Aneta BurzyAneta Burzyponiedziałek, 31 stycznia 20227 minut czytanialiczba wyświetleń: 3556
Artykuł oceniony na 5.00 / 5Ilość komentarzy: 0

Wózki meblowe przy przeprowadzkach

Wzrost efektywności polega na uzyskiwaniu lepszych rezultatów przy użyciu mniejszych nakładów, w tym ludzkiego wysiłku. Niegdyś siła robocza była znacznie tańsza niż obecnie i znacznie niższą wagę przykładano do ludzkiego zdrowia. Wraz ze wzrostem znaczenia efektywności oraz bezpieczeństwa i higieny pracy wzrosło zapotrzebowania na narzędzia ułatwiające i przyśpieszające pracę.

Czym jest wózek?


Pytanie wydaje się banalne, bo jaki wózek jest każdy widzi. Gdyby jednak wysilić się na stworzenie jakiejś definicji to nie ma takiej potrzeby - wystarczy zajrzeć do słownika, aby dowiedzieć się, że wózek to nieduży pojazd kołowy służący do przewożenia. Można by było sklasyfikować wózki według różnych kryteriów i mówić o nich w różnym kontekście, poczynając od wózków dziecięcych przez szpitalne a na golfowych skończywszy. Skupmy się jednak na wózkach transportowych w rozumieniu pojazdów i narzędzi do przewożenia towarów na nieduże odległości w sposób przerywany.

Rodzaje wózków w biznesie


W różnych branżach pojawiają się różne rodzaje wózków. W branżach takich jak transport, spedycja, logistyka czy związanych z gospodarką magazynową oraz biurową spotkać można się z tymi narzędziami w wariantach przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. Przyjrzyjmy się zatem różnym ich rodzajom.
Wózki i Taczki

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Wózki i Taczki

Wózki platformowe


Wózki platformowe składają się z wytrzymałej platformy, wyposażonej najczęściej w cztery koła. Przeznaczone są do przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach jak i wielu małych opakowań. Nierzadko mają wytrzymałość na obciążenie rzędu kilkuset kilogramów, dlatego znajdują zastosowanie w halach magazynowych, centrach spedycyjnych i w handlu wielkopowierzchniowym. Przemieszczanie wózków ułatwia rączka na wysokości ludzkiego pasa.

wózek, transportowy, platformowy, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki)

Wózki półkowe


Wózki półkowe zamiast pojedynczej platformy wyposażone są w kilka półek oraz, jak każdy wózek, w kółka umożliwiające przemieszczanie. Półki mogą być otwarte lub zamknięte, ułożone poziomo lub w razie potrzeb pochyłe - np do transportu skrzyń. Wózki takie charakteryzują się różnymi wielkościami i różną wytrzymałością. Wykorzystywane są m.in. w handlu, magazynach, archiwach, a także znalazły zastosowanie w domach prywatnych.

wózek, transportowy, półkowy, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki, osiatkowany

Wózki do palet


Wózki to palet to proste konstrukcje ramowe, o wymiarach dopasowanych do standardowych rozmiarów palet, z zamontowanymi kołami. Ułatwią one przewożenie palet załadowanych towarami bez konieczności wykorzystania wózka widłowego.

Wózki dwukołowe


To kategoria wózków, których cechą charakterystyczną jest wyposażenie w dwa koła. Wśród nich znajdziemy różne rodzaje produktów mniej i bardziej specjalistycznych - np. przeznaczonych do transportu butli z gazem. Generalnie dwukołowe wózki transportowe przeznaczone są do przewożenia na krótkie odległości głownie wysokich i ciężkich przedmiotów jak meble i sprzęt AGD. 

wózek, transportowy, dwukołowy, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki, z szuflą

Wózki - przyczepki


Są to wózki o specyficznej konstrukcji, która umożliwia, jak sama nazwa wskazuje, traktowanie takiego wózka jako przyczepki - np. do roweru. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wózek taki również ciągnąć za pomocą rąk. Zazwyczaj posiadają jedną lub dwie osie, chociaż występują również wersje z większą ich liczbą. Mogą występować w wersji z otwartą platformą, z koszem lub burtami.

Wózki warsztatowe


Wykorzystywane najczęściej w warsztatach, jak sama nazwa wskazuje. Charakteryzują się tym, że wyposażone są w szafkę lub szuflady służące do przechowywania narzędzi i często powierzchnię roboczą na górze. Można je często połączyć ze ścianką narzędziową.

wózek, transportowy, warsztatowy, ścianka narzędziowa, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki, z szufladami


Wózki do transportu długich materiałów


Nie każdy materiał można w łatwy sposób przetransportować na wózku o standardowych rozmiarach. Niektóre przedmioty, ze względu na swoją długość wymagają odpowiednio przedłużonego wózka. Dostępne one są w różnych wariantach i wymiarach. Istnieją także różnego rodzaju rozwiązania specjalistyczne jak na przykład wózki do transportu dywanów.

Wózki do płyt


Wózki do płyt znajdują zastosowanie głównie w branży budowlanej a także w handlu materiałami budowlanymi. Dzięki odpowiedniej konstrukcji pozwalają one zminimalizować ryzyko uszkodzenia płyt w transporcie. Nadają się do przewożenia nie tylko płyt gipsowo-kartonowych ale również innych płaskich przedmiotów - na przykład okien, szyb i luster.

wózek, transportowy, do płyt, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki


Wózki schodowe


Wydawać by się mogło, że wózki nadają się jedynie do przewożenia przedmiotów po płaskich powierzchniach. Ponieważ jednak w trakcie przewożenia materiałów można natknąć się na schody, podesty i wysokie krawężniki, powstały wózki schodowe. Ich cechą jest wyposażenie w kółka wchodzące z centralnie umieszczoną osią obrotu.

wózek, transportowy, schodowy, schodówka, stanley, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki, wchodzący, wchodzące


Wózki meblowe


Są nieocenione przy przewożeniu ciężki mebli czy sprzętu AGD. Są to nisko osadzone platformy na kółkach. Charakteryzują się dużą wytrzymałością. Można spotkać się także z określeniem piesek meblowy lub joker meblowy. Oprócz prostokątnego kształtu platformy można spotkać się również z wersjami trójkątnymi. Wózki meblowe  zazwyczaj pozbawione są uchwytów lub burt, które ograniczałyby możliwość umieszczenia na nich mebla.

wózek, transportowy, meblowy, trójkątny, piesek, joker, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki

Wózki do paczek


Tego rodzaju wózki znajdują zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach prowadzących sprzedaż wysyłkową oraz świadczących usługi kurierskie. Ułatwiają one jednemu pracownikowi równoczesne transportowanie większej liczby opakowań, niż byłoby to możliwe przy przenoszeniu ręcznym. Dostępne są różne rozmiary tych wózków oraz wersje jedno- i dwuosiowe.

Oczywiście klasyfikacji wózków i ich specyficznych rodzajów można wymieniać jeszcze więcej, chociażby taczki do gazet i opon, wózki ogrodowe i budowlane, gospodarcze, do akt i wiele innych. Niemniej powyższa lista w wystarczający sposób obrazuje jak wiele zastosowań i wariantów można znaleźć dla tego pozornie prostego i banalnego narzędzia.


Przeprowadzka


Przez przeprowadzkę potocznie rozumiemy zmianę miejsca zamieszkania. Pojęcie to może być jednak rozumiane znacznie szerzej - na przykład jako zmiana siedziby firmy albo przeniesienie pracowników pomiędzy pomieszczeniami biurowymi. Bez względu na to, czy przenosimy wyposażenie domu lub mieszkania czy sprzęt i wyposażenie naszej firmy, różnego rodzaju wózki z pewnością ułatwią to zadanie i zmniejszą obciążenie dla osób odpowiedzialnych za przenoszenie poszczególnych przedmiotów.

Wózki schodowe przy przeprowadzce 


Najbardziej oczywistą sytuacją kiedy w trakcie przeprowadzki natrafimy na duże wyzwanie, jest konieczność dostarczenia rzeczy na wyższe kondygnacje przy braku możliwości skorzystania z windy. Ograniczenie takie może pojawić się znacznie częściej niż nam się wydaje. Nawet bowiem jeśli dany budynek wyposażony jest w windę, skorzystanie z niej może nie być możliwe ze względu na zbyt duże gabaryty przewożonego wyposażenia lub ograniczenia wagowe.

Genialnym rozwiązaniem są specjalne wózki schodowe, o których wspomnieliśmy już wyżej. Często spotyka się również nazwę schodówka. Wyposażone w kółka wchodzące z centralną osią obrotu umożliwiają wwożenie a także zwożenie mebli, kartonów czy sprzętu AGD po schodach. Oprócz kółek wchodzących często, chociaż nie zawsze, wyposażone są również w dwa duże koła podstawowe wykorzystywane do poruszania się po płaskich powierzchniach. Dzięki temu można z łatwością przewieźć przedmioty z ciężarówki po chodniku, wjechać na krawężnik, na schody, a następnie łatwo przemieszczać się po korytarzach i manewrować w pomieszczeniach.

wózek, transportowy, schodowy, schodówka, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki, wchodzący, wchodzące


Wózki schodowe z jednej strony mają podobną do siebie konstrukcję, z drugiej strony mogą się jednak różnić parametrami. Wybierając wózek schodowy, który ma pomóc w przeprowadzce należy zwrócić przede wszystkim uwagę na dwa parametry:
 • dopuszczalny udźwig,
 • wielkość platformy (łopaty).
Jeśli chodzi o udźwig to na rynku dostępnych jest wiele wózków o udźwigu 200 kg. Zdarzają się jednak również takie o udźwigu 120 kg albo wózki składane o jeszcze mniejszym dopuszczalnym obciążeniu. Warto więc upewnić się czy dokonany wybór będzie wystarczający na nasze potrzeby. Od wielkości platformy będzie zależała natomiast wielkość przedmiotów możliwych do przewiezienia na schodówce. 

Wózki schodowe mogą różnią się również średnicami koła, własną wagą, wielkością całej konstrukcji oraz jakością wykonania.

Ponieważ w trakcie przemieszczania konieczne jest przechylenie wózka schodowego, nie jest zalecane przewożenie mebli wraz z zawartością, która mogłaby wypaść lub przesunąć się wewnątrz, gwałtownie zmieniając środek ciężkości.

Wózki meblowe przy przeprowadzce


Stanowiące prostą płaską platformę na wytrzymałych kołach wózki meblowe co prawda nie pozwolą nam na transport mebli po schodach, okażą się jednak niezastąpione przy przeprowadzce. Zamiast przenosić ciężkie sprzęty, można je postawić na takim wózku i przemieszczać po mieszkaniu, biurze, magazynie, korytarzu i na przykład dowieźć aż do windy. Te zwane również pieskami lub jokerami meblowymi narzędzia są na tyle niskie, że w wielu przypadkach można je wsunąć pod jakiś mebel po jego niewielkim podźwignięciu z jednej strony. 

wózek, transportowy, meblowy, prostokątny, piesek, joker, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki

Kluczowym parametrem przy wyborze wózka meblowego będzie jego nośność. Znaleźć można pieski meblowe o udźwigu 200, 300 a nawet 500 kg. Pamiętać warto, że w przypadku mebli i sprzętów o bardzo dużych gabarytach można wykorzystać równocześnie dwa lub nawet więcej wózków aby w ten sposób rozłożyć wagę na więcej platform.

Ze względu na to, że wózki takie będą ulegały dużym obciążeniom, wybór produktów o wysokiej jakości jest kluczowy. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Awaria jak np. odpadnięcie koła pod ciężkim meblem może spowodować wypadek. Dlatego zachęcamy do zakupu wózków o najwyższej jakości oraz o dopasowanie nośności i ilości użytych wózków do przewożonych przedmiotów.


Inne rodzaje wózków przydatnych przy przeprowadzkach


W trakcie przeprowadzek przydać mogą się również różne inne wózki, zarówno takie o ogólnych jak i specjalistycznych zastosowaniach:

jeśli trzeba przetransportować lustra lub obrazy warto skorzystać z wózków przeznaczonych do transportu płyt dostępne są jednoosiowe wózki do transportu dywanów - przykładowo wózek MTR-1 w trakcie przeprowadzek bardzo często przewożone są duże ilości pudeł - pomocne będą taczki do paczek o ile do przeniesienia stołu zazwyczaj potrzebne są co najmniej dwie osoby to na szczęście opracowano również wózki do samodzielnego ich transportu jak oferowany w naszym sklepie wózek DW-490.001
również krzeseł nie trzeba już przenosić pojedynczo dzięki wózkom do transportu krzeseł takim jak dostępny w naszym sklepie wózek SK-710.028.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pokazał jak wiele może zmienić takie proste narzędzie jak wózek i jak wiele wariantów tego ułatwiającego przeprowadzki urządzenia wymyślono. Być może dzięki temu, przeprowadzka będzie trochę mniej straszna.
wózek, transportowy, platformowy, przeprowadzka, do przeprowadzek, wózki
Wyślij emailem
 • Gdzie kupić wózek meblowy?

  Klasyczny wózek meblowy to niewielki pojazd kołowy napędzany siłą mięśni, bardzo pomocny podczas przeprowadzek. Jeśli szukasz sposobów na to, aby Twoja praca była jeszcze bardziej efektywna i spełniała zasady ergonomii, kup wózek meblowy. W naszym sklepie oferujemy wózki meblowe wykonane z materiałów najwyższej jakości. Do wyboru są między innymi wózki platformowe, wózki do palet, wózki dwukołowe, wózki przyczepki. Sprawdź i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Zapraszamy!
   
 • Jak przewieźć meble?

  Istnieje wiele sposobów na to, aby w wygodny i komfortowy sposób przewozić meble. Jednym z nich są wózki meblowe. Pojazdy tego typu są napędzane siłą mięśni rąk. Zazwyczaj posiadają jedną albo dwie osie, chociaż są również dostępne wersje z większą ich liczbą. Mogą mieć otwartą platformę,  kosz lub burty. Wózki meblowe ułatwiają, a także znacznie przyspieszają pracę, dlatego warto w nie zainwestować. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, koniecznie zadzwoń lub napisz do nas. Jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc.
   

Dodaj swój komentarz

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie