Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.

Pianka poliuretanowa gładka

Gładka pianka poliuretanowa to niezwykły produkt.

 

Występuje w wielu różnych formach i zastosowaniach amortyzacyjnych w naszym społeczeństwie. Foteliki samochodowe, materace, wózki dziecięce i zderzaki samochodowe to tylko niektóre z produktów, które zawierają ten specjalny rodzaj pianki.Jest ona wyjątkowa w tym sensie, że ma zdolność do zginania się pod wpływem ciężaru, ale również ma wystarczającą odporność, aby pomóc nam pozostać w jednym miejscu.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w branży nastąpił rozwój, który sprawił, że pianka stała się nie tylko bardziej miękka i wygodna w użyciu, ale także łatwiejsza dla naszego środowiska. Mając na uwadze te nowe osiągnięcia, postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu, co dokładnie wchodzi w skład tego produktu i sprawdzić, czy mogę znaleźć inne sposoby, na które możemy z nich skorzystać, poza zwykłym siedzeniem na nich.

To, co czyni tę piankę tak wyjątkową, to fakt, że można ją łatwo uformować w dowolny kształt, a następnie odbija się ona z powrotem do swojej pierwotnej formy. Ten rodzaj pianki wygląda i czuje się jak gąbka, ale po ściśnięciu wraca do swojej normalnej grubości z zadziwiającą szybkością. Najczęściej używaną pianką poliuretanową jest pianka o średniej lub dużej gęstości. Jest ognioodporna, nietoksyczna, a także wodoodporna. W fotelach samochodowych jest ona przyklejana do metalowej ramy dna siedzenia na określoną grubość, w zależności od tego, jak twarda ma być poduszka siedzenia. W razie niewielkiego wypadku warstwa ta chroni ciało przed urazami, pochłaniając energię powstałą podczas gwałtownego hamowania lub zderzenia. Większość pianek z czasem ulega powolnemu odkształceniu pod wpływem ciągłego obciążenia.

Pianka gładka wygłuszająca sprawdzi się w każdej firmie. Ma działanie dźwiękochłonne i współczynnik redukcji hałasu do 1,55, co jest niesamowitą wartością jak na produkt piankowy. Osiąga się to dzięki kieszeniom powietrznym wewnątrz materiału, które zatrzymują hałas i obniżają jego częstotliwość, gdy próbuje się on wydostać. Ta unikalna cecha tej pianki sprawia, że jest ona pożądana przez ludzi, którzy chcą zredukować hałasy z zewnątrz, takie jak odgłosy ruchu ulicznego lub denerwujący sąsiedzi, aby mogli zrelaksować się w spokoju w swoich domach.

Dobrze sprawdza się również w testach ogniowych - nie topi się i nie kapie, jak większość produktów tego typu, więc możesz spać spokojnie wiedząc, że Twoja rodzina będzie chroniona podczas pożarów. Jest również odporna na uszkodzenia spowodowane przez wodę, wilgoć, pleśń i owady, dzięki czemu idealnie nadaje się do miejsc, w których panują trudne warunki do życia.

Czym jest pianka poliuretanowa?


Pianka poliuretanowa jest świetną alternatywą dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych, jak styropian, czy wełna mineralna. Używa się jej do montażu i uszczelniania. Jej popularność zawdzięcza swoim właściwościom termoizolacyjnym.

Jest materiałem uniwersalnym, który z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle meblarskim, obuwniczym, medycznym, budowlanym i wielu innych. Produkty, do których produkcji używa się poliuretanu są niezwykle trwałe i lekkie. Pianka PUR pomaga poprawić wydajność energetyczną budynków, co przekłada się na uzyskanie zrównoważonego budownictwa. Pianka wykazuje również zdolności izolacyjne, które pozwalają na zastosowanie jej w pojazdach chłodniczych, czy też chłodniach. Ale widuje się je również w produktach medycznych - na przykład matach zapobiegających odleżynom.
 

Jak powstaje pianka poliuretanowa?


Pianka powstaje w wyniku reakcji chemicznej dwóch składników: poliolu i izocyjanianu. Podczas procesu produkcji odnotowuje się niski poziom emisji dwutlenku węgla, co tym samym przekłada się na niewielki negatywny wpływ na środowisko naturalne.
 

Skąd wzięła się pianka PUR? 


Wynalezienie poliuretanu przypisuje się niemieckiemu chemikowi Otto Bayerowi. Receptura na stworzenie substancji została przez niego opracowana w latach trzydziestych, ale dopiero dwadzieścia lat później weszła na rynek w znanych nam dzisiaj formach - gąbki, czy pianki do aplikacji pod ciśnieniem. 

Wynalazek dopracowywano i ulepszono przez lata. Największy wpływ na wprowadzanie innowacji miały agencja kosmiczna NASA, która wykorzystywała poliuretan do produkcji wkładek do obuwia będącego częścią skafandra kosmicznego. Dzięki nim uderzenia stóp o podłogę były amortyzowane i odpowiednio wentylowane. Zastosowanie ich w kosmicznych kombinezonach pozwoliło na rozłożenie masy ciała astronautów oraz dostosowanie się do kształtu kształtu stopy. 
 

Czy pianka poliuretanowa nadaje się do recyklingu?


Tak, jak najbardziej pianka poliuretanowa to materiał nadający się do recyklingu. Możliwe jest także jej ponowne wykorzystanie, a produkty zawierające w swoim składzie poliuretan z recyklingu występują w wielu sektorach.

pianka pur, pianka poliuretanowa gąbka, biała

Już sama produkcja pianki ma niewielki negatywny wpływ na środowisko ze względu na niski poziom emisji dwutlenku węgla. Wykorzystanie jej do izolacji pozwala również na redukcję emisji CO2 do środowiska. Dodajmy do tego fakt, że spora część materiałów niezbędnych do produkcji pianki pochodzi z recyklingu poliuretanu. Szacuje się, że 30% polioli pochodzi z recyklingu, a pianka powstała w ten sposób nie ustępuje w żaden sposób materiałowi wyprodukowanemu z nowych surowców. 


Zalety pianki PUR


Pianki poliuretanowe nie są podatne na wilgoć, czy mikroorganizmy, dzięki czemu nie gniją.  Są odporne rownież na działanie środków chemicznych. Gąbki z pianki poliuretanowej są lekkie, co ułatwia ich transport, ale także obróbkę, czy montaż. Nie zmieniają właściwości pod wpływem czasu i obciążeń mechanicznych, ale także temperatury z zakresu od -50 do +130℃. Posiada wysoki stopień twardości i właściwości wygłuszające oraz silną przyczepnością do podłoża. 
 

Wady pianki poliuretanowej


Wadą pianek jest wydzielanie trujących substancji w przypadku pożaru. Materiał nie jest też szczególnie odporny na promieniowanie UV. 
 

Jak nazwać piankę poliuretanową po angielsku? 


Piankę poliuretanową po angielsku znajdziemy pod pojęciem PU Foam lub w pełnej nazwie polyurethane foam. Pianka do pakowania tego typu nazywa się Packaging polyurethane foam, a jej elastyczna wersja to flexible PU foam for Packaging.
 

Zastosowanie pianki


Przede wszystkim pianka poliuretanowa jest szeroko wykorzystywana w budownictwie. Wykorzystuje się ją do uszczelniania i izolacji termicznej budynków. Stosuje się ją do termoizolacji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, ale też poddaszy, dachów i podłóg. Pianka w spreju wykorzystywana jest do uszczelniania okien i drzwi, ale też wszelkich szczelin uzupełniając ubytki w termoizolacji. Jest materiałem, z którego produkuje się wykładziny, ale i panele o wysokiej gęstości, które mogą zastąpić deski drewniane, czy płyty wiórowe. Ma zastosowanie w branży meblarskiej, między innymi do produkcji blatów i mebli kuchennych. 

pianka poliuretanowa, pur, gąbka, biala


Poza tym stosuje się ją w przemyśle samochodowym i lotniczym, wspomnianym wcześniej przemyśle medycznym do produkcji sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, ale wykorzystuje się ją też do produkcji zabawek. 
 

Ile kosztuje pianka PUR? 


Koszt pianki uzależniony jest od ilości sztuk oraz wymiarów arkuszy. Przykładowo pianka poliuretanowa biała o wymiarach 200x120cm i grubości 3cm to koszt rzędu 118zł, podobna pianka, grubsza o 2cm będzie droższa o 28zł. 
 

Jakie jeszcze pianki poliuretanowe dostępne są na neopak? 


Poza pianką poliuretanową w formie gładkiej gąbki, w sklepie neopak można zaopatrzeć się również w pianki wygłuszające różnego typu - moletowane, pianki w formie piramid. Są również pianki wykorzystywane w przemyśle meblarskim do tapicerowania. Pianki dostępne są w dwóch kolorach - grafitowym oraz białym. Można wybierać spośród kilku rodzajów wymiarów arkuszy. Między innymi najpopularniejsze z nich 200x120cm. Poza wymiarami różnią się również grubością - tu możemy wybierać w piankach z zakresu 1 do 5cm. 
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie