Pianka moletowana

Panele moletowane są wspaniałym materiałem do wygłuszania pomieszczeń. Stosuje się je do tworzenia akustycznie pochłaniających sufitów, ścian i podłóg. Jest on używany w wielu zastosowaniach, w tym w izolacji akustycznej, produkcji narzędzi, pakowaniu produktów, aby zapobiec ich pękaniu, do produkcji barier akustycznych i wielu innych.

Panele piankowe moletowane są wykonane z pianki EPS (polistyren ekspandowalny), XPS (polistyren ekstrudowany) lub PVC (polichlorek winylu). Każda z tych pianek ma swoje unikalne właściwości, które mogą być stosowane w wielu różnych branżach. Na przykład, XPS lepiej nadaje się do budownictwa, podczas gdy EPS dobrze sprawdza się jako izolacja akustyczna przed hałasem zewnętrznym, czy to strukturalnym, czy powietrznym, takim jak ruch uliczny lub samoloty przelatujące nad budynkiem.Polistyren formowany jest sztywnym tworzywem sztucznym o strukturze komórkowej, które można łatwo ciąć i kształtować. W celu jego wyprodukowania kopolimer oleju mineralnego jest rozprężany poprzez przedmuchiwanie parą wodną pod wysokim ciśnieniem lub gazem azotowym, w zależności od gęstości wytwarzanego produktu. Następnie jest on przepychany przez matrycę w celu uzyskania ciągłego kształtu. Powstały kształt to pianka, która może być wykorzystywana do różnych zastosowań, w tym do izolacji termicznej i pakowania.

Unikalne zalety dźwiękoszczelnych paneli piankowych moletowanych?

-Panele są produkowane w wysokiej temperaturze, a materiał jest całkowicie "spieniony".

-W rezultacie powstaje panel akustyczny o zamkniętej strukturze komórkowej, co oznacza, że w środku nie ma powietrza, dzięki czemu powstaje bardzo skuteczny pochłaniacz dźwięku. Panele pochłaniają 97% hałasu, który do nich dociera. Dzięki temu w pomieszczeniach odizolowanych akustycznie za pomocą takich paneli panuje kompletna cisza.

-Ponieważ wszystkie fale dźwiękowe przechodzą przez powierzchnię paneli piankowych, muszą one być instalowane nie tylko w pionie, ale również w poziomie, aby uzyskać maksymalną absorpcję.

Panele z pianki akustycznej (izolacja akustyczna) - zastosowanie i korzyści: Istnieje wiele korzyści z używania akustycznych paneli piankowych:

- Można kontrolować pogłos i echo z wnętrza pomieszczeń.

- Pomieszczenia pozostają odizolowane akustycznie i nie przenoszą drgań, w tym hałasu sąsiadów.

- Pianka akustyczna jest opłacalnym sposobem na wygłuszenie pomieszczenia. Nie wymaga ona żadnych zmian konstrukcyjnych

- Izolacja akustyczna jest bardzo łatwa i szybka w montażu, nie wymaga żadnych narzędzi ani specjalistycznej wiedzy (projekt "zrób to sam")
 

Co to jest moletowanie?


Moletowanie nie jest wyrazem z którym spotykamy się na co dzień. Moletowanie, zwane inaczej radełkowaniem, to proces polegający na wykonywaniu na powierzchni materiału wzorów linii prostych, ukośnych lub przecinających się. Nazwa pianki moletowanej nawiązuje właśnie do specyficznego wzoru na niej utworzonego.

 pianka, pianki, moletowana, moletowane, moletowanie, panel, panele, poliuretanowa, poliuretanowe, wyciszająca, wyciszające, izolacyjna, izolacyjne, panelowe
 

Pianka moletowana w ofercie sklepu Neopak


Sklep Neopak oferuje wysokiej jakości panele z pianki moletowanej. Dostępne w naszym sklepie produkty mają gęstość na poziomie T18 oraz rozmiar 200 na 100 centymetrów. Dostępne grubości to 20/10, 30/20, 40/10 oraz 40/20. Jak czytać te wartości? Gęstość T18 oznacza 18 kg/m3 pianki. W przypadku oznaczenia grubości (przykładowo 20/10), pierwsza wartość oznacza grubość maksymalną, można powiedzieć, że szczytu fali, wynoszącą 20 milimetrów. Druga wartość oznacza grubość minimalną (doliny fali) wynoszą 10 milimetrów.

Panele z pianki moletowanej dostępne są w kolorze szarym.

 

Pianka moletowana do pakowania


Pianka moletowana jest lekka i miękka. Dlatego doskonale sprawdza się do zabezpieczania w transporcie delikatnych przedmiotów. Niewielka waga własna, sprawia że wykorzystanie pianki moletowanej w transporcie nie zwiększa w znaczący sposób wagi transportowanego lub przesyłanego towaru, a co za tym idzie nie powoduje istotnego podniesienia kosztów. Odpowiednio duży rozmiar płyt sprawia, że łatwo jest owinąć nawet większe przedmioty.

Pianka moletowana doskonale amortyzuje wszelkie uderzenia i ułatwi bezpieczne przewiezienie każdej rzeczy.
 

Pianka moletowana jako izolacja


Najczęstszym zastosowaniem pianki moletowanej jest akustyczne izolowanie pomieszczeń. To właśnie dzięki specyficznej falistej powierzchni materiał ten doskonale się do tego nadaje. Dzięki moletowaniu uzyskiwana jest większa powierzchnia pochłaniająca dźwięk. Dzięki niewielkiej wadze własnej pianka moletowana nie powoduje znacznego zwiększenia obciążenia ścian i sufitów na których jest zamontowana. Płyty o wielkości 1 na 2 metra są ponadto łatwe do montażu i przenoszenia. W przypadku uszkodzenia łatwo jest je również wymienić. Dlatego pianka moletowana znajduje zastosowanie w profesjonalnych studiach nagraniowych, salach koncertowych, szkołach muzycznych i salach kinowych.

Pianka moletowana pochłania zarówno hałasy wewnątrz pomieszczenia jak i te pochodzące z zewnątrz. Można zastosować ją również w domu do wyciszenia pomieszczeń w których zależy nam na zniwelowaniu hałasu jak sypialnie czy pokoje kina domowego.

Pianka moletowana jest też wodoodporna i stanowi dobrym izolator termiczny. Znajdzie więc zastosowanie przykładowo przy zabezpieczaniu na zimę roślin w donicach lub w ogrodzie.
 

Dlaczego tak ważna jest ochrona przed hałasem?


We współczesnym świecie, zwłaszcza w miastach, żyjemy wśród wszechobecnego hałasu. Hałasuje ruch uliczny, urządzenia gospodarstwa domowego, koledzy w pracy, sąsiedzi. Trudno o znalezienie chwili ciszy i spokoju. Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Nawet niewielkie natężenie dźwięku, poniżej 35 dB może mieć na nas negatywny wpływ. Co prawda nie są to wartości szkodliwe, ale mogą wywoływać zdenerwowanie. Hałas pomiędzy 35 a 70 dB a więc już dźwięk suszarki czy odkurzacza negatywnie wpływają na układ nerwowy powodując obniżenie wydajności. W miarę wzrostu natężenia hałasu powyżej 85 dB wzrasta ryzyko uszkodzenia słuchu. Nikomu nie trzeba jednak mówić jak irytujący może być już sam dźwięk telewizora za ścianą albo kłótnia u sąsiadów. Dlatego warto stosować izolację akustyczną tam gdzie to możliwe, również w domu, aby zapewnić sobie możliwość relaksu i wypoczynku. Do takich m.in. celów polecamy pianki moletowane.
 

Inne zastosowania pianki moletowanej


Pianka moletowana znajduje zastosowanie w branży meblarskiej jako uzupełnienie do tapicerki meblowej. Produkuje się z niej również miękkie legowiska dla zwierząt. Może być także wykorzystywana do doraźnego zabezpieczania niebezpiecznych krawędzi i kantów przed małymi dziećmi i zwierzętami. Dzięki izolacyjności termicznej pozwoli na krótkoterminowe zabezpieczenie jedzenia z lodówki w przypadku awarii prądu. Zalecamy jednak aby w przypadku korzystania z pianki moletowanej do innych niż podstawowe zastosowań, kierować się w każdym przypadku względami bezpieczeństwa i własnym osądem.
 

Inne rodzaje pianek wygłuszających w ofercie sklepu Neopak


W sklepie Neopak oferujemy Państwu również inne rodzaje pianek wygłuszających które mogą stanowić alternatywę dla pianki moletowanej:
  • Pianka piramida jest najbardziej podobna do pianki moletowanej jednak zamiast powierzchni przypominającej kształtem fale, wyciętych w niej jest wiele rzędów małych piramidek. Dostępne w naszym sklepie pianki piramidy to skuteczne i niedrogie wygłuszenie. Charakteryzują się one nieco większą gęstością niż pianki moletowane - T22 w stosunku do T18.
  • Pianka poliuretanowa szara o gęstości T30 oraz pianka poliuretanowa szara T22 (https://neopak.pl/pianka-poliuretanowa-szara-t22-200x120cm-3cm-id-8093), obydwie o  wymiarach 200x120x3 cm to pianki o podobnym zastosowaniu o gładkiej powierzchni (bez falowania). Prosty kształt sprawia, że są bardziej uniwersalne.
  • Jeśli potrzebna jest pianka w jasnym kolorze wybrać można pianki poliuretanowe białe - przykładowo piankę poliuretanową białą T18 o rozmiarze 200x120x5 cm..
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie