Gilotyny

Gilotyny do papieru to urządzenia, które pozwalają na przecięcie nawet bardzo dużych stosów papieru bez użycia dużej siły. Osiąga się to za pomocą zacisku z dwoma ostrzami, które obracają się bardzo szybko. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, przy czym większość z nich ma tę samą zasadę działania: sprawiając, że ostrzą przecinają z łatwością papier. Choć nie są one niebezpieczne, należy pamiętać o tym, że podczas ich używania ostrze jest odsłonięte.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy zaczynasz przecinać stosy papieru za pomocą gilotyny do papieru, jest sprawdzenie, czy ostrza są wystarczająco ostre. Włóż kilka papierów pomiędzy ostrza i sprawdź, czy przecinają one całą drogę bez użycia dużej siły. Upewnij się również, że nie ma żadnych przeszkód przed lub wokół urządzenia tnącego. Gdy upewnisz się, że wszystko jest w porządku, połóż stos na stole za osłoną ostrzy (część, na którą nasuwa się kartki, gdy są już gotowe do cięcia).

Ostrza gilotyny do papieru są niewiarygodnie cienkie, co sprawia, że są bardzo ostre.

Z czasem mogą się stępić, ale nie musisz ich sam ostrzyć. Po prostu wymień je, gdy się stępią.

I to nie tylko do papieru. Każdy materiał, który stawia pewien opór, może zostać przecięty przez gilotynę, w tym metal, arkusze plastiku, a nawet cegły. Jedynym ograniczeniem jest rozmiar ostrzy, choć w większości gilotyn mają one zazwyczaj kilka cali długości.

Podczas cięcia papieru nożyczkami, trzeba wywierać nacisk na oba ostrza jednocześnie, co powoduje nierówne cięcie. Gilotyna natomiast wymaga nacisku tylko w jednym punkcie, co zapewnia znacznie większą kontrolę i precyzję.

Gilotyna to w zasadzie nożyce z dwoma ostrzami, z których jedno jest nieruchome, a drugie ruchome. Kiedy używasz jej do cięcia papieru (lub kartonu), umieszczasz swoją kartkę papieru na innej kartce, która działa jako podpora poniżej. Następnie kierujemy ostrze w dół, w kierunku kartki papieru, w ten sposób.

Powodem, dla którego to działa, jest to, że podczas cięcia czegoś, wszystko, co faktycznie robisz, to sprawiasz, że część tego czegoś ślizga się o siebie (pęknie w pewnych miejscach w zależności od tego, jak wytrzymałe może być). Na przykład, jeśli używam rąk, aby rozerwać arkusz zwykłego papieru do drukarki poziomo, to w rzeczywistości odrywam warstwy z obu stron, dopóki nie odpadną w różnym czasie, ponieważ jedna strona była grubsza niż druga.

Gilotyny do papieru działają w ten sam sposób, ale z dwoma ostrzami zamiast rąk - dociskasz kartkę papieru do górnego ostrza, które jest nieruchome, a dolne ostrze obraca się tak szybko, że bez problemu przetnie coś tak grubego jak karton. Oznacza to, że jeśli po prostu położysz jeden arkusz na drugim (tak jak ja to zrobiłem powyżej), to nie przetnie on do końca, ponieważ nie ma wystarczającego oporu wynikającego z faktu, że dotykają się one wzajemnie.

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie

  Filtrowanie produktów

  Dostępność
  Wyróżnienie
  szukaj