Informujemy, że punkt przy Leonidasa 51 w Warszawie został zamknięty na stałe.  Zapraszamy do nowej lokalizacji przy al. Katowickiej 60 w Wolicy k. Nadarzyna.

Bindownice grzebieniowe

Bindownice grzebieniowe, to produkty, których stosowanie znacznie przyśpiesza pracę każdego biura.

 

Jeśli masz do stworzenia wiele dokumentów, które musisz poskładać z kartek papieru, to urządzenie stanie się Twoim niezastąpionym pomocnikiem. Dodatkowo pozwala ono na wyjęcie niektórych stron z zestawu w celu skopiowania lub złożenia ich jako duplikaty. Oczywiście istnieje również bardziej zaawansowana wersja przeznaczona do profesjonalnego użytku w drukarniach i redakcjach.
 

Bindownice pozwalają na proste tworzenie segregatorów. Są one podzielone na kilka rodzajów w zależności od złożoności ich konstrukcji. Do tej pory istnieją przenośne, które mają uproszczoną strukturę, nie różnią się pod względem wytrzymałości i wskaźników wydajności. Dlatego, jeśli właśnie zacząłeś pracować przy komputerze, to ten model będzie idealnie pasował do Ciebie.
 

To samo dotyczy modeli domowych przeznaczonych do tworzenia zwykłych broszur z arkuszy papieru (A4). Cechą wyróżniającą takie urządzenia jest niski koszt i łatwość obsługi. Takie produkty może nabyć każdy, kto ma dostęp do komputera z Internetem. Ich producenci oferują dwie opcje kolorystyczne: czarną i czerwoną, ale reprezentowane są również kolory granatowy i zielony.
 

Bindownice dla dużych i małych firm różnią się wydajnością i konstrukcją. Dzielą się na ciężkie, przeznaczone do pracy z dużą ilością kartek (do kilkudziesięciu stron na jeden obrót), oraz biurowe. Ostatnia opcja przeznaczona jest do oprawiania arkuszy papieru nie większych niż pięć lub sześć. To urządzenie ma niewielkie rozmiary, dużą prędkość i doskonałą jakość przy pracy z cienkim papierem.
 

Należy zaznaczyć, że takie bindownice można znaleźć również wśród stacjonarnych, używanych tylko w czasie szkolenia tworzonych przez nie dokumentów przed wysłaniem ich do klienta, w specjalistycznych drukarniach i redakcjach, gdzie wykonują wydruki na maszynach offsetowych i rotacyjnych oraz kserokopiarkach (A3). Takie specjalne modele różnią się nie tylko wskaźnikami wydajności, ale również obecnością dodatkowym podajnikiem dla fotokopii i opcjonalnie wyposażone w urządzenie do drukowania dwustronnego, a także w obecności jednostki skanującej.
 

Maszyny do oprawy grzebieniowej można sklasyfikować według zasady ich konstrukcji: mogą być elektryczne i ręczne. Przy tworzeniu książek biurowych eksperci zalecają wybór modeli, które są zasilane elektrycznie. Ten typ jest uważany za bardziej funkcjonalny, ponieważ działa szybciej niż jego odpowiednik, nie powodując zmęczenia z powodu wysiłku fizycznego. Główną wadą tych urządzeń jest ich koszt, który znacznie wzrasta w zależności od liczby dodatkowych funkcji dostępnych w urządzeniu.

Co to jest bindowanie?


Bindowanie to technika introligatorska polegająca na łączeniu luźnych kartek wzdłuż jednego brzegu. W przypadku bindowania na bindownicy grzebieniowej technika polega na połączeniu kartek za pomocą sprężystego plastikowego grzebienia. Zaletą tej metody jest możliwość ponownego otwarcia i zamknięcia grzebienia przykładowo w celu uzupełnienia brakującej kartki, usunięcia części stron z pliku lub wymiany w przypadku stwierdzenia pomyłki. Bindowanie za pomocą grzebienia jest powszechnie dostępną usługą w punktach ksero oraz popularnym rozwiązaniem z biurach.
 

Proces bindowania na bindownicy grzebieniowej składa się z kilku etapów:

 
  1. Otwarcie zaczepów na bindownicy z równoczesnym rozwarciem plastikowego grzebienia stanowiącego grzbiet;
  2. Przedziurawienie kartek wzdłuż jednej krawędzi;
  3. Nałożenie kartek na rozwarte zęby grzebienia;
  4. Zwolnienie zaczepów na bindownicy - warto się upewnić czy wszystkie zęby znalazły się w utworzonych otworach, jeśli nie - grzebień można znowu rozszerzyć i poprawić.

Oprócz grzebienia istnieją również inne rodzaje grzbietów, takie jak wkręcana spirala plastikowa albo metalowy zamykany grzbiet który można zacisną, ale brak już jest możliwości ponownego otwarcie i zamknięcia. To ostatnie rozwiązanie spotkać można przykładowo w kołonotatnikach. Najczęściej jest używane w poligrafii przemysłowej natomiast w biurach i punktach drobnej poligrafii dominuje bindowanie za pomocą elastycznego plastikowego grzebienia. Do opraw drutowych oraz spiralnych istnieją specjalne rodzaje bindownic. Zaletą opraw drutowych i spiralnych jest to, że możliwe jest rozłożenie kartek na płasko oraz obrót o 360 stopni. Rozłożenie kartek na płasko jest możliwe również w przypadku opraw grzebieniowych, ale obrót o 360 stopni już nie.


bindownica, bindownice, grzebieniowa, grzebieniowe, bindowanie, q-connect, A4, qconnect

Materiały do bindowania w ofercie sklepu Neopak


Oprócz pliku kartek do zbindowania oraz bindownicy, niezbędne są odpowiednie materiały w postaci okładek oraz grzbietów do bindowania. Zgrupowaliśmy je dla Państwa wygody z kategorii Akcesoria do laminowania i bindowania. Grzbiet (grzebień) to element, który pozwala połączyć bindowane kartki ze sobą, po uprzednim wykonaniu otworów wzdłuż jednak z krawędzi łączonego pliku. Okładka składa się z dwóch elementów - zazwyczaj jako okładki przedniej stosuje się arkusz przeźroczystej folii PVC o grubości 150 do 200 mikrometrów. Dzięki temu rozwiązaniu dokument będzie chroniony przed wilgocią i brudem a równocześni widać będzie stronę tytułową. Natomiast na tył okładki stosuje się najczęściej arkusze z kartonu lub papieru o wysokiej gramaturze w różnych kolorach i czasami o fakturze imitującej skórę.
 

Alternatywy dla bindowania


Bindowania daje bardzo pewne i wygodne połączenie wielu stron w jeden plik. Jednak o ile materiały eksploatacyjne w postaci okładek i grzbietów nie są drogie, to zakup samego urządzenia nie zawsze jest potrzebny. Zwłaszcza jeśli dokumenty chcemy łączyć na potrzeby domowe. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia jeśli chcielibyśmy połączyć bardzo dużą ilość kartek. Powyżej pewnej ilości stron plik byłby tak duży, że korzystanie z niego nie byłoby wygodne. Przyjrzyjmy się jakie istnieją alternatywy.
 

Segregatory


Bindowanie za pomocą grzebienia niesie za sobą pewne ograniczenia, w szczególności w zakresie grubości pliku kartek, który można połączyć. Znacznie większą ilość dokumentów jako pojedynczy plik można umieścić w segregatorze na dokumenty. Segregatory są doskonałe do utrzymywania porządku w dokumentach. Olbrzymią ich zaletą jest to, że można swobodnie dodawać i usuwać z nich kartki. W przypadku bindowania grzebieniowego też jest to możliwe, jednak nieco bardziej pracochłonne. Wadą segregatora w stosunku do zbindowanego pliku dokumentów jest to, że jest cięższy i mniej poręczny. Segregatory są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

W celu umieszczenia kartki w segregatorze konieczne jest wykonanie w niej otworów. W tym celu należy zaopatrzyć się w dziurkacz.
 

Skoroszyty


Kolejną alternatywą są skoroszyty. Przedziurkowane kartki umieszcza się w nich na metalowych wąsach. Skoroszyty są mniejsze i bardziej poręczne od segregatorów - rozmiar skoroszytu jedynie nieznacznie przewyższy rozmiar zbindowanego pliku dokumentów o tej samej liczbie kartek. W skoroszycie można dodawać i usuwać zbędne dokumenty bez ograniczeń tj. tyle razy na ile pozwoli jego wytrzymałość.

Skoroszyty z odpowiednimi otworami można także umieszczać w segregatorach.
 

Listwy zaciskowe


Stosowanie listw zaciskowych nie wymaga dziurkowania stron, które chcemy spiąć. Listwę zaciskową nasuwa się na brzeg pliku kartek. Można również skorzystać z okładek analogicznych jak do bindowania. Listwy zaciskowe są dostępne w różnych grubościach w zależności od grubości pliku dokumentów do spięcia. Standardowo mają długość 297 milimetrów a więc są dostosowane do łączenia formatu A4.
 

Zszywanie


Zszywania dokumentów dokonuje się za pomocą zszywacza i zszywek. To zapewne jeden z najprostszych sposobów łączenia pliku kartek w stosunkowo trwały sposób, chociaż nie aż tak jak w przypadku bindowania.
 

Jak powiedzieć bindownica po angielsku?


Bindownica po angielsku to po prostu „binding machine” a bindownica grzebieniowa to „comb binding machine”. Proces bindowania to krótkie „binding”.

 
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie