Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.

Pianka tapicerska

Jakie są sposoby wykorzystania pianki tapicerskiej? Wbrew swojej nazwie nie przydaje się tylko w pracach tapicera, czy przy wykańczaniu mebli. Pianka ta posiada kilka cennych właściwości, których na próżno szukać w innych produktach. Pianka tapicerska przede wszystkim zapewnia doskonałą sprężystość. Co więcej - powraca do swojego kształtu, gdy siła wciskająca na nią ustaje.
Przydaje się to szczególnie w przypadku siedzisk, oparć i innych wykończeń w meblach, a także w samochodach. To nie koniec cennych zalet pianki tapicerskiej. Ze względu na swoją miękkość może służyć także do amortyzacji i tłumienia wibracji. Niektórzy używają jej w specjalistycznych pokrowcach, czy opakowaniach służących do transportu i przechowywania cennych narzędzi, przedmiotów, sprzętów. Ze względu na swoją budowę pianka tapicerska pozwala również na stworzenie izolacji akustycznej - świetnie nadaje się do wygłuszania różnych dźwięków, hałasów, itp.
 

Wszechstronna, a często niezbędna pianka tapicerska



Skąd bierze się aż taka uniwersalność tego produktu? Pianka tapicerska łączy w sobie kilka atutów:
  • doskonale amortyzuje
  • nie odkształca się trwale
  • izoluje od hałasu
  • nadaje się jako wypełniacz pod pozycie mebli tapicerowanych
  • jest łatwa w obróbce
Połączenie tych walorów sprawia, że ciężko wyobrazić sobie inny produkt, który mógłby zastąpić piankę akustyczną czy piankę tapicerską (często to ten sam produkt). Poszczególne cechy takiego produktu mogą być co prawda zrealizowane przy użyciu innego przedmiotu, jednak nie wszystkie. Przykładowo - folia bąbelkowa świetnie amortyzuje wstrząsy, zapewnia też pewną izolację przed hałasem. Niemożliwe jest jednak jej wykorzystanie do produkcji mebli - jest zbyt nietrwała i szybko uległaby zniszczeni.

pianka tapicerska
 

Jaką piankę poliuretanową wybrać?



Pianka tapicerska zwykle jest wykonana z poliuretanu. To bardzo dobry materiał, który łączy wspomniane wcześniej cechy z dość niską ceną zakupu. W przypadku pianek akustycznych najczęściej stosowane są pianki poliuretanowe o pofalowanej powierzchni, czasem w kształcie stożków. Pianka tapicerska nie ma takiego wymagania i w 99% przypadkach wykorzystuje się gładką piankę poliuretanową.

Jak to działa? Pianka wykonana jest ze spienionego poliuretanu. Struktura wewnętrzna takiego surowca składa się z milionów małych komór wypełnionych powietrzem. To one odpowiadają za izolację akustyczną, termiczną, a także nadają sprężystość. Odpowiednio wyprodukowana pianka tapicerska PU jest bardzo trwała - po użyciu wraca do pierwotnego kształtu. Świetnie nadaje się więc do wypełniania siedzisk w fotelach, kanapach, czy do produkcji foteli samochodowych.

Pianka tapicerska


Przydatna podczas produkcji mebli tapicerowanych pianka tapicerska dostępna jest w formie arkuszy. Zwykle mają całkiem duże wymiary. W celu dopasowania idealnej grubości pianki do swoich potrzeb można wybrać jedną z wielu odmian - pianki zwykle mają grubość od jednego do nawet pięciu centymetrów grubości. Im grubsza warstwa pianki, tym bardziej zwielokrotnione są jej właściwości - grubsza pianka jest bardziej sprężysta, miękka lepiej tłumi wibracje i izoluje od hałasu.

Wśród różnych rodzajów pianki tapicerskiej każdy może wybrać więc idealny wariant. Jeżeli nie są natomiast Państwo w stanie dostać optymalnej grubości pianki, można wykorzystać kilka warstw i skleić je ze sobą. W ten sposób można stworzyć piankę tapicerską o niemal dowolnej grubości.

pianka tapicerska

Dostępne w Neopaku grubości pianki tapicerskiej to:
Grubsza odmiana pianki tapicerskiej poliuretanowej zwykle jest nieco droższa. Warto więc dobrze przemyśleć, jaka grubość pianki tapicerskiej będzie optymalna w danym zastosowaniu.


Gładka pianka poliuretanowa - idealna pianka tapicerska?


Pianka poliuretanowa, która tworzy piankę tapicerską, zwykle ma w tym przypadku gładką powierzchnię. Najlepiej nadaje się do wypełniania mebli tapicerowanych i do podobnych zastosowań. Jeżeli szukają Państwo pianki PU o innym kształcie, najlepiej wybrać którąś z pozostałych odmian pianki poliuretanowej.

Dlaczego powierzchnia pianki tapicerskiej jest gładka na całej powierzchni każdego arkusza? Ułatwia to pracę z pianką - jej cięcie pod konkretny wymiar. Także późniejsze układanie fragmentów pianki PU odciętej z arkusza jest wtedy prostsze. 


Którą piankę tapicerską wybrać?



Jaka jest różnica między dostępnymi w naszym sklepie piankami tapicerskimi? Przede wszystkim chodzi tu o ich grubość - im większa, tym pianka ma lepsze właściwości amortyzacyjne. Jest też przy tym jednak droższa, dlatego warto wybrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb. Pianki najczęściej są dostępne w formie arkusza. Jego rozmiar to standardowo 200 x 120 centymetrów. Tak duża powierzchnia arkusza pianki tapicerskiej sprawia, że można go wykorzystać do obicia naprawdę sporej wielkości mebla lub innej rzeczy. Jeżeli potrzebują Państwo natomiast nieco mniejszych fragmentów pianki PU, bez problemu można ciąć większy arkusz na mniejsze elementy.

Cięcie arkusza pianki poliuretanowej jest dość proste - wymaga po prostu wykorzystania ostrego nożyka tapicerskiego lub nożyczek. Dzięki łatwości cięcia i obróbki, bez problemu mogą Państwo uzyskać niemal dowolne kształty. To bardzo przydatna cecha podczas tworzenia obić tapicerskich w nieregularnych kształtach.


Gęstość pianki poliuretanowej - tapicerskiej



Różne warianty pianki tapicerskiej mogą mieć zróżnicowaną gęstość. Im wyższa gęstość, tym pianka jest twardsza. Miękka pianka poliuretanowa jest czasami bardziej komfortowa. Mniejsza gęstość często przekłada się też na niższy koszt zakupu arkusza pianki, a także niższą wagę produktu. Lekka pianka jest dużo łatwiejsza w transporcie, nie podnosi też istotnie wagi mebla, który jest produkowany z jej użyciem.

Zdecydowana większość odmian pianki tapicerskiej jest natomiast wykonana z pianki o średniej gęstości. Zwykle to idealny kompromis pomiędzy miękkością, a trwałością i zachowywaniem zadanego kształtu elementu tapicerowanego mebla.
 

Czy pianka tapicerska jest odporna na wilgoć?



Wpływ wilgoci nie jest szkodliwy dla pianki tapicerskiej i nie powoduje jej trwałego uszkodzenia. Nawet kiedy pianka tapicerska nasiąknie więc wodą, szybko wysycha. Ze względu na nie pochłanianie wilgoci i dość łatwe suszenie mokrej pianki, nadaje się bardzo dobrze do tworzenia materacy, elementów łóżek, sof, foteli i kanap. Przydaje się podczas tworzenia tapicerowanych elementów mebli - zagłówków, podłokietników, oparć, siedzisk, itp. Pianka PU sprawdza się również do produkcji miękkich legowisk dla zwierząt.
 

Największe zalety pianki tapicerskiej



Poliuretanowa pianka tapicerska ma wiele zalet. W branży tapicerskiej jest wręcz niezastąpiona. Swoją popularność zawdzięcza uniwersalności - można ją wykorzystać na wiele sposobów. Służy jako pianka do tapicerowania, pianka wygłuszająca, a czasem do produkcji miękkich wyściółek w pokrowcach, etui i opakowaniach na wrażliwe na uszkodzenia narzędzia i sprzęty elektroniczne.

Największe zalety pianki tapicerskiej:
  • miękka i sprężysta
  • szybko wraca do pierwotnego kształtu
  • łatwa w obróbce - łatwe cięcie
  • różne grubości, różna gęstość pianki - możliwość dopasowania jej parametrów do potrzeb
  • nie pochłania wilgoci, szybko schnie
  • duży arkusz to spory zapas materiału
  • niska waga - jest tania i prosta w transporcie

Zaawansowane użycie pianki tapicerskiej polega na jednoczesnym użyciu kilku różnych odmian pianki o różnych grubościach i gęstości. Dzięki temu w odpowiednich miejscach mebel może być miękki, gdzie indziej dając lepsze podparcie. To także pomocne przy tworzeniu wyprofilowanych kształtów, na przykład w fotelach samochodowych.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie