Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaczwartek, 14 kwietnia 20226 minut czytanialiczba wyświetleń: 7138
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Sznurki bawełniane, co można z nich zrobić?

Sznurki bawełniane, co można z nich zrobić?

Są takie materiały, z których stworzyć można prawie wszystko, zaczynając od barwnych wyplatanek, kończąc na praktycznych akcesoriach. Domowa przestrzeń staje się zupełnie inna, dzięki dekoracyjnym detalom, które powstają przy użyciu niezastąpionego, wdzięcznego materiału, jakim jest sznurek bawełniany. Ten uniwersalny produkt daje wiele możliwości, warto odkryć je wszystkie i odmienić swoją codzienną rutynę. Niżej wymienione pomysły sprawdzą się u osób początkujących, jak i zaawansowanych. Poziom wiedzy można dopasować do danego przedmiotu, który chce się wytworzyć. 

Do tworzenia rękodzieła przy pomocy sznurka nie są potrzebne żadne zaawansowane umiejętności. Wystarczy dobry tutorial w formie wideo lub poradnik dla początkujących. Co istotne, sznurek bawełniany to świetny sposób na kreatywne spędzanie czasu z najbliższymi. Niektóre projekty dopasowane są do możliwości najmłodszych. Rodzinny weekend z robótkami sprawi, że wspólna integracja będzie dużo fajniejsza. 

Czym są sznurki bawełniane? 

Sznurek bawełniany to produkt uniwersalny, dostępny w wielu różnych wielkościach. Każdy rozmiar dopasowany jest do przeznaczenia – dla rękodzielników najlepszą wielkością grubością będzie 5 milimetrów, rzadziej 2 czy 3 milimetry. Poza wielkością wyróżnia się sznurki bawełniane z rdzeniem i bez. Czym tak właściwie on jest? Rdzeń, najprościej mówiąc, to białe, poliestrowe wypełnienie sznurka, zazwyczaj widoczne gołym okiem. Przydaje się on przy łączeniu motków. Sprawia, że zszycia są trwalsze i mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Sznurki bawełniane podzielić można w zależności od splotu. Może on być ścisły lub luźniejszy. Wybór zależy od przeznaczenia. Luźny splot bardzo dobrze sprawdzi się przy Tworzeniu płaskich robótek – dywanu, koca, narzuty na łóżko. Natomiast ciaśniejszy plot używany jest do plecenia koszyków, torebek i innych przedmiotów tego typu. 
Żółty sznurek bawełniany

Rodzajów sznurków bawełnianych jest naprawdę wiele. Dają one nieograniczone możliwości. Nie tylko rodzaj splotu i grubość ma znaczenie. Równie ważne jest rodzaj zastosowanych włókien. Warto wiedzieć, że sznurki bawełniane mają swojego zamiennika w wersji poliestrowej. Jest on bardziej wytrzymały i odporny na rozciąganie oraz wilgoć, natomiast bardziej szorstki i mniej przyjemny w dotyku. To, jaki sznurek powinien zostać wybrany, zależy od rodzaju akcesoriów, które chce się z niego przygotować. Miękka bawełna pasuje do sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet salonu. Sznurek poliestrowy swoje miejsce znajdzie w kuchni i łazience. 
Sznurki bawełniane

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Sznurki bawełniane


Zalety sznurka bawełnianego 

Sznurek bawełniany jest sposobem na dorobienie do domowego budżetu, jak i kreatywnym zajęciem dodatkowym. W jakim celu się po niego sięga, to już indywidualna sprawa. Jak każdy produkt i sznurek bawełniany, ma swoje zalety. Przede wszystkim jest tani, sprzedawany w ekonomicznych rolkach o różnej gramaturze. Można stworzyć z niego prawie wszystko. Najbardziej zaawansowani rękodzielnicy, za jego pomocą, tworzą ubrania, biżuterię i inne modowe akcesoria. Sznurek to sposób na ocieplenie domowej przestrzeni i  ozdobienie pokoju dziecięcego. Jakie są zalety używania sznurka bawełnianego? 

Dzięki niemu odkryć można swoje umiejętności, nawet te najbardziej skryte. Obcowanie ze sznurkiem bawełnianym uczy cierpliwości, ponieważ niektóre sploty są bardzo wymagające, a nauka ich trwa wiele godzin. Warto wspomnieć, że tworzenie rękodzieła pomaga walczyć ze złością i ograniczać stres. 


Niebieski sznurek bawełniany

Tak, jak wspomniane zostało wyżej, sznurek bawełniany może być sposobem na dodatkowy zarobek. Tworzone za jego pomocą dekoracje, ubrania i inne produkty, dobrze się sprzedają na całym świecie. Niektórzy projektanci wnętrz korzystają z możliwości, jakie oferują im rękodzielnicy. Na zdjęciach umieszczanych w internecie często zauważyć można pleciony dywan. Dekoruje on całą scenerię i często używany jest jako tło do zdjęć produktowych. Możliwości jest wiele. Warto kupić sznurek bawełniany na próbę i cieszyć się z otrzymanych efektów. 


Makrama oraz jej historia 

Wszystko – to najbardziej prawidłowa odpowiedź, ale mało satysfakcjonująca.  Najczęściej z tego produktu powstają dekoracje, ozdoby domowe i tekstylia. Zaraz po tym, rękodzielnicy stawiają na dodatki, takie jak torebki, kolczyki, a nawet modne bransoletki. Oprócz wyżej wymienionych produktów stworzyć można piękne prezenty dla najbliższych. Jedyne ograniczenie, jakie istnieje to umiejętności – ale i taką przeszkodę da się ominąć. Tworzenie wymaga czasu. Swoją przygodę ze sznurkami bawełnianymi najlepiej zacząć od prostych, nieskomplikowanych konstrukcji, na przykład serwetki lub obrusu na stół dla najbliższej osoby. Razem z nabywaniem nowych umiejętności, stopniowo wchodzić można na wyższe poziomy. Nim się zauważy, zacznie się tworzyć piękne kosze na pranie i łazienkowe tekstylia. Co dokładnie powstaje przy użyciu sznurka bawełnianego? 

Ostatniego czasu rynkiem rządzą makramy, czyli tworzone z pasją ozdoby. Nazwa ta pochodzi z języka arabskiego i oznacza ozdobę wiązaną. W Polsce pod nazwą makrama kryje się pewna technika wiązania. Jest ona bardzo rozbudowana metoda tworzenia dekoracji – mogą to być nakładki na doniczkę, kosze na pranie, tekstylia domowe. Aby stworzyć coś wyjątkowego, potrzeba niezliczonej ilości sznurka bawełnianego oraz znajomości 2-3 podstawowych splotów. Mając te dwie, wyżej wymienione rzeczy pozostaje tylko przejść do działania. 

Tworzenie makramy jest skomplikowane, ale nie trudno się nauczyć podstaw. Wykonanie dekoracji polega na odpowiednim wiązaniu, skręcaniu i doborze sposobu nawijania sznurków. Trzeba poświęcić wiele godzin, aby finalnie otrzymać produkt mocny i trwały. Rodzajów wiązań jest tak dużo, że dają one nieograniczone możliwości, a nauczenie się ich wszystkich graniczy z cudem. Najrozmaitsze wzory, łączenia, kolory czekają na rękodzielnika. Przy tworzeniu makramy istotna jest precyzja i sprawność. Nie poleca się oglądać telewizji i pleść. Lepiej skupić się na jednej rzeczy, aby mieć pewność, że otrzymana dekoracja nie zniszczy się za jakiś czas. 

Mało kto zna historię makramy, a jest ona dość barwna. Wszystko zaczęło się na Bliskim Wschodzie, ale nie tylko tam spotkać można było plecionki. W Ameryce Południowej, gdzie Inkowie korzystali z pisma węzełkowego. Udając się trochę bardziej w świat, spotkać można pierwszych żeglarzy i ich plecione łańcuszki, kolorowe talizmany, które chronić miały przed niepowodzeniem na wodach. Nawet w starożytnej Grecji węzły miały swoje zastosowanie. Używano ich przy leczeniu złamań. Służyły, jako odpowiedniki dzisiejszych bandaży. Już w średniowieczu makramowe koronki ze złotych i srebrnych nici cieszyły się ogromną popularnością. Oznaczały one bogactwo. Ozdabiały szaty tylko zamożnych członków wielkich rodów. 

Makrama

Co jeszcze można zrobić ze sznurka bawełnianego?

Najczęściej, w Polsce, spotkać można dekoracje ścienne. Są to proste wiązania, które przytrzymują doniczki, zdobią puste, białe ściany lub po prostu zwisają z sufitu, w zgrabny sposób. Ze sznurka bawełnianego można zrobić elementy zdobiące ramki na zdjęcia, czy okna. Możliwości jest naprawdę wiele. Jedną z najpopularniejszych są klasyczne wiązania, które zawiesić można w dowolnym miejscu. Plecione koce również przyciągną wzrok zaproszonych Gości. Wystarczy poszperać w internecie, aby znaleźć dokładne poradniki, jak krok po kroku stworzyć coś, z niczego. 

Sznurek bawełniany to nie tylko nieodłączny element plecionek, ale również sposób na kreatywną, rodzinną zabawę. Wystarczy kilka rekwizytów, dobry jakościowo sznurek i rozrywka na kilka godzin gwarantowana. Jak bawić się z tym uniwersalnym przedmiotem? Należy przygotować nieużywaną szklankę, dobrze ją umyć i odtłuścić. Do zabawy potrzebny będzie dobry klej i wybrane 3 kolory sznurka bawełnianego. Kiedy wszystko jest już gotowe, przejść można do pracy. Wybrane naczynie do picia należy dokładnie posmarować klejem i owinąć jedną warstwą sznurka. Kolory nakładać na zmianę lub w taki sposób, aby tworzyły ciekawe wzory i faktury. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć kolekcję domowej zastawy. Do kubków pasować będą miseczki, dzbanki, karafki. Pełna dowolność. Warto podkreślić, że do zabaw tego typu, nie są potrzebne umiejętności związane z pleceniem. Zaawansowane techniki odchodzą na bok. Liczy się tylko dobra zabawa z rodziną. 

Sznurek bawełniany może być praktycznym przedmiotem znajdującym się w domu. Nie musi być wykorzystywany tylko do zabawy, czy plecenia. Można użyć go do dekorowania w zupełnie inny sposób. Nawet w biznesie. Floryści używać mogą sznurka bawełnianego do udekorowania bukietów lub stworzenia ich. Natomiast w gastronomii sznurkiem ozdabiać można plastikowe opakowania, które pojadą do klienta. W każdym biznesie znajdzie się sposób na sznurek bawełniany. Ten kolorowy materiał ozdobi wiele produktów. 

Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się małe meble wykonane za pomocą grubego sznurka bawełnianego. Być może zrobienie kanapy przy jego użyciu, okaże się naprawdę dużym wyzwaniem, ale stworzenie pufy nie jest już tak trudne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, w których rządzi internet. W sieci znajdzie się wszystko, nawet dokładne, długie poradniki, jak stworzyć meble ze sznurka bawełnianego. Wszystko powiedziane jest krok po kroku – z omówieniem użytych produktów, akcesoriów, a nawet dodatków. Pufa to jedno z wielu możliwości. Stworzyć można również narzuty na sofy, plecione koce zdobiące łóżka, a nawet kołyski dla dzieci – mowa tutaj o koszu Mojżesza, czyli popularnym łóżeczku dla niemowląt. 

Ten niezastąpiony produkt jest idealnym narzędziem do stworzenia prezentów. Najmłodsi członkowie rodziny, przy pomocy sznurka bawełnianego, stworzyć mogą niezastąpione kartki okolicznościowe. Wystarczy mieć pod ręką kolorowe skrawki papieru, materiału i sznurek o dowolnej długości. Ważne, aby był on kolorowy. Rodzinę ucieszy własnoręcznie wykonany prezent, szczególnie że wiedzą ile serca dziecko włożyło w swoją pracę. 
Makrama, sznurek bawełniany
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie