Aneta BurzyAneta Burzyponiedziałek, 1 sierpnia 20225 minut czytanialiczba wyświetleń: 2313
Ilość komentarzy: 0

Po co poddawać opakowania recyklingowi?

recykling opakowań w pigułce, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste, obieg zamknięty, symbol recyklinguRecykling jest metodą ochrony środowiska naturalnego poprzez przekształcanie surowców wtórnych w nowe materiały i produkty. Celem tego procesu jest ograniczenie zużycia materiałów pierwotnych oraz ograniczenie konieczności składowania odpadów na składowiskach. Możliwość recyklingu zależy od zdolności materiału do zachowania swoich właściwości po jego wtórnym przekształceniu.

Z tego względu niektóre surowce, jak np. metale, można poddawać recyklingowi niemal w nieskończoność. Inne, jak np. papier, będą miały ograniczoną ilość cyklów ponownego wykorzystania. 

Recykling to nie jednorazowa czynności, ale proces ciągłej produkcji w obiegu zamkniętym. Dlatego materiały, które nadają się do ponownego przetworzenia lub pochodzą z recyklingu oznaczone są często symbolem składającym się z trzech strzałek ułożonych w pętlę symbolizującą zamknięty obieg produkcji.

Recykling a filozofia zero waste


Recykling jest jednym z elementów filozofii zero waste. W myśl tej filozofii człowiek powinien żyć i działać zgodnie z ideą minimalizacji marnotrawstwa i generowania odpadów. Chociaż segregacja i ponowne przetworzenie surowców wtórnych nie mogą być wprost utożsamiane z ideą zero waste, gdyż są jedynie jej elementem, to minimalizacja produkcji odpadów byłaby niemożliwa bez technologii recyklingu.

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych


Ze względu na olbrzymią liczbę działających na rynku producentów opakowań, nie jest racjonalne aby zajmowali się oni sami zbieraniem odpadów do recyklingu. W rozwiniętych gospodarkach funkcjonuje za to system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Polega on na tym, że konsumenci w swoich domach (a przedsiębiorcy w firmach) sami dokonują segregacji zużytych opakowań na poszczególne frakcje i wyrzucają do oznaczonych pojemników. Odpady są następnie zabierane przez odpowiednie służby i dostarczane do punktów przetwarzania odpadów.

recykling opakowań w pigułce, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste, obieg zamknięty, frakcje odpadów, pojemniki na odpady

Frakcje odpadów


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra klimatu i środowiska z 10 maja 2021 roku w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wyróżnić można sześć selektywnie zbieranych frakcji: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady. Nie oznacza to, że każda frakcja jest zbierana w Polsce w osobnych pojemnikach. Na chwilę obecną przewidziano cztery rodzaje pojemników, przeznaczonych dla różnych rodzajów odpadów:
 • niebieski - odpady z papieru, w tym z tektury;
 • zielony - odpady ze szkła;
 • żółty - metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe;
 • brązowy - bioodpady.


Dalsze losy odpadów


Wstępnie posortowane przez nas odpady odbierane są przez przesiębiorstwa komunalne tak, aby każda frakcja transportowana była oddzielnie. Odpady trafiają następnie do sortowni, gdzie śmieci podlegają bardziej dokładnemu sortowaniu. Przykładowo - odpady z pojemnika żółtego powinny być podzielone na tworzywa sztuczne i metale. Tworzywa sztuczne także powinny zostać podzielone. Oddziela się butelki PET według kolorów, pojemniki po chemii gospodarczej HDPE, butelki i opakowania polipropylenowe, folie polietylenowe, opakowania polistyrenowe, itd. Proces ten przeprowadzają zarówno maszyny jak i pracownicy. Po dokonaniu selekcji poszczególne rodzaje śmieci trafiają do przedsiębiorstw zajmujących się ich przetwarzaniem na nowe produkty.

recykling opakowań w pigułce, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste, obieg zamknięty, ścinki gazet, recykling papieru, opakowania papierowe
Produkty Ekologiczne

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Produkty Ekologiczne

Recykling opakowań papierowych


Papier uchodzi, nie bezpodstawnie, za jeden z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów. Jest on wytwarzany z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu i do recyklingu się nadaje. Nieco trudniejsze do recyklingu są natomiast papiery powlekane. Dlatego do pojemników na papier nie należy wrzucać takich produktów jak kartony po mleku itp. Również tłusty i zabrudzony jedzeniem papier nie będzie nadawał się do ponownego przetworzenia.

Posortowany papier poddawany jest w papierni zgniataniu i rozkruszaniu na drobne nici celulozy, oczyszczaniu i odbarwianiu. Następuje to w procesach mechanicznych i chemicznych. Tak uzyskana masa celulozowa ma kolor brązowy. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać papier biały konieczne jest jeszcze przeprowadzenie procesu bielenia z udziałem środków chemicznych jak tlen, ozon i nadtlenek wodoru. Po osuszeniu papier nadaje się do dalszej obróbki. Szacuje się, że papier można poddać recyklingowi do 5 razy.


 recykling opakowań w pigułce, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste, obieg zamknięty, recykling tworzyw sztucznych

Recykling opakowań z tworzyw sztucznych


Do recyklingu nadaje się wiele tworzyw sztucznych, jednak nie wszystkie. Do recyklingu nadają się przeźroczyste butelki PET, opakowania z polipropylenu, HDPE, LDPE, polistyren. Najlepsze są przy tym opakowania mono-materiałowe, czyli takie w których zastosowano jeden rodzaj polimeru z ewentualnie niewielkimi domieszkami innego. Bardzo trudne będzie przetworzenie opakowań łączących PET z polietylenem. Do recyklingu nieprzydatne są również kolorowe butelki PET. Wybierając opakowanie warto poszukać na nim oznaczenia dotyczącego recyklingu. Na opakowaniach plastikowych wprowadzono 7 różnych znaków wskazujących z jakiego dokładnie materiału zostały wyprodukowane. Największe trudności z przetworzeniem sprawią opakowania oznaczone symbolem 7 - other (inne).

Recykling tworzyw sztucznych polega najczęściej na ich zmieleniu do postaci granulatu, który może być ponownie wykorzystany w procesach produkcyjnych. Niektóre tworzywa, jak np. polipropylen są możliwe do bezpośredniego przetopienia w wysokiej temperaturze. 

ecykling opakowań w pigułce, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste, obieg zamknięty, recykling tworzyw sztucznych, symbol recyklingu, 7, other, inne

Recykling opakowań szklanych


Do recyklingu nadaje się szkło sodowo-wapniowe, bezbarwne, brązowe i zielone. Bardziej problematyczne jest szkło mlecznobiałe i lakierowane na całej powierzchni. Pamiętać należy, że do recyklingu nie nadają się przypominające jedynie szkło opakowania ceramiczne. Do pojemników na szkło nie powinniśmy też wrzucać szyb okiennych, samochodowych, szkła zbrojonego, luster, szklanek, żarówek ani świetlówek.

Recykling opakowań szklanych polega na ich sortowaniu, oczyszczaniu, rozdrabnianiu na stłuczkę szklaną. Stłuczka szklana trafia następnie do huty szkła gdzie jest przetapiana i nadaje się do produkcji nowych opakowań.

Recykling metalu


Podobnie jak szkło, metal w procesie recyklingu jest przetapiany, dzięki czemu można z niego odlewać i formować nowe elementy - przykładowo blachę na puszki. Przetopienie jest poprzedzane rozdzieleniem frakcji na metale żelazne, nieżelazne i kolorowe.

Recykling opakowań a oferta sklepu Neopak


W ofercie sklepu Neopak dostępnych jest wiele opakowań wytworzonych w procesie recyklingu surowców wtórnych, przykładowo:
 • Wiele rodzajów kartonów wykonanych z tektury, zwłaszcza kartony brązowe.
 • Koperty papierowe brązowe - są produktem bardzo często wytworzonym w procesie recyklingu i stanowią dowód, że opakowania recyklingowane mogą być nie tylko ekologiczne ale również ekonomiczne.
 • Również wśród taśm pakowych można znaleźć produkty z recyklingu - w szczególności papierowe taśmy pakowe.
 • Wiele rodzajów worków na śmieci powstaje w procesie recyklingu, równocześnie nadają się one do ponownego przetworzenia. 
 • Do produktów z recyklingu należą również różne rodzaje papieru pakowego, w szczególności papier makulaturowy.

Pamiętać należy, że bez względu na to czy produkt został czy nie został wytworzony z surowców wtórnych, wciąż może nadawać się do recyklingu. Dotyczyć to może m.in. woreczków strunowych, reklamówek, różnych rodzajów folii oraz wielu innych produktów.

Alternatywa dla recyklingu opakowań


Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska. Zachęcamy wszystkich naszych klientów do selektywnej zbiórki odpadów i przekazywania ich do recyklingu. Istnieją jednak również pewne alternatywne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Recykling opakowań, pomimo tego że jest rozwiązaniem znacznie lepszym niż składowanie odpadów, wciąż wymaga dużej ilości energii.

Pierwszym rozwiązaniem alternatywnym jest wybór takich opakowań, które mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Do wielokrotnego wykorzystania nada się większość opakowań kartonowych, folia bąbelkową i wiele spośród wypełniaczy. Drugim rozwiązaniem jest wybór opakowań biodegradowalnych, które nawet jeśli trafią jako odpad do środowiska naturalnego, bardzo szybko ulegną rozkładowi. Wiele produktów biodegradowalnych znajdziemy wśród ekologicznych kopert wysyłkowych oraz eko wypełniaczy do paczek.
recykling opakowań, surowce wtórne, przetwórstwo surowców wtórnych, zero waste
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie