Paweł SaigomadePaweł Saigomadepiątek, 1 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 56580
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Wymiary kartki formatu A4 w centymetrach i pikselach

Karta papieru, o formacie A4 cieszy się obecnie największą popularnością. Nawet w przypadku zeszytów zabieranych ze sobą przez uczniów liceów czy techników. W zdecydowanej większości format A4 wykorzystywany jest również przez studentów na uczelniach. Kartka A4 znajduje zastosowanie w wielu branżach - firmach mniejszych i większych, a także w instytucjach państwowych i publicznych. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie podstawą prawidłowego funkcjonowania jest wydruk. Między innymi w biurach księgowych, handlowych, w kancelariach i na magazynach. Wymieniać można by w zasadzie prawie wszystkie gałęzie gospodarki. Skąd bierze się fenomen tego rozmiaru? Możemy przypuszczać, że z faktu, iż jest on niezwykle praktyczny, a tym samym uniwersalny. To też przyczyniło się do tego, że kartka formatu A4 została uznana za najpopularniejszy rozmiar dokumentów i to niemalże na całym świecie. Nic dziwnego więc nie ma w tym, że artykuły biurowe, przeznaczone do archiwizacji dokumentów zostały stworzone z myślą o tego typu kartkach. Najczęściej więc spotykane na rynku segregatory, koszulki na dokumenty czy skoroszyty będą dopasowane do wymiarów kartki A4.

Ryza papieru leżąca na biurku wśród dokumentów

Rozmiary kartki A4 w centymetrach i pikselach


Jak już powiedzieliśmy, kartka w formacie A4 znana jest praktycznie wszystkim ludziom na kuli ziemskiej. Jednak jest na świecie jeden kontynent, który zdecydowanie odbieg od tego globalnego założenia. Jest nim Ameryka Północna. Tam bowiem najczęściej używa się papieru w tzw. formacie "listowym". Wyróżnia się on m.in. tym, że jest trochę grubszy od kartki A4 i krótszy. Nie mniej, jednak jeśli nie wybierasz się do pracy do jednego z państw Ameryki Północnej, zachęcamy Cię do dalszego zgłębiania naszego artykułu. Odpowiemy na pytanie, jakiej wielkości jest kartka papieru formatu A4. I podamy w kilku jednostkach miary.
 1. Rozmiar kartki A4 w cm: 21 x 29,7 cm.
 2. Rozmiar kartki A4 w mm: 210 x 297 mm.
 3. Rozmiar kartki A4 w pikselach: 2480 px x 3508 px - jest to wartość szczególnie potrzebna osobom, które zawodowo zajmują się np. grafiką komputerową.

Rozmiar A4 kontra inne formaty kartek


Jeśli chcemy porównywać format A4 z innymi, warto zacząć od największego, czyli A0. Chcemy jeszcze nadmienić, że oczywiście posługujemy się międzynarodową normą ISO 216, która dotyczy rozmiarów papieru. Stosowana jest ona na całym świecie - za wyjątkiem Ameryki Północnej oraz części Ameryki Łacińskiej. Wróćmy jednak do rozmiarów.
 • Kartka A0 ma wymiary 841x1189 mm
 • Format A3 to dwie kartki A4 - 297x420 mm
 • Kartka A4 ma wymiary 210x297 mm
 • Format A5 to format A4 złożony na pół - 148x210 mm

Kobieta siedząca za biurkiem i trzymająca w dłoni kartkę papieru A4
Papier ksero

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Papier ksero

Papier ksero A4 - ile kartek znajduje się w ryzie papieru?


Udzieliliśmy już odpowiedzi na pytanie, jaki wymiar ma kartka formatu A4. Mamy nadzieję, że była ona dość wyczerpująca. Teraz odpowiemy na kilka innych ważnych pytań, które wciąż zadawane są przez wielu internautów. Na początek powiedzmy sobie, czym jest ryza. Jest to tradycyjna jednostka liczby arkuszy papieru. Choć na początku liczyła ona sobie 480 arkuszy papieru, to na chwilę obecną ryza równa się 500 arkuszom papieru, który przeznaczony jest do druku. Jednakże tak naprawdę, to ile sztuk papieru liczy ryza, najczęściej zależy d producenta. Możesz więc natknąć się na:
 • 500 kartek;
 • 250 kartek;
 • 150 kartek;
 • 125 kartek.
Wśród tych czterech propozycji, dwie cieszą się największą popularnością. Mamy oczywiście na myśli ryzy po 500 i 250 arkuszy papieru. Na co jeszcze należy zwracać uwagę podczas wyboru papieru? Przede wszystkim na gramaturę. Jest to parametr, który w dużym stopniu odzwierciedla jakość. Wartość ta wyrażona jest w gramach na metr kwadratowy. Zasada jest dość prosta - im mniejsza jest gramatura, tym kartka jest bardziej elastyczna. Odwracając sytuację, oczywiście wyjdzie na to, że im większa gramatura, tym sztywniejsza kartka. Gramatura standardowego papieru do drukarki wynosi najczęściej od 80 do 100 g/m2. Znaczenie ma jeszcze:
 • klasa papieru;
 • grubość;
 • nieprzezroczystość.
Kartki formatu A4 leżące na biurku

Jak obliczyć wagę ryzy papieru?


Żeby móc określić wagę ryzy papieru, konieczna jest oczywiście odpowiedź na pytanie, o ryzę z iloma kartkami chodzi. Jeśli to już wiadomo, są kolejne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Między innymi, gramaturę, o której wspominaliśmy wcześniej. Przyjmijmy, że chodzi o papier ksero o gramaturze 80g. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że powierzchnia kartki w formacie A0 wynosi metr kwadratowy, czyli jest 16 razy większa od kartki A4. Wiedząc to wszystko, wystarczy, że podzielisz gramaturę przez liczbę 16 i uzyskasz w ten sposób wyniki, który będzie wagą pojedynczej kartki, której gramatura wynosi 80 g/m2. W takim razie 5 gram to waga jednej kartki. Jeśli w ryzie znajduje się 500 arkuszy, waży ona około 2,5 kg.

Podsumowanie, czyli odpowiedź na pytanie, jaki wpływ może mieć temperatura na jakość wydruku


Na koniec jeszcze taka ciekawostka. Czy wiedziałeś, że różnica temperatur, która może się pojawić podczas składowania papieru, może mieć negatywny wpływ na jakość wydruku? Jak temu zapobiec? Chcesz, aby papier zachował wszystkie swoje właściwości w momencie użytkowania - nawet jeśli składowany był przez dłuższy czas? Musisz zadbać o to, aby jak najdłużej znajdował się w pomieszczeniu, w którym jest określona temperatura.
Papier do drukarki leżący na biurku
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie