Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.

Linijki

Linijki to bardzo potrzebne produkty, zarówno w prywatnych domach, jak i w biurach projektowych, czy innego rodzaju przedsiębiorstwach. Linijka może być wykonana z plastiku (często przezroczystego) lub metalu (często stalowego). Zazwyczaj z jednej strony ma skalę, a z drugiej krawędź z wieloma miarami. Linijka służy do mierzenia długości i odległości, takich jak szerokość kartki papieru lub tkaniny, wysokość, długość i głębokość przedmiotu oraz do wielu innych celów.
 

Linijki można podzielić na trzy rodzaje:

 

- Tradycyjne linijki, które często wykonane są z metalu o klasycznym wyglądzie. Tradycyjna linijka ma co najmniej jednej skali, ale nie zawsze po obu stronach.

- Linijki uniwersalne, które często są wykonane z tworzywa sztucznego i mają stylizowany wygląd. Linijka uniwersalna ma kilka skal po obu stronach linijki, bez odstępów między nimi.

- Linijki elastyczne, które są wykonane z gumy lub innego elastycznego materiału i mogą być wygięte, aby mierzyć bardziej złożone kształty lub obiekty o nieprostokątnych przekrojach. Linijki elastyczne mają zazwyczaj tylko jedną skalę, a często zawierają wiele skal po każdej stronie linijki. Inną nazwą dla tego typu jest "elastyczna taśma miernicza".Typ linijki linijka elastyczna 100 cm

Linijki uniwersalne można często znaleźć w wielu sklepach projektowych i sklepach z artykułami biurowymi. Są one sprzedawane jako pojedyncze sztuki lub jako wielopaki w różnych kolorach dla każdej długości, zazwyczaj od 18 cm do 1 metra. Ich zaletą jest to, że mają kilka skal po obu stronach linijki, co oznacza, że nie trzeba odwracać linijki, aby odczytać inny pomiar.

Te linijki również nie mają tendencji do łatwego poślizgu, jeśli są położone płasko na gładkiej powierzchni, ale będą się lekko zwijać w zależności od materiału użytego do ich wykonania.Wadą tego typu linijki jest to, że są one zazwyczaj wykonane z plastiku, co oznacza, że nie są one doskonałe do mierzenia dużych odległości lub wykonywania pomiarów prostych. Są one również nieco trudniejsze do odczytania z powodu wielu skal po obu stronach, co utrudnia określenie, gdzie zaczyna się jeden pomiar, a kończy drugi. Na przykład, jeśli potrzebujesz zmierzyć 100 cm, będziesz musiał najpierw sprawdzić, czy Twoja elastyczna linijka ma skalę zaczynającą się od 0 czy od 1 cm.

Mimo, że elastyczne linijki mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metalowymi linijkami o mniejszej użyteczności, ludzie nadal często wolą tradycyjne linijki, ponieważ można ich używać do dokładniejszego mierzenia większych odległości.
 

Materiały z których wykonuje się linijki


Linijki mogą być wykonywane z różnych materiałów - z drewna, tworzyw sztucznych, metalu. Popularnym metalem do produkcji linijek jest aluminium. Zaletą linijek z tworzyw sztucznych jest możliwość uzyskania przeźroczystego materiału oraz niska cena. Zaletą linijek z metalu jest duża wytrzymałość i mała łamliwość. Linijki drewniane są natomiast najbardziej przyjazne dla środowiska.

Zastosowanie linijek w geometrii


Linijka jako narzędzie piśmiennicze ma kilka zastosowań. Między innymi służy do mierzenia odległości, pomaga rysować proste linie, w szczególności w rysunku technicznym, jest pomocna w nawigacji na mapach klasycznych, a także może być wykorzystywana do równego składania kartek papieru. I chociaż dla tego narzędzia można wynaleźć jeszcze wiele różnych zastosowań, z których część może kojarzyć się bardziej z zabawą niż z pracą, to jednak jednym z najciekawszych zastosowań linijek jest ich wykorzystanie w konstrukcjach geometrycznych. 

Konstrukcje klasyczne, zwane również platońskimi, to technika wyznaczania za pomocą linijki i cyrkla odcinków i kątów spełniających pewne warunki. Nie jest wymagane  aby linijka posiadała podziałkę. Podziałka jest potrzebna jedynie jeśli chcemy uzyskać pewne konstrukcje o zadanych długościach.

Do konstrukcji klasycznych można zaliczyć w szczególności: konstruowanie dwusiecznej prostopadłej do odcinka, znajdowanie środka odcinka, wyznaczanie linii prostopadłej od punktu do linii, tworzenie dwusiecznej kąta, konstruowanie stycznej do okręgu z punktu zewnętrznego i inne.

Jako ciekawostkę można podać, że istnieje kilka słynnych problemów starożytności, czyli konstrukcji których nie można utworzyć przy pomocy cyrkla i linijki. Są nimi: podział kąta na trzy równe części (trysekcja kąta), podwojenie sześcianu oraz przysłowiowa kwadratura koła, czyli konstrukcja kwadratu o polu równym polu znanego koła.
 

Jak powiedzieć linijka po angielsku?


Linijka po angielsku to po prostu „ruler”. W odniesieniu do linijek szkolnych można użyć określenia „school ruler”. 

 linijka, linijki, ekierka, ekierki, trójką, trójkąty
 

Podziałka w jednostkach miary na linijkach


Skoro już o linijkach mowa warto zastanowić się skąd się wzięła podziałka w jednostkach miary na linijce. Innymi słowy skąd się wziął centymetr - bo właśnie taka jednostka miary jest używana na linijkach używanych w krajach, w których stosuje się system metryczny. Podstawową jednostką długości w systemie metrycznym jest metr. Centymetr oznacza 1/100 metra. Aby więc ustalić dlaczego centymetr na linijce czy innym przyrządzie mierniczym ma akurat taką długość, trzeba ustalić skąd wziął się metr.

Metr pierwotnie został zdefiniowany około 1791 roku. Jego rozmiar jest niejako predefiniowany przez rozmiary Ziemii. Jako podstawę pierwotnie przyjmowano bowiem długość południka ćwiartkowego a więc lini biegnącej od równika do bieguna północnego - początkowo przyjmowano, że chodzi o południk biegnący przez Paryż. Przyjęto, że metr to jedna dziesięciomilionowa tej odległości co oznaczało, że przy przyjęciu tych założeń odwód ziemi wynosiłby 40 milionów metrów a więc 40 tysięcy kilometrów. W kolejnych latach wartość tą doprecyzowywano. Możemy w tym przypadku mówić o definicji południkowej.

W kolejnych wiekach przyjmowano kolejne definicje metra opierające się na wartościach fizycznych znanych z otaczającego nas świata, jednak nieco mniej już namacalnych dla zwykłego człowieka. Przyjmowano między innymi jako źródło danych, nie wnikając zbytnio w szczegóły, długość fali promieniowania w próżni, aby ostatecznie przyjąć jako wartość metra odległość przebywaną przez światło w próżni w jednostce czasu, a dokładnie w ciągu 1/299’792’458 sekundy.

Ciekawostka - w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres pod Paryżem zdeponowany jest wykonany pod koniec XVIII wieku wzorzec metra w postaci pręta ze stopu platyny i irydu. Można powiedzieć, że współczesne linijki są jego dalekimi krewnymi.

inijka, linijki, ekierka, ekierki, trójką, trójkąty


Wiele linijek oprócz podziałki w centymetrach ma również podziałki w calach. Jest to jedna z tzw. jednostek imperialnych i chociaż mogłoby wydawać się, że nie stosujemy jej na co dzień, to jednak jest stosowana m.in. w hydraulice do podawania średnicy m.in. rur. W calach wyraża się również przekątne ekranów telewizorów, monitorów i telefonów. Cal angielski równy jest w przybliżeniu 2,54 cm. Z ciekawostek - jeden cal równy jest trzem jęczmieniom, które stanowiły średniowieczną anglosaską jednostkę miary równą średniej długości ziarna jęczmienia.
 

Najstarsze linijki na świecie


Do mierzenia długości w zamierzchłej przeszłości używano wielkości części ciała człowieka - stąd takie historyczne miary jak łokieć, ręka czy stopa. Dzisiaj wiele z nich jest już zdefiniowanych i nie ma wątpliwości jakiej długości rzeczywiście są, jednak w przeszłości były one bardzo orientacyjne. Wszak stopa, stopie nie równa. Różne wzorce długości pojawiły się jeszcze na długo przed wykonaniem pręta stanowiącego wzorzec metra w XVIII wieku. 

Może trudno w to uwierzyć, ale najstarszy znany pręt mierniczy to sztaba ze stopu miedzi datowana na 2650 rok przed narodzeniem Chrystusa pochodząca z sumeryjskiego miasta Nippur, które znajdowało się na terenie dzisiejszego Iraku. Natomiast cywilizacja doliny Indusu korzystała z linijek wykonanych z kości słoniowej. W starożytnym mieście Lothal znaleziono linijkę z około 2400 roku przed naszą erą z podstawową jednostką wynoszącą około 1/16 cala czyli 1,6 mm. Natomiast linijka z Mohendżo-Daro podzielona była na jednostki odpowiadające 1,13 cala czyli 33,5 mm z dokładnością do 0,13 mm.
 

Artykuły piśmiennicze w ofercie sklepu Neopak


Oprócz linijek w ofercie sklepu Neopak dostępnych jest jeszcze szereg innych artykułów piśmienniczych. Przykładowo - dla tych z Państwa, którzy zainteresowani są klasycznymi konstrukcjami geometrycznymi polecamy bogaty wybór ołówków oraz gumek do ścierania.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie