Natalia KabałaNatalia Kabałaczwartek, 17 marca 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 2599
Ilość komentarzy: 0

Tektura falista rewolucja w opakowaniach

Tektura falista rewolucja w opakowaniach


Dzisiejsza rzeczywistość w znacznej części związana jest z produkcją, transportem i handlem powstających produktów. Żaden z tych sektorów przemysłowych nie mógłby pełnić swojej roli bez kluczowego elementu, jakim jest opakowanie chroniące powstające produkty. Każda rzecz przeznaczona do sprzedaży jest w odpowiedni sposób zabezpieczana przed zniszczeniem.Jednym z materiałów, który jest popularnie wykorzystywany do tworzenia opakowań, jest tektura falista. Dla tych, którzy chcą poznać specyfikację techniczną tektury falistej oraz to, dlaczego jest tak chętnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, przygotowaliśmy poniższy tekst, w którym przybliżamy najważniejsze informacje na ten temat.


Czym właściwie jest tektura falista?


Tektura falista należy do szerokiego grona opakowań tekturowych, które pierwotnie powstają z jednej pulpy papierowej. To, co jednak odróżnia tekturę falistą od innych, jest fakt, że stanowi ona połączenie kilku warstw papieru. Warto tutaj podkreślić, że sklejone warstwy papieru nie są jednolite, a różnią się od siebie – zazwyczaj jest to główna środkowa falista warstwa otoczona przez dwie płaskie warstwy z dwóch stron. Taka konstrukcja w swoim wyglądem przypomina harmonijkę.
Tektura

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Tektura

Tektura falista jako element rewolucyjny w tworzeniu opakowań


Ze źródeł historycznych wiemy dzisiaj, że początki tektury falistej miały swoje miejsce w XIX wieku. Materiał, który stanowi ważny element samej tektury – papier falisty został opatentowany w 1856 roku w Anglii. W tamtym okresie pełnił on rolę elementu usztywniającego popularne wtedy cylindry i kapelusze. Wiele lat później papier falisty został ponownie opatentowany, ale już w nieco zmodyfikowanej formie – obie strony arkusza oklejono płaskimi arkuszami materiału i tak powstała tektura falista.

Początkowo tektura falista stanowiła chętnie wykorzystywany sposób na zabezpieczanie szklanych butelek i opakowywanie lamp naftowych. Z biegiem lat i rozwojem przemysłu powstawały maszyny, które umożliwiały hurtową produkcję tektury falistej, co wiązało się także z większym dostępem do tego materiału. Oznaczało to, że tektura falista może być częściej wykorzystywana jako materiał opakowaniowy i tak w XX wieku zaczęły powstawać już pierwsze gotowe pudełka.

Tekturowe opakowania były powszechnie stosowane do zabezpieczania delikatnych przedmiotów, takich jak ceramika czy szkło, ale z czasem zasięg przeznaczenia tego materiału dotarł już do wielu innych gałęzi przemysłu. W latach 50. pracujący rolnicy wykorzystywali pudełka z tektury falistej do pakowania owoców na sprzedaż. Dzisiaj sami możemy zauważyć, jak daleko rozwinęła się popularność tego produktu i jak ciężko byłoby zrezygnować z jego wykorzystania.Opakowania z tektury falistej – rodzaje


Tekturowe opakowania wyprodukowane z wykorzystaniem tektury falistej różnią się między sobą po wieloma względami. Najprostszym podziałem, który pozwala na rozróżnienie ich między sobą, jest podział na trzy rodzaje:

- tektura falista dwuwarstwowa – większość delikatnych pudełek powstaje właśnie z tego rodzaju tektury. Są to opakowania wykonane z głównej warstwy pofalowanej, oklejonej płaską warstwą papieru wzmacniającego. Najczęściej wykorzystywane do pakowania przesyłek,
- tektura falista trójwarstwowa – tektura ta jest mocniejsza niż tektura dwuwarstwowa, dzięki czemu wykorzystywana jest w przemyśle związanym z opakowaniami. To podstawowy rodzaj tektury, składającej się z warstwy falistej otoczonej warstwami płaskimi z dwóch stron,
- tektura falista pięciowarstwowa – jak nazwa wskazuje, tektura ta zbudowana jest z pięciu warstw materiałów, które składają się na najmocniejszy rodzaj tekturowego opakowania. Z pięciowarstwową tekturą falistą spotkamy się zatem w branży związanej z produktami o większych rozmiarach i wadze.

Dla tych, którzy szukają najmocniejszych opakowań, stworzono tekturę falistą siedmiowarstwową, która znajduje swoje zastosowanie głównie w transporcie.

Tektura falista - zalety


Tektura falista wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Produkt ten jest w pełni ekologiczny, ponieważ powstaje z przetworzonej masy papierowej, która pochodzi z naturalnych materiałów. Dzięki temu tworzenie produktów z tektury falistej nie przyczynia się negatywnie do zmian w środowisku.

Inną zaletą tektury falistej jest fakt, że to produkt wyjątkowo tani. Można wykorzystać ją do tworzenia opakowań na produkty, pudełek prezentowych czy kartonów ozdobnych.

Tektura falista, sprawdź naszą ofertę:

Fala tektury – jakie ma znaczenie?


Obecnie na rynku można znaleźć różnorodne propozycje tektur falistych, które są tworzone z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Producenci tworzą opakowania, które są mniej lub bardziej wytrzymałe, więc część z nich sprawdzi się jako pudełko na perfumy, a część spełni swoją funkcję jako pudełko na meble.

Na czym zatem polega różnica w budowie tektur falistych? Otóż wszystko sprowadza się do rodzaju fali, która znajduje się wewnątrz. Falami w tekturze są dosłownie pofałdowane elementy kartonu, które różnią się pod względem wysokości, szerokości i częstotliwości występowania. Każdy rodzaj fali ma inne właściwości, pozwalające na utworzenie opakowania o konkretnej wytrzymałości i gramaturze. Możemy wyróżnić kilka kategorii fal, które są obecnie najczęściej wykorzystywane:

- fala B – ten rodzaj fali pozwala na tworzenie opakowań, które będą przeznaczone do pakowania produktów o średniej ciężkości. Fala B ma grubość od 2,5 do 3 mm,
- fala C – tektura o falistości typu C ma grubość od 3 do 4 mm, co czyni ją najgrubszą w kategorii tektur trzywarstwowych. Dzięki temu może być wykorzystywana do pakowania i transportu produktów o wadze do 20 kilogramów,
- fala E – tzw. mikrofala – tektury o falistości typu E są jednymi z najpowszechniej dostępnymi opakowaniami produktów w wielu branżach przemysłu. Ten rodzaj materiału wykorzystywany jest do pakowania lekkich przedmiotów, m. in. kosmetyków, odzieży i innych,
- fala EB – tektura wykonana z tego rodzaju fali należy do kategorii tektur pięciowarstwowych. Materiał ten cechuje stosunkowo duża grubość – 4,3 mm, co sprawia, że większość powstających opakowań ma większe rozmiary i świetnie sprawdza się przy pakowaniu większych przedmiotów,
- fala BC – dla osób, które szukają najmocniejszej tektury, najlepsza będzie tektura o falistości typu BC. Opakowania wykonane z tego materiału są wysoce wytrzymałe na obciążenia i pozwalają na zapakowanie aż 35 kilogramów obciążenia. Ten rodzaj tektury osiąga grubość około 7 mm, dzięki czemu stanowi świetną warstwę ochronną dla przechowywanej zawartości.

Wybierając opakowania do produktów, warto wiedzieć, z jakiego rodzaju materiału zostały wykonane i jakie parametry je cechują. Na stronie naszego sklepu opakowania wykonane z tektury falistej są oznaczone odpowiednimi opisami, aby nasi klienci mogli sprawnie znaleźć to, czego szukają.

Jak powstaje tektura falista?


Tektura falista produkowana jest specjalnych zakładach przemysłowych na tak zwanej tekturnicy. Proces powstawania docelowego materiału sprowadza się do naprzemiennego łączenia dwóch rodzajów papieru - pofalowanego i gładkiego.

Przed łączeniem warstw ważnym elementem jest stworzenie części pofalowanej. Wykonuje się to przy pomocy specjalnych wałów, które naginają materiał tak, aby miał określony kształt. W ten sposób powstają różnorodne rodzaje fal w tekturze.

Pofalowana i gładka warstwa papieru tekturowego musi zostać trwale złączona. W tym celu wykorzystywany jest klej, który skleja część falistą oraz gładką. Zabiegi te prowadzą do otrzymania dwóch warstw tektury, dlatego, aby powstały kolejne konieczne jest powtarzanie procesu.

Po otrzymaniu określonej ilość warstw tektury, konieczne jest usunięcie wilgoci i wysuszenie gotowego materiału. W tym samym czasie dochodzi do trwalszego połączenia różnych warstw. Na sam koniec gotowy pakiet jest cięty w odpowiednie kawałki, tak aby udało się otrzymać arkusze o określonym formacie.
Zastosowanie tektury falistej


Tektura falista to uniwersalny materiał, który jest stosowany w wielu branżach związanych z pakowaniem produktów. Z jej zastosowaniem możemy zatem spotkać się w firmach specjalizujących się w produkcji pudełek na prezenty, a także w firmach produkujących meble (tam służy jako opakowanie na produkty do sprzedaży). Materiał ten jest bardzo chętnie wykorzystywany ze względu na to, że jest tani, trwały, skuteczny i bezpieczny dla otoczenia. Tektura falista świetnie sprawdza się jako osłona na książki czy przedmioty sprzedawane w sklepach internetowych.

Tektura falista spełniająca określone warunki bezpieczeństwa, idealnie nadaje się do kontaktu z produktami spożywczymi. W tej roli sprawdza się jako opakowania na żywność. Możemy zauważyć to w cukiernictwie – np. kartony z ciastkami.

Za pomocą tektury falistej można sprawnie i bezpiecznie przygotować paczkę do wysyłki, dlatego chętnie sięgają po nią klienci indywidualni.

Tektura falista znalazła swoje zastosowanie także w pracach budowlanych a szczególnie podczas remontów. Za jej pomocą zabezpieczane są powierzchnie narażone na ocieranie pyłu lub innych materiałów budulcowych. Tektura o odpowiedniej grubości doskonale chroni podłoże przed zarysowaniem i zabrudzeniem.

Tak, jak wspominaliśmy, tektura falista cieszy się także popularnością w branży związanej z tworzeniem ozdobnych pudełek kartonowych. To ceniony surowiec, który wygląda estetycznie w wersji klasycznej - naturalny jasny brązowy kolor i gładka struktura. Dzięki temu tekturowe produkty do pakowania idealnie wpasowują się w wymagania firm ceniących sobie naturalne i ekologiczna rozwiązania. Wielu producentów sięgając po tekturę falistą najwyższej jakości, projektuje ozdobne pudełka kartonowe, które mogą służyć jako opakowania na prezenty, ale także jako domowe pudełka organizacyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Wśród klasycznych pudełek tekturowych w neutralnym jasnym brązowym kolorze, możemy zaproponować także wielobarwne pudełka z kolorowymi nadrukami. Większość opakowań dostępnych jest w standardowych kształtach, ale wśród nich możemy zaproponować również specjalne pudełka prezentowe w nietypowym wydaniu. Każdy produkt posiada szczegółowy opis, który z pewnością ułatwi podjęcie decyzji o zakupie.

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi konsultantami.

Tektura falista rewolucja w opakowaniach
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie