Aneta BurzyAneta Burzysobota, 19 listopada 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 2399
Ilość komentarzy: 0

Rodzaje taśm klejących. Jaką taśmę pakową wybrać?

Rodzaje taśm klejących to temat rzeka ze względu na olbrzymie zróżnicowanie tej grupy produktów. Dlatego bez niepotrzebnego przeciągania przestawiamy syntetyczną analizę różnych rodzajów taśm klejących. Z tego artykułu dowiedzą się również Państwo jaką taśmę pakową wybrać.

Charakterystyka taśmy klejącej


Taśma klejąca składa się z nośnika wykonanego z papieru, tkaniny lub tworzywa sztucznego pokrytego klejem. Istotne jest aby klej zachował trwałą przylepność. Najczęściej stosuje się kleje kauczukowe lub akrylowe. Cechą taśmy samoprzylepnej jest też to, że do jej przyklejenia do powierzchni potrzebny jest jedynie nacisk - nie jest potrzebne wcześniejsze przygotowanie w postaci nagrzania lub zwilżenia.

Podział taśm klejących


Taśmy klejące można podzielić wg. różnych kryteriów na kilka głównych grup. Najwłaściwszym podziałem jest ten wg przeznaczenia. Biorąc pod uwagę to kryterium niektóre taśmy, ze względu na ich cechy charakterystyczne, można przyporządkować do więcej niż jednej grupy. Mogą one bowiem być wykorzystywane do różnych zadań. Podział ten nie jest więc rozłączny, niemniej najbardziej czytelny.
Taśmy

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Taśmy

Wg przeznaczenia możemy wyróżnić taśmy:

 • pakowe
 • remontowe
 • montażowe
 • oznaczeniowe
 • budowlane

Osobno można wyróżnić taśmy dwustronne. Kryterium wyodrębnienia nie jest tutaj przeznaczenia, ale charakterystyczna cecha, którą jest pokrycie obydwu stron nośnika środkiem klejącym.

Rodzaje taśm pakowych


Taśmy pakowe służą głównie do zaklejania kartonów lub innych opakowań, chociaż oczywiście znaleźć można inne zastosowania. Przede wszystkim można dokonać ich podziału według rodzaju kleju, którym są pokryte:
 • Taśmy akrylowe wykonane są z polipropylenu pokrytego klejem akrylowym. Są dostępne w wielu kolorach, w różnych szerokościach i w rolkach o różnej długości.
 • Taśmy z kauczukiem naturalnym wykonane są z polipropylenu, PVC lub papieru pokrytego naturalnym kauczukiem. Dostępne są głównie w kolorach białym, brązowym oraz przeźroczyste.
 • Taśmy z kauczukiem syntetycznym mogą być również wykonane z folii polipropylenowej lub papieru. Oprócz koloru białego, brązowego oraz transparentnego, dostępne są również warianty ozdobne i świąteczne.


klejąca taśma pakowa brązow

Jaką taśmę pakową wybrać?


Bez względu na to jaką taśmę pakową z oferty sklepu Neopak Państwo wybiorą, będzie ona doskonale spełni swoje zadanie.

Taśmy akrylowe są bardzo popularne ponieważ mogą przylegać niemal do każdej powierzchni w tym do papieru, folii a nawet lakierów proszkowych oraz innych materiałów. Standardowe taśmy akrylowe tracę natomiast swoją przyczepność pod wpływem niskich temperatur. Dlatego do zastosowaniach w niskich temperaturach lepiej wybrać taśmę na bazie kauczuku naturalnego albo dedykowaną taśmę do chłodni.

Jeśli taśma ma być zastosowana w warunkach w których będzie narażona na działanie wilgoci, lepiej wybrać taśmę z tworzywa sztucznego, przykładowo taśmę z PVC, niż taśmę papierową. Bardzo dobrze sprawdzi się również taśma z polipropylenu na bazie kauczuku naturalnego. Taśma papierowa jest za to bardziej ekologiczna.

Jeśli potrzebne nam bardzo solidne zabezpieczenie paczki, przykładowo w transporcie międzynarodowym, warto wybrać taśmę podgumowaną. Taśmy te należą do najbardziej wytrzymałych. Bardzo wytrzymałe są równieżtaśmy filament z zastosowaniem dodatkowego wzmocnienia z włókna szklanego. Doskonale nadają się do klejenia paczek o dużej kubaturze.

Taśma papierowa może być dobrym nośnikiem informacji, gdyż można na niej łatwo pisać, także ołówkiem. Sklepy prowadzące sprzedaż wysyłkową mogą być zainteresowane taśmami pakowymi z nadrukiem, które oprócz funkcji użytkowych będą pełniły funkcje marketingowe. Jeśli zależy nam na dodatkowym efekcie wizualnym wybrać można także taśmę kolorową.

Do taśm pakowych należą również znane wszystkim i popularne taśmy biurowe, które znajdą wiele zastosowań również w domu. Natomiast taśmy pakowe do woreczków, które ułatwiają zaklejanie woreczków foliowych i materiałowych, przydadzą się w handlu detalicznym. Są one znacznie węższe niż standardowe taśmy pakowe, a korzystać z nich można również z użyciem specjalnych dyspenserów do zamykania worków.

Jeśli natomiast ważny jest komfort używania taśmy, można zdecydować się na taśmę cichoodwijalną. Są one pokrywane cienką warstwą polimeru, która pozwala wyeliminować hałas w trakcie odwijania. Natomiast w biznesie, gdzie liczy się czas i w celu jego oszczędzenia automatyzuje się proces zaklejania paczek, wybrać można taśmę do użytku maszynowego.
taśma naprawcza duct tape

Taśmy remontowe - rodzaje


Taśmy klejące, dzięki łatwości ich użycia znalazły również zastosowanie przy remontach. Można więc wydzielić osobną grupę produktów, którymi są taśmy remontowe. W zależności od zastosowań możemy podzielić te taśmy na kilka rodzajów.

Remontowe taśmy malarskie służą przede wszystkim do zabezpieczania powierzchni w pobliżu której będzie odbywało się malowanie. Bez względu na to, czy są wykonane z papieru czy z tworzywa sztucznego, ich najważniejszą cechą jest klej, który powinien zapewniać, że taśma dobrze i szczelnie przylega do powierzchni a równocześnie nie pozostawiać śladów po odklejeniu.

Taśmy lakiernicze mają podobne zastosowanie jak taśmy malarskie - służą do ochrony powierzchni przed zabrudzeniem w trakcie prac lakierniczych i malarskich. Stawia się im bardzo wysokie wymagania w zakresie ochrony przed trudno usuwalnymi środkami jak lakiery i kleje, a także przed rozpuszczalnikami. Bardzo istotne jest też to aby były nieprzesiąkalne.

Taśmą remontową o najciekawszych chyba wśród taśm historii i zastosowaniach jest taśma naprawcza. Nazywana po angielsku power tape lub duct tape, powstała na potrzeby amerykańskiego wojska z przeznaczeniem do uszczelniania skrzynek na amunicję, lecz znalazła znacznie więcej zastosowań. Nawet na pokładzie statku Apollo 13 w misji na Księżyc. Wykonana jest najczęściej na tekstylnym podkładzie pokrytym polietylenem. Przyda się do drobnych napraw, na biwaku, w samochodzie, do uszczelniania przewodów wentylacyjnych oraz dziesiątek innych zadań.

Taśmy teflonowe znajdują zastosowanie w pracach instalatorskich do uszczelniania rur i elementów hydraulicznych oraz gazowych. Dlatego muszą być odporne na różnice temperatur - nawet od -200 do 260 stopni Celsjusza oraz na wysokie ciśnienie. Dostępne są wersje o różnych gęstościach, szerokości i grubości w celu umożliwienia dobrania odpowiedniej taśmy do konkretnego rodzaju prac.

Do prac remontowych dostępne są również taśmy kreatywne. Dzięki różnorodnej kolorystyce pełnią one dodatkowo funkcję dekoracyjną.


izolacyjna taśma klejąca czarna

Taśmy budowlane i ich rodzaje


W trakcie remontów mogą być wykorzystywane również taśmy budowlane. Jest to grupa produktów o różnorodnym przeznaczeniu:
 • Taśmy tynkarskie, które służą m.in. do mocowania ociepleń, maskowania szczelin i łączeń oraz wykańczania tynków.
 • Taśma izolacyjnato wszechstronne narzędzie, który pomoże w uszczelnianiu połączeń, izolacji kabli elektrycznych, likwidowaniu szczelin między panelami akustycznymi. Docenią ją zarówno profesjonaliści branży budowlanej jak również domowi majsterkowicze i mechanicy samochodowi.
 • Taśmy budowlane do folii mają bardzo konkretne zastosowanie a mianowicie szczelne i trwałe sklejanie folii budowlanych. Jest to niezbędne aby zapewnić dobrą izolację, przeciwdziałać powstawaniu mostków termicznych i przenikaniu wilgoci.
 • Taśmy budowlane aluminiowe znajdą zastosowanie przy uszczelnianiu przewodów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i ciepłowniczych.
 • Taśmy strappingowe, cieszą się popularnością w branży logistycznej, znajdują zastosowanie w budownictwie w szczególności w transporcie materiałów budowlanych. Są bardzo odporne na zerwanie dzięki wzmocnieniu cienkimi żyłkami.
 • Taśmy parciane należą do najbardziej wytrzymałych. Mają podobne zastosowanie jak taśmy naprawcze a równocześnie oferują estetyczny wygląd. Często używa się ich do łączenia kabli, również w widocznych miejscach.
taśma klejąca tekstylna niebieska

Taśmy oznaczeniowe


Niekiedy taśma musi zapewnić nie tylko dobre mocowanie, ale przekazać komunikat. Funkcję taką pełnią taśmy oznaczeniowe. Nie można jednak odmówić im innych właściwości. Weźmy przykładowo schodowe taśmy antypoślizgowe. Dzięki szorstkiej powierzchni zapewniają one odpowiednie tarcie aby chronić przed wypadkiem na śliskich powierzchniach. Dostępne są wersje o ostrzegawczej kolorystyce, które pomogą zauważyć niebezpieczne miejsce. Do produkcji takich taśm stosuje się m.in. PVC.

Oznaczeniowe taśmy ostrzegawcze, oprócz rzucającej się w oczy kolorystyki, mogą również zawierać informacje tekstowe wskazujące na wymagany sposób obchodzenia się z przesyłką. Przeznaczeniem taśm odgradzających jest natomiast odgrodzenie miejsc niebezpiecznych.

 ostrzegawcza taśma oznaczeniowa, zabezpieczona studzienka kanalizacyjna

Rodzaje taśmy montażowych


Przeznaczenie taśm montażowych zdradza sama ich nazwa. Znajdą zastosowanie w handlu do przygotowania ekspozycji sklepowych, w teatrach i na planach filmowych, w prywatnych domach oraz w niezliczonych zastosowaniach.

Do taśm montażowych można zaliczyć taśmy izolacyjne i taśmy duct, a także:
 • taśmy magnetyczne, składające się z folii magnetycznej i kleju,
 • taśmy Gaffa, które wykonane są w tkaniny pokrytej polietylenem i dostępne w wielu kolorach,
 • taśmy z rzepami, umożliwiające wielokrotne przyczepianie i odczepianie przedmiotów.

taśma odgradzająca

Taśmy dwustronne


Taśmy montażowe występują również wśród taśm dwustronnych. W kategorii tej możemy jednak wymienić znacznie więcej specjalistycznych produktów:
 • taśmy dywanowepomogą przymocować dywany do podłogi, co zapobiegnie ich przesuwaniu się i zwiększy bezpieczeństwo,
 • transparentne dwustronne taśmy żelowe to przezroczyste taśmy akrylowe, które pomogą w dyskretnym mocowaniu i łączeniu elementów bezbarwnych,
 • dwustronne taśmy piankowedobrze sprawdzą się przy sklejaniu nierównych lub chropowatych powierzchni, mają też właściwości uszczelniające,
 • foliowe taśmy dwustronnecechują się odpornością na szkodliwe czynniki środowiskowe, w tym chemicznie, wilgoć i promieniowanie UV,
 • dwustronne taśmy silikonowesą całkowicie wodoodporne dlatego można je stosować wewnątrz i na zewnątrz, a w domach najczęściej znajdują zastosowanie w łazienkach do uszczelniania,
 • taśmy flizelinoweznajdują zastosowanie w tapicerstwie, krawiectwie a także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych,
 • bardzo uniwersalne są dwustronne taśmy włókniste,
 • taśmy targowenatomiast oferują łatwe i trwałe sklejenie a równocześnie łatwy demontaż.

Wszelkie opisane rodzaje taśm klejących są dostępne w sklepie Neopak. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.
rodzaje taśm klejących, jaką taśmę pakową wybrać, srebrna power tape
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie