Markery są przydatne w każdym biurze, domu, szkole i sklepie.
Dzięki nim można wykonywać wyraźnie widoczne napisy i rysunki na różnych powierzchniach. Z ich pomocą można łatwo oznaczyć właściwe miejsca do cięcia, mocowania lub wiercenia. Ale używa się ich również do przygotowania powierzchni przed malowaniem, mocowania etykiet na pojemnikach podczas transportu, oznaczania mebli do demontażu itp.
Markery są dostępne w różnych kolorach - czarnym, białym, żółtym lub zielonym. Mogą być rozgałęzione lub z pojedynczą końcówką. Najczęściej spotykane sztyfty do markerów wykonane są z filcu, ale można je również spotkać w specjalnych wersjach plastikowych, które zapewniają równomierne pokrycie za jednym razem
Markery różnią się między sobą rodzajem powierzchni do pisania (markerem permanentnym nie można pisać po szkle), trwałością (niektóre markery bardzo szybko się rozmazują) i sposobem aplikacji (pędzelek pozwala na precyzyjne zaznaczanie). Markery nie powinny być przechowywane w wysokich temperaturach
Dobrym pomysłem jest posiadanie markerów w różnych kolorach, aby oznaczenia były widoczne niezależnie od koloru powierzchni i aby łatwiej można było dostrzec poszczególne elementy, np. podczas rysowania wykresu. Nawet bardziej nietypowe odcienie, takie jak złoty czy srebrny, są czasami niezbędne do wyjątkowych celów.
Markery, które rozmazują się na powierzchni i nie są wystarczająco trwałe, to strata czasu. W wielu przypadkach przydatne mogą być np. markery permanentne, które są odporne na zmywanie wodą (przydatne np. na folii lub do oznaczania płyt CD)
Ważne jest również posiadanie markerów z końcówkami o różnej grubości, ponieważ jedne mogą być wykorzystywane do tworzenia grubych i czytelnych liter z daleka, podczas gdy inne (z cienką końcówką) świetnie nadają się do tworzenia wyraźnych i precyzyjnych linii z bliska, np. przy zaznaczaniu miejsca, w którym będzie cięty materiał.
Markery dostępne są również w różnych długościach. Dłuższe przydadzą się do oznaczania dużych powierzchni, krótsze mogą być używane do oznaczania poszczególnych elementów w pojemniku. Końcówka flamastra powinna być trwała, tak aby nie rwała się i nie tępiła po krótkim czasie użytkowania. Dobrze jest też, gdy powierzchnia markera jest teksturowana/szorstkowana, aby można było nim pisać po powierzchniach o nieco innej fakturze (np. po różnych rodzajach papieru).
Standardowe markery mają okrągły korpus, trójkątny stożkowy pędzelek i pojedynczą końcówkę piszącą. Mogą być wykonane z filcu lub plastiku. Ich główną zaletą dla pracowników biurowych jest niski koszt i łatwość zakupu u wszystkich dostawców artykułów piśmienniczych. Specjaliści zwracają uwagę na ich niedoskonałą długotrwałą wydajność z powodu stosunkowo niewielkich powierzchni, na których można je stosować. Ponadto, często pozostawiają