Laminatory

Laminatory to urządzenia, z których pomocą można przeciwdziałać degradacji dokumentów na papierowych kartkach w Twoim biurze. Laminatory pozwalają odizolować arkusze papieru od czynników zewnętrznych - wody, kurzu, czy innych form brudu. Dzięki temu kartki będą znacznie dłużej czytelne. Proces laminowania nie ogranicza się jednak tylko do konserwacji arkuszy na papierze. Za pomocą maszyny do laminowania można nadać arkuszom papieru inną formę. W ten sposób można tworzyć etykiety, okładki i inne dokumenty o określonym przeznaczeniu.

Laminator jest doskonałym uzupełnieniem biura. Zapewni Ci również możliwość pracy ręcznej bez zbytniego wysiłku, ponieważ działa pod naciskiem ciepła i wałków, które bardzo szybko przesuwają się po arkuszach. Oczywiście, istnieją różne rodzaje laminatorów. Można wybierać spośród wielu z nich, w zależności od ich konstrukcji, kształtu i zapotrzebowania na moc. W zależności od tego, do czego dokładnie potrzebujesz laminatora, możesz zdecydować, który z nich będzie bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Przy wyborze maszyny do laminowania należy wiedzieć, że procesu tego nie da się w żaden sposób odwrócić - raz zalaminowany arkusz traci swoje właściwości na zawsze. Istnieje wiele rodzajów maszyn do laminowania o różnych cechach i cenach. W zależności od tego, jakie cechy mają dla Ciebie największe znaczenie przy zakupie nowego urządzenia, z pewnością znajdziesz odpowiednie urządzenie wśród oferowanych produktów. Zastanówmy się więc, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze takiego sprzętu:

Czy potrzebny jest model przemysłowy, czy domowy? Jeśli nie ma potrzeby używania takich narzędzi wiele razy w ciągu dnia, sensownym rozwiązaniem jest zakup urządzeń domowych, które doskonale sprawdzą się w codziennej pracy

Laminatory opierają się na stosunkowo prostej metodzie działania.

Pozwalają domknąć foliową osłonkę na arkuszu papieru danego rozmiaru. Okładka znajduje się pomiędzy dwiema warstwami ochronnymi. Podczas procesu laminowania na arkusz nakłada się ciepło, nacisk, a czasem wilgoć. Dzięki temu folia staje się przez chwilę plastyczna. Po ostygnięciu zachowuje ona swój kształt - oznacza to, że otrzymujemy arkusze laminowane!

Laminacja może być półautomatyczna lub w pełni automatyczna. Różnica polega na tym, że w przypadku maszyn półautomatycznych należy każdorazowo wkładać stos arkuszy do urządzenia w celu ich zalaminowania (w przypadku maszyn automatycznych wszystkie operacje są zautomatyzowane). Zazwyczaj też urządzenia półautomatyczne wymagają więcej pracy przy wkładaniu odpowiedniej okładki do urządzenia, podczas gdy urządzenia w pełni zautomatyzowane nakładają niezbędną ilość powłoki ochronnej automatycznie.

Laminatory mogą być stosowane w wielu dziedzinach. W niewielkich przestrzeniach, takich jak lada czy stół laboratoryjny, sprawdzą się małe laminatory o szerokości 40-45 cm i wysokości 60-65 cm. W tej kategorii znajdują się również urządzenia, które mają prosty tryb pracy - wystarczy włożyć stos do podajnika maszyny i nacisnąć przycisk! I w tym przypadku można to zrobić samemu, bez pomocy innych osób. Takie laminatory nie wymagają dużej mocy.
 

Laminatory w ofercie sklepu Neopak


Jak wszystkie inne towary dostępne w sklepie Neopak, tak również oferowane przez nas laminatory są produktami o najwyższej jakości.

  • Laminatory posiadają kilka parametrów, które mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi produktami:
  • Prędkość laminowania - w zależności od wyboru laminatora może się różnić i wynosić przykładowo 25 lub 40 centymetrów na minutę, przy czym prędkość w przypadku danego urządzenia może się wahać w zależności od wielkości laminowanego dokumentu.
  • Maksymalny format folii do laminowania - wynosi w przypadku dostępnych produktów A3 lub A4.
  • Ilość czasu do rozpoczęcia pracy - przed przystąpieniem do laminowania niezbędne jest nagrzanie elementów grzewczych, które w zależności od urządzenia trwać może od 2 do 7 minut.


W zależności od wielkość maksymalnego laminowanego formatu, poszczególne urządzenia różnią się rozmiarami zewnętrznymi. Przed zakupem warto upewnić się jakiej wielkości dokumenty planujemy laminować i na jakiej wielkości urządzenie mamy miejsce.

Z oferowanych laminatorów może korzystać każda osoba, bez konieczności odbywania specjalistycznego szkolenia.

 laminator, laminowanie, q-connect, a4

Materiały eksploatacyjne do laminowania


Do zalaminowania dokumentów oprócz samego laminatora potrzebne są materiały eksploatacyjne w postaci folii do laminowania. Folia do laminowania dostępna jest w sklepie Neopak w kategorii Akcesoria do laminowania i bindowania. Wewnątrz folii znajduje się specjalny klej, który pow wpływem temperatury wiąże się z papierem.

Folie do laminowania dostępne są w różnych formatach, w szczególności A3, A4 i A5. Charakteryzują się też różną grubością - przykładowo 80 lub 125 mikrometrów. Przed zakupem folii warto się upewnić o jakiej maksymalnej grubości folia może być używana w posiadanym przez nas laminatorze.
 

Zasady bezpieczeństwa przy pracy z laminatorem


Pamiętać należy, że laminatory to urządzenia elektryczne, które wytwarzają ciepło. W trakcie korzystania z nich należy zachować ostrożność i zasady bezpieczeństwa pracy. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i wskazanymi w niej środkami ostrożności. 

Ponadto istnieje kilka ogólnych zasad, które zawsze należy stosować w przypadku używania laminatorów i podobnych urządzeń. Najlepiej wydrukować je, zalaminować, i umieścić w pobliżu urządzenia:
  • należy upewnić się, że urządzenie ma parametry odpowiadają parametrom sieci elektrycznej z której będziemy korzystać
  • urządzenie powinno stać na równej powierzchni, należy chronić przewód zasilający przed uszkodzeniem
  • laminator należy chronić przed kurzem, wilgocią, a przede wszystkim wodą
  • urządzenia nie wolno stosować pobliżu gazu lub cieczy, które mogłyby zapalić się pod wpływem działania temperatury
  • należy trzymać laminator poza zasięgiem dzieci i zwierząt
  • należy zawsze zachowywać nadzór nad włączonym urządzeniem
  • należy uważać na luźne elementy garderoby i włosy aby chronić je przed przypadkowym wciągnięciem przez ruchome elementy laminatora
  • należy pamiętać, że urządzenie może potrzebować nieco czasu aby się schłodzić
  • po zakończeniu pracy należy urządzenie wyłączyć oraz wyciągnąć wtyczkę z gniazda zasilającego
  • nie należy dokonywać samodzielnych napraw urządzenia bez posiadania odpowiednich kwalifikacji


Gdzie sprawdzi się laminowanie?


Laminowanie dokumentów jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie występuje tłuszcz, brud lub wilgoć. Dlatego laminatory mogą wyć wykorzystane do zabezpieczania menu w lokalach gastronomicznych. Można je wykorzystać do ochrony instrukcji obsługi maszyn i przepisów bhp w halach produkcyjnych. Warto też zabezpieczać dokumenty we wszystkim miejscach gdzie są one udostępniane wielu osobom - nie tylko ze względu na zwiększenie żywotności ale także ze względów higienicznych - takie dokumenty dużo łatwiej odkazić.

Laminator przyda się również do zastosowań domowych wszystkim osobom, które cenią sobie porządek i czystość. Zalaminować można pamiątkowe zdjęcia, ważne dokumenty a nawet ulubione przepisy kuchenne. Dla ucznia lub studenta laminator przyda się do ochrony samodzielnie przygotowanych fiszek i materiałów do nauki.
 

Alternatywy dla laminowania


Trudno znaleźć idealną alternatywę dla laminowania. Żaden inny proces nie zapewnia w łatwy sposób tak doskonałej ochrony dla dokumentów przed brudem i wilgocią. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które również zapewniają dobrą ochronę przy równoczesnemu zachowaniu możliwości przeczytania dokumentu:
  • Koszulki na dokumenty - pełnią nie tylko funkcję ochronną ale również organizacyjną, gdyż można je wpinać do segregatorów lub skoroszytów. Wykonane są z folii polietylenowej, uszczelniają kartkę i przeciwdziałają jej pogięciu. Minusem jest to, że izolacja w koszulce nie jest tak idealna jak zalaminowanego dokumentu. Plusem jest to, że koszulek można używać wielokrotnie a dokumenty swobodnie wyciągać.
  • Obwoluty na dokumenty wykonane z foli polipropylenowej są nieco sztywniejsze niż koszulki i dlatego nieco bardziej przypominają zalaminowany dokument. W przeciwieństwie do koszulek nie posiadają otworów na wpinanie do segregatorów. Izolacja nie jest aż tak dobra jak w przypadku laminacji.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie