Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 9 czerwca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1254
Ilość komentarzy: 0

Streczowanie palety do transportu - jak robić to prawidłowo?

Stosunkowo niewielkich rozmiarów przesyłki z wagą maksymalnie do 30 kg najczęściej nie przysparzają dużych problemów w przypadku pakowania. Jeśli chodzi o maksymalną wagę przesyłek, warto zapoznać się z regulaminem firmy kurierskiej, z której usług się korzysta. Wagi, jak i wielkości mogą się różnić, dlatego należy takie parametry sprawdzać u źródła. Sprawy trochę się komplikują, jeśli chodzi o zabezpieczanie towaru przy wysyłkach paletowych. Maksymalna wielkość - choć najczęściej korzysta się z palet euro oraz waga również uzależnione są od przewoźnika. Zawsze sprawdzaj takie rzeczy przed nadaniem przesyłki, mogą one bowiem wpływać znacząco na koszty wysyłki. Zabezpieczanie przesyłek paletowych jest konieczne, jeśli chcesz, aby towar dotarł do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Jedną z czynności, które warto wykonać jest stretchowanie. Po co się to robi i jakie korzyści z tego wynikają? Czy folia stretch jest w stanie zabezpieczyć ciężki ładunek? Odpowiedzi na te pytania postaramy się umieścić w poniższym artykule.

Owijanie transparentną folią stretch palety z towarem

Stretchowanie palet - po co się to robi?


Z czego produkowana jest folia stretch? Materiał ten produkowany jest niemal w pełni z surowca, jakim jest liniowy polietylen o niskiej gęstości, czyli LDPE. To właśnie dzięki temu, folia stretch może wyróżniać się takimi właściwościami jak doskonała elastyczność, woskowatość oraz bardzo dobra termoplastyczność. Folia stretch wręcz idealnie przylega do materiału, który chcesz zabezpieczyć. Właściwości, które wyróżniają folię, sprawiają, że bardzo dobrze sprawdza się ona przy zabezpieczaniu różnego rodzaju towarów przewożonych na paletach. I nie mamy na myśli wyłącznie przesyłek o regularnych kształtach. Folia stretch może chronić przed kurzem, pyłem i wilgocią. A także przed dostępem do promieni słonecznych. Warto wspomnieć też, że folia tego rodzaju dostępna jest w różnych kolorach. W sklepie Neopak znajdziesz takie produkty jak:

Czy kolor folii stretch ma wpływ na jej właściwości?


Niezależnie od tego, który kolor folii wybierzesz warto, abyś pamiętał, że jest ona lekka i elastyczna. Doskonale przylega do różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się przy stabilizowaniu przedmiotów. Znajdujący się na palecie towar dzięki niej jest nie tylko chroniony przed wilgocią, zanieczyszczeniami oraz czynnikami atmosferycznymi. Również utrzymuje on swoje miejsce, dzięki niej. Kolorowe folie - w tym folia stretch czarna, dodatkowo chronią zawartość przed wścibskimi spojrzeniami osób trzecich.

Zastretchowana paleta i paleciak
Folia stretch

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia stretch

Które palety streczować?


Czy wszystkie palety wymagają stretchowania? W niektórych przypadkach nie jest to etap konieczny, gdyż dostępne są jeszcze innego rodzaju materiały zabezpieczające. Mamy na myśli np. napinacze do taśm, zapinki polipropylenowe, narożniki ochronne do bandowania oraz taśmy stalowe. W sklepie Neopak znajdziesz też całe zestawy do bandowania. Zaoszczędzą Ci czasu przy wyszukiwaniu poszczególnych produktów. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że stretchowanie wykorzystuje się niezwykle często. I to niezależnie od tego, jaki towar jest przewożony. Najczęściej jednak folia stretch jest wykorzystywana, gdy na palecie znajdują się mniejsze opakowania. Doskonałym przykładem są kartony, które trzeba koniecznie zabezpieczyć przed ewentualną zmianą pozycji. Bardzo często folie wykorzystywane są też w sytuacji, kiedy paleta jest przechowywana na dworze.

Stretchowanie palety - jak to zrobić?


Z reguły wykorzystanie folii stretch nie jest ściśle związane z koniecznością użytkowania żadnych narzędzi. Dostępne są oczywiście dyspensery do folii stretch, które ułatwiają i usprawniają pracę, jednak nie są niezbędne. Ogólnie, można powiedzieć, ze stretchowanie palety nie jest czynnością trudną. O czym należy pamiętać?
 1. Produkt umieszczony na palecie nie powinien wystawać poza jej obręb.
 2. Waga w miarę możliwości powinna być równomiernie rozłożona. Dzięki temu nie pojawią się problemy przy przewożeniu palety.
 3. Ostre krawędzie warto zabezpieczyć - przydadzą sie kątowniki lub tektura.
 4. Paletę ustawić w takim miejscu, aby z każdej strony był do niej swobodny dostęp.
 5. Owijać paletę folią - robić to szczelnie i dokładnie.
 6. Zadbać o to, aby w jednym miejscu produkt owinięty był kilkukrotnie. W przypadku przewożenia kartonów na paletach najlepiej trzema lub czterema warstwami folii zabezpieczyć pierwszy i ostatni rząd.
 7. W celu zapewnienia lepszej stabilizacji przeciągnąć folię po przekątnej zaczynając od jednego z rogów.

Rolki folii stretch na palecie

Podsumowanie - stretchowanie palet jako doskonały sposób na ochronę przed zanieczyszczeniami i wilgocią


Jak już wspomnieliśmy proces stretchowania palety jest wyjątkowo prosty. Jednak biorąc pod uwagę, że folia stretch ma za zadanie zabezpieczyć znajdujący się na palecie towar, ważne jest pamiętanie o kilku kwestiach. Folia jest elastyczna i trudno ją przerwać, dlatego nie bój się podczas owijania kartonów, lub innego towaru odpowiednio jej napiąć. Dzięki temu będzie utrzymywała dany produkt na swoim miejscu. Rób to jednak z wyczuciem, bo zbyt mocne napięcie, może doprowadzić do tego, że folia straci swoje właściwości. Kolejną rzeczą jest zadbanie o to, aby wewnętrzna część dotykała bezpośrednio towaru. Dlaczego? A no dlatego, że dzięki temu, iż jest ona bardziej lepka, lepiej trzyma się produktu. Zabezpieczając paletę, która ma stać na dworze, nie zapomnij o górnej części.
Paleta z kartonami owinięta stretchem i paleciak
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie