Joanna WrzeszczJoanna Wrzeszczczwartek, 1 września 20224 minuty czytanialiczba wyświetleń: 3054
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Segregator - Twój sposób na uporządkowanie dokumentów!


segregator biurowy
Porządek oraz odpowiednia segregacja dokumentów
to elementy, które warto wprowadzić zarówno w biurze czy firmie, jak i we własnym domu. Rachunki za mieszkanie, dokumenty dotyczące samochodu, wyniki badań lekarskich czy umowy dotyczące pracy powinny mieć określone miejsce, dzięki czemu stają się prostsze w przechowywaniu. Odpowiednio zorganizowane dokumenty pozwalają łatwo odnaleźć informacje, które mogą być potrzebne w nieoczekiwanym momencie. 

Wybierz odpowiedni dla siebie segregator na dokumenty!

Istnieje wiele sposobów przechowywania dokumentacji w domach czy biurach, jednak najbardziej skutecznym i wygodnym jest wybór odpowiedniego segregatora. To artykuł biurowy, bez którego ciężko sobie wyobrazić pracę w wielu branżach, między innymi w księgowości, w szkole lub przy prowadzeniu własnej działalności. Co sprawia, że segregatory są najczęściej wybierane do porządkowania dokumentów? Jakie są rodzaje segregatorów oraz ich cechy szczególne? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Rodzaje segregatorów na dokumenty


rodzaje segregatorów biurowychNa rynku możesz spotkać się z wieloma rodzajami segregatorów, które będą się od siebie różniły pod wieloma względami. Wybierając segregator idealny do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak:
  • format segregatora - najczęściej dostępne w formacie A4 lub A5 np. segregator czarny A4;
  • szerokość segregatora - im szerszy, tym większą ilość dokumentacji możesz w nim zmieścić;
  • rodzaj zamknięcia - segregatory możesz spotkać zwykle z zamknięciem na dwa lub cztery zatrzaski.


Segregator z dwoma czy czterema zatrzaskami?

Segregator warto dobierać pod względem tego, ile sztuk dokumentów i w jaki sposób chcesz w nim przechowywać. Kartki A4 bez koszulki wygodniej będzie wpiąć w segregator z dwoma zatrzaskami, zaś w przypadku koszulek możesz postawić na cztery zatrzaski. Duży wybór modeli segregatorów ułatwia znalezienie najlepszego rozwiązania do każdego domowego lub firmowego archiwum.


Co to jest i do czego najczęściej się przydaje segregator?


co to jest segregatorSegregator to artykuł, z którym wiele osób mogło się spotkać już we wczesnych latach szkolnych. Umożliwia on wygodne przechowywanie dokumentów, akt, sprawdzianów, umów lub innych zapisków na kartkach papieru w taki sposób, aby były łatwo dostępne. Swoją budową segregatory przypominają nieco książki, jednak ich grzbiety zwykle są grubsze, co umożliwia schowanie w środku dużej ilości arkuszy papieru. Posiadają twardą okładkę, dzięki czemu ich wnętrze jest chronione przed zagnieceniami. Występują w wielu różnych kolorach, mogą być gładkie i jednolite lub posiadać wyjątkowe grafiki na przedniej i tylnej części okładki. Na grzbiecie segregatora możesz zapisać za pomocą markera lub specjalnej etykietki, jaka zawartość jest w nim przetrzymywana, aby móc ją bez trudu odnaleźć.

Segregatory zostały wyposażone w specjalne, metalowe zatrzaski, które można w szybki sposób otworzyć i zamknąć. Niektóre modele posiadają także specjalny mechanizm, dzięki czemu wystarczy unieść dedykowaną dźwignię, aby zatrzaski same się otworzyły. Przetrzymywanie dokumentów w segregatorze niesie za sobą wiele zalet, o których warto wiedzieć.
Czy wiesz, że na rynku istnieją mniej klasyczne wersje tego produktu? Jest to na przykład segregator ekologiczny, który został wyprodukowany z tektury.  Segregatory na dokumenty - zalety 


Dlaczego segregator to najczęściej wybierany sposób porządkowania różnych dokumentów? Jego główną zaletą jest możliwość łatwego przeglądania zamkniętej w nim zawartości. Prosty mechanizm zatrzaskowy umożliwia Ci włożenie i wyjęcie wybranego arkusza w konkretnym miejscu tak, aby zachować odpowiednią chronologię lub wybrane kryterium układania. Zewnętrzna obudowa segregatora skutecznie chroni jego zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, w tym między innymi przed gięciem, zabrudzeniem oraz w pewnym stopniu przed wilgocią. 
Segregatory na dokumenty

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Segregatory na dokumenty

Koszulki i przekładki do segregatora 

przekładki do segregatoraJako dodatkową ochronę dla przechowywanych arkuszy możesz wykorzystać koszulki, które swoją budową są dostosowane do przechowywania na zatrzaskach segregatora. Zwiększają one ochronę dokumentów oraz niwelują konieczność ich przedziurawienia w celu włożenia do mechanizmu segregatora. Poza koszulkami do wnętrza segregatorów można także dokupić specjalne przekładki do segregatora, które będą wyznaczały konkretne kategorie lub lata, jakich dotyczy dana dokumentacja. Segregator jest wyjątkowo prosty w przechowywaniu, wygodny w wyjmowaniu oraz przeglądaniu jego wnętrza, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.


Jak naprawić segregator?

jak naprawić segregatorW przypadku segregatorów częstym problemem może być poluzowanie i niedomykanie się zacisków wewnątrz produktu. Częste otwieranie i zamykanie lub mocne siłowanie się z mechanizmem może spowodować, że między zamkniętymi ząbkami segregatora pozostanie szczelina, przez którą dokumenty będa sie wysuwały. Aby tego uniknąć, warto ostrożnie działać z mechanizmem otwierania i zamykania segregatora. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, w przypadku klasycznego mechanizmu bez dźwigni otwierającej, wystarczy delikatnie ścisnąć obie strony zacisku ku sobie za pomocą obcęg. Metal powinien wrócić na swoje miejsce, a segregator odzyska dawną sprawność. 

Równie częstym problemem jest wypadanie mechanizmu dźwigni, służącego do otwierania i zamykania zacisków segregatora. Dźwignia działa za pomocą specjalnej okrągłej prowadnicy, która umożliwia jej podniesienie i opuszczenie, przesuwając się po metalowej części zacisku. Jeżeli prowadnica zsunie się z metalu, należy ją z powrotem umieścić we właściwym miejscu, aby mechanizm zadziałał poprawnie.


Gdzie wyrzucać segregatory?


Segregator to produkt, który można wykorzystywać wielokrotnie, bez potrzeby pozbywania się go. Jednak jeśli ulegnie on zniszczeniu lub po prostu przestanie być przydatny, należy go utylizować jak odpady zmieszane. Dzieje się tak, ponieważ przy produkcji segregatorów wykorzystywanych jest wiele różnych elementów, których nie sposób od siebie odłączyć, dlatego nie może on być poddawany recyklingowi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ekologicznych segregatorów, do których produkcji nie wykorzystuje się nadmiaru dodatkowych składników. Przy takim wariancie możliwe jest oderwanie samego mechanizmu, który wyrzucisz do pojemnika na tworzywa sztuczne, zaś okładka może spokojnie trafić do pojemnika na papier.


Jak ozdobić segregator?


Dzięki swojej budowie segregator możemy także łatwo ozdobić, nadając mu wyjątkowy charakter. W tym celu warto wykorzystać przede wszystkim ulubione naklejki oraz markery, które nie zostaną starte ze specyficznej okładki segregatora. Możemy go również udekorować papierem ozdobnym lub elementami trójwymiarowymi, przyklejonymi za pomocą gorącego kleju. Do ozdabiania segregatorów doskonale nada się sznurek jutowy i gałązka lawendy lub świerku. Okładkę segregatora możesz również pomalować, wykorzystując w tym celu farbę akrylową lub plakatową. Przeobraź zwykły segregator w wyjątkowy sposób przechowywania artystycznych dzieł i stwórz niepowtarzalny produkt do własnej biblioteczki.
segregator na dokumenty biurowy
Wyślij emailem
  • W czym najlepiej przechowywać dokumenty?

    Dokumenty najlepiej przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych segregatorach. Takie segregatory zabezpieczają faktury, umowy czy rachunki przed zagnieceniami oraz przed czynnikami zewnętrznymi. Pomagają również w utrzymaniu porządku oraz ułatwiają archiwizowanie. Większość segregatorów biurowych ma miejsce na wymienną etykietę, do opisu co znajduje się w wewnątrz segregatora. Na rynku jest spory wybór takich segregatorów, mogą się różnić formatem, szerokością oraz rodzajem zamknięcia.
    Dobrej jakości segregatory do przechowywania dokumentów w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie