Paweł SaigomadePaweł Saigomadeśroda, 9 sierpnia 20233 minuty czytanialiczba wyświetleń: 843
Ilość komentarzy: 0

Wszystko, co musisz wiedzieć o laminowaniu dokumentów

Czym jest laminacja dokumentów? Najprościej rzecz ujmując, jest to proces, który polega na umieszczeniu kartki papieru między dwa arkusze folii przeznaczonej do laminacji. A następnie umieszczenie ich w specjalnym urządzeniu służącym po trwałego połączenia wszystkich warstw. W ten sposób można zabezpieczyć dokumenty przed kurzem, wodą i różnego rodzaju innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby wpłynąć na estetyczny wygląd. Metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w szkołach czy zakładach pracy. Często niewielkie urządzenia do laminacji znaleźć można w domach prywatnych, chociażby do zabezpieczania zdjęć.

Zalaminowane wizytówki

Jak wspomnieliśmy, laminacja to proces, którego celem jest zabezpieczenie dokumentów. Chcesz, aby było ono skuteczne? Musisz pamiętać o tym, że jest kilka zasad, których należy się trzymać. Warto więc je poznać i dowiedzieć się, jak laminować dokumenty? Zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu.
 

Jakie są zalety laminowania dokumentów?


Papier zgrzewany pomiędzy kartkami folii nabiera nowych właściwości. Dzięki laminacji dokumenty są chronione przed zabrudzeniem i wodą. Jednak nie tylko. Dzięki temu, że wzrasta znacząco ich wytrzymałość, trudno jest je rozerwać. W przypadku, jakich dokumentów najczęściej stosuje się laminację? Między innymi zdjęć, etykiet, wizytówek, dyplomów i certyfikatów, plakatów i kart menu. Proces ten wykorzystywany jest też bardzo często w marketingu. Laminacji poddaje się na przykład ulotki. Wspomniane wyżej zalety sprawiają, że druk wyróżnia się znacznie dłuższą żywotnością. Co więcej, może też zabezpieczać przed wysokimi temperaturami i promieniami słonecznymi, chociażby poprzez ochronę koloru.
 

Jakie akcesoria potrzebne są przy laminacji dokumentów?


Choć wydawać się może, że laminowanie dokumentów jest skomplikowanym procesem i potrzebne jest do tego magiczne urządzenie, to trzeba powiedzieć sobie, że w zasadzie to wcale nie jest takie trudne. Zrobić to może niemal każdy - oczywiście w przypadku dzieci, jeśli muszą np. zalaminować zielnik, lub inną pracę, potrzebny jest nadzór osoby dorosłej. Niemniej jednak jest to dość prosta czynność. Jednak wymaga odpowiednich produktów.

LAMINATOR Q-CONNECT
 
Akcesoria do Laminowania i Bindowania

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Akcesoria do Laminowania i Bindowania

Laminatory - urządzenia, bez których proces laminacji nie jest możliwy


Pierwszym i w zasadzie największym zakupem, będzie laminator. Na rynku, podobnie, jak w sklepie Neopak znajdziesz szeroki wybór tego typu produktów. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, mogą one różnić się od siebie np. zakresem temperatury, w jakiej pracują lub grubością folii, jaka może być wykorzystana. Podstawowym parametrem jednak, który powinien Cię interesować jest format wydruku - najczęściej w biurach i domach znajdują się laminatory A4. W ofercie sklepu znajdziesz również inne możliwości. Laminator HP Onelam 400 to urządzenie, które laminować będzie dokumenty w formacie A3.
 

Akcesoria do laminowania dokumentów


Oprócz laminatora, czyli urządzenia, do którego wkłada się zabezpieczone kartki, niezbędne są też akcesoria różnego rodzaju. Jednym z produktów, których nie może zabraknąć, jest folia do laminowania. W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz wybrać taką z matowym lub błyszczącym wykończeniem. Wbrew temu, co może się wydawać, jest to dość poważna decyzja. To, którą wersję wybierzesz, wpłynie bowiem nie tylko na efekt wizualny, ale również na sposób odbijania światła. Wybierając folię, weź też pod uwagę jej grubość. Im będzie to większa wartość tym, wydruk charakteryzował się będzie lepszą sztywnością. Oznacza to również lepsze zabezpieczenie, dlatego często wykorzystuje się grubszą folię w przypadku zabezpieczania kart menu w restauracjach lub cenników.

Spięte dokumenty w dłoniach kobiety

 

Jak prawidłowo laminować dokumenty?


Jak w przypadku każdego wykonywanego zadania, na początku warto sprawdzić, czy stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane i wyposażone. Na biurku znaleźć się powinien laminator i folia do laminowania. A także dokumenty, które chcesz zabezpieczyć. Zadbaj o to, aby powierzchnia, na której znajdą się te wszystkie akcesoria, była czysta. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że do folii przyczepi się jakieś zanieczyszczenie, np. włos. Co robić dalej?
 1. Przygotuj dokumenty - sprawdź, czy pozbawione są zszywek lub spinaczy
 2. Sprawdź liczbę kartek i przygotuj odpowiednia ilość folii
 3. Włącz laminator i poczekaj, aż się nagrzeje
 4. Umieść kartkę pomiędzy dwoma arkuszami folii
 5. Wygładź ją i zacznij wsuwać do urządzenia w odpowiednim miejscu
 6. Gdy dokumenty zacznie pojawiać się z drugiej strony, nie ciągnij na siłę
 7. Wyjmij zalaminowany dokument i odłóż na około 2 minuty do ostygnięcia
 8. Jeśli jest taka konieczność, przy pomocy gilotyny dotnij folię, dopasowując ją do formatu wydruku
 

Podsumowanie - gdzie kupić produkty do laminacji?


Jak sam możesz zobaczyć, dzięki naszemu artykułowi, zabezpieczenie dokumentów dzięki laminacji nie jest wcale takie trudne. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria. Wszystkie znajdziesz w ofercie sklepu Neopak. Dostępne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wyróżniają się odpowiednią trwałością i jakością. Zapraszamy więc do składania zamówień. A w razie pytań, do kontaktu z działem sprzedaży.
Zalaminowane menu restauracji
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie