Wygłuszenie, izolacja, ochrona przed wstrząsami - poznaj piankę amortyzującą
Niemal każdy spotkał się z pianką amortyzującą lub pianką akustyczną. Praktycznie zawsze oznacza to ten sam produkt. Ma dwie główne właściwości będące największymi zaletami pianki. Pochłania drgania, wstrząsy i wibracje, a jednocześnie świetnie izoluje od hałasu. Z tego względu można jej użyć na dwa sposoby:
- jako izolację akustyczną (na przykład wykładając nią ściany w pomieszczeniu)
- jako ochrona przed uszkodzeniem , na przykład w trakcie transportu
Pianka amortyzująca jest często istotnym elementem różnych pokrowców, etui czy case-ów. Gdy znajduje się bowiem na wewnętrznych stronach takiego opakowania, transportowana w nim zawartość jest bardzo dobrze chroniona przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W ten sposób warto transportować, a także przechowywać elektronarzędzia (wiertarki, itp.), profesjonalny sprzęt muzyczny, elektronikę i inne delikatne i kosztowne urządzenia i sprzęty.
Jaką piankę akustyczną wybrać?
Wśród dostępnych w Neopaku rodzajów pianki amortyzującej znajdą Państwo wiele odmian. Różnią się nie tylko grubością, ale także kształtem. Najzwyklejszą odmianą jest pianka płaska z obu stron. Pianka amortyzująca jest dość prosta w formowaniu (łatwo można ją ciąć, wyginać, ściskać), dlatego bez trudu można kształtować ją na wiele sposobów. Dzięki tej właściwości bez trudu dopasują ją Państwo do formy wnętrza walizki, czy dowolnej powierzchni.
Ciekawą odmianą pianki absorpcyjnej jest pianka moletowana. Jej powierzchnia jest uformowana na kształt fal, co jeszcze lepiej pozwoli jej dopasować się do chronionego przedmiotu, tym samym lepiej go ochroni. Co ciekawa, taka odmiana pianki amortyzującej jest także znacznie lepsza pod względem izolacji akustycznej. Wygłuszenie polega tu nie tylko na pochłanianiu fal akustycznych, ale także na ich rozpraszaniu.
Grubość pianki amortyzacyjnej
Jednym z głównych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie pianki amortyzacyjnej, jest jej grubość. Im większa, tym lepsze właściwości ochronne ma sama pianka. Nie ma jednak przeszkód, aby z cieńszej pianki utworzyć solidniejsze zabezpieczenie. Wtedy wystarczy po prostu umieścić kilka warstw pianki jedna na drugiej, aby poprawić jej właściwości.
Pianka amortyzująca o większej grubości jest jednak oczywiście droższa, od swojego tańszego odpowiednika. Warto zatem dobrze dobrać ją do konkretnych potrzeb. Przedmioty wymagające szczególnego zabezpieczenia warto zabezpieczyć grubą pianką. W przypadku tych bardziej wytrzymałych nie będzie to konieczne.