Marlena KopaczMarlena Kopaczwtorek, 31 maja 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 2232
Ilość komentarzy: 0

Papier ksero - historia, rodzaje, gatunki, zastosowanie

Kupienie papieru do drukarki tylko z pozoru wydaje się banalnie prostym zadaniem. Zanim się za nie nie zabierzesz. Dostępne w sklepach papiery ksero mogą się od siebie różnić między innymi gramaturą, klasą papieru, stopniem przezroczystości, czy nawet gładkością. W dodatku, papier ksero może mieć różne odmiany. Jedną z nich jest papier fotograficzny do drukarek. Jak wybrać najlepszy papier do Twojej drukarki? Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy poszukiwaniach papieru ksero? Jakie cechy powinien mieć papier fotograficzny?

Papier


Od czego zacząć szukanie papieru ksero?

Przy kupowaniu papieru do drukarki powinieneś wziąć pod uwagę dwa najważniejsze kryteria. Pierwsze z nich to rodzaj urządzenia, a drugie przeznaczenie drukowanych materiałów.  Gramatura musi być dopasowana głównie do rodzaju drukarki. Natomiast gładkość papieru, jego perforacja, jakość, przeźroczystość, te wszystkie parametry wiążą się z tym, czy drukujesz dokumenty oficjalnie, czy może do domowego użytku. Ważne jest również to, czy musisz wydrukować na przykład zaproszenia na ślub, czy może zwykłe dokumenty.

Wszystko to musisz koniecznie wziąć pod uwagę, gdy wybierasz papier ksero. Co jeszcze jest ważne? Jedną z istotniejszych kwestii jest również w jakich ilościach będziesz drukował te dokumenty oraz na jakich urządzeniach. Następnie możesz się zabrać do wybieranie konkretnego papieru. Pamiętaj również, że w sklepach są dostępne tak zwane papiery do zadań specjalnych. Mogę wśród nich wymienić na przykład: papier samoprzylepny do drukarki, papier z gotową formatką do drukowania etykiet, papier artystyczny oraz papier do wizytówek.

Etykiety samoprzylepne


Jakie podstawowe parametry powinien mieć papier do drukarki?

Papier samoprzylepny do drukarki charakteryzuje się trochę innymi parametrami niż tradycyjne ryzy papieru. Jednak nawet te ryzy znacząco się od siebie różnią. Gdy wybierasz konkretny rodzaj papieru do drukarki, to musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na gramaturę. Jest to waga jednego arkusza papieru. Podaje się ją w gramach na metr kwadratowy.

Papier samoprzylepny

Gramatura informuje między innymi o sztywności papieru. Im jest mniejsza, tym kartki są mniej sztywne, bardziej elastyczne. Standardowy papier biurowy ma gramaturę między 80 a 100 g/m2. Natomiast do drukowania zaproszeń o wiele bardziej odpowiedni będzie papier do drukarki o gramaturze 160–250 g/m2. Gramatura papieru ma znaczenie przede wszystkim przy rodzaju drukowanych dokumentów i przy możliwościach urządzenia. Nie wszystkie drukarki są odpowiednie do tego, aby drukować na sztywnych kartkach. Gdy wybierzesz zbyt sztywny papier, to możesz doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Lepiej uważaj!


Pozostałe bardzo ważne parametry papieru do drukarki to: grubość, klasa papieru, nieprzeźroczystość, format. Wspomnę o nich jeszcze w dalszej części tego artykułu.
Papier ksero

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier ksero

Jaka była historia papieru ksero?

Zgodnie z Wikipedią kserokopiarka jest urządzeniem dającym możliwość tworzenia kopii dokumentów oraz dwuwymiarowych elementów graficznych. Jaka była historia jej i papieru ksero? Od czego to wszystko się zaczęło?


Nazwa kserokopiarka pochodzi od greckiego słowa kseros (ξηρός). Co ciekawe, oznacza ono po prostu suchy. Wynika to stąd, że proces kopiowania nie wiąże się z koniecznością stosowania kąpieli chemicznych. Przy klasycznej fotografii takie zabiegi są wymagane.

Pierwsze kserokopiarki na świecie wyprodukowano pod marką Xerox, przez firmę Haloid. 22 października 1938 roku Chester Carlson zrealizował pierwszą udaną kopię dokumentu zawierającego napis: 10.22.38 Astoria. W Polsce pierwsze kopiarki były w latach sześćdziesiątych XX wieku. Ze względu na to, że nikt nie wymyślił polskiej nazwy na te nowe urządzenia, to zaczęto je nazywać zwyczajnie ksero. Dlatego mamy właśnie papier ksero. Wraz z upływem lat ten sprzęt zaczął być nazywany kserokopiarką.
Jak działa kserokopiarka?

Aby możliwe był przenoszenie obrazu w kserokopiarce, to konieczne jest przejście przez następujące etapy: 1. elektryzowanie, 2. naświetlanie, 3. przenoszenie tonera na bęben, 4. przenoszenie tonera z bębna na papier.

W skład standardowej kserokopiarki wchodzą następujące elementy: 1. elektroda elektryzująca bęben, 2. lampa oświetlająca oryginał, 3. światło odbite od oryginału padające na bęben, 4. kaseta z tonerem, 5. i 6. elektroda elektryzująca papier wraz z bębnem lub listwą dociskającą papier, 7. wałki utrwalające.

Najważniejszym elementem w kserokopiarce jest metalowy wałek. Jest to bęben pokryty warstwą związków selenu, organicznego fotoprzewodnika (OPC) lub krzemu amorficznego. Wszystkie wymienione tutaj związki charakteryzują się właściwościami fotoelektrycznych. W ciemności są izolatorem prądu elektrycznego. Światło tworzy w nich nośniki prądu elektrycznego. Mówiąc prościej, oznacza to, że warstwa w tych miejscach przewodzi prąd elektryczny. Bęben obraca się i przechodzi przez kolejne fazy generowania obrazu.

Dla porządku wspomnę jeszcze o tym, na czym polega elektryzowanie i naświetlanie w kserokopiarce. Są to dwa najważniejsze, podstawowe etapy. Wszystkie kolejne już pominę. Zacznę od elektryzowania. W niewielkiej odległości od bębna znajduje się elektroda naelektryzowana do napięcia kilku tysięcy woltów. Elektroda przez wyładowanie koronowe prowadzi do naelektryzowania bębna.

Natomiast naświetlanie w kserokopiarce polega na tym, że naelektryzowana część bębna jest oświetlana za pomocą światła odbitego od kopiowanego dokumentu. Układ optyczny generuje element obrazu kopiowanego dokumentu na bębnie. W miejscach oświetlonych, w rezultacie zjawiska fotoelektrycznego wewnętrznego, substancja znajdująca się na bębnie przewodzi prąd elektryczny. W tym miejscach bęben już nie jest naelektryzowany. To wszystko powoduje, że na bębnie pokazuje się fragment kopiowanego dokumentu. Tyle chciałam napisać o historii papieru ksero. Przejdźmy teraz do jego rodzajów, gatunków i zastosowań.

Rodzaje papieru ksero

Historię kserokopiarki i samego papieru ksero już dosyć dokładnie omówiłam. Muszę tutaj jednak wspomnieć jeszcze o tym, że sam papier powstał w Chinach na początku naszej ery. Odkrył go chiński kancelista. Zaczął on od eksperymentów z korą drzew, jedwabiem oraz z sieciami rybackimi. Obecnie mamy do czynienia z papierem. Korzystasz z niego pewnie każdego dnia w pracy lub w domu. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że przydaje się on oczywiście również w szkole. Jakie są rodzaje papieru ksero? Jakie są jego najważniejsze zastosowania?
Chociaż na co dzień, może nawet nie masz o tym pojęcia, to życie bez papieru do drukarki mogłoby być naprawdę nie do przejścia. Rodzajów papieru jest dostępnych na rynku kilka. Możesz po nie sięgnąć w zależności od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby. Poszczególne papiery do ksero mogą się między sobą różnić między innymi: składem włóknistym, gramaturą, barwą, przeznaczeniem i gatunkiem powierzchni. Bardzo często masz do czynienia z dwoma rodzajami papieru do ksero. Pierwszy z nich to papier bezdrzewny. Nie ma w nim ścieru drzewnego. Natomiast drugi to papier drzewny. Drewno znajduje się w nim w większych lub w mniejszych ilościach.

Jakie są klasy papieru do drukarki?

Przy omawianiu papierów do drukarki bardzo często wyróżnia się kilka klas. Te arkusze, które są zaliczane do I i II klasy to najbardziej wytrzymałe. Nie wykorzystuje się ich do drukarki. Są odpowiednie między innymi do drukowania banknotów oraz innych dokumentów o dużej wartości. Natomiast papier biurowy III klasy jest idealny do częstego stosowania, nawet na co dzień.

Można z niego produkować na przykład bruliony do szkoły. Arkusze z IV klasy nadają się również do codziennego użytkowania. Jednak mogą to być również papiery do zadań specjalnych. V i VI klasa papieru charakteryzuje się przedłużoną trwałością. Klasa VIII to papier przeznaczony do drukowania gazet.

Natknęłam się również na zupełnie inny podział na klasy papieru do drukarek. Poszczególne klasy są określane przy użyciu liter: A, B, B. Klasa A to najwyższa jakość papieru. Natomiast klasa B ma średnią jakość. Klasa C papieru biurowego to najbardziej ekonomiczny wybór. Gdy wybierasz papier do drukarki, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jeszcze kilka istotnych parametrów. Są to przede wszystkim: format, gramatura, kolor, zdolność do wchłaniania i odbijania światła, jasność i białość.


Gatunki papierów ksero

Jeżeli mówię o gatunkach papierów ksero, to mam tutaj na myśli papier specjalistyczny. Są to gatunki papieru przeznaczone do zadań specjalnych. Chodzi tutaj między innymi o drukowanie zdjęć. Jeżeli chcesz wydrukować zdjęcia w najlepszej możliwej jakości, to powinieneś wybrać papier fotograficzny o gramaturze 240g/m2 z połyskiem.

Natomiast, jeżeli chcesz zrealizować skomplikowane wzory zaproszeń, etykiet lub wizytówek, to dobrą opcją będzie papier powlekany matowy. Charakteryzuje się on tym, że jest niesamowicie elegancki. Masz do wyboru również papier kredowy. Jest gruby i ciężki. Podkreśla atuty i niuanse kolorystyczne każdego wydruku. Jeżeli profesjonalnie zajmujesz się drukowaniem, to może Ci być potrzebne przenoszenie obrazów na kalkę techniczną. Niektóre drukarnie posiadają w swojej ofercie taką usługę
.

Jakie zastosowania może mieć papier ksero?

Pewnie nikt nie będzie dyskutował z tym, że papier do ksero jest naprawdę uniwersalny. Dzieci mogą na nim rysować obrazki już od najmłodszych lat. Jednak najczęściej tego rodzaju papier wykorzystuje się po prostu do drukowania różnego rodzaju dokumentów, etykiet, czy wizytówek. Jeżeli wybierzesz bardzo dobrej jakości papier, to możesz go wykorzystywać na przykład do produkowania banknotów oraz papierów wartościowych. Możesz go spotkać praktycznie we wszystkich biurach w naszym kraju. Korzystają z niego sekretarki, kancelarie prawne, urzędy, dyrektorzy, księgowe…Mogę tak jeszcze bardzo długo wymieniać.

Natomiast studenci na tego rodzaju papierze robią notatki. Jeżeli potrzebujesz papieru do drukarki, to teraz już doskonale wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to zawsze możesz zwrócić się do pracowników sklepu Neopak o pomoc.
Papier ksero - historia, rodzaje, gatunki, zastosowanie
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie