Pianka amortyzująca

Wygłuszenie, izolacja, ochrona przed wstrząsami - poznaj piankę amortyzującąNiemal każdy spotkał się z pianką amortyzującą lub pianką akustyczną. Praktycznie zawsze oznacza to ten sam produkt. Ma dwie główne właściwości będące największymi zaletami pianki. Pochłania drgania, wstrząsy i wibracje, a jednocześnie świetnie izoluje od hałasu. Z tego względu można jej użyć na dwa sposoby:
 • jako izolację akustyczną (na przykład wykładając nią ściany w pomieszczeniu)
 • jako ochrona przed uszkodzeniem , na przykład w trakcie transportu

Pianka amortyzująca jest często istotnym elementem różnych pokrowców, etui czy case-ów. Gdy znajduje się bowiem na wewnętrznych stronach takiego opakowania, transportowana w nim zawartość jest bardzo dobrze chroniona przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W ten sposób warto transportować, a także przechowywać elektronarzędzia (wiertarki, itp.), profesjonalny sprzęt muzyczny, elektronikę i inne delikatne i kosztowne urządzenia i sprzęty.

 

Jaką piankę akustyczną wybrać?Wśród dostępnych w Neopaku rodzajów pianki amortyzującej znajdą Państwo wiele odmian. Różnią się nie tylko grubością, ale także kształtem. Najzwyklejszą odmianą jest pianka płaska z obu stron. Pianka amortyzująca jest dość prosta w formowaniu (łatwo można ją ciąć, wyginać, ściskać), dlatego bez trudu można kształtować ją na wiele sposobów. Dzięki tej właściwości bez trudu dopasują ją Państwo do formy wnętrza walizki, czy dowolnej powierzchni.

Ciekawą odmianą pianki absorpcyjnej jest pianka moletowana.  Jej powierzchnia jest uformowana na kształt fal, co jeszcze lepiej pozwoli jej dopasować się do chronionego przedmiotu, tym samym lepiej go ochroni. Co ciekawa, taka odmiana pianki amortyzującej jest także znacznie lepsza pod względem izolacji akustycznej. Wygłuszenie polega tu nie tylko na pochłanianiu fal akustycznych, ale także na ich rozpraszaniu.
 
 

Grubość pianki amortyzacyjnejJednym z głównych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie pianki amortyzacyjnej, jest jej grubość. Im większa, tym lepsze właściwości ochronne ma sama pianka. Nie ma jednak przeszkód, aby z cieńszej pianki utworzyć solidniejsze zabezpieczenie. Wtedy wystarczy po prostu umieścić kilka warstw pianki jedna na drugiej, aby poprawić jej właściwości. 

Pianka amortyzująca o większej grubości jest jednak oczywiście droższa, od swojego tańszego odpowiednika. Warto zatem dobrze dobrać ją do konkretnych potrzeb. Przedmioty wymagające szczególnego zabezpieczenia warto zabezpieczyć grubą pianką. W przypadku tych bardziej wytrzymałych nie będzie to konieczne.

Rozmiary pianki amortyzacyjnejDecydując się na użycie pianki amortyzacyjnej warto dobrze przemyśleć jej wybór. Pozwoli to na uniknięcie cięcia i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Pianki amortyzujące są dostępne w Neopaku w wielu rozmiarach, między innymi:
 • pianka moletowana 2000 x 1000 x 30/20 milimetrów
 • pianka poliuretanowa gładka 2000 x 1200 x 30 milimetrów
 • pianka 200 x 120 0 x 3 c biała
 • i inne

Duże arkusze pianki pozwalają na ochronę sporych powierzchni. Można je także wykorzystać do stworzenia wielu mniejszych fragmentów pianki absorpcyjnej.

 
 

Pianka moletowana absorpcyjnaCo to jest pianka moletowana? To rodzaj pianki poliuretanowej PE, której powierzchnia została ukształtowana w odpowiedni sposób. Tworzy pewnego rodzaju fale, przez co jej grubość jest podawana w sposób X/Y (np. 30/20). W tym przypadku pianka ma 20 milimetrów grubości u podstawy, a 30 mm na szczytach fal. Taki kształt jest podyktowany głównie względami akustycznymi. Najlepiej sprawdza się do wyciszania i wygłuszania pomieszczeń, sal prób muzycznych, studiów nagraniowych, teatrów, itp. 

Jak się jednak okazuje, pianka moletowana sprawdza się także jako materiał zabezpieczający. Jest miękka, ugina się łatwo i od razu wraca do wcześniejszego kształtu. Z tych względów może być alternatywą dla folii bąbelkowej, a także różnych wypełniaczy do paczek.

 

Zalety pianki moletowanej i pianki absorpcyjnejJakie są największe plusy tego produktu? Pianka absorpcyjna (pianka amortyzująca) jest bardzo lekka i dość trwała. Zabezpiecza przed działaniem sił mechanicznych, ale także przed hałasem, czy przesuwaniem się w paczce. Pianka Pe ma również właściwości termoizolacyjne - chroni przed niskimi oraz wysokimi temperaturami. Warto więc użyć jej do ochrony szczególnie wrażliwych urządzeń, instrumentów pomiarowych i po prostu kosztownych przedmiotów. 

Największe zalety pianki amortyzującej:
 • tłumi wstrząsy, chroni przed uderzeniami, niweluje skutki upadków
 • izolacja akustyczna
 • izolacja termiczna
 • niska waga, która nie zwiększa kosztów wysyłki
 • łatwość formowania
 • dostępna w dużych arkuszach


 

Gdzie kupić piankę amortyzującą?Przedstawiony produkt można znaleźć na stronach sklepu internetowego Neopak. Poza pianką amortyzującą znajdą u nas Państwo także inne produkty, które sprawdzą się w podobnych zastosowaniach. Jeżeli myślą Państwo o zabezpieczeniu narzędzi i kosztownych urządzeń, warto wybrać przenośne skrzynki, które wewnątrz posiadają wyściółkę właśnie z pianki amortyzującej poliuretanowej.

Wysokiej jakości pianka absorpcyjna to produkt, któremu można zaufać.
 
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie