Jakub BieleckiJakub Bieleckisobota, 25 marca 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1698
Ilość komentarzy: 0

Uszkodzona paczka z Allegro/OLX/AliExpress - co zrobić ?

Kupowanie przez internet stało się już niemal codziennością. Niezależnie od platformy, na której robimy zakupy - Allegro, OLX czy AliExpress, istnieje ryzyko, że przesyłka, którą zamówiliśmy, ulegnie uszkodzeniu w trakcie transportu. Co w takiej sytuacji zrobić? W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka wskazówek z informacjami, co zrobić w razie uszkodzenia paczki z OLX, Allegro lub AliExpress. Podpowiemy też, co zrobić aby nie doszło do uszkodzenia zawartości paczki. Jak skutecznie pakować i jakich opakowań użyć, by towar dotarł w dobrym stanie do odbiorcy?

Uszkodzona paczka z Allegro/OLX - co zrobić?


Przede wszystkim, warto zawsze sprawdzać paczki przy odbiorze, najlepiej w obecności kuriera. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, należy je odnotować na liście przewozowym i zgłosić kurierowi. Następnie należy skontaktować się z firmą kurierską lub sprzedającym, aby poinformować ich o zaistniałej sytuacji.

jak pakować sprzedając na OLX

Dobrą praktyką jest korzystanie z programów ochronnych oferowanych przez platformy. Na przykład na Allegro Kupujący ma możliwość skorzystania z programu Ochrony Kupujących. W przypadku, gdy przesyłka zostanie uszkodzona, można zgłosić problem i odzyskać pieniądze lub uzyskać zwrot kosztów naprawy uszkodzonego produktu. Podobnie działa program ochrony dostępny na AliExpress. Kupując produkt z dostawą w formie wysyłki, warto wybierać oficjalny kanał sprzedaży. Korzystając z “Przesyłek OLX”, czy z “Allegro SMART!” możemy liczyć na ubezpieczenie paczki. Wtedy dana platforma pomaga kupującemu, jeśli ten odbierze uszkodzony towar.

Dobre zabezpieczenie paczki  jest sposobem na uniknięcie zwrotów i reklamacji


To na sprzedawcy ciąży odpowiedzialność właściwego zabezpieczenia wysyłanego towaru. Warto również pamiętać o odpowiednim pakowaniu produktów, by docierały do kupującego w nienaruszonym stanie. Najlepiej używać kartonowych pudełek, kopert bąbelkowych lub wypełniaczy do paczek, folii bąbelkowej, folii stretch, pianki PE i innych materiałów ochronnych. W przypadku wysyłki drobnych przedmiotów warto je dodatkowo zabezpieczyć wewnątrz opakowania folią bąbelkową lub papierem.

Jeśli mowa o OLX, platforma ta nie oferuje programu ochrony kupujących, jednak w przypadku problemów z przesyłką, można skontaktować się z serwisem i zgłosić zaistniałą sytuację. Dobrą praktyką jest również wysyłanie przesyłek za pobraniem, co daje Kupującemu pewność, że produkt dotrze do niego w nienaruszonym stanie.Podsumowując, aby uniknąć problemów z uszkodzonymi przesyłkami, warto stosować odpowiednie zabezpieczenia podczas pakowania i korzystać z programów ochronnych oferowanych przez platformy, na których robimy zakupy. W razie zaistnienia problemów, warto skontaktować się z firmą kurierską lub sprzedającym, aby uzyskać zwrot kosztów naprawy uszkodzonego produktu lub odzyskać pieniądze.
Akcesoria do pakowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Akcesoria do pakowania

Co zrobić po otrzymaniu uszkodzonej przesyłki?


Jeśli opakowanie wygląda na uszkodzone, warto zgłosić to kurierowi. Jeśli taką paczkę odbieramy z paczkomatu, czy została nam dostarczona, warto zrobić dokumentację zdjęciową jeszcze przed otwarciem paczki. O możliwym zniszczeniu zawartości może świadczyć:
 • wilgoć na paczce
 • przedziurawienie opakowania
 • widoczne wgniecenie, deformacja pudełka
 • rozerwana warstwa opakowania
uszkodzona przesyłka z OLX

Kurier w tej sytuacji sporządzi protokół, a odbiorca paczki dostanie jego kopię. Jeżeli rzeczywiście doszło do uszkodzenia produktu, na podstawie protokołu można następnie dochodzić swoich praw. Problem trzeba będzie zgłosić w firmie kurierskiej, operatorze przesyłek, w platformie zakupowej lub bezpośrednio u sprzedawcy. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu polski rynek e-commerce nie gwarantował nam pozytywnego rozwiązywania takich spraw. Sprzedawcy czasami robili problem z uznaniem reklamacji, kurierzy też nie poczuwali się do odpowiedzialności za zniszczone paczki. Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, a większośc reklamacji i zwrotów jest realizowanych od ręki.

Jak dobrze zabezpieczyć paczkę?


Sprzedając produkty na OLX, czy Allegro, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu ich.  Podstawową zasadą powinno być wtedy dobre dopasowanie opakowania do tego, jak dużej ochrony wymaga konkretny towar. Przedmioty delikatne, a także szczególnie wartościowe powinniśmy chronić w dużo lepszy sposób. Wysoki poziom ochrony oznacza często użycie jednocześnie kilku rodzajów opakowań i materiałów do pakowania. Należą do nich między innymi:
 • kartonowe pudełko - zapewnia dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • wypełniacz do paczek - to dodatkowa ochrona przed wstrząsami, czy skutkami uderzeń
 • folia bąbelkowa - chroni przed uszkodzeniami i dostępem wilgoci
 • folia stretch - zabezpiecza towar, a także jego opakowanie przed dostępem wilgoci, zarysowaniem, zabrudzeniem
 • pianka PE - chroni przed różnego rodzaju uszkodzeniami
 • taśma zabezpieczająca - pozwala zabezpieczyć pakunek, aby opakowanie nie otworzyło się podczas transportu


W Neopaku znajdą Państwo wszystkie powyższe opakowania i materiały do pakowania. Dzięki nim każda paczka może być zabezpieczona w wystarczający stopniu.
Uszkodzona paczka z Allegro/OLX/AliExpress - co zrobić ?
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie