Bartosz TyrkaBartosz Tyrkasobota, 6 sierpnia 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 2029
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Zastosowania folii bąbelkowych, o których nie wiesz!

Folia bąbelkowa, na pierwszy rzut oka, jest niczym niewyróżniającym się materiałem. Przeznaczona jest do zabezpieczania różnych produktów, przede wszystkim pod kątem wysyłki towarów. Można nawet stwierdzić, że to wszechobecny produkt, którego spotkać możemy w bardzo wielu sytuacjach. Folia bąbelkowa służy do ochraniania niewielkich przedmiotów, np. telefonów komórkowych czy tabletów. Z drugiej zaś strony może być stosowana z dużym rozmachem – choćby do zabezpieczania palet magazynowych i dużych paczek logistycznych.

Mimo swoich oczywistych zalet i zastosowań, folia bąbelkowa może być używana także do innych celów. I to przede wszystkim takich, które kompletnie nie są związane z procesami wysyłkowymi. Okazuje się, że sposobów na spożytkowanie tego materiału jest całkiem sporo. W poniższym artykule wziąłem na tapet najbardziej zaskakujące i nieoczywiste zastosowania charakterystycznej folii z bąbelkami. Może ona służyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wymieniam jej zastosowania, o których wiele osób mogło sobie nawet nie zdawać sprawy. Zapraszam!

Różne zastosowania folii bąbelkowych – dlaczego warto je znać?


Folia bąbelkowa wykonana jest z syntetycznej mieszanki plastiku. Ma znakomite walory sprężystości. Dzięki specjalnym bąbelkom nadaje się do amortyzowania różnych przedmiotów, w tym także urządzeń elektrycznych. Jest chętnie wykorzystywana jako materiał do pakowania ceramiki czy porcelany. Stosuje się ją do opakowywania delikatnych produktów, które są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas przewożenia. Folia bąbelkowa ma wypukłą strukturę i jest przezroczysta. Chroni przed nieoczekiwanymi wibracjami i wstrząsami, a zatem spełnia swoje zadania np. w przypadku przewożenia paczek samochodami kurierskimi.

zabezpieczanie-folia-z-babelkami

Jest znacznie bardziej wytrzymałym i odpornym na zniszczenia materiałem, niż tradycyjna folia stretch. Wśród głównych zastosowań tego produktu można wymienić m.in. używanie folii bąbelkowej do:
 • wytwarzania specjalnych kopert elastycznych, czyli tzw. kopert bąbelkowych;
 • owijania wszelkiego rodzaju przedmiotów;
 • wypełniania niezagospodarowanych przestrzeni w kartonie;
 • izolowania termicznego posiłków;
 • ochraniania roślin i drzew przed mrozem.

To najbardziej oczywiste sposoby na jej wykorzystanie. Pomysłowość ludzka sięga jednak znacznie dalej, dlatego do tej pory opracowano trudną do oszacowania liczbę zastosowań. Poniżej wyróżniam te, które są najbardziej praktyczne, jeśli chodzi o użycie jej w warunkach domowych. Przedstawiam także sposoby na użycie folii bąbelkowej w plenerze, a także w kontekście majsterkowania i motoryzacji.

Nieoczywiste pomysły na folię bąbelkową – wykorzystanie jej w przestrzeni domowej


Wydawałoby się, że folia bąbelkowa to zbędny przedmiot, który jest traktowany jako produkt uboczny po rozpakowywanych przesyłkach. Nic bardziej mylnego. Z folii możemy zrobić znakomity użytek, dzięki czemu ograniczymy swoje wydatki domowe i sprawimy, że najmłodsi odkryją w sobie nowe wspaniałe pasje. Według psychologów folia bąbelkowa może mieć... niezwykle pozytywny wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Wyróżniam 5 przykładów niestandardowych zastosowań folii bąbelkowej w domu.


1. Zabezpieczenie wieszaka na ubrania


Jeśli zmagasz się z nieustannym problemem pogniecionych ubrań, to folia bąbelkowa może uratować Twoje starania. Wystarczy zastosować ją jako owijkę na wieszak. Stosujemy ją zabezpieczając belkę wieszaka, przez którą wieszamy spodnie. Tym samym unikniemy zagnieceń materiału, szczególnie w przypadku trudnych do prasowania spodni materiałowych. Aby efekt był skuteczny, warto owinąć wieszak kilkukrotnie, tak aby warstwa naniesionej folii miała przynajmniej trzy centymetry grubości.

2. Wypełnienie obuwia


Jeśli kupujemy nowe buty, to najczęściej w ich wnętrzu znajdziemy zgnieciony papier. Ma on funkcję wyścielającą, która zabezpiecza przed odkształceniami. Po pewnym czasie papier nie nadaje się do ponownego użytku, choćby ze względu na pochłanianie wilgoci. Oznacza to, że taką wkładkę papierową musimy po prostu wyrzucić. Zamiast niej możemy zastosować zgnieciony kawałek folii bąbelkowej, która znakomicie wypełni wnętrze buta. To świetna ochrona przed zniekształceniem materiału, dzięki czemu nasze obuwie będzie dłużej nam służyć.

3. Izolacja żywności


Folia bąbelkowa może posłużyć nam do zabezpieczania pojemników z lunchem, czy też butelek szklanych. Jeśli chcemy bezpiecznie przetransportować np. wino w butelce, warto owinąć je folią. W przypadku wstrząsów, a nawet w momencie, kiedy opakowanie wyślizgnie nam się z rąk, butelka pozostanie w całości. Oprócz walorów zabezpieczających, folia bąbelkowa spełnia funkcję izolacyjną. Jeśli więc mamy ciepły obiad, schowany w szczelnym pojemniku plastikowym, to dodatkowe owinięcie go folią bąbelkową utrzyma określoną temperaturę przez kilka godzin.

sposoby-na-folia-babelkowa

4. Zabawka odstresowująca


Praktycznie każdy uwielbia "strzelać" bąbelkami znajdującymi się na powierzchni folii. O ile zwykle robimy to okazjonalnie, to systematyczne wykonywanie takiej czynności jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Gniecenie bąbelków przyczynia się do rozładowania stresu. Wielu osobom pomaga w rzuceniu nałogu tytoniowego, ponieważ takie działanie "zajmuje ręce". To także znakomita rozrywka dla dzieci, ponieważ folia wydaje z siebie charakterystyczny, strzelający dźwięk.

5. Wyścielenie szuflad i lodówki


Drewniane i plastikowe elementy różnych obiektów w naszym domu łatwo ulegają niszczeniu. To sprawia, że szuflada w naszej szafce kuchennej po kilku latach użytkowania staje się mocno zniszczona. Aby unikać zarysowywania powierzchni, warto zastosować folię bąbelkową, która wyścieli płaską powierzchnię w szafce. Możemy ten sposób zastosować szczególnie tam, gdzie składujemy ciężkie i ostre przedmioty, np. w szufladzie narzędziowej. W podobny sposób chronimy wnętrze lodówki, chroniąc nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed niehigienicznym brudem. W razie zużycia folię wymieniamy i wkładamy nową.
Folia bąbelkowa

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa w warsztacie i samochodzie – jak może zostać użyta?


Tworzenie użytecznych zabezpieczeń, a także kreatywnych sposobów na ochranianie żywności to nie jedyne sposoby na zużycie zalegającej w naszym domu folii. Z plastikowej struktury zrobimy także użytek w kontekście naszego pojazdu oraz przestrzeni warsztatowej. Wyróżniam 5 fajnych pomysłów, które dają zdumiewający efekt praktyczny. Są one przydatne szczególnie w zimę, kiedy pogoda zdecydowanie daje w kość nie tylko ludziom, zwierzętom i roślinom, ale i przedmiotom nieożywionym.

1. Folia przeciw pękaniu rur


Piwnica, warsztat czy garaż to obiekty, które bardzo często nie są dostatecznie zabezpieczone przed wpływem skrajnie niskich temperatur. Jednocześnie w takich przestrzeniach prowadzone są ważne elementy instalacyjne, takie jak rury kanalizacyjne czy gazowe. Aby zapobiegać niekorzystnemu zjawisku rozszczelniania się czy też pękania rur, warto owinąć je folią bąbelkową. Chronimy tym samym ciągi instalacyjne przed negatywnymi zjawiskami pogodowymi, dzięki czemu zapobiegamy groźnym sytuacjom. Co ważne, jest to wysoce budżetowy sposób, znacznie tańszy niż izolowanie rur innymi sposobami.

relaks-z-folia-babelkowa

2. Zamarzająca szyba w aucie to już nie problem


Trudny do zdrapywania szron, który wpływa nie tylko na odczucia estetyczne, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo – to zimowa udręka wszystkich kierowców. Nałożenie warstwy folii bąbelkowej na przednią szybę pojazdu zabezpiecza powierzchnię przed powstawaniem warstwy lodu.Co więcej, w przypadku obfitych opadów atmosferycznych wystarczy folię zdjąć i wytrzepać – pozbywając się gradu, śniegu czy zanieczyszczeń. Koszt kawałka folii wynosi zaledwie kilkanaście groszy, dlatego zużyty przedmiot można wyrzucić i zastąpić go innym.

3. Większy komfort podczas majsterkowania


Jeśli uwielbiasz remontować urządzenia czy sporządzać różnego rodzaju dzieła w swoim warsztacie, to folia bąbelkowa wielokrotnie pomoże wyjść Ci z opresji. Jeśli wykonujemy pracę w niewygodnej pozycji, np. na kolanach, to wystarczy, że zastosujemy kilka warstw folii, kładąc ją na posadzce. Uchronimy się w ten sposób przed zdartą skórą i zwiększymy swój komfort wykonywania obowiązków. Folia bąbelkowa może być także rozłożona na większej przestrzeni, dzięki czemu zrealizujemy – w znacznie wygodniejszy sposób – wszelkie czynności w pozycji leżącej.

4. Izolacja termiczna obiektu


Folia bąbelkowa, rozłożona na wewnętrznej powierzchni okien, działa jak izolator. Blokuje chłód, odseparowując go od przestrzeni w środku. Jeśli więc mamy nieocieplony warsztat lub garaż, ale chcemy zapobiec skrajnie niskiej temperaturze panującej wewnątrz, możemy rozłożyć folię na powierzchni szyb. Zaoszczędzimy tym samym na ogrzewaniu obiektu, co jest szczególnie istotne w kontekście wysokich cen energii. Ten sam sposób możemy wykorzystać w domu, choć folia bąbelkowa nie będzie dodawać naszej przestrzeni uroku. Plusem jest jednak to, że możemy ją w każdej chwili zdjąć.

5. Folia jak materac


Wycieczki plenerowe mogą wiązać się z koniecznością spania w różnych miejscach. Jeśli jesteśmy fanami wypadów outdoorowych, to zdecydowanie warto przemyśleć użytkowanie folii bąbelkowej jako... alternatywnego materaca. Jest ona wygodna w transporcie – bez problemu zmieści się do naszego samochodu, ponieważ zwiniemy ją w niewielką rolkę. Później wystarczy folię odwinąć i umieścić np. w rozłożonym namiocie. Komfort spania na materacu foliowym jest zdumiewająco wysoki. Co ważne, nie musimy brać na biwak niewygodnego materaca do pompowania, gdyż plastikowe bąbelki (nazywane także pęcherzykami) są równie wygodne.

folia-babelkowa-i-majsterkowanie

Pozostałe, nieoczywiste sposoby na folię z bąbelkami


Dziesięć powyższych metod na ponowne wykorzystanie folii bąbelkowej to zaledwie niewielki wycinek możliwości. Folia nadaje się nie tylko do izolowania, ale także może przyczynić się do powstawania dzieł sztuki. Poniżej wymieniam garść pozostałych sposobów, dzięki którym zdecydowanie inaczej spojrzymy na walory użytkowe – wydawałoby się niewiele znaczącej – folii bąbelkowej. Możemy ją zastosować jako:
 1. stempel do dekorowania ciast;
 2. podkładkę pod wycieraczkę, która powiadomi nas o intruzie;
 3. wypełniacz do syfonu WC, dzięki któremu zaoszczędzimy wodę;
 4. etui na telefon wykonany w myśl DIY;
 5. warstwę zabezpieczającą rośliny w ogrodzie;
 6. narzędzie artystyczne do odciskania wzorów;
 7. zabezpieczenie przestrzeni przed malowaniem, jako alternatywa dla folii malarskiej.

Jeśli znasz inne ciekawe sposoby na folię bąbelkową, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu!
nieoczywista-folia-babelkowa
Wyślij emailem

  Dodaj swój komentarz

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie