Sznurki sizalowe

Naturalny sznurek sizalowy z włókien roślinnych jest bardzo wytrzymały i łatwy do wiązania. Można go użyć do ścisłego związania roślin, suszonego siana, słomy lub przedmiotów przechowywanych w garażu lub szopie. Sznurek sizalowy jest ścierny i szorstki w dotyku, ale ma wiele potencjalnych zastosowań w domu.ogrodzie, sadzie czy w rolnictwie, jest niemal nieograniczona. Niektóre z najbardziej powszechnych i użytecznych sznurków sizalowych są wykonane z całego liścia. Zbiera się go, gdy roślina osiągnie wiek około czterech lub pięciu lat, a odcina się go blisko podstawy. Ten rodzaj sznurka sizalowego ma jedną dużą żyłę biegnącą przez środek, dzięki czemu można go łatwo rozdzielić na dwa kawałki cieńszego sznurka do wiązania roślin. Sznurek sizalowy występuje w różnych kolorach, ale nie ma to wpływu na jego wytrzymałość i trwałość. Sznurek sizalowy był używany przez tysiące lat i do dziś trzyma się bardzo dobrze.Jego wytrzymałość i trwałość sprawiają, że jest to doskonała opcja dla wielu projektów.
 

Sznurek sizalowy może być używany zamiast nici do haftowania do tworzenia linii na wzorach szydełkowych lub dziewiarskich.

 

Jest on również bardzo mocny, więc może być używany do szycia mocnych przedmiotów, takich jak torby czy paski. Kiedy szpula jest już prawie pusta, sznurek sizalowy można odciąć w dowolnym miejscu i przełożyć przez inną szpulę, aby móc go dalej używać. Nie spowoduje to w żaden sposób pogorszenia jakości sznurka. Sznurek sizalowy można znaleźć w Internecie pod hasłem "sznurek sizalowy", "sznurek rolniczy" lub "sznurek z włókien naturalnych". Wszystkie trzy terminy przyniosą podobne wyniki, które powinny dać Ci to, czego potrzebujesz bez większych problemów

Sznurki sizalowe te zostały po raz pierwszy wykonane z owoców lub liści kaktusa, który pochodzi z Meksyku i części Ameryki Południowej. Nazwa sizal została nadana przez Meksykanów; pochodzi od "Ysisel", co w języku Majów oznacza włókno. Niektórzy uważają, że sznurki te pochodzą z gatunku agawy, zwanego Agave sisalana. Jednak użycie sizalu jako liny datuje się na co najmniej 1500 r. p.n.e., a znalezienie takich przedmiotów jak sieci rybackie datuje się na 4500 r. p.n.e.; to skłania wielu ludzi do myślenia, że oprócz Agave sisalana może być w to zaangażowany inny gatunek, ponieważ inne gatunki mogą produkować bardzo cienkie włókna liściowe preferowane do wyrobu mocnych lin. Jednym z takich innych gatunków jest Yucatan (turner) konopie, wspomniane przez Hernana Cortesa w 1519 r.

Włókno jest wytwarzane z liści rośliny Agave i było kiedyś używane do produkcji lin dla starych żaglowców, ponieważ było tak mocne. Może być również skręcone w sznurek lub szpagat i działa dobrze jako naturalny krawat roślinny, aby pomóc związać rośliny razem i utrzymać je w pozycji pionowej bez ograniczania wzrostu. Po trochę twist, te pasma działają zaskakująco dobrze jako zamiennik plastikowego sznurka. Włókna sizalowe nie wcinają się w delikatne gałęzie, jak sznurek lub plastik zrobi, ale mają wystarczająco dużo siły, aby dać młodym drzewom doskonałe wsparcie.


Czym jest sizal? 


Sizal to włókno, które otrzymujemy w procesie obróbki liści agawy sizalowej. Pozyskuje się go z włókien agawy. A co za tym idzie jest to włókno naturalne mimo, że jego nazwa kojarzy się raczej z materiałami syntetycznymi. Co ciekawe sizal uznaje się za trzecią najważniejszą roślinę włóknodajną tuż za bawełną i jutą. Po zebraniu liści należy jak najszybciej zacząć obróbkę agawy. Włókna izoluje się, myje, suszy, a następnie sortuje zgodnie z długością i kolorem. A sama agawa jest wykorzystywana nie tylko do produkcji sizalu, nawet odpady wykorzystuje się jako surowiec konstrukcyjny, składowa farmaceutyków czy biopaliwa.


sizal, sznurki sizalowe, struktura, co zrobić z sizalu, zwinięty sznur, sznury i liny ozdobne)


Co jeszcze produkuje się z sizalu?


Włókna sizalu cieszą się popularnością ze względu na swoje właściwości, które pozwalają na wykorzystanie ich w wielu różnych dziedzinach życia. Sizal jest wykorzystywany we florystyce, w przemyśle, ale włókna są wykorzystywane do produkcji tekstyliów na przykład dywanów, czy podstawek pod kubki.
 

Co to jest sznurek sizalowy?


Sznurek sizalowy charakteryzuje wytrzymałość, biodegradowalność, ale i niska cena. Jest wykorzystywany w ogrodzie, warsztacie i w domu, szczególnie w pomieszczeniach gospodarczych - innymi słowy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały sznurek. Zabezpieczy młode rośliny, albo wyznaczy grządki, może być użyty do stworzenia dekoracji, czy naprawy ogrodzenia.

Na rynku dostępne są sznurki w wielu wersjach - dostępne są większe lub mniejsze szpulę, ale również różne grubości sznurka - od cienkich, po grube liny. W asortymencie Neopak znajdziemy sznurki sizalowe w szpulach o wadze 100, 250, 500 i 1000 gram.

 

Jakie są zastosowania sznurka sizalowego?


Sznurek można wykorzystać na wielu sposobów i w wielu dziedzinach życia. Można na przykład zrobić z niego użytek w ogrodnictwie i podwiązać tyczki służące jako podpora w warzonych grządkach, czy zabezpieczenie dla młodych drzewek i sadzonek. Ale nie musimy się do tego ograniczać, sznurka sizalowego można również użyć do obwiązywania worków, czy wyznaczania grządek. 

Sznurek sizalowy można również wykorzystać jako element dekoracji. Ozdobimy nim meble ogrodowe, doniczki, skrzynie, czy ramy lustra. Spokojnie można go wykorzystać do innych projektów DIY, a do sklejenia go z innymi materiałami będziemy potrzebowali kleju na gorąco. Sznurek jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, a jeśli włókna ulegną zniszczeniu można je wymienić niskim kosztem. 
 

Jaki sznurek do drapaka dla kota?


Najlepszy drapak dla kota będzie wykonany z materiałów naturalnych. Połączenie drewna z sznurami wykonanymi z naturalnych materiałów sprawi, że będzie nie tylko funkcjonalny, ale również wpasuje się w każde wnętrze. 

Najważniejszym elementem konstrukcji drapaka jest oczywiście zewnętrzna powłoka, czyli materiał z którym kot będzie miał bezpośredni kontakt. Szczególnie ważne dla właścicieli zwierzaków powinno być to by miały styczność z materiałami, które nie będą miały negatywnego wpływu na ich zdrowie. Dzięki zastosowaniu lin i sznurów z naturalnych włókien mamy pewność, że zwierzak będzie bezpieczny. Najpopularniejszymi linami stosowanymi w drapakach są liny bawełniane, czy jutowe, a najlepiej sprawdza się lina sizalowa właśnie. 

Drapak, którego część zewnętrzną stanowi sznur lub linia sizalowa staje się odporny na działanie substancji chemicznych, co ułatwia jego czyszczenie, ale również wykazuje wysoką odporność na ścieranie. Liny i sznury sizalowe łatwo poddać barwieniu, jeśli nie odpowiada nam neutralny beżowy kolor w jakim występują. Do wykonania drapaka przyda się również klej na gorąco, nożyk do cięcia, kawałek drewna, deska lub pudełko  oraz miękkie materiały, które będą służyć jako wyściółka siedziska dla kota.

     

sizal, sznurki sizalowe, struktura, drapak dla kota, naturalne materiały, zwinięty sznur, sznury i liny ozdobne
 

Ile metrów sznurka na drapak dla kota?


Ilość sznurka na drapak będzie uzależniona od konstrukcji drapaka oraz od grubości wybranego sznurka. Naturalnie będziemy potrzebowali więcej sznura, czy liny jeśli konstrukcja naszego drapaka będzie spora. Więcej sznurka zużyjemy również jeśli zdecydujemy się na cieńszy sznurek - szczelne owinięcie powierzchni będzie wymagało użycia większej ilości sznurka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć sznurków, czy lin różnej grubości - na przykład wystające elementy, jak gałęzie łatwiej będzie owinąć liną o mniejszej średnicy ze względu na ich większą elastyczność. Grubsze liny natomiast można zastosować na bazie drapaka. 

Rodzaj liny powinno się również dostosować do temperamentu zwierzaka - dla kota, który bardziej intensywnie drapią lepiej postawić na grubszą, bardziej wytrzymałą linę, kotom mniej energicznym wystarczy sznurek o średniej grubości. 
 

Gdzie kupić sznurek sizalowy?


Sznurek sizalowy ze względu na szerokie zastosowanie w ogrodnictwie można nabyć w sklepach ogrodniczych, ale też budowlanych hipermarketach. Poza tym bez problemu kupimy również go w sklepach internetowych - jak na przykład w asortymencie naszego sklepu, czy na portalach aukcyjnych, gdzie kupić można chyba wszystko.
 

Za ile można kupić sznurek sizalowy?


Cena sznurka sizalowego będzie uzależniona od rodzaju i grubości sznurka. Oczywiście najkorzystniej cenowo wypadnie kupno największej ilości sznurka. Niższa cenę zakupu zauważymy również dla sznurków o mniejszej grubości i W Neopak za 100 g sznurka sizalowego zapłacimy 3,40 zł - będzie to sznurek o grubości 2 mm i długości 28 metrów. Natomiast za kilogramową szpulę sznurka o długości 280 metrów przyjdzie nam zapłacić 35,89 zł. 
 

Alternatywy dla sznurka sizalowego


Alternatywy dla sznurka sizalowego będą różnić się ze względu na zastosowanie. Do projektów DIY czy dekorowania mebli, czy lampionów z powodzeniem możemy również wykorzystać sznurek jutowy o różnych grubościach w zależności od pożądanego efektu bądź sznurek bawełniany. Podobnie będzie z drapakiem dla kota - również można zastąpić sznurek sizalowy, sznurkiem lub liną jutową. Oba sprawdzą się też do wydzielania grządek w ogródku, czy wiązania młodych roślin. 

Sznurkiem sizalowym można oczywiście również owijać paczki, ale w tej samej roli sprawdzi się sznurek jutowy, wstążka satynowa, czy po prostu ozdobna taśma pakowa, która dostępna jest w wielu różnych wariantach kolorystycznych, jak i z własnym nadrukiem. 
 
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie