznie wytrzymałą do różnego rodzaju wyzwań. Wypełniacze ekologiczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a chronią zawartość paczki równie dobrze, jak klasyczna folia bąbelkowa. Pod kątem różnorodności produktów, wymagających specjalnej ochrony, powstaje coraz więcej biodegradowalnych zamienników, takich, jak papier nacinany czy papier bąbelkowy. Dzięki temu nie musisz rezygnować z wysokiej jakości zabezpieczeń, zyskując dodatkowy atut, jakim jest pozytywny wpływ na ekosystem. 

8. Pożywka dla mikroorganizmów


Opakowania biodegradowalne są poddawane naturalnemu rozkładowi za pomocą grzybów, bakterii i mikroorganizmów. W całym procesie nie zostają zastosowane żadne chemiczne środki, co sprawia, że produkt biodegradowalny staje się naturalną pożywką dla wyżej wymienionych organizmów. Dzięki swojej strukturze część opakowań ekologicznych może być kompostowanych i wykorzystanych jako nawóz przy hodowli roślin, owoców i warzyw. Sprzyja to ekologicznym uprawom, niewymagającym sztucznych odżywek oraz dodatkowych chemikaliów do prawidłowego wzrostu. Plon z tego typu upraw będzie o wiele zdrowszy, niż jego inne, pryskane odmiany. Używanie opakowań biodegradowalnych wpływa korzystnie na cały cykl życia, nie zaburzając pierwotnej harmonii w środowisku naturalnym i nie sprzyjając jego destabilizacji.

Opakowania biodegradowalne znak — jak rozpoznać?


Opakowania-biodegradowalne--8-wanych-korzyci--3

Nie każdy produkt, określany jako opakowanie biodegradowalne, może nadawać się do recyklingu lub zostać poddany kompostowaniu. Zawsze warto zwracać uwagę na oznaczenia pojawiające się na danym tworzywie. Oznaczeniem stosowanym na tego typu materiałach jest przeplatająca się pętelka, zakończona z jednej strony gałązką z listkami. Widząc taki symbol, możesz być pewien, że opakowanie, z którego korzystasz, jest biodegradowalne i może zostać poddane procesowi kompostowania. Poza znakiem biodegradowalności warto rozglądać się za materiałami z symbolem trzech zawiniętych strzałek, tworzących trójkąt. Widząc go, zyskujesz świadomość, że dany produkt, może zostać poddany procesowi recyklingu. Nie należy go jednak mylić ze znakiem dwóch strzałek, tworzących koło. Symbol ten, zwany Zielony Punkt, oznacza, że producent danego opakowania sfinansował budowę oraz funkcjonowanie systemu odzysku odpadów. Wybierając opakowania, dobrze też zwrócić uwagę na znaki ekologicznych upraw lub możliwości powtórnego użycia. Dzięki oznaczeniom mamy pewność, że tworzywo, z którego korzystamy, jest przyjazne dla środowiska. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na symbole z opakowań. 

Opakowania biodegradowalne — przykłady


Opakowania-biodegradowalne--8-wanych-korzyci--4
Rodzina opakowań ekologicznych stale się powiększa, a na rynku pojawiają się kolejne alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych, plastikowych wariantów. Również przemysł logistyczny rozwija się w stronę ekologicznych rozwiązań. Decydując się na opakowania przyjazne dla środowiska, możesz skorzystać z ich szerokiego asortymentu. Jako alternatywę dla folii bąbelkowej, wybierz biodegradowalny papier nacinany. Struktura plastra miodu pozwala równie skutecznie zabezpieczyć przesyłane przedmioty. Wybierając koperty, postaw na ekologiczne rozwiązania, przyjazne dla gospodarki leśnej. Jako wypełniacza do przesyłek używaj skropak, który z łatwością rozpuszcza się w wodzie, nie wydzielając toksyn czy zapachów. Równie skuteczna będzie naturalna wiolina, czyli wełna drzewna. Dostępna w różnych kolorach, pomoże nadać wyjątkowy wygląd przesyłce oraz zabezpieczy produkty, a po zużyciu może zostać poddana procesowi kompostowania. Ekologiczną alternatywą przy zabezpieczaniu przesyłek są również papierowe taśmy samoprzylepne. Wykonane z naturalnych surowców, z łatwością przechodzą proces utylizacji, nie powodując większego zaśmiecenia planety. Ekologicznych rozwiązań dla firm kurierskich czy sklepów internetowych jest naprawdę wiele, a każde z nich wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Kartony i pudełka biodegradowalne ekologiczne


Gdzie wyrzucać opakowania biodegradowalne?


Zgodnie z obecnymi zasadami segregacji śmieci, wszelkie opakowania biodegradowalne mogą zostać wyrzucone do brązowych pojemników, oznaczonych napisem BIO. Materiały, które posiadają symbol, zapewniający o możliwości ich kompostowania, można również wrzucić do przydomowego kompostownika. W ten sposób, bez dodatkowych czynników, zostaną rozłożone i zamienione w ekologiczną biomasę, którą można wykorzystać do nawożenia roślin. Dzięki temu przyczynisz się do właściwego utylizowania odpadów biodegradowalnych i zaoszczędzisz przestrzeń w koszach na plastik czy papier.  Odpowiednie podejście, świadomość problemu oraz chęci do zmiany to czynniki, które są niezbędne, aby zacząć pozytywnie działać w obronie środowiska naturalnego. Choć zmiana kilku nawyków może wydawać się niewielkim wkładem w cały proces, to jej powtarzalność i poszerzanie grona osób świadomych, może prowadzić do korzystnych zmian. W ten sposób jesteś w stanie włożyć swoją symboliczną cegiełkę w budowę nowego, lepszego jutra.
Opakowania biodegradowalne i do recyklingu - korzyści
Wyślij emailem
  • Dlaczego warto używać opakowania biodegradowalne?

    Opakowania biodegradowalne to różnego rodzaju pudełka oraz koperty i wypełniacze ekologiczne, które są wykonane z materiałów naturalnych, zazwyczaj pochodzenia roślinnego. Dzięki temu po pewnym czasie ulegają rozkładowi i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Biodegradowalne opakowania dostępne w ofercie naszego sklepu są w dodatku tanie, stanowią idealną pożywkę dla mikroorganizmów, a w dodatku dbają o pozytywny wizerunek Twojej marki wśród klientów. Brzmi świetnie? Przekonaj się sam!
     
  • Gdzie kupić biodegradowalne opakowania?

    Opakowania biodegradowalne to jeden z najlepszych sposobów na pakowanie towarów w przypadku sklepów działających w modelu e-commerce, na magazynach wysyłkowych i w hurtowniach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić tanie ekologiczne wypełniacze, pudełka kartonowe czy papierowe koperty wyprodukowanych z materiałów na bazie naturalnych surowców, świetnie trafiłeś. W NEOPAK oferujemy bardzo szeroki wybór opakowań biodegradowalnych. Dla stałych klientów mamy również system atrakcyjnych rabatów. Sprawdź!

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie