Aleksandra MłodzińskaAleksandra Młodzińskaponiedziałek, 11 lipca 20223 minuty czytanialiczba wyświetleń: 1444
Ilość komentarzy: 0

Zwierzęta domowe- dlaczego koty siedzą w pudełkach?

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?


Kot to zwierzę o mocno rozbudowanym instynkcie terytorialnym. Czuje się bezpieczny na dobrze znanym sobie terenie. Doskonale zna wszystkie kryjówki, w których może się schować w momencie, gdy wyczuje zagrożenie. Nic dziwnego, że gdy w mieszkaniu pojawi się pudło, z chęcią korzysta z możliwości zbadania nowej, w jego odczuciu bezpiecznej przestrzeni. Właściciele kotów domowych doskonale wiedzą, że karton, to często znacznie lepsza "zabawka" niż rzecz, która była do niego zapakowana. Jednak aby lepiej zrozumieć zachowanie naszego pupila, należy go obserwować. Dopiero wtedy możliwa jest odpowiedź na pytanie o to, dlaczego nasz kot tak lubi pudełka?

Kot w pudełku – dlaczego koty lubią pudełka?


Kot w pudełku – częsty widok


Powodów, dla których koty lubią siedzieć w pudełkach, jest kilka i mogą one mieć zupełnie inne pochodzenie. Kot to urodzony drapieżnik, więc kartonowe pudła mogą stanowić dla niego idealny punkt obserwacyjny "ofiary", a jednocześnie dać poczucie pozostania niezauważonym. Znacznie łatwiej obserwować otoczenie, samemu będąc w ukryciu. Mimo że koty domowe rzadko mają okazję do polowań, instynkt łowcy otrzymany w spadku po dzikich przodkach, wciąż jest w nich mocno zakorzeniony. Karton to dla naszego pupila bariera przed światem zewnętrznym. Koci badacz, woli go poznać ze sprawdzonej pozycji, nie narażając się przy tym na niebezpieczeństwo.

Dlaczego koty lubią kartony?
Kartony

Może Cię zainteresuje?

Produkty z kategorii: Kartony


Tekturowa kryjówka – czy koty ukrywają się w kartonach?


Kartony zapewniają kotu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale dodatkowo stanowią idealną bazę do zabaw. Zwierzęta lubią się w nich chować i traktować jako wygodne legowisko, a w ciągu dnia potrafią one przesypiać nawet kilkanaście godzin. Ze względu na swoją fakturę, tektura zapewnia świetną zabawę. Zwierzak może ją niemal bez obaw gryźć i drapać. Mruczek spiłuje w ten sposób ostre pazury. Do obowiązków opiekuna należy tylko dopilnowanie, czy w kartonie, który upatrzył sobie kot, nie tkwi niebezpieczna zszywka, używana czasami do łączenia poszczególnych elementów. Inną sytuacją, która powinna zwrócić naszą uwagę jest gryzienie i zjadanie papierowych kawałków. Takie zachowanie jest dla kota skrajnie niebezpieczne i może doprowadzić do znaczących problemów z układem pokarmowym.

Czy koty lubią ciepło?

Czy kot lubi ciepło?


Badania wykazały, że kartonowe pudełko pomaga kotu w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Czworonożni przyjaciele lubią ciepło. Najlepiej, gdyby termometry wskazywały blisko 38 st. C. Człowiekowi trudno wytrzymać w takich warunkach. W naszych mieszkaniach jest ciepło, ale nie na tyle, by kot mógł się nim w pełni cieszyć. Łatwiej schować się do pudełka, które ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury, a tym samym pomoże zwierzęciu zachować stałą ciepłotę ciała i zniwelować spadki energetyczne.


Koci stres – czym jest? 


Koty są znacznie bardziej niż psy narażone na działanie stresu. Nerwowe z ich punktu widzenia sytuacje, mogą doprowadzić do innych dolegliwości zdrowotnych. Holenderscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na grupie przywiezionych ze schroniska dla zwierząt kotów. Wszystko po to, by dowiedzieć się, czy i jaki wpływ ma na zwierzęta możliwość chowania się między tekturowymi ścianami. W ramach prowadzonego eksperymentu puszystych milusińskich podzielono na dwie grupy:

koty z grupy pierwszej miały możliwość długotrwałego chowania się do pudełek przy dodatkowym ograniczeniu innych wygód,
koty w drugiej grupie miały w swoich boksach wszelkie dodatkowe wygody, jednak brakowało w nich kartonowych pudełek, w których zwierzęta mogłyby się schronić.

Obserwacje przyniosły zaskakujące wnioski. Kotom korzystającym z boksów z pudełkami znacznie łatwiej było nawiązać kontakt z naukowcami. W przeciwieństwie do drugiej grupy, zwierzaki zauważalnie szybciej przyzwyczajały się do nowego otoczenia. Pudełko daje kotu poczucie bezpieczeństwa, a tym samym łagodzi skutki stresu wywołanego konkretnymi zdarzeniami. Z tego powodu równie często z takiego rozwiązania korzystają schroniska dla bezdomnych zwierząt. Karton pozwala kotom na odizolowanie się od czynników wywołujących u nich strach. Zwierzę przebywające wewnątrz takiej kryjówki nie musi się obawiać niespodziewanego ataku z kierunku, którego nie obserwuje w danej chwili.


Koci samotnicy 


Specjaliści zaznaczają, że rozwiązywanie konfliktów nie leży w kociej naturze. Najprostszym sposobem na radzenie sobie z problemami związanymi czy to z innym kotem czy w relacji z człowiekiem, jest ucieczka. Najlepiej do miejsca, w którym zwierzę szybko poczuje się bezpieczniej i przeczeka spokojnie ewentualny atak. Tekturowy "schron" wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Poza tym równie szybko daje się do niego wskoczyć, co wyskoczyć, a to zdecydowanie przydane rozwiązanie w kocim świecie.


Ukryte symptomy kociej choroby


Niekiedy nasi koci towarzysze decydują się na pobyt w tekturowym pudełku, ponieważ zaczynają odczuwać problemy ze zdrowiem. Jako właściciele powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nasze zwierzę częściej niż dotychczas nie szuka schronienia. Zwykle chory pupil wykazuje też inne, łatwiejsze do zauważenia symptomy jak długotrwała osowiałość czy brak apetytu. U domowych kotów wszelkie zmiany są łatwo dostrzegalne i można im szybko zapobiec udając się z wizytą do najbliżej lecznicy weterynaryjnej.
kot w pudełku – czy koty lubią pudełka?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie