Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskapiątek, 15 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 6699
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Rozmiary arkuszy papieru A,B,C, DL. Jaki format wybrać?

Rozmiary arkuszy papieru A,B,C i DL. Jaki format wybrać?


Przedsiębiorcy prowadzący swój biznes zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi marketingu, często współpracują z osobami zarządzającymi projektami, znającymi się na social mediach i grafikami. Dbanie o każdy element prawidłowej reklamy jest bardzo istotne. Szczególnie teraz, kiedy dostępnych jest tak wiele różnych możliwości. Grafik może wykonać dla Ciebie ulotkę, plakat informujący o najnowszej promocji lub broszury dla potencjalnych klientów. Abyś jednak zrobił to właściwie, musisz powiedzieć mu – na jakim formacie papieru drukowana będzie jego praca. Pozwoli to twórcy na dopasowanie właściwego rozmiaru grafiki oraz ilości pikseli. Jest to niezwykle ważne, ponieważ źle dobrany format papieru może wpłynąć na efekt całej pracy. A, B, a może DL? Co kryje się pod tymi literami? Czym jest format papieru i dlaczego jest taki ważny? 

Formaty papieru – co to takiego?

Czym jest format papieru? 


Format papieru to nic innego, jak określenie wymiarów, a dokładnie długości i szerokości danego arkusza papieru, na przykład kartki używanej do domowej drukarki – jest ona produkowana w formacie A4. Pod tym oznaczeniem kryją się dokładne wymiary, ale posługiwanie się nimi, byłoby o wiele trudniejsze niż zapamiętanie podstawowych oznaczeń zgodnych z alfabetem. Nie tylko kartki papieru oznacza się przy pomocy liter, takich jak: A, B, C czy DL. Wszystkie wyroby papiernicze, a w tym broszury, ulotki, książki i kalendarze oznaczane się przy ich pomocy. Kiedy powiesz grafikowi, z którym współpracujesz, że ulotka stworzona przez niego, wydrukowana będzie na formacie B3 – będzie on od razu wiedział, co takiego masz na myśli i jakie wymiary powinien mieć przygotowany przez niego projekt. Na ten moment najpopularniejszym oznaczeniem papieru jest A4. O takich rozmiarach produkowane są teczki, segregatory, zeszyty szkolne i kalendarze biznesowe. Zazwyczaj format papieru oznaczony literą A kojarzony jest z artykułami biurowymi. 

Rozmiary arkuszy papieru – co oznaczają liczby? 


Z pewnością zauważyłeś, że przy literach znajdują się cyfry. One również "coś" oznaczają. Nie stawia się ich na darmo. Cyfry określają, jak wiele razy powinno się złożyć arkusz podstawowy (jest to arkusz oznaczony przy pomocy 0), aby otrzymać wymiar, który oznaczony został przy pomocy danej cyfry. Dla przykładu: Format A0 ma wymiary 841 x 1189, a format A3 będzie miał wymiary 297 x 420. Z kartki o formacie B1 możesz stworzyć kartkę o wymiarach odpowiadających B2 lub B3. 

Wymiary kartki A4
Przechowywanie biurowe

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Przechowywanie biurowe


Format arkusza papieru A – czym się charakteryzuje? 


Chcesz, aby Twoja firma zaczęła funkcjonować lepiej – przynosiła większe korzyści finansowe – więc decydujesz się na marketing. To zrozumiałe. Jeśli zdecydowałeś się na formę reklamy, jaką są ulotki, to prawdopodobnie drukarnia poleci Ci wydrukowanie ich na formacie A4 lub A5. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie i często najtańsze. Oczywiście wiele zależy, jaki rodzaj papieru wybierzesz, bo w zależności od jego gramatury cena będzie się różnić. Skupmy się jednak na formacie. W Polsce przyjęło się, że wielkość papieru musi być zgodna z wprowadzonymi normami ISO 216, która wyróżnia format A, format B i format C. Jak już udało nam się wspomnieć – największą popularnością cieszy się pierwsza pozycja. Nic dziwnego. Oznacza się za jej pomocą wszelkie akcesoria biurowe i szkolne. Najczęściej kupowane są produkty oznaczone, jako A4 oraz A5, A3 trochę rzadziej jest spotykane, ale nietrudno znaleźć blok techniczny o tym formacie. Czy wiedziałeś, że format A0 mieści w sobie 16 kartek wielkości A4? W jaki sposób jest to liczone? Powierzchnia formatu oznaczonego wyjściową A0 wynosi 1 metr kwadratowy. Stosunek jej boków odpowiada 1 do √2. Zachowując takie proporcje, otrzymasz kolejne formaty: A1, A2, A3 i tak dalej... 


Czym jest format DL? 


Norma ISO 216 wyróżnia format A, B oraz C. A przecież w tytule napisane zostały dwie litery D i L. Co one oznaczają, skoro nie są oddzielnym formatem? Jest to wyjątkowo charakterystyczny format – formatu A. Można otrzymać go, korzystając z kartek A4, dlatego nie uznaje się go za osobne oznaczenie wymiarów. Wystarczy złożyć kartę A4, patrząc na wymiary najdłuższego boku. Z jednej kartki powstać powinny trzy równe ze sobą części. Właśnie wtedy otrzyma się format DL.

Jakie wymiary ma format A?

Rozmiary arkuszy papieru – czym jest format B? 


Z formatem B jest tak, że rzadko spotyka się przedmiot oznaczony w ten sposób, ale każdy choć raz miał styczność z wielkością kryjącą się pod formatem B. Jest on z pewnością mniej znany w porównaniu do formatu A. Warto wiedzieć, co takiego oznacza. Papieru o takich wymiarach nie dostaniesz w sklepie papierniczym. Nie znajdziesz go również na dziale z drukarkami. Format B używany jest to oznaczania notesów przeznaczonych do pracy, kalendarzy ściennych lub takich, które posiadają dodatkowe miejsce na zapiski oraz niektórych książek. Dlaczego powstał format B, skoro format A mógłby być wystarczający? Format B to specjalny format. Jest on stworzony, aby zapewnić drukarzom i osobom pracujących z papierem, dodatkowe miejsce na notatki. Papier o formacie B często określany jest jako pomocniczy lub wspomagający. Dzięki niemu korzystać możesz z tzw. marginesów.

Papier do drukarki

Format C – kiedy warto go wybrać? 


Papier o formacie C to już produkt przeznaczony dla specjalistów z branży poligraficznej. Często nazywa się go tzw. pozostałością z przeszłości. Często można spotkać się z określeniem – format kopertowy, ponieważ wymiary kopert, w których wysyłane były listy (i często nadal są) oznaczany jest przy pomocy formatu C. Jest on trochę większy od formatu A. Wybierz go, kiedy chcesz stworzyć broszurę lub zakupić koperty na specjalne vouchery dla klientów.
Format papieru – jaki wybrać?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie